Czy RPP obniży stopy procentowe w Polsce?

5 /5
(Ocen: 3)

Przy najniższych w historii stopach procentowych w Polsce, to zadziwiający pomysł. Obniżka? Przecież prędzej można się spodziewać podwyżki stopy bazowej! Przeciwnego zdania jest Eryk Łon – członek Rady Polityki Pieniężnej. Według niego, kolejnym krokiem RPP powinno być zmniejszenie stóp procentowych.

Czy to oznacza, że Polki i Polacy posiadający kredyt mieszkaniowy mogą odetchnąć z ulgą? W końcu nie tylko oddala się widmo podwyżki stóp procentowych (i tym samym miesięcznej raty kredytu), ale w dodatku istnieje możliwość jej obniżki! Też zadajesz sobie pytanie – “co tu jest właściwie grane?”. I słusznie, bo wokół decyzji RPP robi się, coraz ciekawej!

Według ekspertów stopy procentowe pozostaną bez zmian?

Atmosfera wokół prognoz stóp procentowych gęstnieje, ale analitycy i członkowie RPP twardo stoją przy swoim – stopy procentowe w Polsce pozostaną bez zmian do końca 2020 roku. I o co w takim razie, tyle zamieszania? Przede wszystkim o to, że decyzja pozostawienia stopy bazowej w spokoju staje się coraz mniej pewna.

Rada Polityki Pieniężnej posiada jedną silną broń w kształtowaniu polityki monetarnej – i tak, to właśnie regulowanie stóp procentowych. Ale od wystrzału z tej “broni”, do osiągnięcia przez nią celu, mija nieco czasu. Niekiedy może być za późno na reakcję. Dlatego RPP musi stale uważać na wiele czynników ekonomicznych i w dodatku starać się precyzyjnie je przewidywać. Balansując między nimi tworzy się kompromis.

Dziś ten kompromis wynosi 1,5% stopy referencyjnej. To najniższy poziom w historii NBP, a stan ten utrzymuje się już od marca 2015 roku. Dla perspektywy, obniżki stopy procentowej rozpoczęły się w 2012 roku od poziomu 4,75%. Na marginesie – wystarczy sobie wyobrazić jaką katastrofą dla spłacających raty kredytu hipotecznego byłoby podniesienie stóp do wielkości z 2012 roku. Każdy punkt procentowy znacząco wpływa na kredyt mieszkaniowy. Ale na taki radykalny skok nie ma w najbliższym czasie miejsca.

Tę sielankę i błogą stabilizację stóp procentowych psuje jednak rosnąca inflacja w Polsce. Poza tym pojawiają się kolejne ważne niewiadome – co stanie się z cenami prądu na początku 2020 roku? Ich uwolnienie odbije się na kwotach za inne produkty (np. żywność, transport). Czy spowolnienie światowej gospodarki dojdzie też do Polski? Prognozy dla wzrostu PKB w naszym kraju są optymistyczne. A może atmosfera niskich stóp procentowych w Europie i Stanach Zjednoczonych rzeczywiście oznacza, że kolejnym krokiem RPP powinno być zmniejszenie stopy bazowej w Polsce? Czy może jednak wszystko rozbija się o polityczną grę, a nie ekonomiczne wskaźniki?

Stopy procentowe w dół, w górę czy bez zmian?

Kredyty hipoteczne to tylko jeden (wcale nie najważniejszy) element układanki, który składa się na stopy procentowe. Tu w parze ze stopą bazową idzie analiza inflacji i koniunktury gospodarczej. To “scena” decyzji RPP do której dostęp ma każdy z nas. Masa danych ekonomicznych jest zbierana, analizowana i interpretowana. Scena jednak nie istnieje bez kulis. Za nimi znajdziemy motywy, przekonania i cele stojące za decyzjami RPP. Przekaz publiczny na temat stóp procentowych to “twarz” Rady Polityki Pieniężnej. Czy zaczyna rysować się na niej grymas niepewności? Czy może ulegam złudzeniu?

Wspólny komunikat Rady Polityki Pieniężnej pozostaje niezmienny. Założenia celu inflacyjnego i wzrostu PKB zostały ustalone prawidłowo. Tak obrany kierunek dotychczas się sprawdzał. Nie ma też mocnych przesłanek, aby zdanie RPP mogło ulec zmianie. Skoro niski poziom stóp procentowych działa dobrze, to czemu to zmieniać?

Prezes NBP, Adam Glapiński w wywiadach często przekonuje, że stopy procentowe powinny pozostać bez zmian do końca jego kadencji (czyli do 2022 r.). Furtkę do skorygowania stopy bazowej otwierają indywidualne opinie innych członków Rady Polityki Pieniężnej. Na przykład wyżej wspomniany Eryk Łon, który zauważa miejsce do obniżki stóp procentowych. Czy też Eugeniusz Gatnar według, którego należy podwyższyć stopę procentową, jeżeli wzrost inflacji dalej się utrzyma.

Co na to wszystko pozostali analitycy bankowi? Tu informacje otrzymywane od prezesa NBP i członków RPP brane są z rezerwą. Czy brak zmian stóp procentowych do 2022 roku jest bardziej długookresową prognozą, figurą retoryczną czy myśleniem życzeniowym? Bez względu na odpowiedź nikt na poważnie nie obstawia, że w najbliższym czasie dojdzie do korekty stóp procentowych. Szkopuł w tym, że ten “najbliższy czas” może się skończyć wcześniej niż przewidywano.

Jednak okno do zmian stóp procentowych otwiera się szerzej!

A mimo to w “zabetonowanych” stopach procentowych pojawiają się szczeliny i pęknięcia. Prześwitują w nich czynniki, które mogą zachęcać Radę Polityki Pieniężnej do podwyższenia lub obniżenia stopy bazowej. To interesujący moment w ekonomii, ponieważ warunki w gospodarce światowej pokazują, że działania NBP zdają egzamin, ale koniec roku 2019, będzie dla nich czasem próby. Coraz wyraźniej dają o sobie znać trzy istotne parametry:

  • inflacja

Po raz pierwszy od 2012 roku wskaźnik inflacji CPI (cen towarów i usług konsumpcyjnych) wyniósł w czerwcu 2,6%. Tym samym przekroczył cel NBP wyznaczony na 2,5%. Mieści się jednak w granicy plus/minus 1 punktu procentowego. Według GUS wyraźnie zdrożała żywność i napoje bezalkoholowe (5,7% r/r). Prognozuje się, że inflacja pod koniec 2019 wzrośnie do ok. 3% a na początku 2020 roku może osiągnąć granice celu inflacyjnego NBP, czyli 3,5%.

  • wzrost gospodarczy Polski

Wskaźnik PMI dla Polski w czerwcu ukształtował się na poziomie 48,4 pkt. To o 0,4 pkt. mniej niż w maju (48,8 pkt.) i o 0,6 pkt. mniej, wobec prognozowanych 49,0 pkt. Jest to zatem sygnał dla wyraźnego spowolnienia koniunktury w kraju nad Wisłą.

  • światowy poziom stóp procentowych

Obecna gołębia polityka monetarna w bankach centralnych innych krajów (np. Europejskim Banku Centralnym czy Systemie Rezerwy Federalnej) może oznaczać, że Rada Polityki Pieniężnej – aby nie odstępować od globalnych trendów – zyska przestrzeń do obniżki stopy bazowej w Polsce. Taką prognozą dzielą się np. analitycy z Morgan Stanley, którzy wskazują I kw. 2020 roku na czas zmniejszenia stóp procentowych w Polsce o 0,25 p.p.

2:1 dla obniżki stóp procentowych w przyszłości?

Jeśli spowolnienie gospodarcze w Polsce stanie się widoczne, a pozostałe banki centralne będą kontynuować obniżanie (także wyjątkowo niskich) stóp procentowych to korekta o 0,25 p.p stopy referencyjnej przez RPP znajdzie lepsze uzasadnienie niż prognozy jej podwyżki.

Jeżeli jednak inflacja CPI wymknie się na stałe spod granicy 3,5% r/r to dla ochrony konsumentów stopy procentowe mogą pójść w górę.

Aktualnie stopy procentowe pozostaną bez zmian. Czy jednak będzie tak aż do 2022 roku? Ta prognoza staje w konfrontacji z dynamicznym otoczeniem gospodarczym w Polsce i na świecie.

Dla osób posiadających kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem to chwilowa ulga. Ryzyko podwyższenia stóp procentowych nieco się oddala. Pomimo tego, pozostaje cierpliwie obserwować kolejne napływające informacje. Dlatego wkrótce udostępnimy analizę poziomu stóp procentowych na następne lata.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments