smutek rozwiązania

Dofinansowania do fotowoltaiki od firm fotowoltaicznych - Przegląd ofert

Jeśli podobnie jak dziesiątki innych Polaków nie zdążyliście złożyć wniosku na Mój Prąd 2020 i zastanawiacie się co dalej, mamy dla Was ciekawe wiadomości. Zakończenie naboru wniosków “Mój prąd” nie oznacza, że w 2020 roku nie macie już szansy na dopłatę 5.000 zł. Takie (i wyższe) rabaty zaczęły bowiem oferować mniejsze i większe firmy instalacyjne. Na jakich zasadach przyznawane są zniżki? I czy mogą zastąpić “Mój prąd”?

Fotowoltaika - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Koniec programu “Mój prąd” 2020 - firmy fotowoltaiczne mają na to rozwiązanie

Gdy w lipcu 2019 roku ogłoszono dopłaty “Mój prąd”, nikt nie podejrzewał, jak ogromnym zainteresowaniem będzie się cieszyć ten program. “Mój prąd” stał się kołem napędowym dla rozwoju branży fotowoltaicznej - liczba mikroinstalacji zamontowanych na koniec 2019 roku była o prawie 400% większa niż w 2018 roku. Nic dziwnego. Przez rok funkcjonowania, złożono ponad 131 tysięcy wniosków i wypłacono wsparcie na łączną kwotę 339 mln złotych. Dzienna liczba składanych wniosków, która z początku oscylowała w granicach 300, pod koniec II naboru dochodziła nawet do 2.000!

Boom na 5.000 zł na fotowoltaikę sprawił jednak, że budżet programu w wysokości 1,1 mld złotych (dodatkowe 100 mln dorzucono w listopadzie 2020 roku), całkowicie wyczerpał się ponad 10 dni przed planowanym terminem. Ponieważ wielu zainteresowanym, nie udało się (i już się nie uda) w tym roku uzyskać dotacji, część firm fotowoltaicznych postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce.

W efekcie zaczęły pojawiać się różnego rodzaju finansowe zachęty, które miałyby podtrzymać zainteresowanie konsumentów fotowoltaiką, po zamknięciu przyjmowania wniosków w 2020 roku, a przed otwarciem kolejnego naboru w 2021. Jakie rozwiązania się pojawiły?

Część z nich to zwykłe promocje na fotowoltaikę, które wykorzystują przyciągającą uwagę liczbę 5.000 zł, kojarzoną z programem “Mój prąd”. Na rynku można jednak natrafić na bardzo interesujące “programy gwarancyjne”, w których instalator bierze na siebie ryzyko związane z nieotrzymaniem dopłaty przez klienta. Brzmi Wam intrygująco?

Nam również, dlatego postanowiliśmy się przyjrzeć temu, jak firmy fotowoltaiczne radzą sobie z potencjalnym przestojem spowodowanym zakończeniem programu dopłat 5.000 zł do fotowoltaiki.

Dofinansowania od firm fotowoltaicznych - nie tylko od największych graczy!

Wystarczył krótki przegląd sytuacji na rynku, by zorientować się, że walkę o uwagę klienta z równych zaangażowaniem podjęli nie tylko najwięksi wykonawcy, działający na terenie całej Polski, ale również małe, regionalne firmy. I co ciekawe, wbrew pozorom, ich oferty nie ustępują warunkom proponowanym przez gigantów branży.

Zatem, jakie działania podejmują instalatorzy?

“Bilet do przyszłości” - 5.000 zł na fotowoltaikę (i nie tylko) od Columbus Energy

Jedną z pierwszych firm, które postanowiły zareagować na koniec programu “Mój prąd” był Columbus Energy. Wykonawca należy do największych w Polsce firm dostarczających instalacje fotowoltaiczne oraz innych, ekologicznych urządzeń (pompy ciepła, a także magazyny energii czy stacje ładowania samochodów elektrycznych).

W tym przypadku firma postawiła na jednoznacznie kojarzącą się kwotę 5.000 zł i opracowała program rabatowy pod nazwą “Bilet do przyszłości”. Klienci, którzy w okresie od 07.12.2020 do 28.02.2021 roku zakupią fotowoltaikę dla domu w ofercie GoGreen lub GoFree, otrzymają kod rabatowy uprawniający do zniżki w wysokości 5.000 zł na kolejne zakupy. Promocją są objęte produkty oferowane w ramach Columbus Home, czyli m.in. fotowoltaika czy wspomniane już pompy ciepła czy magazyny energii.

"Bilet do przyszłości" od Columbus Energy

Źródło: columbushome.pl

Rabat będzie ważny do 31.12.2022 roku, czyli decydując się na pierwszy zakup w 2020 roku, będzie mieli aż 2 lata na skorzystanie ze zniżki.

Czy warto skorzystać z tego rozwiązania? Oferta może być korzystna dla osób, dla których fotowoltaika była jedynie jednym z etapów inwestycji i które planują kolejne wydatki na ekorozwiązania. Rabat na kolejne zakupy być może zwiększy lojalność klientów wobec marki, ale raczej nie zachęci do zakupu tych, którzy nie zdążyli na II nabór programu “Mój prąd”.

Do 6.000 zł mniej ze Stilo Energy

Firma Stilo Energy z wprowadzeniem akcji promocyjnej nie czekała do wyczerpania środków z “Mój prąd”. Od 16 listopada, aż do odwołania, konsumenci, którzy zdecydują się na usługę montażu lub projektowania i montażu instalacji fotowoltaicznej, otrzymają od Stilo Energy rabat w wysokości do 6.000 zł.

Fotowoltaika - promocja na 6000 zł od Stilo Energy.

Źródło: stiloenergy.pl

Oczywiście, żeby nie było zbyt pięknie, jest jedno “ale”. Wspomniane 6.000 zł to kwota maksymalna, jaką firma zgodzi się wypłacić. W praktyce, klient otrzymuje 10% zniżki na końcową kwotę z faktury. A zatem, w przypadku instalacji o mocy ok. 5 kWp, wartej ok. 26.250 zł, mowa o rabacie w wysokości 2.625 zł. I analogicznie, aby otrzymać wspomniane już 6.000 zł, musielibyście zakupić zestaw fotowoltaiczny o wartości 60.000 zł i mocy ok. 15,5 kWp.

Czy zatem warto skorzystać? Naszym zdaniem - owszem. Ostatecznie, od fotowoltaiki, lepsza jest tylko fotowoltaika z rabatem ;) Na tym rozwiązaniu najwięcej zyskają jednak Ci, którzy z racji mocy instalacji przekraczającej 10 kWp, nie zdołaliby otrzymać dofinansowania “Mój prąd”. Pozostali, choć nadal mogą sporo zaoszczędzić, więcej zyskaliby z dotacją.

Gwarancja wypłaty dotacji - 5.000 zł na fotowoltaikę od Ergos

Na pierwszy rzut oka, niezwykle ciekawe rozwiązanie, zaproponowała firma Ergos. To jeden z niewielkich, lokalnych instalatorów, który zajmuje się wdrażaniem fotowoltaiki w kujawsko-pomorskim.

Źródło: facebook.pl

Wykonawca, już 02.11.2020 roku ogłosił promocję, w ramach której zobowiązuje się dołożyć “wszelkich starań, by w imieniu Klienta pozyskać dla niego dotację z rządowego programu “Mój prąd”. Szczere chęci, to jednak nie wszystko, co oferuje Ergos.

Zgodnie z pkt. 6 regulaminu promocji, w przypadku braku możliwości pozyskania środków z NFOŚiGW w danej kwocie, firma Ergos zobowiązuje się do wypłacenia wyrównania z własnych środków.

Pkt. 6 Regulaminu otrzymania gwarancji dotacji 5.000 zł od ergos.pl

Źródło: ergos.pl

Czyli, jeśli teraz skorzystamy z oferty firmy, ta wypłaci nam 5.000 zł?

Niestety, tak dobrze nie ma. Warunkiem otrzymania pieniędzy, jest bezwzględna odmowa otrzymania dotacji z funduszu, bez opcji ponownego wnioskowania w dalszych edycjach. A to, na dobrą sprawę może wydarzyć się jedynie, jeśli program “Mój prąd” w 2021 nie wróci, co jak wiemy z rządowych doniesień, jest bardzo mało prawdopodobne. Warto też tutaj podkreślić, że zgodnie z założeniami, program ma trwać aż 2025 roku.

Firma Ergos zabezpieczyła się też przed koniecznością wypłaty, w przypadku pojawienia się “rażących niedociągnięć ze strony Klienta”. Co więcej, powód odmowy wypłaty środków, musi uzyskać akceptację wykonawcy.

Choć niektóre zapisy regulaminu, mogą stwarzać szerokie pole do interpretacji (a tym samym do odrzucenia wniosku o wypłatę gwarancji), akcja ta, to wciąż ciekawa opcja dla tych, którzy obawiają się, że “Mój prąd” nie będzie kontynuowany. Promocja trwa do 31.12.2020 roku, zatem zainteresowanym nie zostało już wiele czasu na podjęcie decyzji.

Fotowoltaika - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie


OKREŚL PARAMETRY

PORÓWNAJ OFERTY

WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Dofinansowanie od firmy fotowoltaicznej a Mój prąd - czy to się wyklucza?

Omawiając temat dopłat do fotowoltaiki od firm instalacyjnych trzeba położyć nacisk na pewną kwestię. Otóż, otrzymanie rabatu od wykonawcy instalacji, w żaden sposób nie ogranicza Waszych praw do złożenia wniosku o dopłatę “Mój prąd” w kolejnych edycjach programu.

Wręcz przeciwnie - nic nie stoi na przeszkodzie, abyście po skorzystaniu z akcji promocyjnej, ubiegali się o dodatkowe pieniądze z dotacji, w przyszłym roku. Tak naprawdę, macie więc teraz niepowtarzalną okazję, aby ograniczyć koszty i czas zwrotu z inwestycji do minimum.

Jakie są alternatywy? Dotacje i ulgi na fotowoltaikę

Chociaż wieść o wstrzymaniu naboru na “Mój prąd” sprawiła, że wielu porzuciło swoje plany związane z montażem fotowoltaiki, nie można zapominać, że nie jest to jedyny program wspierający inwestycje na energię słoneczną. Ci, którzy z działaniami nie chcą czekać do wznowienia dopłat 5.000 zł na fotowoltaikę mają zatem do dyspozycji:

  • środki z programu “Czyste powietrze” - w tym przypadku, wysokość dopłat uzależniona od dochodów beneficjenta oraz rodzaju podejmowanych inwestycji. Dla osób z dochodem nieprzekraczającym 100 tys. zł (podstawowy poziom dofinansowania) oraz dla osób o dochodzie nie przekraczającym 1.960 zł (gospodarstwo jednoosobowe) lub 1.400 zł (wieloosobowe), maksymalna wysokość wsparcia wyniesie do 50% faktycznie poniesionych kosztów, jednak nie więcej niż 5.000 zł. Więcej informacji o programie znajdziecie w naszym artykule “Czyste Powietrze” – warunki, dopłaty”.
  • ulgę termomodernizacyjną - kolejnym narzędziem, pozwalającym na realne obniżenie kosztów związanych z instalacją fotowoltaiczną, jest tzw. ulga termomodernizacyjna. Daje ona możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania, kosztów poniesionych na termomodernizację. Maksymalny limit odliczeń to 53.000 zł. Ile można odzyskać? Jeśli dla przykładu, nasza podstawa opodatkowania wynosi 48.000 zł, podatek należny wyniósł by nas ok. 7.700 zł. Dzięki instalacji o wartości ok. 37.000 zł, obniżającej wysokość podstawy opodatkowania, ostateczny podatek wyniósłby ok. 1.000 zł, a zatem otrzymalibyśmy ponad 6.000 zł zwrotu.
  • lokalne programy - dodatkowe pieniądze na fotowoltaikę organizują również samorządy. Dla przykładu, w Warszawie, od września można składać wnioski na inwestycje planowane na 2021 rok. Wysokość wsparcia to 1.500 zł na każde 1 kWp mocy instalacji - maksymalnie 15.000 zł. Dla średniej instalacji o mocy 5 kWp, będzie to natomiast aż 7.500 zł.

Fotowoltaika - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments