Dodatkowa pula MdM jeszcze w 2017 roku!

4.67 /5
(Ocen: 3)

Mamy dobrą wiadomość dla tych z Was, którzy nie zdążyli skorzystać z dotacji w ramach programu Mieszkanie dla Młodych! Jeszcze w tym roku możecie dołączyć do grona beneficjentów MdM, ponieważ w puli pojawiły się nowe środki! Kiedy ruszy przyjmowanie wniosków? Skąd właściwe wzięły się dodatkowe fundusze? Ile pieniędzy jest do rozdania?

Nowelizacja ustawy o MdM

W połowie czerwca br. rząd przyjął nowelizację ustawy o pomocy przy nabyciu mieszkania przez młodych ludzi . Oznacza to, że ustawa wejdzie w życie najprawdopodobniej 1 sierpnia tego roku, a termin składania wniosków zostanie ogłoszony najpóźniej do 16 sierpnia. Informacja o tym, że znalazły się środki na dofinansowanie do kredytu hipotecznego w 2017 roku zaskoczyły jednak nawet samych zainteresowanych. Przyjmowanie wniosków na bieżący rok został bowiem wstrzymany w momencie, kiedy wypłacono 95% środków. Zainteresowanie programem Mieszkanie dla Młodych było jednak ogromne, a lista wnioskodawców przewyższały możliwości finansowe państwa. Mówi się, że z pustego nawet Salom nie naleje, a jednak udało – pojawi się dodatkowa pula i to jeszcze w tym roku.

Fundusze na MdM 2017 – źródło dopłat

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwo przeanalizowało dokładnie dotychczasowy mechanizm związany z przyznawaniu dotacji w ramach MdM. Stwierdzono, że część środków nie została wykorzystana. Stało się tak z różnych przyczyn.. Głównym powodem „zamrożenia” funduszy był fakt, że nie wszyscy wnioskodawcy , które zakwalifikowały się do projektu, zdołali doprowadzić sprawę do końca – większość nie podpisała umowy kredytowej, a inni nie dopełnili wymaganych formalności.

Dodatkowo, nie wszystkie osoby, którym urodziło się trzecie dziecko sięgnęły po należną im donację. Szacuje się, że 5 % środków przeznaczonych dla tej grupy – przepadło. Wspomnieć również należy o tym, że wielu chętnych nie mogło skorzystać z dopłaty do kredytu hipotecznego, ponieważ wstrzymano przyjmowanie wniosków, kiedy 95 % funduszy przeznaczonych na rok 2017 została wykorzystana.

Nawet cztery tysiące dopłat w MdM jeszcze w tym roku!

Potencjalni beneficjenci mogą już zacierać ręce, w puli ma znaleźć się bowiem nawet 67 milionów złotych. Na sumę tę składa się 37 milionów z niewykorzystanego pięcioprocentowego wsparcia, pozostała kwota, czyli 30 milionów to dopłaty, które jak wspominaliśmy, nie zostały wykorzystane. Nie ulega wątpliwości, że chętnych będzie wielu, a kolejka czekających na to, by złożyć wniosek – długa.. Warto już dziś zacząć załatwiać wszelkie formalności, takie jak wybór banku, z którym podpiszecie umowę kredytową.

Zanim jednak udacie się do placówki najpierw pomyślcie o tym jakie mieszkanie lub dom chcecie kupić. Obecnie wnioskodawcy nie muszą ograniczać się do zakupu nieruchomości z ryku pierwotnego. Program Mieszkanie dla Młodych jest skierowane również do osób, które myślą o zakupie lokalu z rynku wtórnego. Takie rozwiązanie było odpowiedzią na potrzeby i sugestie samych zainteresowanych. Wynika z tego, że grono potencjalnych beneficjentów znacznie się poszerzy. Właśnie dlatego trzeba działać szybko, by kolejna szansa na donację nie przeszła Wam koło nosa. Pierwszym krokiem powinno być rozwiązanie naszego kalkulatora zdolności kredytowej.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments