dofinansowanie do rekuperacji 2022

Dofinansowanie do rekuperacji 2022 - aktualne dotacje

Z roku na rok coraz większą popularnością wśród inwestorów cieszy się budownictwo energooszczędne – nazywane również niskoenergetycznym. Jego nieodzownym elementem są nie tylko panele fotowoltaiczne, czy pompy ciepła, ale również rekuperacja, zapewniająca dopływ świeżego powietrza przez cały rok. Inwestycja w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła wymaga jednak sporych nakładów finansowych. Nie każdy jednak wie, że można je zminimalizować, korzystając z dofinansowania do rekuperacji. Gdzie go szukać?

Rekuperacja - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Rekuperacja - dlaczego warto zdecydować się na jej montaż?

Coraz więcej osób decydując się na budowę, czy zakup domu, rozważa opcję montażu rekuperacji. Wpływ na to mają przede wszystkim:

 • nowe przepisy prawa budowlanego (tzw. WT 2021), dotyczące zmniejszenia zapotrzebowania budynków na energię grzewczą;
 • rosnące koszty ogrzewania, rok 2022 przyniósł bowiem duże podwyżki cen prądu, gazu, pelletu, ekogroszku czy węgla;
 • chęć poprawy jakości i komfortu życia.

Wszystko to sprawia, że coraz więcej osób szuka bardziej ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań. Jednym z nich jest właśnie rekuperacja, dzięki której można uzyskać szereg korzyści wynikających z jej montażu. Jakich? Otóż:

 • po pierwsze, jest to na pewno duża oszczędność zarówno na etapie budowania domu (odchodzą wówczas koszty związane z kominami do wentylacji grawitacyjnej, czy montażem droższych okien z wywietrznikami), jak i jego późniejszej eksploatacji. Rekuperator bowiem, wykorzystując ponownie energię z wywiewanego powietrza, sprawia, że dom ma niższe zapotrzebowanie na ciepło. Dzięki temu oszczędności związane z kosztami ogrzewania budynku mogą oscylować nawet w granicach 50 proc. w skali rocznej;
 • po drugie, komfort i lepsze samopoczucie, ponieważ tylko prawidłowo zaprojektowana i wykonana wentylacja zapewnia poprawne parametry wentylowania budynku. Dzięki rekuperacji domownicy przez całą dobę oddychają świeżym powietrzem, co wpływa na jakość i głębokość snu oraz pomaga uniknąć syndromu chorego budynku (SBS, czyli Sick Building Syndrome), który jest reakcją organizmu na złą wentylację;
 • po trzecie usuwanie zanieczyszczeń oraz filtracja i jonizacja powietrza, co jest istotne szczególnie na terenach zurbanizowanych. Dzięki rekuperacji następuje wymiana zużytego powietrza wewnętrznego o wysokiej zawartości dwutlenku węgla i pary wodnej na świeże powietrze zewnętrzne, które jest dodatkowo filtrowane w rekuperatorze. W zależności od filtrów, może to być większość kurzu, alergenów, pyłków oraz zanieczyszczeń smogowych (w tym pyłów zawieszonych PM10, PM 2.5 i PM 1);
 • po czwarte podgrzewanie nawiewanego powietrza zimą oraz chłodzenie go latem. Jest to możliwe za sprawą zainstalowanego w rekuperatorze wymiennika ciepła, dzięki któremu mimo stałej wymiany powietrza zużytego na świeże, w budynku panuje bardziej komfortowa temperatura niż ta na zewnątrz. Należy tu jednak zaznaczyć, że rekuperacja nie jest ani systemem klimatyzacji ani ogrzewania! W związku z czym, nie gwarantuje możliwości ustawienia konkretnych parametrów temperaturowych i w naszym klimacie, musi równolegle funkcjonować z systemem ogrzewania.
Rekuperacja to niekwestionowane korzyści, w dwóch ważnych aspektach, jakimi są: efektywny dopływ świeżego powietrza i oszczędności związane z ogrzewaniem. Jednak praktycznie stuprocentową niezależność zarówno od rosnących cen energii, jak i paliw kopalnych przynieść może połączenie rekuperacji z fotowoltaiką i pompą ciepła.

Rekuperacja to spory wydatek

Rekuperacja pozwala zaoszczędzić w skali roku znaczne kwoty. Jak szacują eksperci, oszczędności eksploatacyjne mogą wynieść nawet ok. 50 proc. w porównaniu do efektywnie działającej wentylacji grawitacyjnej. Aby jednak móc korzystać ze wszystkich dobrodziejstw wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, trzeba liczyć się z dużym kosztem tego rodzaju przedsięwzięcia.

Jak wysoki jest to wydatek? Warto na samym początku, zaznaczyć, że rynkowa rozpiętość cenowa związana z systemu rekuperacji (wraz z instalacją i rekuperatorem) jest duża. Bowiem zarówno, każdy budynek, jak i jego właściciel są inni. Różne są również ich potrzeby. Na to zatem, ile ostatecznie przyjdzie nam zapłacić za rekuperację, wpływ będzie miał nie tylko metraż i konstrukcja budynku, czy ilość domowników, ale też m.in.

 • jakość, model i moc rekuperatora;
 • długość samej instalacji oraz ilość punktów nawiewnych i wywiewnych;
 • rodzaj sterowania (np. system online sterowania rekuperatorem ze smartfona lub tabletu);
 • nieobowiązkowe dodatki, dzięki którym można uzyskać kolejne profity, takie jak: nawilżacz powietrza, system antysmogowy, gruntowy wymiennik ciepła, czy jednostka chłodząca.

Kwoty te mogą być zatem zróżnicowane. Planując jednak montaż rekuperacji, inwestor powinien liczyć się z wydatkiem zaczynającym się od 18.000 zł wzwyż. Przy czym dla domu średniej wielkości, o powierzchni 150 m2 będzie to ok. 25.000 zł. A co w przypadku zwrotu kosztów poniesionych w związku z inwestycją w system rekuperacji? Tutaj, w porównaniu do wentylacji zapewniającej odpowiedni dopływ świeżego powietrza, jest to ok. 9-10 lat. Czas, w którym zwrócą się wydane pieniądze można jednak skrócić, decydując się na skorzystanie z dotacji do rekuperacji.

Rekuperacja - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie


OKREŚL PARAMETRY

PORÓWNAJ OFERTY

WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Dotacje na rekuperację - dla kogo?

Chyba żadna, inna instalacja stosowana w budynkach mieszkalnych, komercyjnych, czy użyteczności publicznej nie ma tak dużego wpływu na komfort i jakość życia, jak właśnie rekuperacja. Dodatkowo, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła znacznie obniża zapotrzebowanie w energię pierwotną (Ep), co pozwala zredukować utratę ciepła i tym samym obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o prawie 30-40 proc. W celu osiągnięcia jeszcze bardziej optymalnych efektów, mających zmniejszyć nie tylko wydatki związane z eksploatacją budynku, ale i negatywnym wpływem na środowisko, warto rozważyć połączenie rekuperacji z innymi urządzeniami korzystającymi z odnawialnych źródeł energii, takimi, jak fotowoltaika i pompa ciepła. Co ważne, dzięki temu połączeniu można najprościej uzyskać wymagane obecnie wartości EP<70 kWh/m²rok.

Od wielu lat, zarówno gospodarstwa domowe, jak i firmy, mogą korzystać, czy to z dotacji OZE, czy preferencyjnych kredytów i pożyczek, wspierających ekologiczne źródła energii. Jeśli chodzi o dofinansowanie do fotowoltaiki, największym zainteresowaniem cieszył się do tej pory rządowy program Mój Prąd 2022, natomiast w przypadku pomp ciepła - Moje Ciepło. Również dla osób zainteresowanych montażem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła przygotowano możliwość uzyskania dotacji na rekuperację. Przy czym na najszerszy zakres finansowego wsparcia w tej kwestii liczyć mogą głównie gospodarstwa domowe.

Dofinansowanie do rekuperacji - w jakiej formie?

Na ten moment koszt inwestycji w rekuperację obniżyć można korzystając z ulgi termomodernizacyjnej i rządowych programów “Czyste Powietrze” i “Czyste Powietrze Plus”.

Dofinansowanie do rekuperacji w ramach programu “Czyste Powietrze”

Obecnie, jednym z najważniejszych wyzwań, przed którym staje Polska, jest ograniczenie smogu i poprawa jakości powietrza. Osiągnięcie tego celu wymaga różnorakich przedsięwzięć, które zachęciłyby obywateli do aktywnego włączenia się w jego realizację. Jednym z nich jest Czyste Powietrze, będące pierwszym ogólnopolskim programem dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów jednorodzinnych. ”Czyste Powietrze” zostało przygotowane na lata 2018-2029, z tym że ostatnie umowy mają być podpisane do 31 grudnia 2027 roku). W jego ramach można otrzymać wsparcie finansowe m.in. na:

 • instalację centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej;
 • wymianę starych pieców na paliwo stałe na ekologiczne źródła ciepła, takie jak pompy ciepła powietrzne, pompy ciepła gruntowe, kocioł na pellet drzewny, kocioł gazowy kondensacyjny czy ogrzewanie elektryczne;
 • mikroinstalację fotowoltaiczną;
 • ocieplenie domów oraz wymianę okien i drzwi (koszty materiałów i robocizny);
 • wentylację mechaniczną.

maksymalna wysokość dotacji do rekuperacji w Czystym Powietrzu

Źródło: czystepowietrze.gov.pl

Wsparcie finansowe w ramach tego programu, otrzymać można na projekty zakończone, w trakcie realizacji lub jeszcze nierozpoczęte. Należy jednak pamiętać, że rozliczeniu podlegać będą koszty poniesione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Wysokość dotacji do rekuperacji w ramach tego rządowego programu uzależniona jest od kryterium dochodowego beneficjenta. Wyznaczono trzy poziomy finansowania.

Pierwsza część programu “Czyste Powietrze” a dofinansowanie do rekuperacji

Pierwsza część programu “Czyste Powietrze” kierowana jest do właścicieli i współwłaścicieli budynków mieszkalnych, których dochód roczny nie przekracza 100.000 zł. Obejmuje ona dwie formy i warunki dofinansowania - dotację i dotację na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego. Przy czym, maksymalne kwoty dofinansowania różnią się w zależności od rodzaju wspieranych inwestycji. W przypadku:

 • opcji pierwszej podstawowego poziomu dofinansowania, kwota maksymalnej dotacji może wynosić 25.000 zł, gdy przedsięwzięcie nie obejmuje mikroinstalacji PV i 30.000 zł, gdy ją uwzględnia. Opcja ta obejmuje demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe wraz z zakupem i montażem pompy ciepła. Dodatkowo można wykonać w tym przypadku również inne przedsięwzięcia, takie jak m.in. zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła;
 • opcji drugiej podstawowego poziomu dofinansowania, kwota maksymalnej dotacji może wynosić 20.000 zł, gdy przedsięwzięcie nie obejmuje mikroinstalacji fotowoltaicznej i 25.000 zł, gdy ją uwzględnia. Również to rozwiązanie obejmuje demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe i zakup oraz montaż innego źródła ciepła, gdzie jedną z opcji dodatkowych może być m.in. zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła;
 • opcji trzeciej podstawowego poziomu dofinansowania, kwota maksymalnej dotacji może wynieść 10.000 zł, przy czym nie obejmuje już ona wymiany źródła ciepła na paliwo stałe na nowe źródło ciepła. Z dofinansowania można jednak skorzystać w przypadku, czy to właśnie zakupu i montażu rekuperacji, czy zakupu i montażu ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi zewnętrznych, drzwi/bram garażowych (zawiera również demontaż).

Przy czym maksymalna intensywność dofinansowania (procent poniesionych kosztów) może w przypadku dotacji do wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła wynieść w podstawowym poziomie dofinansowania 30 proc., a maksymalna kwota dotacji to 5.000 zł.

Druga część programu “Czyste Powietrze” a dotacja do rekuperacji

Druga część programu “Czyste Powietrze” również kierowana jest do właścicieli i współwłaścicieli budynków mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Jednak jej beneficjentem mogą zostać gospodarstwa domowe, w których przeciętny miesięczny dochód na jednego członka nie przekracza kwoty:

 • 1.564 zł w gospodarstwie wieloosobowym;
 • 2.189 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Zainteresowani tym rządowym programem, mogą skorzystać z trzech form dofinansowania: dotacji, pożyczki dla gmin (uzupełniającej finansowanie dla beneficjentów) oraz dotacji przeznaczonej na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego. Podobnie, jak ma to miejsce w pierwszej części programu, również w tej, maksymalne kwoty dotacji różnią się w zależności od rodzaju wspieranych przedsięwzięć. I tak w przypadku:

 • opcji pierwszej podwyższonego poziomu dofinansowania, maksymalna kwota dotacji może wynosić 32.000 zł, gdy przedsięwzięcie nie obejmuje instalacji PV i 37.000 zł, gdy ją uwzględnia. Opcja ta obejmuje demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe oraz zakup i montaż nowego. Ponadto w jej ramach może być m.in. wykonany zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła;
 • opcji drugiej podwyższonego poziomu dofinansowania, kwota maksymalnej dotacji może wynieść 15.000 zł. Opcja ta nie obejmuje wymiany źródła ciepła na paliwo stałe na nowe. Natomiast można w jej ramach sfinansować zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz zakup i montaż ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi zewnętrznych, drzwi/bram garażowych (zawiera również demontaż).

Przy czym maksymalna intensywność dofinansowania (procent poniesionych kosztów) może w przypadku dotacji do wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła wynieść w podwyższonym poziomie dofinansowania 60 proc., a maksymalna kwota dotacji to 10.000 zł.

Trzecia część programu “Czyste Powietrze”

Część III programu “Czyste Powietrze” skierowana jest do najmniej zamożnych Polaków. Jej beneficjentami mogą zostać osoby fizyczne, które są właścicielami/współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą. Ponadto przeciętny miesięczny dochód na członka gospodarstwa domowego nie może przekraczać:

 • 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym;
 • 1.260 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Również i w trzeciej części tego programu, maksymalne kwoty dofinansowania różnią się w zależności od rodzaju wspieranych przedsięwzięć. I tak w przypadku:

 • opcji pierwszej najwyższego poziomu dofinansowania, maksymalna kwota dotacji może wynosić 60.000 zł, gdy przedsięwzięcie nie obejmuje instalacji PV i 69.000 zł, gdy ją uwzględnia. Opcja ta obejmuje demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe wraz z zakupem i montażem nowego. Dodatkowo można wykonać w tym przypadku również inne przedsięwzięcia, takie jak m.in. zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła;
 • opcji drugiej najwyższego poziomu dofinansowania, kwota maksymalnej dotacji może wynieść 30.000 zł. Opcja ta nie obejmuje wymiany źródła ciepła na paliwo stałe na nowe. Z dotacji można jednak skorzystać w przypadku m.in. zakupu i montażu rekuperacji.

Przy czym maksymalna intensywność dofinansowania (procent poniesionych kosztów) może w przypadku dotacji do wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła wynieść w najwyższym poziomie dofinansowania 90 proc., a maksymalna kwota dotacji to 15.000 zł.

Prefinansowanie rekuperacji w ramach programu “Czyste Powietrze Plus”

15 lipca 2022 roku ruszył również program Czyste Powietrze Plus, w którym zastosowane zostało nowe, bardzo korzystne dla beneficjentów rozwiązanie finansowe. Jakie? Otóż, w jego ramach właściciele domów jednorodzinnych ubiegający się dofinansowanie na wymianę tzw. “kopciucha” oraz ocieplenie domu otrzymują wypłatę pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem planowanej inwestycji. W tym celu trzeba jednak spełnić dwa warunki:

 • pierwszym z nich jest przesłanie umowy zawartej z wykonawcą na przeprowadzenie konkretnych prac (dokumenty te mogą być dostarczone wraz ze składanym wnioskiem lub na etapie jego uzupełniania);
 • drugim natomiast jest złożenie przez wnioskodawcę końcowego wniosku o płatność uwzględniająca ostateczną fakturę i protokół odbioru. Druga część dofinansowania w ramach tego nowego rządowego programu ma być wypłacona do 30 dni od daty złożenia dokumentu.

Podobnie, jak miało to miejsce w poprzednich częściach programu “Czyste Powietrze”, również i w “Czystym Powietrzu Plus” warunkiem skorzystania z programu są progi dochodowe. Ze ścieżki prefinansowania mogą skorzystać beneficjenci, kwalifikujący się w programie “Czyste Powietrze” do podwyższonego i najwyższego poziomu dofinansowania (czyli beneficjenci jego II i III części). O prefinansowanie może zatem ubiegać się właściciel/współwłaściciel budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą. Wymagane jest również to, aby przeciętne miesięczne wynagrodzenie wynosiło na jednego członka gospodarstwa domowego:

 • do 1.564 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i do 2.189 zł w gospodarstwie jednoosobowym;
 • do 900 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz do 1.260 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Jaka jest wysokość prefinansowania, które można uzyskać w ramach programu “Czyste Powietrze Plus”? Otóż, w przypadku:

 • drugiej podwyższonej części programu “Czyste Powietrze”, opcji pierwszej (obejmującej demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe oraz zakup i montaż nowego), maksymalna kwota dotacji to 47.000 zł (gdy przedsięwzięcie obejmuje mikroinstalację PV) i 42.000 zł (bez uwzględnienia instalacji PV). Natomiast w opcji drugiej, która już nie obejmuje wymiany źródła ciepła na paliwo stałe na nowe, jest to maksymalnie kwota 25.000 zł. Przy czym jeśli chodzi o prefinansowanie rekuperacji, to jego maksymalna intensywność (procent poniesionych kosztów) może wynieść 60 proc., a maksymalna kwota dotacji to 10.000 zł;
 • trzeciej najwyższej części programu “Czyste Powietrze”, jeśli chodzi o opcję pierwszą (uwzględniającą wymianę źródła ciepła), jest to maksymalnie 79.000 zł (przedsięwzięcie z mikroinstalacją PV) i 70.000 zł (bez mikroinstalacji fotowoltaicznej). Natomiast w opcji drugiej najwyższego poziomu (nie obejmującej wymiany źródła ciepła na paliwo stałe na nowe), prefinansowanie wynosi do 40.000 zł. Przy czym maksymalna intensywność prefinansowania (procent poniesionych kosztów) może w przypadku dotacji do wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła wynieść 90 proc., a maksymalna kwota dotacji to 15.000 zł.

dotacja Czyste Powietrze plus z prefinansowaniem

Źródło: gov.pl

Ulga termomodernizacyjna a rekuperacja

Walkę o lepszą jakość powietrza wspomóc ma również ulga termomodernizacyjna. Stanowi ona zachętę dla osób, które są w stanie same, z własnych środków sfinansować inwestycję w realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych, wymianę źródeł ogrzewania oraz instalacji odnawialnych źródeł energii w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych. Ulga przysługuje wyłącznie właścicielom lub współwłaścicieli budynków mieszkalnych jednorodzinnych (wolno stojących albo w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej). Oznacza to, że z odliczenia nie mogą skorzystać właściciele mieszkań w typowych budynkach wielorodzinnych (blokach), czy właściciele lokali komercyjnych. Nie dotyczy ona również budynków, które nie zostały oddane do użytku (są w budowie), albowiem odliczenie przysługuje tylko z tytułu termomodernizacji budynków już istniejących. Ponadto, jeśli podatnik chce skorzystać z ulgi, to nie ma obowiązku przeprowadzenia wcześniejszego audytu energetycznego.

Uldze termomodernizacyjnej podlegają przedsięwzięcia, których przedmiotem jest:

 • zmiana źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji;
 • zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania do budynków mieszkalnych;
 • zmniejszenie strat energii pierwotnej w lokalnych sieciach ciepłowniczych i zmniejszenie zużycia energii dostarczanej do budynków, poprzez nowoczesne instalacje i rozwiązania energooszczędne;
 • zmniejszenie kosztów pozyskiwania ciepła dostarczanego do budynków mieszkalnych poprzez wykonanie przyłącza technicznego do scentralizowanego źródła ciepła w związku z likwidacją lokalnego źródła ciepła.

Tak więc wśród wydatków podlegających odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej znajdują się nie tylko materiały budowlane wykorzystywane do ocieplania, czy stolarka okienna i drzwiowa, ale i przyłącze do sieci ciepłowniczej i gazowej oraz montaż pompy ciepła, kotła gazowego kondensacyjnego, instalacji fotowoltaicznej, kolektora słonecznego, czy systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego.

Na co konkretnie można uzyskać ulgę montując rekuperację?

W przypadku wentylacji mechanicznej, odliczyć można wydatek wraz z podatkiem zarówno od zakup samego urządzenia - centrali wentylacyjnej, jak i zakupu materiałów budowlanych, wchodzących w skład wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła lub odzyskiem ciepła i chłodu. Ponadto odliczenia można dokonać także za zapłatę za wykonanie usługi montażu rekuperacji.

Należy jednak ukończyć przedsięwzięcie w ciągu trzech lat. W innym wypadku, podatnik będzie zobowiązany do zwrotu ulgi, co oznacza doliczenie kwot uprzednio odliczonych z tego tytułu do dochodu (przychodu) za rok podatkowy, w którym upłynął trzyletni termin. Ponadto w sytuacji, gdyby kwota odliczenia nie miała pokrycia w rocznym dochodzie podatnika, to wówczas można dokonywać odliczeń przez kolejnych 6 lat (licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek).

Co istotne, ulgę termomodernizacyjną można łączyć, np. z dofinansowaniem z programu „Czyste Powietrze”. Od 23 listopada 2019 roku dotacje nie są bowiem traktowane jako dochód podatnika. W takiej sytuacji może on odliczyć od dochodu wkład własny poniesiony na przeprowadzenie inwestycji, nie może on jednak odliczyć wydatków sfinansowanych przez państwo w ramach programu.

Czyste Powietrze i ulga termomodernizacyjna

Źródło: czystepowietrze.gov.pl

Należy pamiętać o tym, że odliczeniu nie podlegają wydatki w części, w jakiej zostały dofinansowane ze środków Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Ulga termomodernizacyjna - ile można zaoszczędzić?

Kwota odliczenia od dochodu (podatku), nie może przekroczyć 53.000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. Ulgę odliczyć można wówczas, gdy posiadamy fakturę wystawioną przez podatnika VAT czynnego. Ponadto podstawą do odliczenia może być również faktura zawierającą podatek od wartości dodanej, która wystawiona została przez podmiot z państwa członkowskiego UE. Natomiast odliczenia dokonujemy w zeznaniu podatkowym PIT-36, PIT-36L, PIT- 37 lub PIT-28, do którego należy dołączyć załącznik PIT/O (informację o odliczeniach).

Dofinansowanie do rekuperacji 2022 - Lista

O dofinansowanie na rekuperację w 2022 roku można ubiegać się w ramach następujących ogólnopolskich programów:

Dofinansowanie do rekuperacji w 2022 roku
Nazwa programu Dla kogo? Wysokość wsparcia Zakres inwestycji Terminy
Czyste Powietrze osoby fizyczne (właściciele domów modernizowanych) min. 5.000 zł, a maks. 15.000 zł zakup i montaż rekuperacji nabór ciągły
Czyste Powietrze Plus osoby fizyczne (właściciele domów modernizowanych) min. 10.000 zł, a maks. 15.000 zł zakup i montaż rekuperacji termin naboru od 15 lipca 2022 roku

W celu obniżenia kosztów inwestycji w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła można również skorzystać z ulgi podatkowej:

Dofinansowanie do rekuperacji w 2022 roku w formie ulg
Nazwa
ulgi
Dla kogo? Zasady Uwagi
Ulga termomodernizacyjna osoby fizyczne, właściciele/współwłaściciele istniejących budynków jednorodzinnych opodatkowani liniowo, według skali podatkowej lub ryczałtem możliwość odpisania poniesionych kosztów od podstawy opodatkowania maks. limit odliczeń to 53.000 zł na jednego właściciela

Rekuperacja - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments