Czy za niepłacenie opłaty audiowizualnej odetną prąd?

0 /5
(Ocen: 0)
Opłata audiowizualna, która zastąpi abonament RTV, ma być dodawana do rachunku za energię elektryczną. Wiele kontrowersji budzi sam projekt, a niedawno wszystkich zelektryzowała wiadomość, że za uchylanie się od obowiązku wnoszenia opłaty, odbiorcy zostanie odcięty prąd. Informacje, a raczej plotkę, sprostował sam wiceminister kultury, Krzysztof Czabański.

Podczas wywiadu dla radiowej Trójki wiceminister kultury, Krzysztof Czabański, odniósł się do plotki, która poruszyła chyba wszystkich. Według nieoficjalnych doniesień osoba, która nie będzie regulować opłaty audiowizualnej, zostanie odcięta od energii elektrycznej. W poniedziałkowej audycji wiceminister resortu zapewnił, że nic takiego nie jest planowane, a niesolidnym odbiorcom grozi interwencja… skarbówki.

Skarbówka ruszy po opłatę

Zgodnie z projektem, za egzekwowanie opłaty nie będą odpowiedzialne firmy energetyczne. Ich rola ograniczy się tylko do dostarczania faktur za opłatę audiowizualną – w praktyce nie będzie ona wystawiana na jednym rachunku z tym za energię elektryczną. Sprzedawcy prądu nie będą również weryfikować tego, czy odbiorca jest zwolniony z wnoszenia opłaty, czy nie. Cały ciężar związany z nową opłatą ma na swoje barki wziąć skarbówka.

Przypomnijmy, że jeszcze do końca nie wiadomo ile wyniesie opłata, najprawdopodobniej będzie to składka na poziomie 12-15 zł miesięcznie. Jak zapewnia rząd na pewno będzie ona niższa niż obecny abonament RTV, który płaci ok. 7,5 proc. obywateli.

Nowa opłata ma wejść w życie od 1 stycznia 2017 roku.

fot.: freeimages.com

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Chore
Chore
20 kwietnia 2016 15:31

Kolejny obowiązkowy parapodatek nowego rządu. Kwoty wolnej od podatku nie planują na razie podnosić, a wprowadzają kolejne obciążenia finansowe dla obywateli.

Dotychczas, żeby nie płacić za “media propagandowe”, wystarczyło zrezygnować z posiadania odbiorników TV/radia (i wyrejestrować na poczcie).
Teraz praktycznie każdy zapłaci za TVP(iS).

P.S. Zapraszam do siebie kontrolę – jak chcą, to mogą sobie pooglądać (ze wszystkich stron), a nawet zabrać stary, kineskopowy telewizor, który od wielu lat nie działa i się kurzy 🙂