Czy program „Prosument” będzie kontynuowany?

Twoja ocena

Ocena: 0
(ilość ocen: 0)

fotowoltaika na dachach domówW związku ze zmianą w zarządzie NFOŚiGW, która miała miejsce kilka miesięcy temu, program „Prosument” został wstrzymany. Niestety, na dzień dzisiejszy nadal nie wiadomo, czy będzie on kontynuowany.

Program „Prosument” wystartował w 2014 roku i dedykowany jest polskim gospodarstwom domowym – jego zadaniem jest wspieranie w zakresie inwestycji w energooszczędne i niskoemisyjne technologie. Według planu, jego zakończenie miało mieć miejsce w 2020 roku – do tego czasu do rozdysponowania jest 280 mln zł na wypłaty dotacji oraz 530 mln zł na wypłaty pożyczek.

„Prosument” realizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przy współpracy z BOŚ Bankiem, który od kwietnia 2015 roku przyjmuje także wnioski.

„Prosument” pod znakiem zapytania?

Pierwsze sygnały, że z programem dzieje się źle, dotarły na przełomie 2015 i 2016 roku, wtedy to BOŚ Bank miał uruchomić kolejny nabór wniosków, ale tak się nie stało…

Kolejną niepokojąca wiadomością była informacja o zwolnieniu w marcu 2016 roku części pracowników NFOŚiGW odpowiedzialnych za obsługę „Prosumenta” oraz likwidacje Departamentu Ochrony Klimatu i Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej. Na ich miejsce powołano Departament Energii i Innowacji.

Ponadto, jak informował w marcu portal Gramwzielone.pl, NFOŚiGW ogłosiło, że weryfikuje wszystkie priorytetowe programy. Celem audytu jest dostosowanie projektów do potrzeb rynku. Według najnowszych informacji, analiza programów jeszcze trwa.

Jak podkreśla Fundusz, ewentualne zmiany w programach będą konsultowane z odpowiednimi resortami oraz podawane do publicznej wiadomości.

Jakie będą wyniki weryfikacji? Nie wiadomo. Możliwe, że program zostanie ponownie uruchomiony w nieco zmienionej formie. Na więcej informacji musimy jeszcze trochę poczekać…

Najnowsze aktualności / recenzje

Dodaj komentarz