Czy czekają nas zmiany w taryfach?

0 /5
(Ocen: 0)

grafika przedstawiająca gniazdko, żarówkę i wtyczkęUnia Europejska dąży do ujednolicenia rynku energii w krajach członkowskich. Zmiany, które mogą zostać wprowadzone odczujemy wszyscy. Według Michała Kurtyki, wiceministra energii, czeka nas zróżnicowanie cen energii w ciągu doby. Co to oznacza dla nas odbiorców?

Za pół roku rozpocznie się dyskusja członków Unii Europejskiej odnośnie zmian w przepisach energetycznych – głównym celem będzie ujednolicenie prawa na obszarze wspólnoty. Do rozmów przygotowuje się także nasz kraj. W rozmowie z IAR, wiceminister energii podkreślił, że Polska nie uniknie zmian w taryfach – czeka nas zróżnicowanie cen energii w ciągu doby. Takie rozwiązanie powinno korzystnie wpłynąć na budżet gospodarstw domowych, które mogłyby wykorzystywać np. urządzenia w tańszych godzinach.

Według przedstawiciela resortu, podstawą planowanej transformacji powinny być inteligentne liczniki prądu oraz zmiana rachunków. Według Kurtyki dzisiejsza ich forma uniemożliwia przewidywać oraz dostosowywać zużycie energii.

Nie będzie łatwo…

Wprowadzenie zmian w taryfach z pewnością na początku będzie sprawiało problem, chociażby dlatego, że większość Polaków korzysta z taryfy G11, w której stawka za prąd jest niezmienna w ciągu doby. Wielu odbiorców musiałoby zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia i dostosować swoje zużycie energii do konkretnych godzin w dobie.

Powyższe zadanie z pewnością ułatwią specjalne urządzenia – już dzisiaj można zakupić np. AGD z funkcją opóźnionego startu. Niestety, taka wymiana sprzętu wiąże się ze stosunkowo wysokimi kosztami…

Nasza mała rada

Według wiceministra energii zmiany są nieuniknione… Dlatego już dzisiaj warto zacząć zwracać uwagę na dobowe zużycie energii (dla ułatwienia polecamy zapoznać się z artykułem: https://enerad.pl/aktualnosci/strefy-czasowe-stosowane-w-rozliczeniach-z-gospodarstwami-domowymi/). Taka zmiana może być korzystnym rozwiązaniem, dzięki któremu np. obniżymy rachunki za prąd, czy nauczymy się efektywniej wykorzystywać energię. A naprawdę warto być świadomym konsumentem – świetnie pokazują to takie eksperymenty, jak projekt Living Lab w Gdyni.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments