Czy zmiana sprzedawcy prądu będzie szybsza?

5 /5
(Ocen: 1)

Czy zmiana sprzedawcy prądu może być szybsza i prostsza? Tak, obecnie piętą achillesową w całej procedurze jest wymiana informacji między firmami energetycznymi. Sytuację ma zmienić utworzenie Centralnego Systemu Wymiany Informacji.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, po przeprowadzeniu postępowania, wydał zgodę na utworzenie spółki energetycznej w skład, której będą wchodzić najwięksi operatorzy systemu dystrybucyjnego, czyli Enea Operator, Energa Operator, PGE Dystrybucja, RWE Stoen Operator oraz Tauron Dystrybucja. Co to oznacza dla nas odbiorców?

Zmiany dla odbiorców

Owocem współpracy między operatorami ma być platforma Centralnego Systemu Wspierania Informacji, która umożliwi szybką wymianę informacji o klientach na rynku detalicznym między sprzedawcami, dystrybutorami i podmiotami bilansującymi. W praktyce, według Prezesa URE, oznacza to nie tylko szybszą zmianę sprzedawcy prądu, ale także mniej problemów podczas przeprowadzania procedury. Wdrożenie systemu pomoże też w sprawniejszym rozwiązywaniu takich kwestii, jak np. reklamacje.

Kiedy wejdzie w życie system? Prezes URE wyznaczył termin realizacji na połowę przyszłego roku. W związku z tym operatorem nie zostało teraz nic innego, jak przeprowadzenie postępowania przetargowego, które wyłoni dostawcę platformy.

Zmiana potrzebna czy nie?

Chociaż pierwsza zmiana sprzedawcy prądu trwa około 30 dni, to sam proces przeprowadzania procedury pozostawia wiele do życzenia. Jednym ze słabszych ogniw w całej układance jest wymiana informacji między firmami energetycznymi. Jaki jest tego rezultat?

Do naszego serwisu zgłaszają się Użytkownicy, którzy np. muszą płacić dwa rachunki za energię elektryczną, gdyż zawiodła wymiana informacji. Niestety, takie przypadki nie są odosobnione, a ich prostowanie może trwać wiele miesięcy – oczywiście cały ciężar przerzucony jest na odbiorcę energii elektrycznej.

Jeśli Centralny System Wspierania Informacji wyeliminuje takie przypadki, to będzie to duży krok w kierunku pełnej liberalizacji rynku energii.

Informacje o autorze

Agnieszka Fodrowska

Z enerad.pl związana jest od prawie 10 lat - od samego początku współpracy specjalizuje się w tematach związanych z prądem i gazem. W ostatnich latach rozszerza swoją wiedzę w temacie odnawialnych źródeł energii oraz transformacji energetycznej w Polsce, jak i na świecie. Nieustannie rozwija się w SXO oraz marketingu internetowym. Uwielbia psy, dobre kino, historię oraz czytanie książek.

Dodaj komentarz
guest
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
W4Ready
W4Ready
10 czerwca 2016 18:08

Centralny system powinien także przyspieszyć wymianę informacji pomiarowych (odczyty liczników). Obecnie klient korzystający z usług alternatywnego sprzedawcy czeka na fakturę rozliczeniową czasem i 3-4 tygodnie, ponieważ dystrybutor ma 21 dni na udostępnienie danych sprzedawcy.

Dobrze by było, gdyby sprzedawca dysponował danymi odczytowymi w nie więcej niż tydzień od dokonania odczytu przez OSD.