Czy stopy procentowe wzrosną i kiedy to się stanie?

5 /5
(Ocen: 1)

Rada Polityki Pieniężnej 5 października odbyła dwudniowe posiedzenie. W jego trakcie nie zmieniła ona poziomu dotychczasowych stóp procentowych.

Bez zmian już od ponad półtora roku

Oznacza to, że stopy procentowe utrzymują się na stałym poziomie już od ponad 1,5 roku. Ostatni raz RPP obniżyła je w marcu 2015 r. Od tego czasu stopa referencyjna wynosi 1,5%, stopa lombardowa 2,5%, depozytowa 0,5% a stopa redyskonta weksli 1,75%. Każdy z tych wskaźników przy ostatniej zmianie stóp obniżył się o 50 punktów bazowych.

Utrzymanie stóp procentowych Rada tłumaczyła stopniowo malejącą skalą deflacji, czyli długotrwałym spadkiem przeciętnego poziomu cen, przekładającego się na wzrost siły nabywczej pieniądza. RPP prognozuje, że kolejne kwartały powinny przynieść także wzrost dynamiki inwestycji. W komunikacie można było też odczytać, że dynamika PKB w ostatnim kwartale była „prawdopodobnie zbliżona” do tej, którą można było obserwować w II kwartale 2016 r.

W uzasadnieniu czytamy również, że wzrostowi dynamiki cen ma towarzyszyć stabilny wzrost PKB oraz wzrost wynagrodzeń i zwiększenia świadczeń wychowawczych. Jak więc widzimy, podniesienie płacy minimalnej i świadczenia socjalne z programu 500 plus mają także znaczenie, choć pośrednie, w ustalaniu stóp procentowych.

Co mówią ekonomiści?

Słychać jednak coraz więcej głosów, że czas rekordowo niskich stóp procentowych powoli zmierza ku końcowi. Z tego powodu podrożeją także kredyty gotówkowe. Wedle ekonomistów z polskich banków w 2017 r. będziemy obserwować, jak stopy procentowe pójdą w górę o 0,5 punktu procentowego. Specjaliści banku Credit Agricole w swoim raporcie przewidują, że oczekiwane przyspieszenie wzrostu gospodarczego w pierwszej połowie przyszłego roku wraz ze wzrostem inflacji do dodatnich poziomów i spadkiem realnej stopy referencyjnej NBP niemal do zera sprawią, że RPP najpewniej zacieśni politykę pieniężną. Ma się to stać w lipcu 2017 r.

Prezes NBP Adam Glapiński prognozuje, że wzrosty zaczną się dopiero na początku 2018 r. Można się skłaniać ku tej wersji wydarzeń, dodatkowo mając na uwadze decyzje podejmowane przez Europejski Bank Centralny, które w pewien sposób wpływają na decyzje Rady Polityki Pieniężnej.

Nieunikniony wzrost stóp procentowych

Jednego możemy być pewni. Skoro tyle instytucji i ekspertów wieszczy rychły koniec niespotykanych wcześniej niskich stóp procentowych, w perspektywie roku zaobserwujemy podwyżkę stóp. Jakie to może mieć znaczenie dla przeciętnego zjadacza chleba?

Jeśli planujemy jakieś większe wydatki, lepiej zdecydować się na np. kredyt gotówkowy już teraz. Tym bardziej, że wiele wskazuje na to, że od przyszłego roku zobaczymy także wzrost marży spowodowany m.in. wprowadzeniem podatku bankowego. Mając te czynniki na uwadze, lepiej zaplanujemy przyszłe, duże wydatki, wymagające od nas większej ilości pieniędzy. Bo właśnie w takich sytuacjach branie kredytu gotówkowego jest szczególnie wskazane. O wiele bardziej niż wtedy, gdy chcemy finansować bieżące dobra konsumpcyjne.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments