Czy przeciętnego Polaka stać na kredytowanie mieszkania?

5 /5
(Ocen: 2)

Na tak postawione pytanie odpowiedź jest obecnie i łatwa, i trudna. Bo i odnotowujemy coraz to nowe rekordy bite przez deweloperów w liczbie nowych oddawanych do użytku mieszkań. Widzimy również w ostatnich miesiącach ogólny spadek udzielanych kredytów hipotecznych.

Oczywiście oddawanie nowych mieszkań przez deweloperów nie świadczy bynajmniej o tym, że stać na nie Polaka z przeciętną pensją, bo są one najczęściej budowane w wyższym standardzie i w dobrych lokalizacjach, zwłaszcza w dużych miastach.

Jak to w końcu jest z tymi kredytami hipotecznymi?

Ile wynosi pensja przeciętnego Polaka? Tutaj musimy spojrzeć na medianę zarobków Polaków, dzielącą nasz kraj na pół pod względem zarobków. Poniżej mediany osoby zarabiają mniej niż przeciętny Kowalski, powyżej tego wskaźnika więcej. Przy czym mediana jest bardziej miarodajna od średniej, którą zawyżają zarobki prezesów i dyrektorów firm. Mediana zarobków netto w Polsce wynosi wedle danych Głównego Urzędu Statystycznego wynosi 2459 zł. Jest to 80% średniej zarobków Polaków, a więc różnica między dwoma wskaźnikami jest całkiem duża.

Jak uważa Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera, to kwota niewystarczająca na uzyskanie kredytu na mieszkanie (5 649 zł/ m2 to średnia w 7 największych miastach w Polsce) wielkości 40 m2. Rata takiego kredytu zabrałaby aż 44% dochodu, kiedy banki zazwyczaj akceptują tę wartość na poziomie 30%. Statystyka jednak nie wykrywa pewnych subtelności, jak choćby tej, że w Łodzi czy w Warszawie zarobki są o wiele większe niż w 100-tysięcznym mieście. Są więc wtedy większe szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego.

Nie można? A właśnie, że można!

Czytając takie słowa można by załamać ręce, odpuścić sobie kredyt hipoteczny i wynajmować przez większą część życia mieszkanie na czyichś warunkach. Nie zapominajmy jednak, że powyższe dane dotyczą największych polskich miast i odnoszą się do statystycznego, a zatem nieistniejącego Polaka. W dziesięciu mniejszych miastach rata kredytu hipotecznego zmalałaby już z wartości 1 073 zł do 735 zł. To, ile dokładnie może ona wynosić w danym banku możesz dowiedzieć się z naszego kalkulatora kredytów hipotecznych.

Przy zarobkach wynoszących prawie 2,5 zł w mniejszym mieście, gdzie koszty utrzymania są niższe niż w największych miastach na kredyt hipoteczny może zdecydować się już więcej osób. Jeszcze inaczej sytuacja wygląda w małych miastach, gdzie o kredyt może być łatwiej przy w miarę dobrych zarobkach. Gdzie, owszem trudniej o bardzo dobrą płacę, ale jest to skorelowane z cenami mieszkań.

Wreszcie, kiedy na kredyt hipoteczny zdecyduje się młoda para z łącznymi zarobkami na poziomie dwukrotnej mediany, to nawet w największych miastach, jak podaje analityk Expandera, rata kredytu wyniesie 33% dochodu, co prawie na pewno pozwoli na znalezienie banku, który nie tylko udzieli nam kredytu, ale i spełni nasze oczekiwania.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments