Czy wakacje kredytowe mogą utrudnić wzięcie kredytu w przyszłości?

5 /5
(Ocen: 3)

Wakacje kredytowe na czas koronawirusa miał być kołem ratunkowym dla osób, które nagle wpadły w finansowe tarapaty. Banki nie zrobiły tego też bezinteresownie. Lepiej, żeby klient zapłacił później ratę zobowiązania, a nie zbankrutował. Przy okazji w mechanizm wakacji kredytowych wpisany jest pewien kruczek – one po prostu kosztują.

Same wakacje kredytowe ciągle generują wiele pytań. Każdy bank ma dla nich własne zasady. W jednym zawiesimy kredyt na 3 miesiące, w innym na pół roku. Tam wakacje kredytowe dotyczą całości raty. Tu tylko części odsetkowej. Jeszcze w międzyczasie niektóre banki zdążyły zmienić warunki karencji. Łatwo w tym wszystkim się pogubić.

Wakacje kredytowe – a co po wakacjach? Same problemy?

Konsumenci zdezorientowani pandemią koronawirusa rzucili się na wakacje kredytowe w pierwszym etapie kwarantanny. Według danych ZBP, do końca kwietnia wpłynęło do banków ponad 800 tysięcy wniosków o zawieszenie raty kredytu. Wkrótce niektórzy kredytobiorcy wrócą do spłaty swoich zobowiązań. I nic dziwnego, że właśnie teraz zaczynają się pojawiać kolejne niewiadome związane z wakacjami kredytowymi:

co z osobami, które wrócą z wakacji kredytowych i dalej nie będzie ich stać na spłatę zobowiązania?

czy zawieszenie kredytu wpłynie negatywnie na naszą zdolność kredytową?

W momencie zaciągania karencji niewiele osób myślało o przyszłości. Jakie mogą być konsekwencje nieprzemyślanych działań kredytobiorców?

BIK dementuje – wakacje kredytowe nie obniżą scoringu

Na problem wpływu zawieszenia spłaty raty zobowiązania, szybko odpowiedziało Biuro Informacji Kredytowej. Komunikat jest jasny i prosty, dlatego warto go przytoczyć:

“Fakt skorzystania przez klienta z „wakacji kredytowych” nie będzie miał negatywnego wpływu na historię kredytową klienta w BIK, nie obniży też Scoringu BIK.

BIK wspólnie z bankami dokłada wszelkich starań, aby dane gromadzone przez Biuro Informacji Kredytowej na bieżąco odzwierciedlały rzeczywistą sytuację klientów. Banki, które zaoferują możliwość odroczenia (zawieszenia) spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych, mają możliwość bieżącego przekazywania do BIK stosownych informacji i mogą na bieżąco aktualizować dane znajdujące się w Bazie BIK.”

Trzeba, jednak wiedzieć, że karencja w spłacie będzie w końcu widoczna dla banków. Brak wpływu na scoring to jedno, a drugie to jak będą w przyszłości interpretować to kredytodawcy?
Według zapewnień samych banków, odnotowanie wakacji kredytowych w historii będą traktowały jak powietrze. Ale jakby nie patrzeć, osoba która musiała odroczyć spłatę zobowiązania – chcąc czy nie chcąc – informuje, że 1) ma problemy finansowe i 2) nie miała przygotowanej na tę ewentualność poduszki finansowej. Zatem lepiej dla klientów, aby banki pamiętały o swoich zapewnieniach.

Od 2019 roku mamy prawo wiedzieć, dlaczego bank odmówił nam kredytu – sprawdź jak skorzystać z wyjaśnienia decyzji kredytowej i co powinno się w niej znajdować!

Z finansami dalej krucho po wakacjach kredytowych – co wtedy?

W znacznie trudniejszej sytuacji są osoby, które wracają z wakacji kredytowych do spłaty zobowiązania, ale nadal nie mają środków na opłacenie raty. Wtedy opóźnienie na pewno wpłynie na scoring BIK oraz może skutkować mniejszą zdolnością kredytową. Niestety kredytobiorcy nie mają też w tej sytuacji innego wyjścia jak zwrócić się do banku o dalszą restrukturyzację zobowiązania.

Widać, że w tym miejscu Tarcza Antykryzysowa jest pusta. Brakuje systemowe rozwiązania dla kredytobiorców znajdujących się w poważnych tarapatach… oprócz osób mających kredyty hipoteczne. Tutaj kołem ratunkowym jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców.

Aby skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców trzeba spełnić jeden z warunków:

kredytobiorca spłacający kredyt hipoteczny utracił źródło utrzymania (nie ze swojej winy),

albo rata kredytu hipotecznego przekracza 50% uzyskiwanych przez kredytobiorcę dochodów.

Niestety, jak widać, z takiej pomocy nie skorzystają osoby spłacające inne niż kredyt hipoteczny zobowiązania. Czy rząd ma plan, aby i dla nich znalazła się pomoc?

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments