Debet na koncie bankowym – Jak działa? Ile kosztuje?

4.88 /5
(Ocen: 33)

Niespodziewane wydatki zdarzają się chyba każdemu. Gdy jednak brakuje środków na ich pokrycie, rozwiązaniem może okazać się debet na koncie bankowym. Umiejętne korzystanie z tej opcji pozwala wywiązać się ze zobowiązań, bez konieczności zaciągania kredytu gotówkowego, który z reguły jest znacznie droższym źródłem finansowania.

Czym jest debet na koncie bankowym?

Debet jest to kwota ponad saldo zgromadzonych środków, jaką możemy dysponować przez określony czas. W umowie z bankiem widnieje suma, którą instytucja finansowa oferuje klientowi. W odróżnieniu od zwykłego kredytu lub pożyczki, debet odnawia się automatycznie. Po jego spłaceniu można po raz kolejny skorzystać z dodatkowych pieniędzy. Pokrywany jest on w pierwszej kolejności, z wpływających na konto bankowe środków.

Jak działa debet w koncie bankowym?

Najlepiej zobrazować można sposób działania debetu na konkretnym przykładzie. Załóżmy, że klient ma na koncie środki w wysokości 2 000 zł z wynagrodzenia za pracę. Dodatkowo podpisał umowę o debet w koncie w wysokości 500 zł. Znaczy to, że do dyspozycji ma 2 500 zł. Jeżeli wykorzysta całą tę kwotę i na konto wpłynie kolejne wynagrodzenie, jego część- 500 zł zostanie przekazane na poczet pokrycia wykorzystanego limitu. Automatycznie znów będzie miał możliwość wykorzystania 2 000 zł, z czego 500 zł stanowić będzie debet.

Pamiętajmy, że banki często doliczają debet do salda konta i dlatego łatwo pomylić się co do ilości dostępnych rzeczywiście środków.

W jaki sposób można uzyskać debet?

Debet w koncie można uzyskać do już istniejącego konta, wnioskować o niego przy zakładaniu rachunku lub może być dostępny od początku korzystania z ROR w ramach danego produktu. O limit zawnioskujemy w oddziale, przez internet lub teleserwis. Dostępne rozwiązania zależą od wewnętrznych procedur banku.

Wysokość dostępnego limitu ustalana jest na podstawie historii wpływów. Bank ocenia zdolność kredytową klienta. Standardem są obecnie debety w koncie do wysokości dwukrotności miesięcznych zarobków. Jeżeli jednak mamy dużo wydatków, instytucja finansowa znacznie obniży jego maksymalną wysokość. Przed wnioskowaniem o limit, warto sprawdzić, czy bank nie pobierze opłaty z tego tytułu.

Debet w koncie – ile to kosztuje?

Opłaty z tytułu korzystania z debetu są różne i zależą od ustaleń w danym banku. Niektóre instytucje finansowe nie pobierają opłat za limity w rachunku, pod warunkiem ich spłaty w określonym terminie, na przykład 7 dni. Część liczy opłaty za gotowość do udzielenia środków. Debety są również oprocentowane, jednak z reguły niżej niż kredyt gotówkowy, czy pożyczka. Odsetki płacimy jedynie od wykorzystanej, a nie udostępnionej kwoty. Brak terminowej spłaty debetu na koncie powoduje naliczenie odsetek karnych oraz kar określonych w umowie.

Czy historia spłaty debetu jest widoczna w BIK?

Historia spłaty debetu na koncie jest odnotowana również w BIK, dlatego będzie wpływała na przyszłą zdolność kredytową. Warto zatem pilnować, aby środki dostępne były na koncie przed upływem terminu. Dzięki regulowaniu zobowiązań na czas podnosimy wiarygodność dla instytucji finansowych.

Przedawnienie debetu – podstawowe informacje

Biorąc pod uwagę ustalenia prawne, dotyczące przedawnienia roszczeń, najważniejsze informacje o przedawnieniu debetu można streścić w poniższych punktach:

  • okres przedawnienia debetu na koncie bankowym upływa po 2 latach
  • okres przedawnienia nie dotyczy zwrotu wkładów oszczędnościowych
  • przedawnienie kredytu na karcie upływa po 3 latach
  • okres upływu przedawnienia w przypadku każdego roszczenia, liczony jest od daty wymagalności spłaty.

Czy warto korzystać z debetu w koncie?

Debet w koncie jest atrakcyjną formą pożyczki. Odsetki za limit są przeważnie niższe niż te, które musielibyśmy spłacić w przypadku kredytu gotówkowego. Czasami debet jest wręcz bezpłatny, wtedy należy zwrócić jedynie pożyczony kapitał. Dużym minusem tego rozwiązania jest jego krótkoterminowość. Jeżeli potrzebujemy środków na dłuższy okres, będziemy zmuszeni skorzystać z pożyczki. Także kwota możliwa do uzyskania jest niższa. Wiele osób natomiast wpada w pułapkę dodatkowych środków. Najczęściej ma to miejsce, gdy nie rozumiemy mechanizmu działania takich produktów. Dlatego należy korzystać z niego rozsądnie. Tylko wtedy będzie naprawdę korzystny.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments