Czy powstanie pierwsza morska farma wiatrowa w polskiej części Bałtyku?

Twoja ocena

Ocena: 0
(ilość ocen: 0)

morska farma wiatrowa widokW polskiej części Bałtyku może powstać pierwsza morska farma wiatrowa, której inwestorem będzie Polenergia. Firma przeprowadziła już konsultacje społeczne i oczekuje teraz na decyzję Urzędu Morskiego w Słupsku.

Morska farma wiatrowa MFW BSIII miałaby powstać 23 km od linii brzegowej na wysokości Łeby oraz gminy Smołdzino. Według projektu na morzu mogłoby stanąć maksymalnie 120 elektrowni wiatrowych, których łączna moc wyniosłaby 1,2 GW. Budowę ma zrealizować spółka celowa należąca do Polenergii, Polenergia Bałtyk III.

Inwestor podczas konsultacji z mieszkańcami regionu zapewniał, że farma nie wpłynie negatywnie na środowisko, a głównie na ryby – będzie możliwy ich połów nawet przy inwestycji, pod warunkiem, że rybacy nie będą ingerować w dno. Ponadto, firma zobowiązała się do rekompensat wynikających z ograniczenia strefy połowów. Jak zapewnia inwestor, na farmie wiatrowej skorzystają lokalni przedsiębiorcy, gdyż będzie trzeba zbudować bazę dostawczą oraz bazy obsługowo-serwisowe w okolicznych portach.

Polenergia musi teraz czekać na decyzję Urzędu Morskiego w Słupsku, które wyda ewentualne pozwolenie na budowę farmy wiatrowej.

Farma wiatrowa MFW BSIII byłaby pierwszą tego typu inwestycją w polskiej część Morza Bałtyckiego. Warto dodać, że takie elektrownie nie należą do rzadkości i całkiem niedawno została otwarta druga co do wielkości na świecie morska farma wiatrowa, której głównym inwestorem było RWE.

Najnowsze aktualności / recenzje

Dodaj komentarz