Czy Bill Gates powoła inicjatywę OZE? Dzisiaj rozpoczyna się szczyt klimatyczny w Paryżu!

0 /5
(Ocen: 0)

Czy pierwszego dnia szczytu klimatycznego ONZ w Paryżu będziemy świadkami historycznego wydarzenia? Według doniesień Agencji Reutera, Bill Gates, Barack Obama, Francois Hollande i premier Indii Narendra Modi, ogłoszą powstanie inicjatywy oraz funduszu wspierającego OZE.

Jeśli słowa Agencji potwierdzą się, będzie to największa międzynarodowa inicjatywa badawczo-rozwojowa. Jak donoszą źródła, Bill Gates chce wesprzeć przedsięwzięcie kwotą 2 mld dolarów. Miliarder oraz państwa decyzyjne w ten sposób chcą pokazać, że tylko wspólne działanie w rozwój zielonych technologii może zatrzymać niekorzystne zmiany klimatyczne.

Inicjatywa Billa Gatesa

Pierwsze sygnały o chęci zaangażowania się Billa Gatesa w rozwój ekologicznych technologii pojawiły się już w lipcu. W swoim poście miliarder stwierdził, że tylko inwestycje w odnawialne źródła energii mogą uchronić nas przed zmianami klimatu. W sierpniu zadeklarował się, że na rozwój zielonych technologii przeznaczy co najmniej miliard dolarów.

Pierwsze spotkanie na szczytach władzy w sprawie powołania do życia projektu odbyło się już we wrześniu podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ, uczestniczyli w nim prezydent Francji oraz premier Indii.

Postawa Gatesa jest godna pochwały oraz naśladowania i na tym drugim zależy wszystkim – zaangażowanie się w inicjatywę podmiotów prywatnych pomoże zwiększyć szansę sukcesu inicjatywy. Twórcom przedsięwzięcia zależy przede wszystkim na wsparciu technologicznym ze strony koncernów.

Wspólne działanie rządów oraz sektora biznesowego pomoże również dokonać potrzebnych zmian legislacyjnych w krajach, a tym samym nie będzie problemu z wdrażaniem m.in. zielonych technologii w życie.

Szczyt klimatyczny w Paryżu

Czy faktycznie zostanie powołana inicjatywa Billa Gatesa? Tego możemy dowiedzieć się już dzisiaj, gdyż to właśnie 30.11 rozpoczyna się konferencja COP21 w Paryżu. Warto zaznaczyć, że tegoroczny szczyt uważany jest za jeden z najważniejszych i wszyscy oczekują stanowczych deklaracji oraz działań. Dlaczego? Zmiany klimatyczne i efekt cieplarniany postępują, jest to ostatni dzwonek, by zatrzymać wzrost temperatury o 2 stopnie. Jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki to już pod koniec tego stulecia poziom wód podniesie się o około 1 m, co oznacza, że np. Nowy Jork, czy nasz Gdańsk znajdą się pod wodą.

Na konferencję do Paryża wybierają się przywódcy około 150 państw. Głównym celem jest zawarcie nowego porozumienia klimatycznego, które w życie miałoby wejść po 2020 roku. Niestety, jak pokazała historia, niektóre szczyty, pomimo ambitnych deklaracji, kończyły się fiaskiem (np. Kopenhaga 2009). Jak będzie w stolicy Francji?

Na razie z ust wielu przywódców państw padają różne propozycje i projekty – Bill Gates nie jest odosobniony w planach tworzenia inicjatyw. Odpowiedzi na nasze pytania z pewnością otrzymamy w ciągu najbliższych dni. Szczyt w Paryżu zakończy się 11 grudnia.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments