Czy zastosowanie prefabrykatów przyspieszy realizację założeń Mieszkania Plus?

5 /5
(Ocen: 1)

Biorąc pod uwagę znaczne opóźnienia w realizacji założeń programu Mieszkanie Plus oraz stopień zaawansowania projektu daleko odbiegający od przewidywanego, KZN oraz PFR Nieruchomości starają się szukać sposobów na zmianę tego stanu rzeczy. Od samego początku w zapowiedziach nowego programu wspierającego politykę mieszkaniową, pojawiały się pomysły na sprawną realizację kolejnych inwestycji budowlanych dzięki zastosowaniu prefabrykatów. Co to takiego, w jaki sposób sposób może przyspieszyć budowę mieszkań i co zrobiono w tym temacie do tej pory? Zapraszamy do artykułu.

Prefabrykat budowlany – co to takiego?

Prefabrykat budowlany to nic innego, jak gotowy element konstrukcyjny, który nie wymaga zastosowania zaawansowanej obróbki, aby można było wykorzystać go w tworzeniu bryły budynku. Dziś nazwalibyśmy taką metodę konstrukcyjną modułową. Coraz bardziej popularne stają się domy budowane z gotowych elementów, co pozwala na dużo szybsze stawianie ścian, klatek schodowych czy dachów niż ma to miejsce w przypadku zastosowania metody tradycyjnej.

W historii polskiego budownictwa prefabrykaty święciły triumfy w drugiej połowie XX wieku, kiedy dzięki zastosowaniu płyty żelbetowej w stosunkowo krótkim czasie postawiono tyle budynków mieszkalnych, że jeszcze kilka lat temu mieszkało w nich łącznie ok. 13 milionów Polaków. Obecnie, bloki wznoszone w technologii wielkiej płyty już przekroczyły lub znajdują się na skraju swoich resursów, co może spowodować w niedalekiej przyszłości duże zawirowania na rynku mieszkaniowym.

Pomimo tego, należy przypuszczać, że obecne budownictwo oparte na prefabrykatach korzystając z zalet takiego rozwiązania, nie zafunduje przyszłym lokatorom stresu związanego z mocno ograniczonym czasem użytkowania budynków. Zastosowanie nowoczesnych technologii powinno pomóc w stworzeniu modułów konstrukcyjnych, które znacznie skuteczniej oprą się zębowi czasu niż ma to miejsce w przypadku wielkiej płyty.

Prefabrykaty w Mieszkaniu Plus – co wiadomo do tej pory?

Prezes zarządu PFR Nieruchomości poinformował niedawno, że ogłoszony w zeszłym roku konkurs na opracowanie technologii prefabrykatów, którą można by skutecznie wykorzystać w przyspieszeniu realizacji założeń programu Mieszkanie Plus, został pozytywnie rozstrzygnięty. Prezes Mirosław Barszcz zwraca uwagę na to, że zastosowanie modułów w budownictwie mieszkaniowym jest nie tylko szybkim sposobem wznoszenia inwestycji, ale przede wszystkim pozwala znacznie ograniczyć koszty. Miałoby to mieć bezpośrednie przełożenie na zaproponowanie przyszłym lokatorom możliwie najniższych czynszów najmu.

Rosnące koszty materiałów budowlanych i wynagrodzeń, na jakie liczą robotnicy, niestety wymuszają szukanie oszczędności, także w ramach rządowego programu. Technologia prefabrykatów pozwala na zastosowanie skromniejszych wariantów planowania budżetu budowy. Europa Zachodnia, a przede wszystkim Dania od lat z powodzeniem korzysta z modułowych systemów konstrukcyjnych, co tylko zachęca do brania dobrego przykładu dla przyszłości polskiego budownictwa mieszkaniowego.

Prezes PFR Nieruchomości w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes wskazuje na Warszawę, jako pierwsze miasto, pod którym ma powstać osiedle wzniesione technologią modułową. Termin i ilość mieszkań nie zostały jednak określone precyzyjnie. Wspomniano jedynie o najbliższych latach, w których miałoby zostać wybudowanych kilka tysięcy mieszkań.

Mieszkanie Plus – co wydarzy się w 2019 roku

Konkurs na stworzenie wydajnej konstrukcyjnie metody modułowej został rozstrzygnięty. Nic nie wskazuje niestety na to, aby już w 2019 dzięki zastosowaniu prefabrykatów, realizacja założeń Mieszkania Plus miała znacznie przyspieszyć.

Beneficjenci programu w Gdyni czekają do maja na możliwość wprowadzenia się do 172 mieszkań. Nadal trwa też budowa ponad 650 mieszkań w Jarocinie, Kępicach i Katowicach. W Wałbrzychu natomiast zakończono nabór wniosków i już niedługo zostaną rozdysponowane 192 lokale mieszkalne. W fazie projektu znajdują się osiedla w Zgorzelcu (ok. 220 mieszkań) i w Oławie (144 mieszkania). Warto wspomnieć również o Wrocławiu, w którym już w najbliższych miesiącach możemy spodziewać się rozpoczęcia sporych inwestycji. Miasto rozstrzygnęło bowiem trzy konkursy architektoniczne na zagospodarowanie terenów, na których miałoby powstać łącznie ponad 1,5 tys. lokali.

Metoda prefabrykowanych elementów konstrukcyjnych z pewnością wpłynie na przyspieszenie realizacji założeń programu Mieszkanie Plus. Co więcej, pozwoli na ograniczenie wciąż rosnących kosztów na rynku budowlanym. Niestety, zanim moduły konstrukcyjne znajdą swoje zastosowanie, przyjdzie nam zapewne poczekać jeszcze minimum rok i jest to kolejny aspekt, przez który zainteresowani przystąpieniem do programu muszą uzbroić się w cierpliwość.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments