Czy farmy wiatrowe są szkodliwe dla ludzi? Czy słyszmy dźwięki z turbin wiatrowych?

5 /5
(Ocen: 1)

Farmy wiatrowe mają zarówno zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników, możliwe, że grono drugiej grupy nieco się poszerzy po publikacji badań Niemieckiego Narodowego Instytutu Metrologii. Wyniki wskazują, że dźwięki z turbin mogą być słyszalne dla ludzi.

Infradźwięki są częścią naszego świata, wiele ssaków wykorzystuje je do komunikacji na duże odległości. Są one również wytwarzane przez różnego rodzaju urządzenia – generują je także turbiny wiatrowe. I tutaj pojawia się kość niezgody, gdyż zagwozdką jest zagadnienie: czy ludzie słyszą dźwięki wytwarzane przez turbiny, czy nie? Czy osoby mieszkające koło farm wiatrowych słusznie za swoje problemy z zasypianiem, czy koncentracją obarczają właśnie turbiny?

Częściową odpowiedzią na powyższe pytania mogą być wyniki badań zaprezentowane przez Niemiecki Narodowy Instytut Metrologii. Międzynarodowy zespół naukowców w swoich badaniach postanowił sprawdzić percepcję dźwięków poniżej 16 Hz (są to dźwięki niedostępne dla naszego ucha). Ochotnicy, podczas słuchania dźwięków, byli podłączeni do magnetoencefalografu oraz magnetycznego rezonansu jądrowego. Osoby biorące udział w eksperymencie mówiły, że coś słyszały, chociaż nie mogły sprecyzować konkretnych dźwięków, ich słowa zostały potwierdzone przez aparaturę oraz obserwację aktywności pierwotnej kory słuchowej.

Wyniki badań dowiodły, że ludzkie ucho słyszy dźwięki o częstotliwości nawet 8 Hz, czyli zdecydowanie poniżej powszechnie przyjętej granicy słyszalności. Chociaż ludzki organizm nie jest w stanie sprecyzować przekazu tych dźwięków, to możliwe, że są on interpretowane przez nasz mózg jako pewną formę ostrzegawczą.

Czy w związku z powyższymi, przeciwnicy turbin wiatrowych i ludzie mieszkający w sąsiedztwie farm wiatrowych mają rację, że takie instalacje wpływają negatywnie na ich życie? Badania Niemieckiego Narodowego Instytutu Metrologii z pewnością dowiodły, że nasze ucho jest bardziej skomplikowanym narządem niż się wydawało, ale do potwierdzenia szkodliwego działania turbin wiatrowych na ludzki organizm jest jeszcze daleko… Na pewno będziemy informować Was o nowych doniesieniach.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments