Czy kredyty we frankach zostaną przewalutowane?

5 /5
(Ocen: 1)

Problem tzw. „frankowiczów” czyli osób, które zaciągnęły kredyt walutowy we franku szwajcarskim jest tematem, który od długiego czasu stanowi utrapienie zarówno dla kredytobiorców, rządu jak i wszelkich instytucji finansowych czekających na spłatę tych zobowiązań. Oczywiste jest więc, że głównym poruszanym tematem jest sposób rozwiązania tego problemu. Jednak sytuacja nie jest taka prosta. Mimo pojawiania się kolejnych pomysłów nadal nie znaleziono tego odpowiedniego.

Geneza problemu

Skąd w ogóle wziął się problem? Przed dniem 15 stycznia 2015 roku porównując kredyt w walucie krajowej do jego odpowiednika w walucie obcej okazywało się, iż korzystniejszą opcją okazywał się
ten drugi. Zwłaszcza kredyt we frankach, z racji stabilności tejże waluty, wydawał się interesującą opcją. Dlaczego więc czwartek, 15 stycznia 2015 roku jest datą przełomową? Tak zwany czarny czwartek, przyniósł nagłą i silną zmianę na rynku wymiany walut. Tego dnia Szwajcarski Bank Narodowy ogłosił rezygnacje z polityki obrony minimalnego kursu wymiany euro na franka szwajcarskiego.

Co to oznacza?

Dotychczas sztucznie osłabiany kurs franka został „uwolniony” przez co wartość szwajcarskiej waluty znacząco wzrosła. Przełożyło się to bezpośrednio na ogromny wzrost wartości pozostałej części długu w przeliczeniu na złotówki. Prostymi słowami, kwota pozostała do spłacenia wzrosła często przewyższając początkową wartość zadłużenia. Oznacza to również znaczący wzrost rat co postawiło część ludzi w niezwykle trudnej sytuacji.

W poszukiwaniu rozwiązania

Jedną z proponowanych metod rozwikłania problemu była propozycja przewalutowania kredytów na walutę krajową. Jednak jak twierdzi Sławomir Horbaczewski (doradca prezydenta) konwersja kredytów mogłaby być niesprawiedliwa dla tych kredytobiorców, którzy podjęli kredyt w złotówkach. Twierdzi on, iż kurs franka może spaść, zaś stopy procentowe w Polsce urosnąć co przyczyniłoby się do nieopłacalności operacji. W takiej sytuacji analizowane są inne wyjścia z sytuacji.

Pierwszym z nich jest wprowadzenie opcji przekazania własności obciążonej kredytem nieruchomości bankowi bez spłaty reszty zobowiązania. W tym przypadku kredytobiorca uzyskiwał by prawo
do zamieszkania pokrywając jedynie koszty najmu.

Kolejnym rozwiązaniem jest wymuszenie na bankach zwrotu kosztów związanych z przeliczeniem walut. Co prawda projekt prezydencki zakłada zwrot spreadów, jednak koszt tego rozwiązania
dla banków KNF wyliczył na około 15,2 mld zł.

Agencja Reuters wskazuje, iż znaczącym problemem związanym z prezydenckim projektem przedstawionym w styczniu jest obowiązujące w Polsce prawo odnośnie rachunkowości. W razie wejścia ustawy banki zmuszone zostałyby do ujęcia restrukturyzacji jednorazowo w swoich wynikach efektów operacji, co wpłynęło by na znaczny spadek wartości ich aktywów przekładając się na istotne pogorszenie pozycji tych instytucji na rynku.

Stanowisko rządu

Mimo że konkretnego rozwiązania problemu nie widać od dłuższego czasu, jak zapewnia minister finansów Paweł Szałamacha, polski rząd nie planuje wycofania się z pomocy dla frankowiczów.
Nowa wersja projektu rozwiązań ma pojawić się na przełomie maja i czerwca. Osobom, którym przyszło borykać się z tą ciężką sytuacją pozostaje więc póki co czekać i na bieżąco obserwować sytuację.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments