Czy bierzemy w 2017 kredyty na wyprawki szkolne?

0 /5
(Ocen: 0)

W lipcu bardzo często korzystamy jeszcze beztrosko z ładnej pogody. Z początkiem sierpnia zwykle zaczynamy zastanawiać się nad wyprawką szkolną dla naszego dziecka i nad kosztami jakie się z nią wiążą.

Przypominają nam o tym wszechobecne w tym okresie promocje w supermarketach i uginające się od przeróżnych, kolorowych przyborów szkolnych sklepowe półki. Wybór jest ogromny. Nasze pociechy bardzo chętnie pomogą nam w podjęciu decyzji, co do wyglądu piórnika, zeszytów i nowego plecaka. Zakupy zajmują oczywiście sporo czasu, ale nie są zbyt uciążliwe, jeśli oczywiście odłożyliśmy odpowiednią sumę specjalnie na ten cel. Co jeśli nowy rok szkolny za pasem, a w portfelu brakuje gotówki?

Wyprawka szkolna – spore obciążenie dla budżetu domowego

Choć rząd wprowadza różne działania, mające obciążyć rodziców: bezpłatne podręczniki, program 500 Plus; to jednak nadal skompletowanie wyprawki to spore wyzwanie dla finansów. Oprócz książek, zeszytów i przyborów szkolnych, nowy rok szkolny wiąże się także z zakupami odzieżowymi. Od czasu do czasu wymiana garderoby niestety jest konieczna, a ceny ubrań dziecięcych nie maleją, szczególnie gdy myślimy o spełnieniu zachcianki dziecka i zakupie wymarzonych dresów z ulubionym bohaterem z filmu.

Jeśli nasz budżet domowy jest ograniczony, a wyprawki szkolnej potrzebuje więcej niż jedno dziecko, to przemyślmy starannie każdy zakup, wyszukamy promocji i ograniczymy zakupy do minimum. Niestety, wyprawki szkolne, pomimo wprowadzenia oszczędności, i tak znacząco uderzą w nasze portfele. Zakłada się, że średni koszt wyprawki ucznia podstawówki to około 600-700zł.

Kredyty na wyprawki szkolne w 2017 roku bardzo popularne

Jak pokazują dokonywane na bieżąco analizy sprzedaży kredytów bankowych w drugiej połowie wakacji wzrasta zainteresowanie kredytami bankowymi oraz pożyczkami gotówkowymi w placówkach pozabankowych. Dawniej, gdy koszty związane z wyprawką szkolną nie były tak wysokie, rodzice radzili sobie z zakupami bez pomocy instytucji finansowych.

Zaledwie kilka procent respondentów deklarowało, że korzysta z kredytów bankowych na ten cel. W 2017 roku co czwarta, polska rodzina wspiera się pożyczkami i kredytami bankowymi, by uporać się z zakupem wyprawki szkolnej. Przyczyn tego upatrywać można także w programie 500 Plus, który zwiększył możliwości finansowe rodzin. Wielu kredytodawców, zwłaszcza firm chwilówkowych, oferuje produkty pod właśnie to świadczenie społeczne.

Szybki i niedrogi kredyt gotówkowy na wyprawkę szkolną?

Wybór jest ogromny, a instytucje finansowe przyjmą nas z otwartymi rękami. To, o czym musimy pamiętać to fakt, że każdy kredyt gotówkowy czy pożyczka sporo kosztuje. Żadna instytucja nie pożyczy nam pieniędzy za darmo. Nie reagujmy entuzjastycznie na hasła typu pożyczka 0%, brak prowizji, kredyt 0%. Pamiętajmy o ukrytych kosztach. Zanim podpiszemy umowę, przeczytajmy ją dokładnie i przeliczmy sobie na spokojnie wszystkie koszty, jakie wiążą się z zaciągnięciem danego zobowiązania.

Unikajmy tak zwanych parabanków, które kuszą nas często specjalnie przygotowanymi pożyczkami i przekonują gotówką od ręki i minimum formalności. Koszty chwilówek są znacznie wyższe niż kredytów gotówkowych. Banki na przełomie sierpnia i września przygotowują specjalnie oferty, by zachęcić nas do wizyty w ich placówkach.

Możemy liczyć na obniżenie oprocentowania czy prowizji lub opcję wakacji w spłacie zobowiązania. Kredyty gotówkowe również nie wymagają od nas zbyt wielu formalności. Bardzo często wystarczy tylko wydruk z konta, potwierdzający wpływ wynagrodzenia lub nawet nasze oświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach. Czas oczekiwania na decyzje kredytową wynosi zaledwie 15 minut, a gotówkę otrzymamy do ręki lub przelewem jeszcze tego samego dnia.

Kredyty na wyprawkę szkolną – czy warto?

Koszt wyprawki jest oczywiście zależny od wieku naszego dziecka. Im starsze, tym  koszty związane z powrotem do szkoły będą większe. Dla przedszkolaka wystarczy 200-400zł, jednak, gdy nasze dziecko jest już w szkole średniej, musimy liczyć się z kosztami rzędu 1000zł. Polska rodzina wyda w tym roku około 600 zł na jedno dziecko na wyprawki szkolne, dla rodzin wielodzietnych jest to ogromne obciążenie.

Czasem kredyt gotówkowy jest naszą jedyną szansą na zakup wszystkich, potrzebnych rzeczy dla dzieci na czas. Korzystajmy więc z przygotowanych przez banki ofert z głową. Pamiętajmy, by nie podejmować decyzji pochopnie. Pożyczka na wyprawkę szkolną nie powinna okazać się dla nas zobowiązaniem, które będzie się ciągnęło za nami latami. Oszczędność, rozwaga i trafny wybór pomogą nam bez problemów przebrnąć przez ten trudny okres, jakim jest powrót dzieci do szkoły.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments