Dofinansowanie do wymiany pieca 2022 – lista dotacji

4.85 /5
(Ocen: 440)

Jak wynika z badań regularnie prowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), to właśnie Polska, na tle innych krajów UE, może pochwalić się najniższej jakości powietrzem, przez które rocznie umiera 100 tys. Polaków. Główną przyczyną smogu w naszym kraju jest tzw. “niska emisja” pochodząca przede wszystkim ze spalania niskiej jakości węgla i śmieci. Obecnie więc jednym z najważniejszych elementów walki o czyste powietrze jest wymiana tzw. “kopciuchów” na nowoczesne urządzenia grzewcze. Aby obniżyć koszt tego rodzaju proekologicznej inwestycji można ubiegać się o dofinansowania do wymiany pieca 2022. Jak wysokie są dotacje i kto może z nich skorzystać?

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Polska to smogowe zagłębie

Polska jest jednym z krajów o najgorszej jakości powietrza, nie tylko w Europie, ale i na świecie. W rankingu najbardziej zanieczyszczonych metropolii, który można znaleźć na stronach IQAir, w pierwszej dziesiątce znajdują się obecnie trzy polskie miasta:

ranking najbardziej zanieczyszczonych metropolii swiata

Źródło: Polski Alarm Antysmogowy na podstawie IQAir

Gdyby w zestawieniu tym były uwzględnione również średnie i mniejsze miejscowości, to spokojnie znalazłyby się one na wyższych pozycjach. Według bowiem odczytów Airly, na powyższej liście – Tomaszów Mazowiecki byłby teraz pierwszy (z wynikiem opisanym na zastosowanej skali jako “zagrożenie dla życia”). Miasta – Stawy Monowskie wraz z Lwówkiem Śląski, drugie, a Rybnik trzeci.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Smog to cichy zabójca

Smog w Polsce to ogromny problem, z którym od wielu lat nie potrafimy skutecznie walczyć, a z powodu którego umiera, nie jak sądzono dotychczas – 45.000, ale ok. 100.000 mieszkańców! (badania opublikowane w czasopiśmie Environmental Research). Przyczynia się on bowiem do powstawania chorób związanych z układem oddechowym i układem krążenia, nasileniem ich objawów, a w konsekwencji – przedwczesnymi zgonami osób narażonych na kontakt z nim. Smog obniża również odporność, sprzyja pojawianiu się chorób nowotworowych, a także przyczynia się do powstawania i rozwoju chorób neurodegeneracyjnych (w tym Alzheimera):

wplyw zanieczyszczen powietrza na cialo czlowieka

Źródło: healpolska.pl

Obecnie zanieczyszczenie powietrza (obok palenia papierosów) jest uznawane za jeden z najważniejszych czynników chorobotwórczych. Warto również pamiętać o tym, że skutki smogu odczuwamy także pośrednio, chociażby zjadając skażone nim rośliny i mięso.

Najbardziej zanieczyszczone miejscowości w Polsce

Polska od wielu lat zajmuje wysokie pozycje w różnego rodzaju rankingach, w których pod uwagę brana jest zła jakość powietrza. Najgorzej w tych zestawieniach wypada Małopolska i Śląsk, ponieważ w pierwszej piętnastce najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce znalazły się tylko trzy miejscowości spoza tych województw: Nowa Ruda (woj. dolnośląskie), Zgierz i Radomsko (woj. łódzkie):

ranking miejscowosci z najwieksza liczba dni ze smogiem

Źródło: Polski Alarm Smogowy na podstawie Rocznej oceny jakości powietrza, raporty wojewódzkie GIOŚ 2021

W pierwszej czwórce natomiast znalazły się Nowy Targ, Nowa Ruda, Pszczyna i Nowy Sącz. Co ciekawe, wśród smogowych liderów nie zabrakło także uzdrowisk. Na wysokiej pozycji znalazły się takie z nich jak: Rabka-Zdrój czy Goczałkowice-Zdrój, słynące z leczenia chorób płuc! W tych miejscowościach stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu wyniosło aż 900 proc. normy(!). Jak podkreśla Piotr Siergiej, rzecznik PAS:

Niezrozumiałe jest to, że takie miejscowości nadal utrzymują status uzdrowiska, nadany przez Ministerstwo Zdrowia, na podstawie przepisów, które ten resort tworzy. Być może trzeba się zastanowić nad tym, czy te przepisy nie powinny zostać zmodyfikowane.

Jednak tak niekwestionowanym liderem we wszystkich kategoriach corocznego rankingu Polskiego Alarmu Smogowego (powstającego na podstawie oficjalnych wyników pomiarów ze stacji Państwowego Monitoringu Środowiska), jest Nowy Targ. Należy tu zaznaczyć, że jego sytuacja jest bezprecedensowa, nigdy wcześniej bowiem nie zdarzyło się, żeby jedna miejscowość zajęła pierwsze miejsce we wszystkich kategoriach.

W 2020 roku zanotowano tam liczbę dni z przekroczonymi dopuszczalnymi poziomami pyłów PM10 wynoszącą aż 90 dni! (o dwa więcej niż rok wcześniej). Ponadto mieszkańcy Nowego Targu nie tylko najczęściej wdychają smog, ale i też oddychają najbardziej rakotwórczym powietrzem w całej Polsce. Wyniki z Nowego Targu wskazywały na 18 ng/m3, gdzie norma krajowa szkodliwego benzo(a)pirenu wynosi 1 ng/m3 (jeszcze niższa jest ta rekomendowana przez WHO – 0,12 ng/m3):

ranking miejscowosci z najbardziej rakotworczym powietrzem

Źródło: Polski Alarm Smogowy na podstawie Rocznej oceny jakości powietrza, raporty wojewódzkie GIOŚ 2021

Najlepszy sposób na “rozwiązanie” problemu smogu to przeniesienie stacji monitoringu powietrza

Jednak co najciekawsze w przypadku Nowego Targu, jego mieszkańcy kompletnie nie dopuszczają do siebie takich wyników lub też nie zdają sobie sprawy z tego, w jak wielkim niebezpieczeństwie się znajdują. Zamiast bowiem podjąć działania mające na celu poprawę jakości powietrza, wolą zamieść śmieci pod dywan, przenosząc stację monitoringu powietrza z terenu Szkoły Podstawowej nr 1, która znajduje się tuż obok rynku, na obrzeża miasta. Jak bowiem przekonuje dyrektorka tej szkoły – stacja przeszkadzała dzieciom w spędzaniu czasu na zewnątrz. Dodatkowo, wniosek o zlikwidowanie nowotarskiej stacji pomiarów jakości powietrza złożyła Rada Rodziców, która w jej miejscu chce stworzyć ścieżkę ekologiczną. Jednak interwencję w tej sprawie podjął już Pełnomocnik Premiera ds. “Czystego Powietrza”, sprawą może też zainteresować się Komisja Europejska (prowadzi ona procedurę naruszeniową w sprawie jakości powietrza).

Smutne jest to, że mieszkańcy Nowego Targu, nie biorą pod uwagę, że to właśnie dzieci są grupą najbardziej narażoną na działanie smogu. Do myślenia dać powinien im przykład Rybnika, który w 2017 roku okrzyknięty został “stolicą smogu”. Zimą w nocy z 8 na 9 stycznia stacja w rybnickiej dzielnicy Orzepowice pokazała przekroczenie normy o 3.126 proc.! Ogrom skali tego zjawiska wskazuje chociażby to, że w pobliskim mieście, jakim jest Knurów, uruchomił się alarm przeciwpożarowy, bo wykrył w powietrzu sadzę. Stężenie pyłów PM10 wyniosło wtedy 1.563 μg/m3 (średnia dobowa 860 μg/m3), gdzie wg. rekomendacji WHO z 2021 roku – dobowe stężenie PM10 nie powinno przekraczać 45 μg/m3.

Aktywiści uznali wtedy, że dotrzeć do mieszkańców z informacjami o smogu można właśnie przez dzieci, które najbardziej narażone są na skutki zanieczyszczenia powietrza. Dowiodły tego m.in, polsko-francusko-belgijskie badania z 2020 roku, które miały na celu sprawdzenie stężenia „black carbon” w organizmach dzieci. “Czarny węgiel” to termin określający lotne cząstki rakotwórcze, które powstają przy niekompletnym spalaniu paliw kopalnych, biopaliw i biomasy. Po pobraniu próbek okazało się, że stężenie „czarnego węgla” było u polskich dzieci nawet dziesięciokrotnie wyższe niż u dzieci z Francji (naukowcy z tego kraju, odczytujący wyniki nigdy wcześniej nie widzieli czegoś takiego). A należy tu podkreślić, że te najmniejsze cząsteczki pyłu przenikają z płuc do krwi, a z krwi do łożyska oraz pokonują barierę krew-mózg. Dorastanie w warunkach tak dużego zanieczyszczenia powoduje u dzieci nie tylko rozkojarzenie, kłopoty z pamięcią, zwiększony poziom niepokoju, czy ADHD. Znacznie częściej występują również przypadki:

 • depresji;
 • schizofrenii;
 • choroby afektywnej dwubiegunowej;
 • schorzeń z grupy autyzmu;
 • zachorowań na różnego rodzaju infekcje dróg oddechowych;
 • astmy;
 • białaczki.

Ponadto, zebrane przez śląskich lekarzy dane sugerują to, że smog może mieć też wpływ na występowanie guzów mózgu. Jak tłumaczy dla “Dziennika Zachodniego” dr Katarzyna Musioł – pediatra, onkolog i hematolog dziecięcy, ordynator oddziału pediatrii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rybniku:

Przez poprzednie 20 lat pracowałam w klinice pediatrii w Katowicach na oddziale onkologii i hematologii. Pracując tam, postanowiliśmy wraz ze studentami zbadać, z którego obszaru Śląska dzieci najczęściej chorują na nowotwory mózgu. W tym celu przeanalizowaliśmy historie 500 dzieci, które w ostatnich 15 latach były leczone z powodu nowotworów mózgu w naszej klinice i w odniesieniu do ich miejsca zamieszkania wyznaczyliśmy współczynniki zachorowania. Okazało się, że najczęściej na ten nowotwór chorują dzieci z okolic Rybnika, a także Raciborza i Jastrzębia. Stwierdziliśmy bardzo istotną korelację pomiędzy wskaźnikiem zachorowalności, a stężeniem tych pyłów.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Tylko zakaz palenia węglem i drewnem przyniesie oczekiwane rezultaty

Jak można zauważyć, na liście smogowych rekordzistów przeważają przede wszystkim małe miejscowości i gminy (w tegorocznym zestawieniu znalazło się tylko jedno miasto wojewódzkie, jakim są Katowice). Warto tu jednak zaznaczyć, że ranking PAS powstaje w oparciu o dane ze stacji Państwowego Monitoringu Środowiska, nieznana jest zatem skala problemu w miejscach, gdzie ich nie ma (największa sieć stacji rozmieszczona jest właśnie na Śląsku i w Małopolsce). Nie oznacza to zatem, że problem smogu w pozostałej części kraju nie występuje, ponieważ w wielu miejscowościach jakość powietrza bywa równie fatalna.

Tak dramatyczna sytuacja to wynik tego, że w Polsce nadal korzysta się z ok. 5 milionów pieców na paliwa stałe, z czego 3 mln instalacji grzewczych, wyposażonych jest w przestarzałe kotły zasypowe o wysokiej emisji zanieczyszczeń do atmosfery. A to właśnie “kopciuchy”, z których najczęściej korzystają mieszkańcy małych miasteczek i wsi powodują większe zanieczyszczenie powietrza niż transport samochodowy i przemysł, które są domenami dużych miast. Brak możliwości podłączenia do sieci ciepłowniczej lub gazowej, ubóstwo energetyczne (dotykające 12 proc. mieszkańców Polski, których nie stać nawet na sam opał), a także wysokie koszty wymiany pieca na bardziej efektywne i ekologiczne źródło ogrzewania sprawiają, że do tej pory wiele osób ogrzewa dom “kopciuchem”.

Jednym z głównych elementów walki ze smogiem w Polsce powinien być zakaz palenia węglem i drewnem (przepisy takie od 1 września 2019 roku obowiązują jedynie w Krakowie). Ponieważ tylko jak najszybsza wymiana nieefektywnych kotłów zasilanych paliwami stałymi na nowoczesne ogrzewanie gazowe i pompy ciepła jest w stanie oczyścić polskie powietrze. Niepokojące jest jednak to, że mimo przyjętych przez gminy uchwał o likwidacji kopciuchów na swoim terenie w ciągu najbliższych 2 lat, nadal wielu właścicieli nowo budowanych domów decyduje się na instalację zasypowych kotłów na węgiel (na 200.000 sprzedawanych rocznie kotłów węglowych, ok. 140.000 to tzw. kopciuchy, w których pali się dosłownie wszystko).

Wymiana pieców – do kiedy?

Warto jednak wiedzieć, że inwestorzy którzy decydują się na wymianę pieca mogą w 2022 roku liczyć na różne formy finansowego wsparcia (w tym dofinansowanie do pompy ciepła). Dzięki dotacjom do wymiany pieca można nie tylko obniżyć koszt początkowy takiego przedsięwzięcia, ale i skrócić też czas, w którym zwrócą się poniesione na inwestycje wydatki. Aby więc ułatwić Wam wybór odpowiedniego dofinansowania, przygotowaliśmy zestawienie wszystkich aktualnych programów, z których skorzystać mogą gospodarstwa domowe.

Co ważne, zarówno dotacje z rządowych, jak i gminnych programów związanych z dofinansowaniem na wymianę pieca, będą z roku na rok coraz niższe. Ponadto właściciele starych pieców, którzy nie wymienią ich w określonym przez samorządy terminie, będą musieli też w przyszłości liczyć się z surowymi mandatami za zanieczyszczanie środowiska:

uchwały antysmogowe i ograniczenia

Wymiana pieców węglowych do kiedy? Źródło: czystepowietrze.gov.pl

Dofinansowanie do wymiany pieca 2022

Gospodarstwa domowe zainteresowane wymianą starego kotła na paliwo stałe w 2022 roku będą mogły ubiegać się o dofinansowanie zarówno w ramach ogólnopolskich, jak i regionalnych programów dotacji na wymianę pieca.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Dofinansowanie do wymiany pieca w ramach programów rządowych

W przypadku ogólnopolskich rządowych programów są to “Czyste Powietrze” i “Stop Smog”.

“Czyste Powietrze” – wymiana pieca

Pierwszym, ogólnopolskim programem dofinansowań do wymiany pieca, który funkcjonuje od 2018 roku jest Czyste Powietrze, w ramach którego podpisano prawie 287.000. umów. Ten rządowy program dopłat do wymiany źródła ciepła realizowany jest przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z szesnastoma wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Za cel, na który rząd chce przeznaczyć 103 mld zł, obrano poprawę efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów oraz innych zanieczyszczeń do atmosfery jednorodzinnych budynków mieszkalnych. W ramach “Czystego Powietrza” można m.in. sfinansować:

Jak wynika z szacunków, z dopłat do wymiany przestarzałych źródeł ciepła skorzystać może ok. 3 mln polskich gospodarstw domowych. Na ten moment złożonych zostało już 418.287 wniosków i podpisano 351.257 umów, z czego łącznie wypłacono 2.706.463.065 zł:

Czyste Powietrze statystyki kwiecień

Źródło: Program Czyste Powietrze – Twitter

Oprócz dopłat do termomodernizacji, “Czyste Powietrze” przewiduje też wsparcie na wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła na te bardziej ekologiczne. Do tej pory jedną z możliwości była wymiana tzw. “kopciucha” na piec węglowy, co najmniej piątej generacji. Jak się jednak okazuje od 1 stycznia 2022 roku nie ma już takiej opcji. Wynika to z oczekiwań KE, reform zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy i Polskim Ładzie, jak i wspomnianych wcześniej uchwał antysmogowych obowiązujących w poszczególnych województwach. Maksymalna wysokość dotacji OZE będzie różnić się w zależności od konkretnych kategorii kosztów kwalifikowanych. Kwota dofinansowania dla beneficjentów programu:

 • pierwszego poziomu (o wyższych dochodach) może wynieść 30.000 zł (dochód roczny do 100.000 zł);
 • drugiego poziomu (o dochodach niższych), może wynieść nawet do 37.000 zł (przeciętny dochód na osobę w gospodarstwie domowym nie może przekraczać wówczas 1.960 zł jeśli beneficjent mieszka sam i 1.400 zł jeżeli mieszka z kimś).
 • trzeciego poziomu, który skierowany jest do mniej zamożnych Polaków. W tym przypadku można ubiegać się o dotację wynoszącą nawet do 90 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 69.000 zł.

Bank Światowy poinformował również, że pożyczy Polsce 250 mln euro na rozwinięcie programu “Czyste Powietrze”, który jest największą tego typu inicjatywą na rzecz jakości powietrza i efektywności energetycznej w Europie:

World Bank Group

Źródło: World Bank Group – Twitter

Jak powiedziała dyrektorka Banku Światowego na Unię Europejską Gallina A. Vincelette:

Wraz z polskimi instytucjami oraz Komisją Europejską, trzy lata temu pomogliśmy stworzyć podstawy powszechnego, ogólnokrajowego programu na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce. Teraz nasza współpraca wchodzi na wyższy poziom poprzez połączenie finansowego i merytorycznego wsparcia, którego celem jest wzmocnienie “Czystego Powietrza”. Chcemy w ciągu pięciu lat naszego partnerstwa wspierać dekarbonizację ciepłownictwa, działać na rzecz zwiększania dostępności programu i pomagać mu przyspieszać.

Środki pożyczkowe w ramach projektu o nazwie “Program dla wyników” Banku Światowego zasilą bezpośrednio budżet państwa. Natomiast wypłaty kolejnych transz kredytu będą następować wraz z realizacją konkretnych celów w ramach programu “Czyste Powietrze” (wśród nich znalazło się m.in. uruchomienie komponentu dla najuboższych beneficjentów czy zwiększenie zaangażowania ze strony banków komercyjnych).

Kredyty antysmogowe w ramach “Czystego Powietrza”

Od lipca beneficjenci “Czystego Powietrza” mogą ubiegać się o preferencyjne kredyty gotówkowe na termomodernizację domu lub wymianę starego kotła. Wśród banków, których wnioski o przyznanie limitów o dotacje na lata 2021-2022 (łącznie to 1,5 mld zł) zostały zaakceptowane przez NFOŚiGW, znalazły się:

 • Alior Bank;
 • BNP Paribas;
 • Bank Ochrony Środowiska;
 • Credit Agricole;
 • Santander Consumer Bank;
 • Bank Pocztowy;
 • Bank Polskiej Spółdzielczości i zrzeszone Banki Spółdzielcze;
 • Banki Spółdzielcze SGB.

Pożyczki mogą sięgnąć nawet do 100 tys. zł, z czego aż 37 tys. zł może być spłacone dotacją z wojewódzkiego funduszu (bank nie pobierze za to prowizji). Ponadto jak informuje NFOŚiGW – część warunków dofinansowania dla ścieżki bankowej została zmieniona w stosunku do zwykłej ścieżki, która realizowana jest za pośrednictwem wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. W jej przypadku rozpoczęcie danego przedsięwzięcia może być zrealizowane od daty złożenia wniosku, a okres wykonania wynosi 18 miesięcy od dnia złożenia wniosku. W ten sposób również sfinansować można:

“Czyste Powietrze Plus” – wymiana pieca

15 lipca 2022 roku ruszyła również kolejna edycja programu antysmogowego “Czyste Powietrze”. Czyste Powietrze Plus bo o nim mowa, zakłada prefinansowanie inwestycji do 50 proc. kwoty dotacji w bardzo krótkim czasie, zarówno w termomodernizację domu jednorodzinnego, jak i w wymianę nieefektywnego źródła ciepła. Jak niedawno zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa:

Nową odsłonę programu Czyste Powietrze Plus traktujemy pilotażowo. Zakładany budżet określiliśmy na 1,8 mld zł. Jeśli jednak program się sprawdzi, będzie się cieszył popularnością, to budżet zostanie zwiększony.

Kto może ubiegać się o dotację “Czyste Powietrze Plus”? Otóż, program ten jest dostępny tylko dla nowych osób składających wniosek o dofinansowanie (tzn. tych które nie korzystały wcześniej z “Czystego Powietrza”). Przy czym warunkiem skorzystania z “Czystego Powietrza Plus” są progi dochodowe, bowiem ze ścieżki prefinansowania mogą skorzystać właściciele domów kwalifikujący się do drugiej i trzeciej części programu „Czyste Powietrze”, w których przeciętne miesięczne wynagrodzenie wynosi:

 • do 1.564 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i do 2.189 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Ta grupa odbiorców może ubiegać się o dofinansowanie o maksymalnej wysokości 47.000 zł;
 • do 900 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym i 1.260 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Ta grupa odbiorców może ubiegać się o dofinansowanie o maksymalnej wysokości 79.000 zł.
czyste powietrze plus poziomy dofinansowania

Poziomy dofinansowania w programie priorytetowym “Czyste Powietrze Plus”. Źródło: “Czyste Powietrze” Twitter

Dotacje na wymianę pieca 2021 w ramach programu “Stop Smog”

Kolejnym rządowym programem wspierającym proekologiczne inicjatywy w Polsce jest Stop Smog, który został oficjalnie zainaugurowany w październiku 2018 roku przez premiera Mateusza Morawieckiego. Celem programu jest finansowe wsparcie inwestycji zmierzających do termomodernizacji gospodarstw domowych, a także likwidacji bądź wymiany dotychczasowych źródeł ciepła, co w dłuższej perspektywie ma przyczynić się do poprawy jakości powietrza w całym kraju. “Stop Smog” realizowany jest przez gminy, jednak stroną porozumienia w ich imieniu może być również powiat, związek międzygminny lub związek metropolitalny w województwie śląskim.

NFOŚiGW prowadzi nabór wniosków na realizację przedsięwzięć dla najmniej zamożnych gospodarstw domowych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych (w szczególności tych, których członkami są osoby mające prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej). Dofinansowanie w ramach “Stop Smog” można przeznaczyć na inwestycję związaną z:

 • termomodernizacją;
 • wymianą lub likwidacją wysokoemisyjnych źródeł ciepła na niskoemisyjne;
 • podłączeniem do sieci ciepłowniczej lub gazowej;
 • zapewnieniem budynkom dostępu do energii z instalacji OZE;
 • zmniejszeniem zapotrzebowania budynków mieszkalnych jednorodzinnych na energię dostarczaną na potrzeby ich ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej.

Dofinansowanie do wymiany pieca od PGNiG

Na początku kwietnia 2022 roku ruszył również program dopłat dofinansowań do wymiany starych urządzeń grzewczych na pompę ciepła lub nowy kondensacyjny kocioł gazowy, który realizuje PGNiG. Wnioski w jego ramach przyjmowane będą do wyczerpania puli pieniędzy, jednak nie później niż do 31 grudnia 2022 roku, tak więc dobrze się pospieszyć z podjęciem decyzji o jego złożeniu. PGNiG swoją ofertę kieruje do konsumentów mieszkających w budynkach jednorodzinnych, którzy dokonują zakupu paliw lub energii na własny użytek i nadal ogrzewają swoje nieruchomości węglem, drewnem lub innym paliwem stałym. Sama dotacja dotyczy wymiany urządzeń służących do celów grzewczych lub przygotowywania ciepłej wody użytkowej na:

 • kocioł kondensacyjny – opalany gazem ziemnym, o minimalnej klasie efektywności energetycznej – “A” (od dowolnego sprzedawcy);
 • pompę ciepła – typu powietrze/woda, sprężarkową napędzaną elektrycznie o minimalnej klasie efektywności energetycznej – „A+”. Przy czym w tym przypadku PGNiG wybrało konkretnych partnerów handlowych, do jakich należą: HelioExpert Spółka Akcyjna, OZE-Biomar S.A. i Solgen Sp. z o. o.

Jaka jest wysokość dofinansowania do wymiany pieca od PGNiG? Wielkość dofinansowania od PGNiG różni się w zależności od roku budowy budynku:

dofinansowanie do wymiany pieca PGNiG

Źródło: pgnig.pl

Dofinansowanie do wymiany pieców od PGNiG będzie wynosiło w przypadku domów wybudowanych:

 • przed 1971 rokiem, dla kotła kondensacyjnego 1.129,51 zł, a dla pompy ciepła – 3.941,79 zł;
 • w latach 1971 – 1978, dla kotła kondensacyjnego 1.051,02 zł, a dla pompy ciepła – 3.664,20 zł;
 • w latach 1979 – 1988, dla kotła kondensacyjnego 1.129,51 zł, a dla pompy ciepła – 3.941,79 zł;
 • w latach 1989 – 2002, dla kotła kondensacyjnego 848,09 zł, a dla pompy ciepła – 2.959,69 zł;
 • w latach 2003 – 2007, dla kotła kondensacyjnego 668,13 zł, a dla pompy ciepła – 2.331,76 zł;
 • w latach 2008 – 2011, dla kotła kondensacyjnego 541,78 zł, a dla pompy ciepła – 1.893,36 zł;
 • po 2011 roku dla kotła kondensacyjnego 503,49 zł, a dla pompy ciepła – 1.757,44 zł.

Jak skorzystać z dotacji od PGNiG? Aby ubiegać się o dofinansowanie wymiany urządzeń służących do celów grzewczych lub przygotowywania c.w.u. na ekologiczną pompę ciepła lub piec kondensacyjny, należy przejść następujące kroki:

 • pierwszy z nich to zapoznanie się z regulaminem programu i udanie się do Biura Obsługi Klienta, gdzie przekazać trzeba zgłoszenie;
 • drugim jest przeprowadzenie inwestycji wymiany dotychczasowego urządzenia grzewczego;
 • trzecim jest złożenie zarówno oświadczenia w BOK jak i rachunków oraz innych dowodów potwierdzających realizację inwestycji;
 • czwartym jest podpisanie umowy na dofinansowanie i dostarczenie jej do BOK.
Ponadto obecni, jak i przyszli klienci PGNiG Obrót Detaliczny, którzy potrzebują dodatkowego wsparcia finansowego dla swojej inwestycji w zmianę systemu ogrzewania na ekologiczne zasilane gazem ziemnym lub też przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych, mogą skorzystać z pożyczki “Pełnym Oddechem”. Jest to inicjatywa PGNiG Obrót Detaliczny i Banku Ochrony Środowiska, której celem jest m.in. walka ze smogiem oraz poprawa jakości powietrza. Maksymalna wysokość pożyczki to 80.000 zł.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Dofinansowanie do wymiany pieca 2022 – przykładowe programy regionalne

W celu zmniejszenia kosztów wymiany dotychczasowego urządzenia grzewczego na ekologiczne źródło ciepła, istnieje również możliwość uzyskania dodatkowych funduszy w ramach wojewódzkiego, gminnego lub też miejskiego dofinansowania na wymianę pieców i termomodernizację, obowiązującego w danym regionie. Ich powstanie jest efektem uchwał antysmogowych (w większości województw trzeba to zrobić do 2024 roku, wyjątkiem jest natomiast woj. lubuskie, gdzie termin ten określony jest na 2027 rok).

Wysokość lokalnych programów zależy przede wszystkim od indywidualnych warunków ustalanych przez lokalne władze. Przy czym może to być od 3.000 zł do nawet 40.000 złotych. Na naszej liście wybranych regionalnych programów dotacji na wymianę pieca dostępnych w 2022 roku znalazła się m.in.

 • KAWKA Plus we Wrocławiu;
 • Kawka Bis w Poznaniu;
 • Dofinansowanie wymiany systemów ogrzewania starego typu na terenie gminy Świdnica;
 • Poprawa jakości powietrza poprzez wymianę źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych – pilotaż na terenie województwa dolnośląskiego;
 • Poprawa jakości powietrza poprzez wymianę źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych – pilotaż na terenie województwa zachodniopomorskiego;
 • Dotacja warszawska woj. mazowieckie;
 • EKO – KLIMAT – woda, powietrze, ziemia woj. kujawsko-pomorskie;
 • Program Ograniczenia Niskiej Emisji na lata 2021-2023 w Dąbrowie Górniczej;
 • Poprawa jakości powietrza w najbardziej zanieczyszczonych gminach – pilotaż w gminie Pszczyna;
 • Miejskie dotacje na wymianę starych źródeł ogrzewania w Łodzi;
 • Dofinansowanie kosztów zmiany systemu ogrzewania z węglowego na ekologiczne w Kaliszu;
 • Dofinansowanie kosztów inwestycji służących ochronie powietrza w Pruszkowie;
 • Dofinansowanie likwidacji starego pieca węglowego na inne proekologiczne źródło ciepła w budynkach lub lokalach mieszkalnych na terenie gminy Rozprza;
 • Dofinansowanie ekologicznych inwestycji grzewczych i likwidacja „kopciuchów” w Legnicy;
 • Dofinansowania do wymiany starych pieców na bardziej ekologiczne w Żarach;
 • Dofinansowanie do wymiany pieców w Sopocie;
 • Program wymiany pieców w Nowej Soli;
 • Dotacja celowa na wymianę źródeł ciepła w Nakle;
 • Miejski program wsparcia mieszkańców przy wymianie starych pieców węglowych w Nowym Targu
 • Dofinansowanie do wymiany kotłów w Gminie Rytro;
 • Dofinansowanie do wymiany pieca na terenie gminy Skoczów;
 • Dofinansowanie do wymiany pieca w gminie Dobczyce;
 • Gminny Program Wymiany Kotłów w gminie Sułkowice;
 • Myślenicki Program Wymiany Pieców;
 • Dotacje na wymiany kotłów węglowych ze środków europejskich w Zakopanem.

KAWKA Plus we Wrocławiu – dopłata do wymiany pieca

“KAWKA plus we Wrocławiu” to miejski system dofinansowań wymiany nieekologicznych pieców węglowych, które można wymienić nawet bez wkładu własnego. Instalator bowiem może rozliczyć koszty prac bezpośrednio z Urzędem Miejskim Wrocławia, oferując usługę pełnomocnictwa. Środki z nowego programu “Zmień piec” można przeznaczyć na wymianę kotła na paliwo stałe na:

 • pompę ciepła;
 • ogrzewanie elektryczne;
 • ogrzewanie gazowe;
 • ogrzewanie olejowe;
 • podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej
 • ogrzewanie olejowe.

Ponadto, dzięki pieniądzom uzyskanym z Kawki Plus można też przeprowadzić demontaż ogrzewania na paliwo stałe (pieca kaflowego kotła c.o. i pieca stałopalnego), prace związane z modernizację lub budowę systemu odprowadzania spalin, montaż zbiorników na lekki olej opałowy, czy zbiorników na gaz płynny. Aby uzyskać dofinansowanie na wymianę pieca we Wrocławiu trzeba być osobą fizyczną, będącą właścicielem mieszkania lub domu we Wrocławiu, najemcą mieszkania komunalnego albo też osobą wynajmującą mieszkanie lub dom we Wrocławiu (w tym wypadku konieczna jest jednak zgoda właściciela lokalu).

Akcja Zmień Piec to element kampanii „Wrocław bez smogu”, na którą miasto wyda do końca 2024 roku w sumie 330 mln zł, to przede wszystkim właśnie program “KAWKA plus”, w ramach którego mieszkańcy Wrocławia najczęściej decydują się na wymianę pieców na ogrzewanie gazowe, następnie zaś na pompy ciepła i urządzenia elektryczne. W 2021 roku Wrocław wydał 50 mln zł na dofinansowanie do wymiany pieców w ramach “Kawki Plus” i blisko 40 mln zł na likwidację pieców w budynkach komunalnych. Wrocławianie złożyli wówczas rekordową liczbę wniosków – 3.000 (w 2020 roku było ich 1.600):

Zmień piec Wrocław

Źródło: Wroclife

Co ważne w 2022 maksymalne dofinansowanie w ramach programu Kawka Plus wynosić będzie 12.000. Z każdym rokiem będzie też niższe, więc warto pospieszyć się przy składaniu wniosków:

Kawka Plus bez wkładu własnego

Źródło: www.wroclaw.pl – Oficjalny portal internetowy Wrocławia

Dzięki akcji z miasta zniknęło ponad 5.000 pieców węglowych. Jak podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia:

W 2019 roku, kiedy rozpoczynaliśmy Akcję Zmień Piec, zadeklarowałem, że do 2024 roku zlikwidujemy wszystkie piece pozaklasowe i konsekwentnie realizujemy ten plan. Biorąc pod uwagę rosnące koszty rachunków podjąłem decyzję o wydłużeniu dwóch programów wspierających finansowo wrocławian. Zwolnienia z czynszów dla najemców komunalnych będą obowiązywać do 2023 roku, a przez kolejne 3 lata obowiązywać będzie 50% ulga w opłatach czynszowych. Wydłużamy też Lokalny Program Osłonowy do 2024 roku, czyli dopłaty do rachunków za ogrzewanie dla tych, którzy wymienili piec.

Kawka Bis w Poznaniu – dofinansowanie wymiany pieca

Kolejny regionalny program to Kawka Bis w Poznaniu, który wspiera likwidację palenisk na drewno, węgiel czy brykiety lub innego typu biomasę (w tym również piece i kotły stanowiące wyposażenie lokali mieszkalnych lub usługowych w budynkach jedno- i wielorodzinnych). Dzięki dofinansowaniu w ramach Kawki Plus można je zastąpić bardziej ekologicznymi rozwiązaniami, takimi jak:

 • ogrzewania oparte na OZE (montaż pompy ciepła czy instalacji PV);
 • ogrzewanie elektryczne;
 • ogrzewanie gazowe;
 • podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej.
Kawka Bis Poznań

Źródło: Kawka Bis Poznań

Co ważne, Kawka Bis przeszła w 2021 roku kolejne zmiany, dzięki którym mieszkańcy stolicy Wielkopolski mogli otrzymać dotację w wysokości 100 proc. kosztów kwalifikowanych brutto. Również rok 2022 przyniósł następne ułatwienia związane z wymianą pieców na bardziej ekologiczne źródło ogrzewania. Szybszy jest też sam proces przyznawania dotacji na piec, a wszystko za sprawą:

 • zmniejszenia liczby wymaganych załączników;
 • uproszczenia, a także skrócenie wniosku o dofinansowanie wymiany pieca;
 • wprowadzenie bardziej czytelnego i łatwiejszego do wypełnienia formularza potrzebnego do rozliczenia dotacji na wymianę pieca.

Kto może zostać beneficjentem programu Kawka Bis 2022? Otóż może nim być zarówno osoba fizyczna, jak i wspólnota mieszkaniowa czy przedsiębiorca (dotacja na wymianę pieca będzie wtedy udzielona jako pomoc de minimis). Jeśli chodzi o wysokość dopłat, to będzie ona wynosić do 100 proc. kosztów kwalifikowanych, z maksymalnym limitem:

 • 20.000 zł/lokal – w przypadku zmiany na pompę ciepła łącznie z instalacją fotowoltaiczną lub ogrzewanie elektryczne łącznie z instalacją fotowoltaiczną;
 • 15.000 zł/lokal – w przypadku zmiany sposobu ogrzewania na pompę ciepła (typu powietrze-woda lub gruntowa) bez instalacji fotowoltaicznej;
 • 12.000 zł/lokal – w przypadku zmiany na ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewanie gazowe, czy też ogrzewanie elektryczne.

Nabór wniosków od 2022 roku będzie prowadzony w sposób ciągły – od 2 stycznia do 31 lipca, w jednym roku budżetowym. Wypełniony i podpisany wniosek o dofinansowanie do wymiany pieca wraz z niezbędnymi załącznikami będzie można złożyć na trzy sposoby:

 • w Urzędzie Miasta Poznania (w Wydziale Kształtowania i Ochrony Środowiska, ul. Gronowa 22a, 61-655 Poznań);
 • za pomocą ePUAP (kierując pismo ogólne na Urząd Miasta Poznania);
 • za pomocą operatora pocztowego (Urząd Miasta Poznania Wydział Kształtowania i Ochrony Środowiska, ul. Gronowa 22a, 61-655 Poznań).

W 2022 roku będzie również możliwość rozliczenia bez angażowania własnych środków, Urząd Miasta usprawnił też system kontroli wykonawczej (inspektora nadzoru zastąpiono przedstawicielami UMP, dzięki czemu kontrola wykonanych prac będzie przebiegać szybciej).

18.12.2017 roku Sejmik Województwa Wielkopolskiego podjął uchwałę nr XXXIX/942/17, w sprawie wprowadzenia na obszarze Miasta Poznania, ograniczeń lub zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Uchwała ta obowiązuje od dnia 1 maja 2018 roku i wprowadza daty graniczne wymiany starych kopciuchów, w przypadku:

 • starych pozaklasowy pieców centralnego ogrzewania konieczna jest ich wymiana do końca 2023 roku;
 • pieców kaflowych – do końca 2025 roku;
 • pieców 3 lub 4 do końca 2027 roku.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Dofinansowanie wymiany systemów ogrzewania starego typu na terenie gminy Świdnica

Dofinansowanie do wymiany starych pieców to kolejny krok w walce ze smogiem, jaki po termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej (szkół i świetlic) robi Świdnica. W 2021 roku skorzystało z niego 68 wnioskodawców (środki finansowe w wysokości ponad 450.000 zł są już na kontach mieszkańców gminy). Mieszkańcy Świdnicy będą mogli skorzystać z dofinansowania również w 2022 roku. Jak bowiem podkreśla wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek:

To pomoc, która z pewnością przyczyni się do podniesienia jakości naszego powietrza. Program gminny nie jest skomplikowany i nie ma kryteriów dochodowych. Będziemy go kontynuować w 2022 roku zabezpieczając w budżecie gminy na ten cel kwotę pół mln zł.

Kto może ubiegać się o dopłatę do wymiany pieca w 2022 roku? Otóż może to być:

 • osoba fizyczna będąca właścicielem lub współwłaścicielem budynku jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego;
 • wspólnota mieszkaniowa, której członkowie są osobami fizycznymi będącymi właścicielami lub współwłaścicielami lokali i korzystają z ciepła wytworzonego we wspólnej kotłowni.

Dofinansowanie do wymiany pieca będzie udzielone w wysokości 50 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych na zadanie (nie większej jednak niż 7.000 zł). Podlegać będą mu następujące ekologiczne źródła ciepła:

 • kotły gazowe;
 • pompy ciepła;
 • piece zasilane prądem elektrycznym;
 • kotły na paliwa stałe (co najmniej 5 klasa wg PN-EN 303-5:2012);
 • kotły na biomasę (co najmniej 5 klasa wg PN-EN 303-5:2012).

Warunkiem niezbędnym do otrzymania dofinansowania jest trwała likwidacja głównego źródła ciepła starej generacji, a także brak zaległości przez wnioskodawcę w podatkach, opłatach lokalnych oraz opłatach za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz Gminy Świdnica. Nieznany jest jeszcze termin składania wniosków.

Poprawa jakości powietrza poprzez wymianę źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych – pilotaż na terenie województwa dolnośląskiego

W październiku 2021 roku ruszył pilotażowy program dopłat do wymiany kopciuchów w budynkach wielorodzinnych dla mieszkańców Dolnego Śląska. Prowadzony jest on przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w ramach programu priorytetowego “Poprawa jakości powietrza poprzez wymianę źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych – pilotaż na terenie województwa dolnośląskiego”. Uzyskane w ten sposób środki finansowe można też przeznaczyć na:

 • modernizację instalacji centralnego ogrzewania;
 • wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła;
 • mikroinstalację fotowoltaiczną,
 • ocieplenie przegród budowlanych;
 • dokumentację projektową, audyt energetyczny i ekspertyzy.

O dotację do wymiany pieca w przypadku podstawowego dofinansowania mogą ubiegać się właściciele mieszkań w budynkach liczących od 3 do 20 lokali, o rocznym dochodzie nieprzekraczającym 100.000 zł. W tym przypadku intensywność dofinansowania kosztów kwalifikowanych wynosi od 30 do nawet 45 proc. W zależności od zakresu realizowanego przedsięwzięcia dotacja wyniesie:

 • do 5.000 zł – w przypadku wymiana stolarki okiennej/drzwiowej lub zakup i montaż wentylacji, bez wymiany źródła ciepła;
 • do 15.000 zł – w przypadku wymiany źródła ciepła lub podłączenia do efektywnego źródła ciepła w budynku uzupełnione wspomnianymi zadaniami z zakresu wymiany stolarki okiennej/drzwiowej, modernizacją instalacji c.o. i c.w.u. lub montażem wentylacji;
 • do 20.000 zł – w sytuacji gdy beneficjent zdecyduje się na wymianę pieca na pompę ciepła powietrze/woda, która może być uzupełniona wymianą stolarki okiennej/drzwiowej, modernizacją instalacji c.o. i c.w.u. czy montażem wentylacji.

Natomiast dla podwyższonego poziomu dofinansowania (tak samo jak w przypadku programu „Czyste Powietrze”) konieczne będzie zaświadczenie z gminy o dochodach. Wówczas dofinansowanie wyniesie odpowiednio: 10.000 zł, 25.000 zł i 30.000 zł (maksymalnie do 60 proc. kosztów wykonanego przedsięwzięcia). Beneficjentami pilotażu mogą być także wspólnoty mieszkaniowe w budynku wielorodzinnym od 3 do 20 lokali (w ich przypadku jednak nie występuje kryterium dochodowe).

Mieszkańcy Dolnego Śląska mogą skorzystać z dopłat do wymiany kopciuchów w budynkach wielorodzinnych od 11 października do dnia 31 sierpnia 2022 roku lub do wyczerpania budżetu programu. Zarówno osoby fizyczne, jak i wspólnoty mieszkaniowe mogą składać wnioski o dofinansowanie za pośrednictwem Generatora Wniosków o Dofinansowanie (po wcześniejszym utworzeniu konta i zalogowaniu, na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). Po wypełnieniu wniosku należy go przesłać przez GWD, a następnie złożyć w formie:

 • elektronicznej – na wyznaczoną skrzynkę podawczą WFOŚiGW Wrocław znajdującą się na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP);
 • papierowej – przez dostarczenie wraz z załącznikami do WFOŚiGW Wrocław (można to zrobić osobiście, za pośrednictwem kuriera do WFOŚiGW Wrocław lub placówki pocztowej).

Program ten jest uzupełnieniem ogólnopolskiego programu „Czyste Powietrze” i zakłada że za dodatkowe 20 mln złotych w tym regionie uda się wymienić 720 nieefektywnych pieców na paliwo stałe oraz przeprowadzić termomodernizację w 360 budynkach i mieszkaniach. Trzeba tu bowiem zaznaczyć, że Dolny Śląsk jest województwem o największym skupieniu budownictwa wielorodzinnego ogrzewanego przestarzałymi piecami, w stosunku do pozostałych regionów kraju. W związku z tym szczególnie potrzebne są tam inwestycje w bardziej efektywne i ekologiczne źródła.

Poprawa jakości powietrza poprzez wymianę źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych – pilotaż na terenie województwa zachodniopomorskiego

Również Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie w ramach nowego programu na terenie województwa zachodniopomorskiego, jakim jest “Poprawa jakości powietrza poprzez wymianę źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych – pilotaż” na terenie województwa zachodniopomorskiego. Tak samo, jak w przypadku jego odpowiednika na terenie województwa dolnośląskiego, jego beneficjentami mogą być:

 • osoby fizyczne właściciele/współwłaściciele lokali mieszkalnych;
 • wspólnoty mieszkaniowe w budynkach wielorodzinnych mieszczących od 3 do 20 lokali mieszkalnych, zlokalizowanych na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Wsparciem finansowym, na które przeznaczono łącznie 10.000.000 zł, objęte są przedsięwzięcia, które polegają na wymianie nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe i poprawie efektywności energetycznej w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych. Wszyscy zainteresowani udziałem w programie mogą składać wnioski do dnia 31 marca 2022 roku lub do wyczerpania jego budżetu. Można to zrobić za pośrednictwem Generatora Wniosków o Dofinansowanie. Po jego poprawnym wypełnieniu i przesłaniu przez GWD, można go złożyć w wersji elektronicznej (na skrzynkę podawczą WFOŚiGW Szczecin znajdującą się na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej) lub papierowej (osobiście, za pośrednictwem kuriera do WFOŚiGW Szczecin lub za pośrednictwem placówki pocztowej).

O dotację w przypadku podstawowego dofinansowania mogą ubiegać się właściciele mieszkań w budynkach liczących od 3 do 20 lokali, o rocznym dochodzie, który nie może przekraczać 100.000 zł. Również tutaj intensywność dofinansowania kosztów kwalifikowanych wynosi od 30 proc. do nawet 45 proc. w zależności od zakresu realizowanej inwestycji:

 • do 5.000 zł – wymiana stolarki okiennej/drzwiowej lub zakup i montaż wentylacji (bez wymiany źródła ciepła);
 • do 15.000 zł – wymiana źródła ciepła na bardziej ekologiczne lub podłączenia do efektywnego źródła ciepła w budynku uzupełnione wymianą stolarki okiennej/drzwiowej, modernizacją instalacji c.o. i c.w.u. lub montażem wentylacji;
 • do 20.000 zł – wymiana pieca na pompę ciepła powietrze/woda (o podwyższonej klasie efektywności energetycznej do celów ogrzewania lub ogrzewania i c.w.u.), która może być uzupełniona wymianą stolarki okiennej/drzwiowej, modernizacją instalacji c.o. i c.w.u., montażem wentylacji.

Natomiast w przypadku osób uprawnionych do podwyższonego poziomu dofinansowania, konieczne będzie dostarczenie zaświadczenie z gminy o dochodach. Maksymalnie będzie można uzyskać do 60 proc. faktycznie poniesionych kosztów na wszystkie wcześniej wymienione inwestycje (odpowiednio będzie to więc 10.000 zł, 25.000 zł i 30.000 zł). W tym przypadku nie występuje kryterium dochodowe.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Dotacja warszawska woj. mazowieckie

Dotacja warszawska skierowana jest do szerokiego grona potencjalnych beneficjentów, w tym: osób fizycznych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, przedsiębiorców, stowarzyszeń, fundacji, a także gminnych i powiatowych osób prawnych. Dzięki dotacji warszawskiej można sfinansować ekologiczne inwestycje, w tym montaż odnawialnych źródeł energii, takich jak: instalacje fotowoltaiczne, przydomowe elektrownie wiatrowe, kolektory słoneczne i pompy ciepła. Przy czym wysokość dotacji na pokrycie rzeczywistych kosztów inwestycji polegających na modernizacji kotłowni w nieruchomościach, które są ogrzewane kotłami lub paleniskami na paliwo stałe lub olej opałowy i zastąpienie ich OZE w przypadku osób fizycznych (w tym też prowadzących działalność gospodarczą) jeszcze w tym roku może wynieść w 90 proc. poniższych kwot:

 • 10.000 zł (nie więcej jednak niż 100 zł/m² powierzchni użytkowej ogrzewanej przez likwidowany kocioł lub palenisko na paliwo stałe lub olej opałowy) – w przypadku wykonania instalacji centralnego ogrzewania i instalacji c.w.u. w związku z modernizacją systemu ogrzewania;
 • 12.000 zł – w przypadku wykonania źródła ciepła opalanego paliwem gazowym lub do 10.000 zł – w przypadku wykonania źródła ciepła zasilanego energią elektryczną;
 • 15.000 zł – w przypadku wykonania instalacji PV, turbin wiatrowych lub kolektorów słonecznych zintegrowanych z nowym źródłem ciepła (nie więcej jednak niż 5.000 zł za każdy kW mocy urządzenia);
 • 30.000 zł – w przypadku wykonania indywidualnego węzła cieplnego z jednoczesnym podłączeniem do sieci ciepłowniczej;
 • do 30.000 zł – w przypadku montażu powietrznej pompy ciepła (nie więcej niż jednak 3.000 zł za każdy kW jej mocy grzewczej);
 • do 40.000 zł – w przypadku montażu gruntowej pompy ciepła (ale nie więcej niż 6.000 zł za każdy kW mocy grzewczej urządzenia).
Wymiana kopciucha w Warszawie

Źródło: eko.um.warszawa.pl

Warszawiacy planujący realizację inwestycji w tym roku, mieli termin na złożenie wniosku o dofinansowanie do 31 marca 2022 roku. Można to było zrobić w Wydziale Obsługi Mieszkańców w dowolnym Urzędzie Dzielnicy lub przesłać pocztą na adres Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu m.st. Warszawa. W 2022 roku wysokość dopłaty spadła do 70 proc., był to również ostatni rok, w którym można było uzyskać wsparcie ze strony miasta na likwidację „kopciucha”. Ponieważ już od 2023 roku korzystanie z takiej formy ogrzewania będzie zabronione. Wówczas ewentualną wymianę na bardziej ekologiczne źródło ciepła trzeba będzie pokryć w całości z własnej kieszeni. Jak ostrzega Piotr Siergiej z Warszawy Bez Smogu:

Wizyta strażników kończyć się będzie mandatem do 500 zł za posiadanie takiego pozaklasowego kotła. I nie będzie to mandat jednorazowy, ponieważ następnym razem strażnicy będą mieli prawo wystawić kolejny mandat. Czyli zamiast wziąć 20 tysięcy złotych teraz, właściciele będą płacić miastu 500 zł za każdą wizytą Straży Miejskiej. Ostrzegam, taka będzie rzeczywistość.

EKO – KLIMAT – woda, powietrze, ziemia woj. kujawsko-pomorskie

“EKO – KLIMAT – woda, powietrze, ziemia” jest to preferencyjny program pożyczkowy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Wspiera on przedsięwzięcia z zakresu ochrony wody, powietrza i powierzchni ziemi. Termin naboru wniosków rozpoczął się 01.09.2021 i potrwa do 31.10.2027 roku (lub też do wyczerpania środków). Z programu “EKO – KLIMAT – woda, powietrze, ziemia” skorzystać mogą:

 • osoby fizyczne;
 • osoby prawne;
 • jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Muszą one realizować bądź planować realizację przedsięwzięcia proekologicznego określonego przez Zarząd Wojewódzkiego Funduszu. Co ważne, inwestycja wnioskowana do dofinansowania w ramach programu musi być zlokalizowane na terenie województwa kujawsko-pomorskiego lub w przypadku pojazdów – eksploatowane głównie na jego terenie. W ramach programu “EKO – KLIMAT – woda, powietrze, ziemia” dofinansowywane będą nie tylko proekologiczne przedsięwzięcia związane z jakością powietrza, ale i też z:

 • transformacją energetyczną gospodarki (w tym budową instalacji odnawialnych źródeł energii i/lub magazynów energii elektrycznej);
 • przejściem na gospodarkę o obiegu zamkniętym (w tym gospodarowanie odpadami);
 • działaniami na rzecz ochrony przyrody;
 • poprawą gospodarki wodno-ściekowej;
 • czy adaptacją do zmian klimatu.

Minimalny okres spłaty pożyczki wynosi 2 lata, zaś minimalna wysokość – 80.000 zł. Natomiast maksymalny okres spłaty zobowiązana uzależniony jest od specyfiki przedsięwzięcia i wynosi 15 lat.

Program Ograniczenia Niskiej Emisji na lata 2021-2023 w Dąbrowie Górniczej

W styczniu 2021 roku Rada Miejska w Dąbrowie Górniczej podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia “Programu Ograniczenia Niskiej Emisji na lata 2021-2023”, dzięki któremu mieszkańcy mogą znowu otrzymywać dotacje na wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Jak podkreśla Wojciech Kędzia, zastępca prezydenta miasta, odpowiedzialny m.in. za ochronę środowiska:

Poprawa jakości powietrza jest niezwykle istotna, dlatego Program Ograniczenia Niskiej Emisji traktujemy priorytetowo i stąd też decyzja, żeby go kontynuować. Zanieczyszczenia mają bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie, szczególnie szkodliwy jest pył PM 2,5. Niszczy układ oddechowy, przyczynia się m.in. do nowotworu płuc, a jego długotrwałe oddziaływanie, według wyliczeń naukowców, może nawet o 10 proc. skrócić długość życia. Od kilku lat staramy się zwiększać świadomość mieszkańców w tym zakresie i przekonywać ich do rezygnacji ze starych źródeł ciepła. Idą za tym zachęty finansowe, m.in. 9,3 mln zł środków z budżetu gminy przyznanych dąbrowianom w ramach PONE w latach 2017-2020.

Finansowe wsparcie w ramach tego programu można przeznaczyć na:

 • montaż pompy ciepła;
 • podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej;
 • zainstalowanie ogrzewania gazowego, elektrycznego lub olejowego;
 • instalację kolektorów słonecznych.

Program Ograniczenia Niskiej Emisji funkcjonuje według nowych zasad (nie będą już bowiem udzielane dopłaty do kotłów na paliwa stałe). Przy czym kwoty dofinansowania to 100 proc. kosztów, ale w 2022 roku nie więcej niż 5.000 zł, a w 2023 roku – 4.000 zł. Beneficjentami programu mogą zostać osoby fizyczne, które najpierw złożą wniosek i zawrą umowę z Urzędem Miejskim. Dopiero po tych czynnościach będą mogły kupić urządzenie grzewcze i zmienić system ogrzewania, a później rozliczyć się i otrzymać wypłatę dofinansowania. Zainteresowani mogą składać wnioski osobiście w Urzędzie Miejskim lub przesłać pocztą (ul. Graniczna 21, Dąbrowa Górnicza). Urzędnicy będą kontaktować się z wnioskodawcą w przypadku jakichkolwiek niejasności czy konieczności uzupełnienia danych, a także w celu ustalenia terminu podpisania umowy.

Poprawa jakości powietrza w najbardziej zanieczyszczonych gminach – pilotaż w gminie Pszczyna

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wiosną 2021 roku ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie w ramach nowego programu „Poprawa jakości powietrza w najbardziej zanieczyszczonych gminach – pilotaż” na terenie Gminy Pszczyna”. Skierowany jest on do:

 • osób fizycznych – właścicieli/współwłaścicieli lokali mieszkalnych;
 • wspólnot mieszkaniowych w budynkach wielorodzinnych mieszczących od 3 do 20 lokali mieszkalnych, zlokalizowanych na terenie Gminy Pszczyna.

Dofinansowaniem tym objęte są inwestycje polegające na wymianie nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe i poprawie efektywności energetycznej w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych. Na ich dofinansowanie przewidziano kwotę: 6.070.000 zł w formie dotacji (w tym 70.000 zł dla Gminy Pszczyna na działania informacyjno-promocyjne związane z tym programem):

pilotaż w Pszczynie

Źródło: wfosigw.katowice.pl

Efektem końcowym pilotażu powinna być poprawa efektywności energetycznej w ok. 20 wielorodzinnych budynkach mieszkalnych i 140 lokalach mieszkalnych (zaplanowano wymianę min. 280 nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe). Dofinansowaniem objęte będą m.in.

 • dokumentacja projektowa (koszt wykonania branżowej dokumentacji projektowej dotyczącej: modernizacji instalacji wewnętrznej c.o. lub c.w.u., wymiany źródła ciepła, wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła);
 • pompa ciepła powietrze/woda, pompa ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej, pompa ciepła typu powietrze/powietrze, kocioł gazowy kondensacyjny, ogrzewanie elektryczne, instalacja centralnego ogrzewania oraz instalacja ciepłej wody użytkowej, podłączenie lokalu do efektywnego źródła ciepła w budynku; wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, stolarka okienna, stolarka drzwiowa.

Wnioski przyjmowane były do 31 stycznia 2022 roku.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Miejskie dotacje na wymianę starych źródeł ogrzewania w Łodzi

Również w Łodzi rusza szósta edycja miejskiego programu wymiany źródeł ogrzewania na bardziej ekologiczne (w tym pompy ciepła). Łódzki program dotacji do wymiany źródeł ogrzewania realizowany jest od 2017 roku. W ramach tego przedsięwzięcia wymieniono ponad 5.000 starych pieców (w tym przeszło tysiąc w 2021 roku). Oznacza to więc, że w łódzkich piecach spalono blisko 25.000 ton węgla mniej. Szacuje się, że podobna liczba kolejnych “kopciuchów” ma zostać wyeliminowanych dzięki tegorocznej edycji tego antysmogowego programu. Łącznie, do 2021 roku na to dofinansowanie z budżetu miasta przekazano 15 mln zł.

Należy tu podkreślić, że rekordowa pod względem liczby wniosków była ostatnia edycja programu, w której kryteria formalne spełniły 332 aplikacje na wymianę 1.120 starych kopciuchów (miasto zwiększyło wówczas początkową pulę przeznaczoną na ten cel z 3 mln do 4,5 mln zł). W tym roku w budżecie miasta na ten cel przeznaczono 3 mln zł. Jak jednak zapewnia Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, w razie dużego zainteresowania programem pula na dotacje zostanie zwiększona, by każdy mieszkaniec planujący wymianę pieca na ekologiczne źródło ogrzewania otrzymał dofinansowanie. Miejska dotacje na wymianę starych źródeł ogrzewania w Łodzi adresowana jest do:

 • do najemców i właścicieli lokali w budynkach wielorodzinnych, komunalnych i wspólnotowych;
 • a także właścicieli kamienic.

Dofinansowanie w Łodzi celowane jest na realizację inwestycji polegających na trwałym wyłączeniu z użytkowania źródła ciepła na paliwo stałe i zmianie systemu ogrzewania na:

 • podłączenie do sieci gazowej wraz z instalacją źródła ogrzewania;
 • podłączenie do sieci ciepłowniczej (z możliwością podłączenia c.w.u.);
 • instalację pompy ciepła na potrzeby ogrzewania;
 • instalację źródła ogrzewania elektrycznego.

Nabór wniosków już ruszył i ma potrwać do 30 czerwca 2022 roku. W porównaniu do ubiegłorocznej edycji:

 • maksymalna kwota bezzwrotnej dotacji dla beneficjentów indywidualnych wzrosła do 9.000 zł (sfinansowanych może zostać 90 proc. kosztów przedsięwzięcia);
 • natomiast w przypadku realizacji inwestycji przez właścicieli budynków wielorodzinnych wysokość dotacji jest taka sama i wynosi 50.000 zł (podwyższona jednak została wartość procentowa dotacji – do 90 proc.).

Co istotne, zasady ubiegania się o bezzwrotną dotację na wymianę pieca w 2022 roku nie uległy zmianie. Oznacza to zatem, że do złożenia wniosku wystarczy wypełnić dwustronicowy formularz, który zarówno pobrać, jak i złożyć, można osobiście, w Urzędzie Miasta Łodzi lub poprzez jego stronę internetową. Następnie, wypełniony wniosek można wysłać drogą elektroniczną za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) lub złożyć osobiście w kilku miejskich punktach obsługi mieszkańców.

Dofinansowanie kosztów zmiany systemu ogrzewania z węglowego na ekologiczne w Kaliszu

Również w Kaliszu Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta prowadził nabór wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć związanych z wymianą źródeł ciepła z węglowego na ekologiczne, w tym na:

 • pompę ciepła;
 • ogrzewanie elektryczne;
 • ogrzewanie gazowe;
 • ogrzewanie olejowe;
 • przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Dotacja były udzielane na pokrycie kosztów inwestycji związanej z zakupem pompy ciepła, urządzeń grzewczych, węzła cieplnego lub wkładu kominowego w wysokości 100 proc. nie więcej jednak niż 7.000 zł na jedną nieruchomość (równocześnie konieczne było też trwałe zlikwidowaniem wszystkich źródeł emisji opalanych paliwem stałym). Warto tu przypomnieć, że tylko w 2021 roku, dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta zlikwidowano w Kaliszu 499 węglowych źródeł ciepła. Kto mógł ubiegać się o dofinansowanie na wymianę pieca w Kaliszu? Otóż mogły to być:

 • osoby fizyczne;
 • wspólnoty mieszkaniowe;
 • przedsiębiorcy.

Natomiast wniosek wraz z załącznikami należało złożyć przed rozpoczęciem realizacji inwestycji w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska (ratusz, I piętro, pok. 32 i 30) do 31 marca 2022 roku. Osoby, które nie zdążyły z inwestycją do tego czasu, będą mogły skorzystać z kolejnego naboru wniosków, który zaplanowany jest na lipiec br.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Dofinansowanie kosztów inwestycji służących ochronie powietrza w Pruszkowie

O dofinansowanie do wymiany pieca w 2022 roku mogli ubiegać się też mieszkańcy Pruszkowa. Jak informował prezydent Miasta Paweł Makuch, wnioski o udzielenie dotacji celowej na zadanie służące ochronie powietrza związane z wymianą kotłów przyjmowane były od 17 stycznia do 31 marca 2022 roku. O dotację mogły się ubiegać: osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne, przedsiębiorcy, a także jednostki sektora finansów publicznych, będące gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi. Dofinansowanie w Pruszkowie przydzielane było na następujących zasadach, w przypadku:

 • wymiany kotła węglowego na elektryczny, gazowy, olejowy lub na biomasę, kosztami kwalifikowanymi będą: koszt zakupu pieca oraz prace w zakresie przystosowania kotłowni do nowego sposobu ogrzewania (nie więcej niż jednak 10.000 zł) oraz koszt budowy przyłącza gazowego w wysokości 70 proc. poniesionych kosztów;
 • wymiany pieca gazowego na inny gazowy o większej sprawności (kondensacyjny), kosztem kwalifikowanym będzie koszt zakupu pieca w wysokości 25 proc. poniesionych kosztów jego zakupu (nie więcej jednak niż 2.000 zł;
 • wymiany źródła ogrzewania na inne, o większej sprawności, w przypadku przyłączenia budynku do sieci ciepłowniczej dofinansowanie wyniesie maksymalnie 15.000 zł, natomiast gdy inwestor zdecyduje się na montaż pompy ciepła – będzie to maksymalnie 12.000 zł.

Należy tu jednak podkreślić, że zgodnie z regulaminem oceny wniosków, w pierwszej kolejności preferowane były inwestycje związane z likwidacją pieców węglowych. Wnioski o dofinansowanie musiały też spełniać określone warunki formalne, takie jak m.in. wypełnienie wszystkich wymaganych pozycji, dołączenie wymaganych załączników, czy podpisanie przez wnioskodawcę.

Dofinansowanie likwidacji starego pieca węglowego na inne proekologiczne źródło ciepła w budynkach lub lokalach mieszkalnych na terenie gminy Rozprza

W dniu 13 stycznia 2022 roku ruszyła II edycja przyjmowania wniosków na dofinansowanie likwidacji starego pieca węglowego na inne proekologiczne źródło ciepła w budynkach lub lokalach mieszkalnych na terenie gminy Rozprza. Jak podkreśla Janusz Jędrzejczyk, wójt Rozprzy:

Wysokość dotacji może wynieść 50 proc. kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 3.000 złotych na jeden budynek lub lokal mieszkalny. Zachęcam wszystkich do skorzystania z tego programu. Na pewno ułatwi on wymianę pieca, a to likwidacja starych węglowych pieców przyczyni się do poprawy jakości powietrza w naszej gminie.

O dotację mogą ubiegać się osoby fizyczne, które uzyskane w ten sposób środki mogą przeznaczyć na likwidację ogrzewania piecem węglowym i zamianę na ogrzewanie proekologiczne, takie jak:

 • energooszczędne pompy ciepła;
 • kotły gazowe;
 • kotły olejowe;
 • kotły elektryczne,
 • kotły na pellet drzewny.

Przy czym warunkiem montażu kotła na paliwo stałe jest brak możliwości technicznych podłączenia się do sieci dystrybucji gazu. Po spełnieniu wszystkich wymagań formalnych stosowny wniosek wraz z wszystkimi niezbędnymi załącznikami należy złożyć w Urzędzie Gminy do końca kwietnia 2022 roku. Co ważne, w przypadku otrzymania dofinansowania refundowane będą tylko koszty poniesione od dnia złożenia wniosku.

Dofinansowanie ekologicznych inwestycji grzewczych i likwidacja „kopciuchów” w Legnicy

W Legnicy już od ponad sześciu lata działa program udzielania dotacji na wykonane przez mieszkańców inwestycje, polegające na zamianie ogrzewania paliwem stałym na ekologiczne. W tym czasie podpisano łącznie 1.466 umów z mieszkańcami na kwotę ponad 8, 2 mln zł. Celem programu jest poprawa jakości powietrza i walka ze smogiem na terenie Dolnego Śląska, poprzez działalność związaną z:

 • likwidacją kotłów stałopalnych starej generacji;
 • zmniejszenie głównie emisji pyłów PM2,5 i PM10;
 • zwiększenie udziału źródeł odnawialnych w wytwarzaniu energii cieplnej.

Z programu dofinansowania pieca 2022 w Legnicy skorzystać mogą:

 • osoby fizyczne (w tym prowadzące działalność gospodarczą w lokalu mieszkalnym zgłoszonym do dofinansowania);
 • właściciele, współwłaściciele nieruchomości bądź najemcy lokali komunalnych;
 • wspólnoty mieszkaniowe, których członkowie korzystają z ciepła wytworzonego we wspólnej kotłowni (dla pojedynczego budynku lub kilku budynków).

Przy czym dotacją objęte będą takie przyjazne środowisku źródła ciepła, jak: pompy ciepła, piece elektryczne, kotły gazowe, kotły na olej lekki opałowy, kotły na paliwa stałe lub biomasę (co najmniej 5 klasa normy), podłączenie budynków do sieci ciepłowniczej, panele fotowoltaiczne oraz kolektory słoneczne. W tegorocznym budżecie miasto Legnica zarezerwowała na dofinansowania dla mieszkańców 2 mln zł. Dzięki zdobytej w ten sposób dotacji będzie można pokryć nawet połowę kosztów wymiany starego pieca na ekologiczny w jednym lokalu mieszkalnym lub nieruchomości o charakterze mieszkalnym na terenie Legnicy. Ustalone są z góry limity wysokości dotacji:

 • do 10.000 zł dla domu jednorodzinnego;
 • do 7.000 zł dla mieszkania w bloku wielorodzinnym;
 • w przypadku natomiast kotłowni zasilającej w ciepło budynek wielorodzinny limit dofinansowania określony będzie w oparciu o liczbę obsługiwanych mieszkań (jako iloczyn tej liczby i kwoty 4.000 zł).

Na ten moment nie jest jeszcze znana konkretna data naboru wniosków w ramach programu. Prawdopodobnie jednak będą one przyjmowane w Wydziale Środowiska i Gospodarowania Odpadami, pl. Słowiański 8 (również pod tamtejszym numerem można uzyskać informacje dotyczące zasad udzielania dotacji). Należy mieć również na uwadze to, że jest to ostatnia szansa na ubieganie się o dofinansowanie, bowiem w 2023 roku zostanie ono zlikwidowane.

Dofinansowania do wymiany starych pieców na bardziej ekologiczne w Żarach

Nabór wniosków o dofinansowanie do wymiany starego pieca na nowy, miał również miejsce w Żarach w terminie od 15 do 25 lutego 2022 roku. Była to już szósta taka akcja, w ramach której, uzyskać można było wsparcie finansowe na likwidację urządzeń grzewczych opalanych paliwem stałym (o sprawności cieplnej poniżej 80 proc. lub też użytkowanych dłużej niż 10 lat) i zainstalowanie w ich miejsce urządzeń grzewczych zasilanych gazem i energią elektryczną (w tym ekologicznych pomp ciepła). O dofinansowanie do wymiany pieca w Żarach ubiegać się mogły:

 • osoby fizyczne posiadające tytuł prawny do nieruchomości mieszkalnej w zabudowie jednorodzinnej;
 • osoby fizyczne posiadające tytuł prawny do nieruchomości mieszkalnej w zabudowie wielolokalowej (dotyczy to także użytkowników wieczystych);
 • wspólnoty mieszkaniowe.

Na jaką kwotę dotacji mogli liczyć beneficjenci? Otóż dofinansowanie przyznawane było w wysokości do 85 proc. kosztów kwalifikowanych. Przy czym dla:

 • osób fizycznych wynosiło ono nie więcej niż 10.000 zł brutto;
 • wspólnot mieszkaniowych nie więcej niż natomiast 20.000 zł brutto.

Należy jednak pamiętać, że inwestor ma czas na realizację zadania do 15 października 2022 roku. Do prac związanych z wymianą ogrzewania można przystąpić po podpisaniu umowy dotacji. Przy rozliczeniu dofinansowania uwzględniane będą tylko te faktury/rachunki wystawione na wnioskodawcę, których data wystawienia nie jest wcześniejsza niż data podpisania umowy. Z dotacji zatem nie będą mogli skorzystać mieszkańcy Żar, którzy wcześniej wykonali wymianę ogrzewania z węglowego na proekologiczne. Środki z dotacji przekazane są po zakończeniu i przyjęciu prawidłowego rozliczenia realizacji zadania.

Dofinansowanie do wymiany pieców w Sopocie

Sopot jest liderem w rankingach jakości powietrza w Polsce, co jest zarówno związane z korzystnym położeniem geograficznym, jak i przede wszystkim z konsekwentną polityką miasta, prowadzoną już od początku lat 90. Jak podkreśla prezydent Sopotu Jacek Karnowski:

Jesteśmy dumni z tego, że Sopot jest jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce. Wspólnym wysiłkiem dążymy do tego, aby wciąż był kurortem o najczystszym powietrzu. Naszym celem jest wymiana wszystkich pieców węglowych w Sopocie.

Również i w tym roku jego mieszkańcy posiadający mieszkania z piecem węglowym (w mieście pozostało ich jeszcze ok. 80) mogą uzyskać dofinansowanie do wymiany ogrzewania na bardziej ekologiczne, tym razem sięgające 80 proc. poniesionych kosztów, a w 2023 roku do 60 proc. (w latach 2020-2021 Sopot w 100 proc. pokrywał koszty wymiany urządzeń). Natomiast do 2024 roku z Sopotu muszą zniknąć wszystkie piece węglowe, a osoby które tego nie zrobią, będą musiały po tym terminie wymienić je na własny koszt, dodatkowo płacąc karę finansową w wysokości do 5.000 zł. Dofinansowanie udzielane z budżetu Gminy Miasta Sopotu udzielane będzie m.in. na:

 • przebudowę systemów grzewczych, w których do tej pory wykorzystywano paliwo stałe, które w wyniku przeprowadzonej inwestycji zostaną zastąpione pompami ciepła, ogrzewaniem elektrycznym lub kotłami gazowymi lub przyłączeniem do sieci ciepłowniczej;
 • poprawę efektywności energetycznej polegającą na zainstalowaniu OZE w postaci kolektorów słonecznych i/lub systemów fotowoltaicznych i/lub pomp ciepła.

Aby uzyskać dotację należy złożyć wniosek wraz z załącznikami (są one do pobrania w siedzibie Urzędu Miasta Sopotu oraz na stronie internetowej). Jak również przekonuje Marcin Skwierawski wiceprezydent Sopotu:

Zainteresowani powinni zacząć starania o dofinansowanie wymiany pieca jak najszybciej. Czas ucieka, a uzyskanie niezbędnych dokumentów i skompletowanie wniosku może trwać nawet kilka miesięcy.

Inwestycję należy przeprowadzić po zawarciu umowy z Gminą, zaś wypłata dofinansowania nastąpi po zaakceptowaniu przez pracownika Urzędu Miasta sprawozdania z wykonanej inwestycji.

Program wymiany pieców w Nowej Soli

Również gmina Nowa Sól zapraszała mieszkańców do udziału w Miejskim Programie Wymiany Pieców pod nazwą „Żegnamy kopciuchy”, którego pierwsza edycja ruszyła w terminie od 1 do 28 lutego 2022 roku. Celem nowego programu dofinansowań, który będzie także realizowany w kolejnych latach, jest wymiana starego pieca na paliwo stałe na inne ekologiczne źródła ogrzewania, w tym:

 • kotły gazowe;
 • kotły na lekki olej opałowy;
 • piece zasilane prądem elektrycznym;
 • kotły na paliwo stałe lub na biomasę spełniające wymogi minimum klasy 5 oraz wymogi dotyczące ekoprojektu;
 • podłączenie się do sieci ciepłowniczej z jednoczesną likwidacją wszystkich pieców opalanych paliwem stałym.

Wysokość dofinansowania, o które można było ubiegać się w Nowej Soli w tym roku wynosiła maksymalnie:

 • do 5.000 zł w przypadku osób fizycznych i najemców nieruchomości komunalnych;
 • do 8.000 zł w przypadku wspólnot mieszkaniowych.

Dotacja celowa na wymianę źródeł ciepła w Nakle

Nabór wniosków o przyznanie dofinansowania na wymianę źródeł ciepła ruszył także w Nakle nad Notecią. Mieszkańcy mogą się o nią ubiegać od 18 stycznia do 30 września 2022 roku. Z dotacji skorzystać mogą:

 • osoby fizyczne;
 • osoby prawne;
 • wspólnoty mieszkaniowe;
 • przedsiębiorcy;
 • jednostki sektora finansów publicznych będące gminnymi osobami prawnymi, które posiadają prawo do dysponowania nieruchomością położoną na terenie gminy Nakło.

Jak wysoka może być dotacja celowa na wymianę źródeł ciepła w Nakle? Otóż dofinansowanie może wynieść:

 • 2.000 zł w przypadku gdy beneficjent zmieniać będzie stare kotły i piece domowe, węglowe na piece ze sterowanym procesem spalania i automatycznym dozowaniem paliwa stałego, zasilanych biomasą (pellet) spełniające wymagania normy PN-EN 303-5:2012 lub zgodne z wymogami dyrektywy Parlamentu Europejskiego 2009/125/WE (Ekoprojekt);
 • 2.500 zł w sytuacji gdy beneficjent wymieniać będzie stare kotły i piece domowe węglowe na ogrzewanie olejowe, gazowe i elektryczne, z wykorzystaniem pomp ciepła, czy też na zasilanie z miejskiej sieci ciepłowniczej lub przyłączenia do centralnego kotła gazowego istniejącego w lokalu/budynku.

Należy jednak zaznaczyć, że wymiana starego pieca może nastąpić po podpisaniu umowy. Ponadto do wniosku trzeba dołączyć kilka dokumentów, których wykaz znajduje się na stronie nakielskiego urzędu. Wnioski można dostarczyć osobiście lub drogą pocztową (decyduje data wpływu do magistratu). Te złożone terminowo będą realizowane wg kolejności wpływu do urzędu, natomiast dostarczone po okresie naboru nie będą rozpatrywane.

Miejski program wsparcia mieszkańców przy wymianie starych pieców węglowych w Nowym Targu

Kolejny nabór do miejskiego programu wsparcia mieszkańców przy wymianie starych pieców węglowych ruszył również w Nowym Targu. Jak zaznacza Mateusz Skupień z wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska urzędu miasta:

Na realizację tego programu mamy zabezpieczone w budżecie 250 tysięcy złotych. To oznacza 50 wymienionych kotłów. Nie ma co się obawiać, że zabraknie funduszy na realizacje tych projektów. Program jest realizowany przez miasto od 2017 roku. I tak jak było w latach poprzednich praktykowane, gdy zbliżymy się do kwoty wyczerpującej, wtedy złożymy wniosek o zwiększenie tej kwoty w budżecie.

Program ten obejmuje dofinansowanie do wymiany kotłów opalanych węglem lub ekogroszkiem czy innymi paliwami, na nowoczesne i proekologiczne urządzenia grzewcze, takie jak:

 • pompa ciepła;
 • piec elektryczny;
 • piec na pellet;
 • podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Maksymalna wysokość dofinansowania do wymiany starych pieców węglowych w Nowym Targu wynosi 5.000 zł. Jak zapewniają urzędnicy, to najprostszy i najszybszy program dotacji. Wystarczy bowiem tylko przyjść i w kilka dni podpisać umowę, aby otrzymać zwrot poniesionych środków. Co istotne, pieniądze wypłacone są po zakończeniu inwestycji, która musi zostać zrealizowana w tym roku kalendarzowym. Ponadto, dofinansowanie udzielane przez Gminę Miasto Nowy Targ:

 • można łączyć z programem „Czyste Powietrze”;
 • dodatkowo starać się o dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego (w maksymalnej wysokości 14 tys.).

Więcej szczegółów na temat miejskiego programu wsparcia mieszkańców przy wymianie starych pieców węglowych można uzyskać w wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w urzędzie Miasta Nowy Targ.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Nabór uzupełniający dofinansowania do wymiany pieca w gminie Godów

Również mieszkańcy gminy Godów mogą uzyskać dofinansowanie na wymianę starego źródła ciepła na:

 • kocioł gazowy (32 miejsca);
 • pompę ciepła (1 miejsce).

Choć bowiem gmina Godów zakończyła już nabór wniosków o udzielenie dotacji na wymianę źródła ciepła w ramach “Programu Ograniczenia Niskiej Emisji”, to ogłasza nabór uzupełniający. Potrwa do wyczerpania środków w budżecie gminy przeznaczonych na ten cel, ale nie dłużej niż do 15 października 2022 roku. Przy czym poziom dotacji w przypadku wymiany stare kotła węglowego na pompę ciepła wynosi 50 proc. jednak nie więcej niż 5.000 zł, a na kocioł gazowy – 40 proc. i nie więcej niż 4.000 zł. Jak podkreślają urzędnicy, każdy, kto złoży wniosek i spełni wymogi formalne, uzyska dofinansowanie.

Dofinansowania do wymiany pieca w Serocku

W 2017 roku sejmik województwa mazowieckiego przyjął uchwałę antysmogową nakazującą do 1 stycznia 2023 roku usunięcie najbardziej trujących starych pieców pozaklasowych. Po tym terminie zaś policja i straż miejska będą mogły nakładać mandaty do 500 zł na ich właścicieli lub kierować sprawy do sądów, gdzie kara może wynieść nawet do 5.000 zł. Aby zachęcić swoich mieszkańców do wymiany “kopciuchów”, gmina Serock przygotowała dla nich dotacje do wymiany starych pieców. W 2022 roku miał miejsce kolejny nabór wniosków o uzyskanie dotacji gminnej:

 • do wymiany bezklasowych lub posiadających 3 lub 4 klasę wg normy PN-EN 303:5:2012 urządzeń grzewczych na paliwo stałe, na ogrzewanie gazowe; ogrzewanie olejowe; ogrzewanie elektryczne czy pompy ciepła;
 • do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków.

Nabór wniosków trwał do 28.02.2022 roku (przy czym kolejne przeprowadzone zostaną od 01 do 31 maja i od 01 do 31 sierpnia). Co ważne o dofinansowanie ubiegać mogą się osoby posiadające prawo własności lub użytkowania wieczystego w tym:

 • osoby fizyczne;
 • osoby prawne;
 • wspólnoty mieszkaniowe;
 • przedsiębiorcy.

Jaka jest wysokość dotacji celowej w Serocku, o którą mogą ubiegać się beneficjenci? Otóż są to:

 • 4.000 zł (nie więcej jednak niż kwota wynikająca z przedstawionych faktur) dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego;
 • 3.000 zł (nie więcej jednak niż kwota wynikająca z przedstawionych faktur) dla lokalu mieszkalnego w budynku wielolokalowym;
 • 10.000 zł (nie więcej jednak niż kwota wynikająca z przedstawionych faktur) dla budynku mieszkalnego wielolokalowego);
 • 3.000 zł (nie więcej niż kwota wynikająca z przedstawionych faktur) dla budynku usługowego;
 • 3.000 zł (nie więcej jednak niż kwota wynikająca z przedstawionych faktur) dla lokalu usługowego w budynku mieszkalnym z wyodrębnionym źródłem ogrzewania.

Dodatkowo, osoby, które posiadają ważną (tj. obowiązującą na dzień złożenia wniosku gminną Kartę Serocczanina) uprawnione są do otrzymania podwyższonej kwoty dotacji o 1.000 zł. Należy jednak pamiętać o tym, żeby złożyć wniosek przed demontażem starego oraz przed zakupem nowego źródła ogrzewania lub przed zakupem przydomowej oczyszczalni ścieków. Dopiero po jego pozytywnym rozpatrzeniu, podpisywana jest z Wnioskodawcą umowa, po czym możliwa jest realizacja zadania wymiany/zakupu urządzenia.

Dofinansowanie do wymiany starych pieców w Miastku

Także w gminie Miastko ruszył kolejny program dotacji na wymianę starych pieców (w tegorocznym budżecie gminy na ten cel przeznaczono 400.000 zł). Należy bowiem pamiętać o tym, że trzeba:

 • do września 2024 roku wymienić bezklasowe piece lub kotły oraz te 1 lub 2 kategorii;
 • do września 2026 roku wymienić piece i kotły o niższej klasie (3 i 4);
 • do lipca 2035 wymienić piece 5 klasy.

Natomiast jeżeli mieszkańcy gminy posiadają w domu kominek, który nie jest głównym źródłem ogrzewania, to wówczas nie trzeba z niego rezygnować. Dotacje w Miastku można przeznaczyć na piece gazowe, opalane olejem opałowym, biomasą (np. pellet) oraz źródła elektryczne i podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Beneficjentami programu mogą być natomiast właściciele do domów jednorodzinnych i wspólnot mieszkaniowych. Przy czym maksymalna dotacja to 40 procent kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż:

 • 6.000 zł na jedno indywidualne źródło ciepła w przypadku kotłów opalanych gazem, olejem oraz biomasą;
 • 18.000 zł w przypadku kotłowni zasilającej budynek wielorodzinny;
 • 10.000 zł na jedno źródło w przypadku pompy ciepła;
 • 6.000 zł na elektryczne źródło;
 • 10.000 zł w przypadku podłączenia do miejskiej sieci (budynki jednorodzinne);
 • 30.000 zł w przypadku podłączenia do miejskiej sieci (budynki wielorodzinne).

Koszty kwalifikowane to wydatki poniesione na: demontaż istniejącego źródła ciepła, zakup i montaż fabrycznie nowych źródeł ciepła wraz z oprzyrządowaniem, wykonanie instalacji wewnętrznej c.o. i c. w. u. Wnioski przyjmowane są w miasteckim ratuszu do 31 maja 2022 roku.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Dofinansowanie do wymiany kotłów w Gminie Rytro

Gmina Rytro to kolejny samorząd, który z sukcesem starał się o środki na dofinansowanie do wymiany pieców dla swoich mieszkańców, dla których do dyspozycji jest łącznie ok. 480 tysięcy złotych. Kto może ubiegać się o dotację? Jak informuje wójt Jan Kotarba, każdy, kto chce się pozbyć “kopciucha” i ma prawo własności nieruchomości nim ogrzewanej:

Wszystkie dokumenty do wypełnienia oraz szczegółowy regulamin naboru jest na naszej stronie internetowej. Wypełniony już wniosek należy złożyć na dzienniku podawczym urzędu w godzinach jego pracy. Kolejna bardzo ważna wiadomość – o uczestnictwie w projekcie i przyznaniu środków decyduje kolejność zgłoszeń.

Na co natomiast można przeznaczyć środki z dofinansowania do wymiany kotłów w Gminie Rytro i jaka jest ich wysokość? Otóż dofinansowanie na nowe urządzenie grzewcze udzielane do mocy wynikającej z oceny energetycznej na poziomie:

 • 550,00 zł/kW dla zapotrzebowania do 10 kW mocy (łącznie) wyznaczonej w ocenie;
 • 500 zł/kW dla zapotrzebowania powyżej 10 kW do 15 kW mocy (łącznie) wyznaczonej w ocenie;
 • 450 zł/kW dla zapotrzebowania powyżej 15 kW do 20 kW mocy (łącznie) wyznaczonej w ocenie;
 • 400 zł/kW dla zapotrzebowania powyżej 20 kW mocy wyznaczonej w ocenie. Przy czym maksymalna wielkość dotacji będzie wynosiła nie więcej niż 8.000 zł (kocioł w przypadku budynku jednorodzinnego i – nie więcej niż 10.000 zł (kocioł w przypadku budynku wielorodzinnego, dla którego jest wprowadzane wspólne źródło ciepła, dla więcej niż jednego lokalu).

Natomiast dofinansowanie do instalacji wewnętrznej to:

 • maksymalnie do 6.000 zł w przypadku budynku jednorodzinnego;
 • do wielokrotności 6.000 zł zgodnej z liczbą odrębnych lokali mieszkalnych w budynku wielorodzinnym i nie więcej niż 80 zł metr kwadratowy ogrzewanej powierzchni.

W przypadku zaś do termomodernizacji budynków w zakresie wynikającym z oceny energetycznej:

 • wymiana stolarki okiennej, drzwi zewnętrznych, bramy garażowej – 400 zł brutto/m²;
 • docieplenie ścian zewnętrznych – 150 zł brutto/m²;
 • ocieplenie dachu/stropodachu nad ogrzewanymi pomieszczeniami – 150 zł brutto/m²;
 • ocieplenie podłogi na gruncie/stropu nad nieogrzewaną piwnicą – 150 zł brutto/m².

Dofinansowanie do wymiany pieca na terenie gminy Skoczów

Również właściciele budynków mieszkalnych znajdujących się na terenie gminy Skoczów, po raz kolejny mogli w 2022 roku ubiegać się o dofi­nansowanie do wymiany źródeł ciepła z budżetu gminy. Od 2016 roku wyeliminowano dzięki niemu już 443 starych kotłów – tzw. „kopciuchów”, zaś łączna kwota dotacji prze­znaczonych na ten cel sięga już niemal 2 mln zł. W 2022 roku kwota dotacji wynosiła 50 proc. kosztów reali­zacji inwestycji, nie więcej jednak niż 5.000 zł. Przy czym w pierwszej kolejności dofinan­sowana została wymiana starych pieców na:

 • ogrzewa­nie elektryczne;
 • pompy ciepła;
 • kotły gazowe;
 • kotły olejowe.

Powyższe urządzenia stanowią bowiem tzw. grupę priorytetową dofinansowania. Nabór wniosków ruszył 15 marca i zakończył się 4 kwietnia 2022 roku.

Dofinansowanie do wymiany pieca w gminie Dobczyce

Dobczyce to pierwsza spośród gmin w powiecie myślenickim, która z własnego budżetu dotuje wymiany starych i nieefektywnych „kopciuchów” (zwłaszcza kotłów pozaklasowych lub klas 1 i 2) w gospodarstwach domowych. W 2022 roku do rozdysponowania była prawie taka sama pula jak rok temu, czyli. 100.000 zł. Nabór wniosków  zakończył się 25 marca, a o otrzymaniu dotacji decydowała kolejność zgłoszeń. Wysokość dofinansowania do wymiany pieca w gminie Dobczyce wynosiła maksymalnie 50 proc. kosztów poniesionych na zakup i montaż nowego pieca, nie więcej jednak niż 2.500 zł. Dotację przeznaczyć można było na montaż:

 • pieca gazowego;
 • pieca na pellet;
 • pieca zgazowującego drewno;
 • pompy ciepła.

Gminny Program Wymiany Kotłów w gminie Sułkowice

Miasto Sułkowice jeszcze nie ogłosiło daty naboru wniosków na kolejną edycję Gminnego Programu Wymiany Kotłów, wiadomo już jednak, że zabezpieczone zostały środki na ten cel. O wymianę pieca powinny zadbać zwłaszcza osoby, które nadal do ogrzewania domów używają kotłów pozaklasowych lub klas 1 i 2 (zgodnie bowiem z małopolska uchwałą antysmogową, można używać ich jeszcze tylko do końca 2022 roku). Jednak nie tylko te osoby mogą korzystać z gminnych programów.

Gmina Sułkowice chce na ten cel przeznaczyć 200 tys. zł. Warto tu jednak podkreślić, że Gminny Program Wymiany Kotłów będzie tam realizowany już po raz trzeci, a maksymalna wysokość dotacji to 5.000 zł, którą przeznaczyć można na zakup:

 • kotła na biomasę;
 • kotła na gaz;
 • kotła zgazowującego drewno;
 • pompy ciepła;
 • systemu ogrzewania elektrycznego.

Dzięki “kosmetycznym” zmianom, które zaszły na na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Sułkowicach procedura ubiegania się o dotację na wymianę pieca ma być jeszcze łatwiejsza.

Myślenicki Program Wymiany Pieców

Również w gminie Myślenice w dniach 20 – 25 kwietnia 2022 roku realizowany będzie nabór wniosków o dofinansowanie na wymianę starych, nieekologicznych kotłów i pieców kaflowych na nowe proekologiczne wykorzystujące paliwo gazowe, spalające biomasę (pellet, zgazowujące drewno) lub pompę ciepła. Do rozdysponowania jest milion złotych, z których uda się wymienić około 160 palenisk. Jaka jest wysokość dotacji? Otóż wynosi ona do 80% kosztów kwalifikowanych określonych na podstawie przedłożonych faktur bądź rachunków, nie więcej jednak niż:

 • 6.000 zł brutto, w przypadku nowego ekologicznego źródło ciepła;
 • 8.000 zł brutto dla nowego ekologiczne źródło ciepła i instalacja c.o. i c.w.u. w przypadku budynków, które nie posiadają instalacji centralnego ogrzewania.

O dotację w Myślenicach mogą ubiegać się właściciele:

 • domów jednorodzinnych;
 • budynków wielorodzinnych / lokali mieszkalnych (kamienice, bloki) umiejscowionych na terenie gminy Myślenice.

Warto jednak pamiętać, że ilość budynków objętych dofinansowaniem jest ograniczona, zatem obowiązuje kolejność zgłoszeń. Wnioski przyjmowane będą tylko w formie papierowej, w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Myślenice, pokój nr 2, ul. Rynek 8/9 (wejście od strony Rynku):

 • 20 kwietnia (środa) w godz. 8.00 – 17.00;
 • 21 kwietnia (czwartek) w godz. 8.00 – 15.00;
 • 22 kwietnia (piątek) w godz. 8.00 – 14.00;
 • 25 kwietnia (poniedziałek) w godz. 8.00 – 17.00.

Co ważne, inwestycję związaną z wymianą starego źródła ciepła należy rozliczyć do 31.11.2022 roku. Dla inwestycji wykonanych przed dniem podpisania z Gminą umowy dotacja nie może zostać udzielona. Ponadto właściciele budynków jednorodzinnych, spełniający warunki programu „Czyste Powietrze” mogą wnioskować do obydwóch programów, łącząc wartość dofinansowań (jednak maksymalna wartość dofinansowania nie może przekroczyć 100%). Zeszłoroczny Myślenicki Program Wymiany Pieców cieszył się ogromną popularnością, a chętni ustawiali się w kolejce już przed świtem (nabór trwał jeden dzień).

Dotacje na wymiany kotłów węglowych ze środków europejskich w Zakopanem

Również Gmina Zakopane promuje ekologiczne źródła ciepła, oferując mieszkańcom dofinansowanie na wymianę starych kotłów węglowych. Burmistrz miasta bowiem przypomina o obowiązku wymiany pieców bezklasowych tzw. kopciuchów (na węgiel lub drewno) i możliwości montażu pompy ciepła lub podłączenia się do sieci gazowej, czy geotermalnej. Zgodnie z zapisami tzw. uchwały antysmogowej, która przyjęta została w 2017 roku, trzeba to zrobić do końca 2022 roku. Natomiast do końca 2026 roku należy wymienić kotły, które spełniają tylko podstawowe wymagania emisyjne (posiadające klasę 3 lub klasę 4 według normy PN-EN 303-5:2012). Zaś kotły klasy 5 według normy PN-EN 303-5:2012, które zainstalowane zostały przed 1 lipca 2017 roku, mogą być użytkować bezterminowo.

Kto będzie mógł skorzystać z dofinansowania? Otóż mogą to być właściciele domów jedno- i wielorodzinnych w Gminie Miasto Zakopane, również jeśli w budynku prowadzona jest działalność usługowa (np. wynajem pokoi), którzy chcą wymienić stary piec na:

 • pompę ciepła;
 • wymiennik geotermalny;
 • kocioł gazowy.

Kwoty dofinansowań wynoszą do 14.000 zł. Natomiast wniosek o dotację należy złożyć w Urzędzie Miasta Zakopane.

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

Dofinansowanie do wymiany pieca 2022 – lista dotacji

O dofinansowanie do wymiany pieca w 2022 roku będzie można ubiegać się w ramach następujących ogólnopolskich i regionalnych programów:

 

Ogólnopolskie i regionalne dofinansowanie do wymiany pieca w 2022 roku
Nazwa programu Dla kogo? Wysokość wsparcia Zakres inwestycji Terminy
Czyste Powietrze osoby fizyczne (właściciele domów modernizowanych) maks. 32.000 zł (z instalacją PV – 37.000 zł) m.in. zakup i montaż pompy ciepła: gruntowej, powietrze/woda i powietrze/powietrze nabór ciągły
Czyste Powietrze Plus osoby fizyczne (właściciele domów modernizowanych) maks. wysokość dopłaty to 79.000 zł m.in. zakup i montaż pompy ciepła: gruntowej, powietrze/woda i powietrze/powietrze nabór wniosków od 15 lipca 2022 roku
Stop Smog osoby fizyczne ubogie energetycznie do 70 proc. kosztów, średni koszt w jednym budynku/lokalu nie może przekroczyć 53.000 zł zakup i montaż pompy ciepła termin naboru w trakcie ustaleń
Dofinansowanie do wymiany pieca od PGNiG konsumenci mieszkający w budynkach jednorodzinnych, którzy dokonują zakupu paliw lub energii na własny użytek zależy od roku budowy budynku, maksymalnie jest to 3.941,79 zł na pompę ciepła, a na piec kondensacyjny 1.129,51 zł pompa ciepła typu powietrze/woda, piec kondensacyjny program trwa od 1 kwietnia 2022 r. do wyczerpania puli dofinansowań, jednak nie później niż 31 grudnia 2022 r.
KAWKA Plus we Wrocławiu właściciel mieszkania lub domu (osoba fizyczna), najemca mieszkania komunalnego, osoba wynajmująca mieszkanie lub dom, osoba prowadząca w nieruchomości działalność gospodarczą do 100 proc. kosztów (nie więcej niż 12.000 zł) wymiana pieca na paliwo stałe na pompę ciepła, ogrzewanie elektryczne, gazowe, miejskie i olejowe termin naboru na 2022 rok w trakcie ustaleń
Kawka Bis w Poznaniu osoby fizyczne i prawne, wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorcy sama pompa ciepła powietrzna lub gruntowa do 15.000 (z instalacją PV do 20.000 zł) pompa ciepła (powietrzna i gruntowa), ogrzewanie elektryczne, gazowe, podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej od 2022 roku będzie prowadzony w sposób ciągły (od 2 stycznia do 31 lipca 2022)
Dofinansowanie wymiany systemów ogrzewania starego typu na terenie gminy Świdnica osoba fizyczna będąca właścicielem lub współwłaścicielem budynku jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego, wspólnota mieszkaniowa do 50 proc. kosztów (nie więcej niż 7.000 zł) wymiana pieca na pompę ciepła, piec elektryczny, gazowy i na biomasę oraz kocioł na paliwa stałe (co najmniej 5 klasy) termin naboru na 2022 rok w trakcie ustaleń
Poprawa jakości powietrza poprzez wymianę źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych – pilotaż na terenie województwa dolnośląskiego osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe w województwie dolnośląskim od 30 proc. do nawet 45 proc. kosztów (w tym do 20.000 zł na pompę ciepła powietrze/woda) wymiany źródła ciepła na pompę ciepła powietrze/woda podpisywanie umów z beneficjentami do 31.10.2022 roku
Poprawa jakości powietrza poprzez wymianę źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych – pilotaż na terenie województwa zachodniopomorskiego osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe w województwie zachodniopomorskim do 30 proc. kosztów (do 20.000 zł pompa ciepła typu powietrze-woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej) demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe oraz zakup i montaż pompy ciepła typu powietrze-woda podpisywanie umów z beneficjentami do 31.03.2022 roku
Dotacja warszawska woj. mazowieckie osoby fizyczne, prawne, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe,
przedsiębiorcy, stowarzyszenia i fundacje
powietrzna pompa ciepła do 30.000 zł (ale nie więcej niż 1.000 zł/kW), gruntowa do 40.000 (nie więcej niż 2.000 zł/kW) zakup i montaż pompy ciepła do 31.03.2022 roku
EKO – KLIMAT
Woda, powietrze, ziemia
woj. kujawsko-pomorskie
osoby fizyczne i prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej pożyczka do 100 proc. kwoty dofinansowania budowa instalacji odnawialnych źródeł energii
i/lub magazynów energii elektrycznej
do 31.10.2027 roku lub do wyczerpania wniosków
Program Ograniczenia Niskiej Emisji na lata 2021-2023 w Dąbrowie Górniczej osoby fizyczne, legitymujące się tytułem prawnym do nieruchomości 100 proc. kosztów, w 2022 roku maksymalnie 5.000 zł instalacja pompy ciepła, kolektorów słonecznych, podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej i zainstalowanie ogrzewania gazowego, elektrycznego lub olejowego termin naboru na 2022 rok w trakcie ustaleń
Poprawa jakości powietrza w najbardziej zanieczyszczonych gminach – pilotaż w gminie Pszczyna osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe z gminy Pszczyna do 70 proc. poniesionych kosztów zakup/montaż pompy ciepła powietrze/woda lub pompy ciepła gruntowej podpisywanie umów z beneficjentami do 31.03.2022 roku
Miejskie dotacje na wymianę starych źródeł ogrzewania w Łodzi najemcy i właściciele lokali w budynkach wielorodzinnych, komunalnych i wspólnotowych i właściciele kamienic od 9.000 do 50.000 zł podłączenie do sieci ciepłowniczej, sieci gazowej oraz instalacja źródła ogrzewania elektrycznego lub pompy ciepła od 3 stycznia do 30 czerwca 2022 roku
Dofinansowanie kosztów zmiany systemu ogrzewania z węglowego na ekologiczne w Kaliszu osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe i przedsiębiorcy do 7.000 zł przyłączenie do sieci ciepłowniczej, ogrzewanie elektryczne, gazowe i olejowe oraz montaż pompy ciepła do 31 marca 2022 roku
Dofinansowanie kosztów inwestycji służących ochronie powietrza w Pruszkowie osoby fizyczne osoby prawne, przedsiębiorcy, wspólnoty mieszkaniowe, jednostki sektora finansów publicznych, będące gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi od 2.000 do 15.000 zł przyłączenie do sieci ciepłowniczej, kocioł gazowy, elektryczny, olejowy, na biomasę, pompa ciepła od 17 stycznia do 31 marca 2022 roku
Dofinansowanie likwidacji starego pieca węglowego na inne proekologiczne źródło ciepła w budynkach lub lokalach mieszkalnych na terenie gminy Rozprza osoby fizyczne 3.000 zł zakup pompy ciepła, kotła gazowego, olejowego, elektrycznego i na pellet drzewny od 13 stycznia do 30 kwietnia 2022 roku
Dofinansowanie ekologicznych inwestycji grzewczych i likwidacja „kopciuchów” w Legnicy osoby fizyczne, właściciele, współwłaściciele nieruchomości, najemcy lokali komunalnych i wspólnoty mieszkaniowe 10.000 zł zakup pompy ciepła, kotła gazowego, olejowego, elektrycznego, kolektorów słonecznych i paneli PV od początku 2022 roku
Dofinansowania do wymiany starych pieców na bardziej ekologiczne w Żarach osoby fizyczne i wspólnoty 20.000 zł brutto ogrzewanie gazowe i elektryczne (w tym pompa ciepła) od 15 do 25 lutego 2022 roku
Dofinansowanie do wymiany pieców w Sopocie osoby fizyczne do 80 proc. poniesionych kosztów przyłączenie do sieci ciepłowniczej, ogrzewanie gazowe i elektryczne (w tym pompa ciepła) do końca grudnia 2022 roku
Program wymiany pieców w Nowej Soli osoby fizyczne i wspólnoty mieszkaniowe od 5.000 do 8.000 zł zakup nowego ekologicznego źródła ogrzewania (urządzenia grzewczego tj. kotła, pieca) i przyłączeniem do sieci ciepłowniczej od 1 do 28 lutego 2022 roku
Dotacja celowa na wymianę źródeł ciepła w Nakle osoby fizyczne, prawne, wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorcy i jednostki sektora finansów publicznych od 2.000 do 2.500 zł zakup nowego ekologicznego źródła ogrzewania (urządzenia grzewczego tj. kotła, pieca) i przyłączeniem do sieci ciepłowniczej od 18 stycznia do 30 września 2022 roku
Miejski program wsparcia mieszkańców przy wymianie starych pieców węglowych w Nowym Targu właściciele budynków mieszkalnych położonych na terenie miasta Nowy Targ do 5.000 zł zakup pompy ciepła, pieca elektrycznego, pieca na pellet, podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej podpisywanie umów z beneficjentami do końca 2022 roku
Nabór uzupełniający dofinansowania do wymiany pieca w gminie Godów mieszkańcy gminy Godów do 50 proc. kosztów (nie więcej niż 5.000 zł) wymiana pieca na pompę ciepła lub piec gazowy do wyczerpania środków w budżecie gminy przeznaczonych na ten cel, ale nie dłużej niż do 15 października 2022 r.
Dofinansowanie do wymiany pieca w Serocku osoby fizyczne, osoby prawne, wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorcy do 10.000 zł ogrzewanie gazowe, ogrzewanie olejowe, ogrzewanie elektryczne lub pompa ciepła 01-28 lutego 2022, 01-31 maja 2022, 01-31 sierpnia 2022
Dofinansowanie do wymiany starych pieców w Miastku właściciele budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych do 30.000 zł piece gazowe, opalane olejem opałowym, biomasą (np. pellet), źródła elektryczne, podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej do 31 maja 2022 roku
Dofinansowanie do wymiany kotłów w Gminie Rytro właściciele budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych do 10.000 zł prace termomodernizacyjne i nowe urządzenia grzewcze udzielane do mocy wynikającej z oceny energetycznej do wyczerpania środków
Dofinansowanie do wymiany pieca na terenie gminy Skoczów właściciele budynków mieszkalnych znajdujących się na terenie gminy Skoczów do 50 proc.kosztów reali­zacji inwestycji, nie więcej jednak niż 5.000 zł ogrzewa­nie elektryczne, pompy ciepła, kotły gazowe i kotły olejowe od 15 marca do 4 kwietnia 2022 roku
Dofinansowanie do wymiany pieca w gminie Dobczyce właściciele budynków mieszkalnych na terenie gminy Dobczyce do 50 proc.kosztów reali­zacji inwestycji, nie więcej jednak niż 2.500 zł pompy ciepła, kotły gazowe, piece na pellet, piece zgazowujące drewno od 14 marca do 25 marca 2022 roku
Gminny Program Wymiany Kotłów w gminie Sułkowice właściciele budynków mieszkalnych na terenie gminy Sułkowice do 5.000 zł pompy ciepła, kotły na gaz, kotły na biomasę, kotły zgazowujące drewno, systemu ogrzewania elektrycznego 2022 rok szczegółowa data nieznana
Myślenicki Program Wymiany Pieców właściciele domów jednorodzinnych i budynków wielorodzinnych / lokali mieszkalnych terenie gminy Myślenice do 8.000 zł pompy ciepła, kotły na gaz i kotły na biomasę (zgazowujące drewno lub pellet) 20 – 25 kwietnia 2022 roku
Dotacje na wymiany kotłów węglowych ze środków europejskich w Zakopanem właściciele domów jedno- i wielorodzinnych w Gminie Miasto Zakopane do 14.000 zł pompa ciepła, kocioł gazowy, wymiennik geotermalny nabór ciągły
Informacje o autorze

Katarzyna Fodrowska

W kręgu jej zainteresowań leżą tematy związane z budownictwem, architekturą, naukami przyrodniczymi i bieżącymi wyzwaniami stojącymi przed polską energetyką. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących prądu, gazu, pomp ciepła i odnawialnych źródeł energii. Propagatorka zdrowego stylu życia i ekologicznych rozwiązań. Wolny czas lubi spędzać na czytaniu i spacerach, a także oddawaniu się swoim dwóm największym pasjom, jakimi są astronomia i flamenco.

Dodaj komentarz
guest
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
Jacek
5 maja 2022 12:43

Niestety nie ma żadnych dotacji do kotłów na słomę. To podobno ekologiczne źródło ciepła. U mnie do zagospodarowania kilkadziesiąt ton słomy rocznie.

Dorota
Dorota
18 kwietnia 2022 15:25

Bardzo dobry artykuł.