Dlaczego w 2016 kredyt hipoteczny podrożał?

5 /5
(Ocen: 1)

Rynek finansowy w Polsce reaguje bardzo szybko na zmiany. Koszt kredytu hipotecznego jest wypadkową wielu czynników, wewnętrznych i zewnętrznych. Rok 2016 obfitował w nowe regulacje, sprawdzamy, co miało największy wpływ na kredyty na mieszkanie i inne usługi finansowe.

Podatek “bankowy” i jego skutki

Od pierwszego lutego 2016 roku wprowadzony został tzw. “podatek bankowy”. Obłożone nim zostały towarzystwa ubezpieczeniowe, banki, SKOKi i firmy pożyczkowe. Na wszystkie aktywa nałożono jednakowe obciążenie – 0,44%. Odbiło się to w znacznym stopniu na kredytach. Mimo dużej konkurencji firmy zdecydowały się na podniesienie marży kredytów hipotecznych, czyli przerzuceniu kosztów nowego podatku na klientów. Niektóre zrobiły to jeszcze przed końcem 2015 roku, inne czekały do ostatniej chwili. Kredytobiorcy po zmianach napotkali marże wyższe o 0,2 p.p. a nawet 0,65 p.p.. Oczywiście, zmiany dotyczą tylko nowych klientów, warunki już zaciągniętych zobowiązań nie mogły się zmienić. Dlatego nowy kredyt hipoteczny był droższy o 20 a nawet 70zł na każde sto tysięcy złotych.


Dlatego trzeba szukać pośród wszystkich ofert najlepszych warunków, stworzonych pod indywidualne potrzeby. Opłaca się sprawdzić kalkulator kredytu hipotecznego, który w swojej bazie posiada wszystkie oferty banków.

Nowe obciążenie stało się pretekstem do podniesienia kosztów prowadzenia konta czy użytkowania karty bankomatowej lub kredytowej. Jeżeli to nie stało się to bezpośrednio, to wzrosła na przykład liczba wymaganych transakcji w miesiącu, by zostać zwolnionym z opłat.

Droższe ubezpieczenie komunikacyjne

Chociaż wśród powodów podrożenia OC i AC wymienia się również “podatek bankowy”, to przyczyn trzeba szukać również dalej. Ubezpieczyciele ponieśli koszty zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego dotyczącego likwidacji szkód, co przyczyniło się do wzrostu wysokości składki. Oprócz tego należy nadmienić:

  • wysokie koszty związane z leczeniem ofiar wypadków.
  • wysoka konkurencja, która doprowadziła do ujemnych wyników firm.

MdM reguluje ceny

Czternaście banków, które nawiązały współpracę z programem Mieszkanie dla Młodych już teraz przygotowują się do rywalizacji o potencjalnego kredytobiorcę. Kredyty mieszkaniowe do tej pory nie cieszyły się wielką popularnością na początku roku. Dlatego banki w już teraz oferują promocje i zapraszają do współpracy w związku z MdM. Do rozdysponowania będzie 373 mln. złotych rządowego dofinansowania. Instytucje finansowe nie mogą zlekceważyć takiego zastrzyku gotówki na rynku nieruchomości i kredytów.

W 2017 czeka nas również podniesienie wkładu własnego do poziomu 20%. Oprócz tego trwają konsultację na temat kredytu ze stałą stopą procentową i samą ustawą o kredytach hipotecznych. Nadchodzący rok będzie ciekawy, oby przyniósł jak najwięcej korzyści klientom.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments