Dobry kredyt na mieszkanie wybierze nam doradca finansowy?

0 /5
(Ocen: 0)

Sytuacja pośredników kredytowych była przez chwilę zagrożona. Ustawa miała uniemożliwić wynagradzanie doradców przez banki dzięki prowizji. Na nowych warunkach mieli zostać opłacani bezpośrednio przez zainteresowanych kredytem hipotecznym. Jak teraz wyglądają możliwości? Czy warto spotkać się z doradcą finansowym?

Ustawodawca obawiał się, że doradcy kredytowi mogą namawiać przyszłych kredytobiorców na rozwiązanie, które przynosi im najwyższy dochód. Czy słusznie? Żyjemy w ciekawych czasach, gdzie informacja rozchodzi się z prędkością błyskawicy. Żaden pośrednik nie mógłby sobie pozwolić na podobne manipulacje. Na pozycję pracuje się wiele lat, a można ją pogrzebać w kilka chwil.
Proponowane rozwiązanie, mimo iż z założenia wydaje się słuszne, nie bierze pod uwagę jednego czynnika. W przededniu podpisania umowy każde pieniądze są istotne, dlatego tak ciężko jest je wygospodarować dla doradcy kredytowego. Stąd koszt, mimo że wliczony w kredyt nie jest odczuwalny dla zainteresowanego ofertą bezpośrednio.

Porównanie kredytów MdM na własną rękę?

Z BGK współpracuje 14 banków oferujących kredyt z programu Mieszkanie dla Młodych. Sama wysokość dofinansowania obliczona przez kalkulator MdM się nie zmieni. Ustawa narzuca jedynie 3 podstawowe warunki zobowiązania:

  • musi być zaciągnięte w PLN.
  • na minimum 15 lat.
  • z wkładem własnym nie wyższym jak 50%.

Inne, najbardziej newralgiczne cechy kredytu hipotecznego należą do wewnętrznej polityki banku i nie są regulowanie odgórnie. A kto się najlepiej zna na prowizji, marży i oprocentowaniu? Mimo najszczerszych chęci nie zdobędziemy tak szerokiego poglądu na zagadnienie, jak mający codziennie styczność z tematem doradcy kredytowi. Za zaufaniem przemawiają statystyki, około 40% kredytów hipotecznych zaciąganych jest obecnie ze wsparciem pośrednika.

Dlaczego warto spotkać się z doradcą?

Nawet, gdy samemu prześwietliliśmy rynek, dobrze jest skonfrontować własne wnioski z ofertami pośrednika. Da nam to poczucie sprawdzenia wszystkich ewentualności w poszukiwaniu najtańszego kredytu hipotecznego. Poza tym doradca kredytowy posiada najświeższe informacje np. o promocjach. Współpracując z pośrednikiem oszczędzamy cenny czas, ale także uzyskamy wsparcie negocjacyjne. Taka osoba zna się również na kruczkach w umowach, pomoże przebrnąć przez wszelkie formalności. Będzie do dyspozycji również już po zaciągnięciu kredytu hipotecznego.
To rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla mniejszych banków, które nie mają swoich oddziałów wszędzie i dzięki takiej możliwości mogą trafić ze swoją ofertą do szerszego grona osób najbardziej zainteresowanych. Próbując zachęcić potencjalnego kredytobiorcę wyjątkowymi warunkami.

Doradca finansowy na nowych zasadach

Mimo, iż brzmienie ustawy zostało zmienione, to i tak nakłada pewne obowiązki na pośredników. Przede wszystkim będą musieli przedstawić zestawienie wysokości prowizji jakie otrzymują. Na tej podstawie osoba zainteresowana kredytem będzie mogła ocenić czy pośrednik lobbuje za konkretną ofertą.
Komisja Nadzoru Finansowego zadba natomiast o profesjonalizm świadczonych usług. Doradcy będą musieli posiadać odpowiednie wykształcenie, być niekaralni i zdać specjale egzaminy.

Każda zmiana zwiększająca świadomość przyszłego kredytobiorcy to krok w dobrą stronę. Czym większą ilością informacji, którymi dysponujemy, tym podejmujemy korzystniejsze decyzje. Na wprowadzenie zmian należy jeszcze trochę poczekać, vacatio legis trwa. Nowe prawo zacznie obowiązywać od lipca tego roku.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
10 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
TYSIA
TYSIA
13 października 2017 15:49

akurat muszę powiedzieć że trafiłam na świetnego doradcę i pomógł mi wybrać i dopiąć wszystko. naprawdę, jak ktoś chce kupić mieszkanie a nie ma doświadczenia to świetne rozwiązanie.

Malwina
Malwina
13 grudnia 2017 08:26
Odpowiedz do:  TYSIA

Zazdroszcze. Mój doradca wybrał mi chyba kredyt najdroższy z możliwych. Przez niego potem musiałam przenosić pożyczke do innego banku. To była masakra. Nigdy więcej takich doradców.

PawełEK
PawełEK
25 września 2017 10:32

mój doradca się nie spisał. już raczej nie skorzystam z takich usług i wam też nie polecam. oni tylko zdzierają z klientów, a nie jak przekonują- pomagają im!

korniszon
korniszon
26 czerwca 2017 15:03

będąc zielonym w temacie kredytów hipotecznych rada doradcy jest bezcenna. niestety niektórzy mają prowizję od polecenia danego banku. dlatego nie można ufać im tak na 100%

krzychu
krzychu
4 lipca 2017 11:59
Odpowiedz do:  korniszon

no, mnie akurat doradca wpuścił w maliny. dobrze, że znajomy podpowiedział mi co zrobić. ale jak kto woli, niestety jak sam o siebie nie zadbasz to nie masz co na innych liczyć.

Gez Stęszew
Gez Stęszew
24 maja 2017 10:56

Bez pomocy doradcy nie znalazłbym banku, który wyliczył mi dobrą zdolność kredytową. To jest zbyt ważne, by szukać po omacku. Tym bardziej, że doradcy w większości przypadków są przecież z polecenia.

małkowska
małkowska
14 czerwca 2017 08:26
Odpowiedz do:  Gez Stęszew

i tu się zgodzę, terz skorzystałam i było warto. jak się człowiek nie zna w ogóle to jak ma wybrać?

sz.N
sz.N
16 czerwca 2017 11:18
Odpowiedz do:  małkowska

tylko doradcy dostajom kase za mówienie o ofertach konkretnych banków. jak na takiego trafisz to dobrze na tym niewyjdziesz. w końcu premie za to ma

Elemelek
Elemelek
26 kwietnia 2017 11:20

To proste, jak pokaże zestawienie to będzie czarne na białym. Wątpię żeby ktoś kombinował w exelu zmieniając procenciki. W interesie wszystkich jest wybór w tej sytuacji najlepszego kredytu. Nikt nie lekceważy opinii i poleceń zadowolonych klientów.

kora
kora
22 czerwca 2017 10:50
Odpowiedz do:  Elemelek

jak ktoś będzie miał interes, to kombinacja w procencikach nie jest problemem. liczy się zysk i tyle.