Czy program “Prosument” będzie kontynuowany?

5 /5
(Ocen: 1)

W związku ze zmianą w zarządzie NFOŚiGW, która miała miejsce kilka miesięcy temu, program “Prosument” został wstrzymany. Niestety, na dzień dzisiejszy nadal nie wiadomo, czy będzie on kontynuowany.

Program „Prosument” wystartował w 2014 roku i dedykowany jest polskim gospodarstwom domowym – jego zadaniem jest wspieranie w zakresie inwestycji w energooszczędne i niskoemisyjne technologie. Według planu, jego zakończenie miało mieć miejsce w 2020 roku – do tego czasu do rozdysponowania jest 280 mln zł na wypłaty dotacji oraz 530 mln zł na wypłaty pożyczek.

“Prosument” realizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przy współpracy z BOŚ Bankiem, który od kwietnia 2015 roku przyjmuje także wnioski.

“Prosument” pod znakiem zapytania?

Pierwsze sygnały, że z programem dzieje się źle, dotarły na przełomie 2015 i 2016 roku, wtedy to BOŚ Bank miał uruchomić kolejny nabór wniosków, ale tak się nie stało…

Kolejną niepokojąca wiadomością była informacja o zwolnieniu w marcu 2016 roku części pracowników NFOŚiGW odpowiedzialnych za obsługę „Prosumenta” oraz likwidacje Departamentu Ochrony Klimatu i Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej. Na ich miejsce powołano Departament Energii i Innowacji.

Ponadto, jak informował w marcu portal Gramwzielone.pl, NFOŚiGW ogłosiło, że weryfikuje wszystkie priorytetowe programy. Celem audytu jest dostosowanie projektów do potrzeb rynku. Według najnowszych informacji, analiza programów jeszcze trwa.

Jak podkreśla Fundusz, ewentualne zmiany w programach będą konsultowane z odpowiednimi resortami oraz podawane do publicznej wiadomości.

Jakie będą wyniki weryfikacji? Nie wiadomo. Możliwe, że program zostanie ponownie uruchomiony w nieco zmienionej formie. Na więcej informacji musimy jeszcze trochę poczekać…

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments