Czy spłacamy raty kredytu hipotecznego na czas?

5 /5
(Ocen: 2)

Biuro Informacji Kredytowej podało informację na temat opóźnień w spłacie kredytów mieszkaniowych. Okazuje się, że kiedy już decydujemy się na kredyt hipoteczny, robimy to świadomi własnych możliwości finansowych.

Ile osób zalega bankom ze spłatą rat kredytu?

Na obecną chwilę obsługiwanych przez banki jest ponad 2 187 000 000 kredytów mieszkaniowych. Jako ciekawostkę można dodać, że 899 tys. spośród nich to kredyty we frankach szwajcarskich. BIK podaje, że kredyty te są bardzo dobrze obsługiwane, wręcz na poziomie zbliżonym do kredytów mieszkaniowych w polskich złotówkach.

Tylko w przypadku 1,4% kredytów hipotecznych występuje opóźnienie w spłacie sięgające powyżej 90 dni, co bardzo dobrze świadczy o kredytujących własne mieszkanie lub dom Polakach. A więc tylko 30 618 kredytów ma dość sporą obsuwę w spłacie. Jak na milionowe liczby, z którymi wiąże się kredyt hipoteczny, to dość mała liczba, mogąca zresztą wynikać z przejściowych problemów kredytobiorców.

Jakość obsługi kredytów mieszkaniowych zależy bezpośrednio od terminowej spłaty. Już dwie, trzy nieterminowe spłaty sprawiają, że historia kredytowa w BIK zmienia się z pozytywnej na negatywną. To wiąże się z poważnymi konsekwencjami, ponieważ instytucja badająca zdolność kredytową Polaków może przez 5 lat od momentu całkowitej spłaty kredytu prezentować i udostępniać na raportach kredytowych tę negatywną historię. To oczywiście może wpłynąć w skrajnych przypadkach nawet na nieudzielenie kolejnego kredytu czy nawet otrzymanie karty kredytowej i możliwość opłacania ratami swoich zakupów.

Wybieramy z rozsądkiem

Widać więc, że zdolność kredytowa, którą łatwo można sprawdzić w naszym teście zdolności kredytowej, większości Polaków oddaje w dużym stopniu stan rzeczywisty. Nie porywamy się na zobowiązania finansowe, które przerastają nasz stan portfela. Co więcej, nie budujemy własnej historii kredytowej używając różnych trików, ponieważ one prędzej czy później wyszłyby na jaw.

Samo poznanie własnej zdolności kredytowej to nie wszystko. Żeby uniknąć nieterminowości, najlepiej wybrać dzięki kalkulatorowi kredytu hipotecznego, najlepsze możliwe na daną chwilą rozwiązanie. To pozwoli zaoszczędzić nadwyżkę posiadanych pieniędzy i nawet gdyby dosięgły nas kłopoty finansowe, dalej będziemy mogli bez problemów spłacać swój kredyt hipoteczny.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments