Czyste Powietrze Plus – nowy program dotacji od 15 lipca

4.72 /5
(Ocen: 58)

Po ostatnich sukcesach programu “Czyste Powietrze” nadszedł czas na jego ulepszoną wersję – “Czyste Powietrze Plus”. W tym rządowym programie zastosowane zostaną nowe, bardzo korzystne dla beneficjentów rozwiązanie finansowe. Sprawdźcie, kto będzie mógł ubiegać się o dofinansowanie z programu “Czyste Powietrze Plus”, jaka będzie jego wysokość oraz to, jakie proekologiczne inwestycje będą nim objęte?

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

“Czyste Powietrze Plus” – co to za program?

Celem programu “Czyste Powietrze Plus” jest podobnie, jak u jego poprzednika – Czyste Powietrze, poprawa jakości powietrza i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez:

Wspomniany już program “Czyste Powietrze” z ogromnym powodzeniem działa w Polsce od 2018 roku. W tym czasie złożonych zostało 459.911 wniosków, na łączną kwotą 8.240.013.459 zł.

Czyste Powietrze statystyki czerwiec 2022

Statystyki dla programu “Czyste Powietrze”, dane z dnia 24.06.2022 roku. Źródło: “Czyste Powietrze” Twitter

Program “Czyste Powietrze Plus”, którego celem jest walka ze smogiem, umożliwia uzyskanie środków przed rozpoczęciem proekologicznych inwestycji w gospodarstwach domowych. Dopłatami objęte będą prace termomodernizacyjne budynku oraz wymiana starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe, na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, takie jak m.in.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Dla kogo program “Czyste Powietrze Plus”?

W ramach nowego programu “Czyste Powietrze Plus” właściciele domów jednorodzinnych ubiegający się dofinansowanie na wymianę tzw. “kopciucha” oraz ocieplenie domu otrzymają wypłatę pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem planowanej inwestycji. Jak zaznaczyła bowiem Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska, która uczestniczyła w konferencji w Radomiu – zasadniczą zmianą w tym programie jest ta, dotycząca prefinansowania do 50 proc. kwoty dotacji w bardzo krótkim czasie. Natomiast druga część dofinansowania z “Czystego Powietrza Plus”, jaką beneficjent przeznaczył na zadanie realizowane w ramach programu, dotrze do niego po zakończeniu prac w “przyspieszonej ścieżce”:

Już dzisiaj zachęcamy wszystkich, by dokonali w swoim domu (…) refleksji i przygotowali się do złożenia wniosku na program Czyste Powietrze Plus.

Przy czym możliwość przedpłaty dotyczy rodzin o niższych dochodach, jak podkreśla Anna Moskwa:

Istotą tego programu jest to, że dajemy przedpłatę, czyli uruchamiamy dotację jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji, co pomoże osobom najuboższym. Tym, którzy chcą wymienić piec w swoim domu, ale często nie mają pieniędzy, żeby podjąć się takiej inwestycji z własnych środków. Przeznaczamy kwotę 1,8 miliarda złotych na to działanie.

Jak również dodała:

Liczymy, że dzięki temu jeszcze tego lata i tej jesieni rozpoczną się remonty w polskich domach. Szacujemy, że ponad 37.000 rodzin w całej Polsce może skorzystać z programu i przejść na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania swoich domów (…). W wielu przypadkach może się zdarzyć, że uda się jeszcze przed tym sezonem albo w trakcie sezonu jesienno-zimowego, zakończyć program i zmienić źródło ciepła na przykład na pompę ciepła.

“Czyste Powietrze Plus” – jakie warunki dofinansowania w ramach nowego programu?

Minister klimatu i środowiska podczas ostatniej konferencji podkreślała także, że niezwykle istotne jest, by w tym nowym programie współpracowały samorządy. Wszystko po to, aby “Czyste Powietrze Plus” było jak najbliżej obywatela. A jakie warunki dofinansowania trzeba spełnić, aby ubiegać się o dotację z programu? Otóż:

  • pierwszym warunkiem, który muszą spełnić przyszli beneficjenci jest przesłanie umowy zawartej z wykonawcą na przeprowadzenie konkretnych prac. Przy czym dotyczy to maksymalnie trzech podpisanych umów. Co ważne, dokumenty te mogą być dostarczone wraz ze składanym wnioskiem lub na etapie jego uzupełniania – wnioskodawca ma na to 10 dni roboczych;
  • drugi warunek to złożenie przez wnioskodawcę końcowego wniosku o płatność uwzględniająca ostateczną fakturę i protokół odbioru. Druga część dofinansowania w ramach tego nowego rządowego programu ma być wypłacona do 30 dni od daty złożenia dokumentu.

Prefinansowanie (czyli wypłata pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem remontu), w wysokości do 50 proc. najwyższej możliwej wysokości dotacji, przypadającej dla danego wykonawcy (jako część wynagrodzenia dla firmy wykonawczej) będzie wypłacane:

  • bezpośrednio na jego konto zgodnie z maksymalnymi poziomami dofinansowania oraz pozostałymi warunkami programu;
  • w ciągu dwóch tygodni od zawarcia umowy pomiędzy beneficjentem a wykonawcą.

Program “Czyste Powietrze Plus” – ile dopłaty będzie można uzyskać?

W przypadku programu “Czyste Powietrze”, najwyższa możliwa do otrzymania dopłata wynosi 69.000 zł (trzecia część tego rządowego programu z najwyższym dofinansowaniem). Natomiast maksymalna kwota dotacji z “Czystego Powietrza Plus” została zwiększona do 79.000 zł.

Co ważne, ta odsłona programu skierowana jest do beneficjentów drugiej i trzeciej części programu „Czyste Powietrze” oraz będzie dostępna tylko i wyłącznie dla nowych osób składających wniosek o dofinansowanie.

Przy czym maksymalną kwotę dotacji w wysokości:

  • 47.000 zł – otrzymać będą mogli wnioskodawcy, których średni miesięczny dochód na jednego członka, w przypadku gospodarstwa wieloosobowego wynosi 1.564 zł, zaś jednoosobowego – 2.189 zł;
  • 79.000 zł – objęte będą rodziny o niższych dochodach. Tutaj na jednego członka w gospodarstwie wieloosobowym, średni miesięczny dochód musi wynosić 900 zł, natomiast w gospodarstwie jednoosobowym – 1.260 zł.
Czyste Powietrze Plus poziomy dofinansowania

Poziomy dofinansowania w programie priorytetowym “Czyste Powietrze Plus”. Źródło: “Czyste Powietrze” Twitter

“Czyste Powietrze Plus” – kiedy nabór wniosków?

Nabór wniosków w ramach programu “Czyste Powietrze” ruszy 15 lipca 2022 roku.

program Czyste Powietrze Plus wnioski

Pula pieniędzy przeznaczonych na program “Czyste Powietrze Plus”. Źródło: Twitter

“Czyste Powietrze Plus” – wysokość funduszy

Przewidziany przez rząd budżet na program “Czyste Powietrze Plus” to pula prawie 2 mld złotych, istnieje jednak możliwość dołożenia kolejnych środków.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

“Czyste Powietrze Plus” – jak ubiegać się o dofinansowanie?

Wnioski o dofinansowanie z programu “Czyste Powietrze Plus” będzie można składać online, za pomocą profilu zaufanego lub w urzędzie. Jak podaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Dokumenty trzeba będzie składać wyłącznie za pośrednictwem generatora wniosków o dofinansowanie NFOŚiGW (GWD) – z możliwością podpisania wniosku elektronicznie profilem zaufanym, a w przypadku braku takiego podpisu, po przesłaniu wersji elektronicznej wniosku, wydrukowania formularza, ręcznego podpisania i przesłania pocztą lub przekazania za pośrednictwem punktu informacyjno – konsultacyjnego w gminie. Sam wniosek o dofinansowanie (jego formularz) zostanie poszerzony o dodatkowe warunki związane z prefinansowaniem, jeśli wnioskodawca zadeklaruje chęć skorzystania z tego finansowego udogodnienia.

Natomiast samo rozpatrzenie wniosku ma trwać do 14 dni.

jak uzyskać dotację z programu Czyste Powietrze Plus

Program priorytetowy “Czyste Powietrze Plus”. Źródło – Twitter

Informacje o autorze

Katarzyna Fodrowska

W kręgu jej zainteresowań leżą tematy związane z budownictwem, architekturą, naukami przyrodniczymi i bieżącymi wyzwaniami stojącymi przed polską energetyką. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących prądu, gazu, pomp ciepła i odnawialnych źródeł energii. Propagatorka zdrowego stylu życia i ekologicznych rozwiązań. Wolny czas lubi spędzać na czytaniu i spacerach, a także oddawaniu się swoim dwóm największym pasjom, jakimi są astronomia i flamenco.

Dodaj komentarz
guest
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
15 lipca 2022 06:34

Pierwsza edycja tego projektu jest delikatnie pisząc porażka, na wypłatę dofinansowania trzeba czekać długie miesiące (nawet rok ) . Premier apeluje o docieplanie domów, bzdura, bo w przypadku gdzie piec nie jest wymieniony nie można tego zrobić, tak jest w moim przypadku.

tomasz
tomasz
3 sierpnia 2022 11:49
Odpowiedz do:  Marek

jeżeli mam już piec 5 klasy to nie mogę skorzystać z dopłaty na termomodernizację??. dobrze zrozumiałem?