Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku – za i przeciw

4.29 /5
(Ocen: 14)

Myślisz, że znasz odpowiedź na pytanie, co lepsze – dom czy mieszkanie? Zdziwisz się, ale na Twoją decyzję mogły mieć ogromny wpływ uprzedzenia i stereotypy. Wymarzony domek poza miastem może zmienić się w koszmar wielogodzinnych dojazdów do pracy. Zanim postawisz wszystko na jedną kartę, sprawdź argumenty za i przeciw. Dla Twojej wygody rozprawiamy się z komunałami na temat mieszkania pod, jak i w mieście. Sprawdzamy, co będzie tańsze mieszkanie czy dom. Odpowiedzi mogą Cię zaskoczyć!

Życie w podmiejskim domku – mity a realia

Wybór między domem a mieszkaniem zależy od wielu rzeczy – od tego jak sobie wyobrażamy w nich życie, aż po obliczenia kosztów z tym związanych. To jednak nasze przekonania sprawiają, że tam gdzie nas nie ma, nawet trawa wydaje się bardziej zielona. W dylemacie “dom czy mieszkanie?” nie można kierować się tylko emocjami. Może się po prostu okazać, że nasze marzenia zderzą się z codzienną rzeczywistością. Unikniesz tego, gdy sam rozważysz, czy wszystkie opinie o mieszkaniu w domu jednorodzinnym są prawdziwe. A my Ci w tym pomożemy.

 • Dom na wsi to cisza i spokój

Przestrzeń poza miastem jawi się dla niektórych osób niczym ziemia obiecana. Idealne miejsce do regeneracji sił po długim dniu pracy, gdzie łatwo o odpoczynek i relaks. W rzeczywistości o ciszę i spokój trudno też na wsi.

Wiosna i lato to czas porządków w ogródkach i domach. Hałas i dodatkowe zajęcie dla Ciebie gwarantowane. Wiele zależy od temperamentu sąsiadów. Nie raz będziesz mógł się zastanawiać, czemu akurat ktoś kosi trawę o 6 rano w sobotę. Zmorą mogą okazać się bezpańskie psy, zawodzące o każdej porze dnia i nocy. Jesień to sprzątanie spadających liści i przygotowania do zimy, czyli przede wszystkim zapewnienie opału i sprawdzenie instalacji grzewczej. W zime przygotuj sie na odśnieżanie podjazdu i doglądanie do pieca.

Poziom i częstotliwość hałasu może być poza miastem różny i zależeć od dokładnej lokalizacji nieruchomości. Bliskość kolei lub trasy szybkiego ruchu to dodatkowe źródła mącące ciszę. Jeśli Twój dom jest jedynym w okolicy za kilka lat może stać w tym miejscu całe osiedle. Trzeba mieć to na uwadze szukając argumentów za tym, co będzie lepsze – dom czy mieszkanie.

 • Dom to przestrzeń dla siebie i dzieci

Dom z działką zapewni Ci więcej miejsca. Będziesz miał plac na ogródek i jest gdzie zaprosić znajomych na grilla. Nawet jesienią i zimą, gdy pogoda nie sprzyja przebywaniu na zewnątrz, powierzchnia domu daje więcej niż mieszkanie w bloku. Ale duży dom oznacza też więcej pracy w utrzymaniu porządku. Trudniej też o zacieśnianie więzi rodzinnych – na dużej przestrzeni każdy może rozejść się w swój kąt. Jednak w tym przypadku przecież nie wszystko zależy od rozplanowania pomieszczeń.

Zatem dom wygrywa z mieszkaniem w bloku przynajmniej większą powierzchnią i prywatnością. Ale z większym domem wiąże się i większa odpowiedzialność. Także łatwiej i częściej spotkają Cię nieprzewidziane awarie – usterkami będziesz musiał zająć się sam, albo wezwać fachowca, a ten niestety kosztuje.

 • Mieszkanie na wsi to zdrowie i czyste powietrze

Bliskość przyrody, spacery, bieganie i jazda rowerami – tak widzą spędzanie czasu poza miastem aktywne osoby. W dodatku brak smogu. Jest w tej opinie ziarno prawdy. Ale żeby dodać łyżkę dziegciu, to warto zauważyć, że nawet na wsi powietrze zanieszczyczają nieodpowiedzialni mieszkańcy. Choć na szczęście to coraz rzadszy obraz, nadal znajdzie się ktoś, kto pali śmieci w piecu lub w nieekonomiczny sposób z niego korzysta. Ponownie zatem, czy wymarzony dom poza miastem nie zmieni się w koszmar – zależy od lokalizacji i mieszkańców.

 • Dom z ogródkiem – symbol dostatku i wolności?

Zastanów się czy, aby nie myślisz o domu jako “mieszkaniu na pokaz”? Bo znajomi mają i zachwalają? To niebezpieczna pułapka. Nie tylko dlatego, że to, co jest dobre dla kogoś, nie musi być dobre dla Ciebie. Często decydując się na dom jednorodzinny, młodzi ludzie nie wiedzą na co w rzeczywistości się piszą, a jednak głupio przyznać się potem przed sobą, że zrobiło się błąd. Stąd kierowanie się opiniami innych osób prowadzi na manowce.

A co z wolnością? Przecież tylko dom z ogródkiem pozwala na pełną swobodę mieszkania. Oczami wyobraźni widzisz siebie odpoczywającego w ogródku przy porannej kawie. Racja, o taki relaks nie sposób w bloku. Ale mieszkanie wymaga mniej uwagi, niż dom. Prawdę mówiąc, mając domek z ogródkiem, to on stanie się teraz Twoim hobby. Lekcje tańca, obcego języka, gry komputerowe… nieważne jak spędzałeś wolny czas wcześniej, teraz będziesz go poświęcał na dom.

Zawsze marzyłeś o tym, żeby mieszkać w przestronnym domu? A może zazdrościłeś znajomym, że żyli w mieście i mieli wszędzie blisko? Tak czy inaczej rzeczywistość mieszkania w domu lub bloku może być drastycznie inna od Twoich wyobrażeń. Ostatecznie jedno, jak i drugie rozwiązanie może być oparte o trudną sztukę kompromisów, bo jak pokazują powyższe opinie – życie w domu jednorodzinnym nie musi być idyllą. Dla równowagi sprawdźmy jakie przekonania opisują życie w bloku.

Mieszkanie w mieście – wady i zalety

To ciekawe, ale w potocznych opiniach nie łatwo znaleźć zalety mieszkania w bloku. Kojarzy się ono z blokowiskiem, “szarą masą”, ciągłym hałasem dobiegającym zza ścian, ciasnotą… cóż takie wątpliwe atrakcje nadal można znaleźć w polskich miastach. Jednak trzeba mieć dużo uprzedzeń, aby nie zauważyć, że wiele zmieniło się na lepsze. Deweloperzy wznoszą nowoczesne budynki, stare są odnawiane, a przestrzeń wokół nich staje się zielona, zadbana i przyjazna. To czy zatem lepszy jest dom czy mieszkanie rozbija się o konkretne miejsce, a nie mgliste wyobrażenia.

 • W mieszkaniu nigdy nie ma ciszy

To problem, który dotyka nie tylko mieszkańców bloku, ale i posiadaczy domów. O źródło hałasu jednak łatwiej w mieście – więcej sąsiadów, dźwięki ulicy w dzień i w nocy. Można szukać mieszkania o dźwiękoszczelnych oknach i ścianach, ale nie da się wyciszyć wnętrza całkowicie. Powinno to jednak pozwolić utrzymać właściwy komfort. Zatem pod tym względem mieszkanie może nie będzie wygodne i ciche niczym spa, ale wystarczające dla większości osób.

 • Mieszkanie w bloku jest bezpieczniejsze

Skoro już mierzymy się z mitami na temat życia w mieszkaniach i domach, warto przyjrzeć się i temu argumentowi. Zwolennicy mieszkania w mieście wskazują, że jest ono bezpieczniejsze niż podmiejski dom. Nie trzeba długo się zastanawiać, aby wskazać, że przekonanie to, nie musi mieć wiele wspólnego z prawdą. Oczywiście w bloku zawsze ktoś jest, dlatego nie tak łatwo okraść lokal, ale i w osiedlach znajdzie się czujne oko sąsiada. A monitoring, to rzeczywiście atut strzeżonych osiedli, ale nie wszystkie go posiadają, a nic nie stoi na przeszkodzie, aby kamery zamontować i przy domku jednorodzinnym. To jednak dodatkowy koszt. Mały plus dla mieszkania w bloku.

Może bardziej zasadne jest, że mieszkanie łatwiej i taniej zabezpieczyć przed intruzami. Włamywacze mogą dostać się przez drzwi wejściowe lub balkon, a i ten ostatni punkt znika, gdy mieszkasz na 7 piętrze. W domu jednorodzinnym jest jeszcze garaż czy okna. Generalnie, aby spać spokojnie na wakacjach trzeba wydać dużo pieniędzy na dobre zabezpieczenia. Albo drogie ubezpieczenie. W przypadku bloków prawdziwą zmorą są kradzieże w piwnicach, co niestety oznacza, że trzeba kombinować, gdzie warto trzymać rowery lub inny wartościowy sprzęt.

 • Mieszkanie w mieście to więcej czasu dla siebie

I więcej miejsc do realizacji pasji, także dla dzieci. To jak wiele wolnego czasu będziemy mieli do dyspozycji zależy choćby od naszych zdolności zarządzania nim. W każdym razie jest dużo racji, że mając dom z ogródkiem to on staje się Twoim hobby i trudniej znaleźć czas na pielęgnowanie innych zainteresowań niż koszenie trawy, sprzątanie, naprawianie usterek. Dzieci mają blisko do szkoły, mają do wyboru wiele zajęć pozalekcyjnych. Poza miastem łatwiej o nudę.

Mieszkanie wymaga mniej uwagi, jest łatwiej utrzymać czystość, ale też brakuje czasem w nim miejsca, aby pomieścić wszystkie rzeczy. Jednak w mieście dzieje się więcej, a na pewno wszędzie jest bliżej: szpital, apteka, sklep, galeria handlowa, boisko, park – żyjąc na wsi trzeba zatankować auto, przebić się przez korki, a mieszkając w bloku wystarczy wyjść lub skorzystać z komunikacji miejskiej. Taniej i szybciej, ale nie zawsze wygodniej.

 • W mieszkaniu jest ciasno i drożej niż w domu

To pewnie najcięższy z zarzutów wobec życia w mieszkaniu. To czy mieszkanie będzie dla Ciebie za małe lub jego koszty będą zbyt duże zależy od mnóstwa różnych czynników. Samo w sobie mieszkanie w mieście nie musi być – i często nie jest – ani ciasne, ani drogie. Dokładniej kosztom życia w mieszkaniu i domu, przyglądamy się dalej. Możemy jednak już teraz wskazać pewną regułę: w sumie koszty utrzymania domu bywają wyższe niż koszty utrzymania mieszkania, ale jeśli rozłożyć je na powierzchnię posiadanej nieruchomości to tańszy okazuje się dom. Opisujemy to na konkretnych przykładach nieco niżej i bierzemy pod uwagę czynniki, które mogą zmienić wynik powyżej reguły.

Zatem mieszkanie w bloku niekonieczne jest droższe, a nawet standardowo jest łatwiejsze w utrzymaniu. To czy będzie w nim brakować miejsca zależy od liczebności rodziny, ale też zdolności organizacyjnych. Czy na pewno potrzebujesz 70 m2 mieszkania dla dwóch osób? Na takim metrażu może się pomieścić w komfortowy sposób czteroosobowa rodzina. Wiele zależy też od rozplanowania układu pomieszczeń.

Jak widać staraliśmy się pokazać, że opierając się na stereotypowych argumentach za i przeciw mieszkaniu w bloku, w rzeczywistości ignorujesz inne rozsądne opinie. Skupiając się na emocjonalnych przesłankach, łatwo je wyolbrzymić i niestety minąć się z rzeczywistością. Łatwiej jest żyć marzeniami, ale lepszą decyzję podejmiesz, gdy znasz zalety i wady mieszkania w bloku czy domu jednorodzinnym.

Co będzie dla mnie lepsze dom czy mieszkanie?

Wyżej odczarowaliśmy część mitów na temat życia w mieszkaniu i w domu jednorodzinnym. Nie oznacza to jednak, że argumenty te są bez znaczenia. Jeżeli nadal są one dla Ciebie ważne, mimo wiedzy o ich niedoskonałościach, to czas przeprowadzić rachunek za i przeciw i zdecydować się, co jest bliższe Twojemu ideałowi.

Wybierając między domem lub mieszkaniem, musisz wziąć pod uwagę swoje możliwości finansowe, plany na przyszłość, oczekiwania a także przyzwyczajenia i hobby. Może do realizacji marzeń nie potrzebujesz dużego domu a wystarczy Ci mieszkanie? Sprawdźmy, komu będzie bliżej do bycia majsterkowiczem we własnym domu, a kto cieszyć się będzie swobodą życia w mieście.

Jeżeli planujesz w przyszłości dzieci, trzeba też zastanowić się, gdzie będzie lepiej dla nich dorastać. Niestety podjąć decyzję jest łatwo, ale podjąć dobrą decyzję, to dopiero wyzwanie. Postaramy się trochę ulżyć w tej kwestii i rzucimy nieco światła na ten problem.

Dla kogo dom jednorodzinny?

Profil osoby, która więcej satysfakcji będzie miała z mieszkania w domu niż w bloku nie będzie raczej zaskoczeniem. Ważne będą tu kwestie finansowe, ale różnica między tymi dwoma opcjami nie jest wystarczająco duża, aby była decydująca. Chociaż część osób nie będzie miała innego wyboru jak mieszkanie w bloku, w którym łatwiej o oszczędności. Na razie pomińmy zatem ten aspekt – wrócimy do niego trochę niżej.

Gotowy na wyliczenia, co zyskasz a co stracisz wybierając dom jednorodzinny? To ruszamy, bo mamy do wymienienia kilka istotnych punktów. Przede wszystkim dom to większa przestrzeń i miejsce na ogród, ale w weekend, albo po pracy, zawsze będzie coś do zrobienia w domu. Dlatego dom to lepszy wybór dla majsterkowicza… Ale, gdy nie będzie żadnych usterek, trawa będzie skoszona będziesz miał czas na zasłużony relaks w spokoju i prywatności.

Dom jednorodzinny jest dla zmotoryzowanych. W końcu wszędzie będzie trzeba dojechać samochodem: do pracy, sklepu, lekarza. Dzieci do szkoły ktoś będzie musiał zawieźć i odebrać. A jeśli syn lub córka zapragnie zostać mistrzem sztuk walki lub królem strzelców Ligi Mistrzów? Zostaniesz szoferem, albo dzieci będą musiały znaleźć sobie inną pasję niewymagającą zawożenia na dodatkowe zajęcia. Po drodze mogą trafić się korki. Utrzymanie samochodu albo i dwóch to oczywiście dodatkowe wydatki. Dom jednorodzinny wymaga zatem poświęceń, ale nie zawsze aż tak radykalnych. Część rzeczy można załatwić w okolicy, a starsze dzieci mogą korzystać z komunikacji publicznej. To jak sobie ułatwisz codzienne czynności jest już kwestią indywidualną.

Dom jednorodzinny nie wydaje się najlepszym pomysłem dla młodych małżeństw, które planują lub mają już małe dzieci. Jeżeli nie będą mieli pomocy bliskich w opiece, trudniej jest wtedy znaleźć żłobek dla pociech, albo będzie trzeba znaleźć dobrą nianię. W tym momencie życia największym problemem nie będzie brak miejsca a brak czasu. Pamiętaj zatem, że dom wymaga więcej zaangażowania niż mieszkanie w bloku.

Lepszą chwilą na wprowadzenie się do podmiejskiego domu jest okres, gdy dzieci już nieco podrosną i będą mogły samodzielnie dojeżdżać do szkoły. Dużo osób, decyduje się też na dom na jesień życia, gdy latorośl zupełnie się usamodzielni, a i czasu na pielęgnowanie budynku będzie więcej. Z drugiej jednak strony seniorzy sami z czasem potrzebują opieki. W mieście prościej jest osobie starszej załatwić swoje sprawunki.

… a dla kogo mieszkanie w bloku?

Nadal dla większości Polaków marzeniem jest domek z ogródkiem. Teraz, gdy wiesz na co w rzeczywistości się piszesz wybierając dom jednorodzinny, łatwiej sobie odpowiedzieć, co będzie dla Ciebie lepsze: dom czy mieszkanie. Jeżeli skłaniasz się ku życiu w mieście, pamiętaj, że na rynku nieruchomości mieszkania w dobrej lokalizacji są najczęściej o wiele droższe, niż budynki jednorodzinne.

Mieszkanie w mieście daje więcej możliwości i nie chodzi tu tylko o rozrywkę, czy realizację różnych pasji. Po pierwsze możesz rozważyć dwie opcje kupić lub wynająć mieszkanie. Nie zawsze przecież trzeba być na swoim, a dla niektórych osób najem może być świetnym rozwiązaniem na inwestowanie zaoszczędzonych pieniędzy lub odkładanie na swoje własne M.

Jeżeli dom wymaga więcej zaangażowania, to mieszkanie w bloku oznacza więcej kompromisów i mniej prywatności. Będziesz musiał przełknąć hałasy i kłótnie licząc, że sąsiadom tak samo jak i Tobie zależy na zachowaniu ciszy. Miasto żyje w dzień i w nocy, zatem jeśli nie mieszkasz w spokojnej okolicy, pozostanie Ci przyzwyczaić się do zgiełku. Nagrodą za te niedogodności jest mniejszy koszt utrzymania mieszkania i więcej czasu dla siebie i rodziny. Na dodatek żyjąc w mieszkaniu nie trzeba być złotą rączką, bo większość napraw jest już na głowie wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej.

Mieszkanie w mieście będzie dobrym wyjściem dla młodych małżeństw z dzieckiem. W dużych aglomeracjach łatwiej o miejsce w żłobku albo znalezienie odpowiedniej niani dla maleństwa. Bliskość supermarketów, przychodni lekarskiej czy szkoły to kolejne atuty życia w mieście. W sprzyjających okolicznościach auto może być wcale niepotrzebne, a na pewno jedno będzie wystarczające. Samochód to jednak nie tylko udogodnienie, ale i kolejny problem. Gdzieś dla niego trzeba będzie znaleźć miejsce. Gęsta sieć komunikacji miejskiej i ścieżek rowerowych może zachęcić do rezygnacji z czterech kółek. To zdrowe i tańsze, ale niekonieczne wygodniejsze.

Mieszkanie w bloku to opcja dla osób, które są w stanie ustąpić w przypadku prywatności oraz przestrzeni do życia, ale w zamian oczekują zyskania więcej czasu na różnego rodzaju aktywności, realizację pasji lub po prostu odpoczynek w gronie rodziny. Od tego w jakim stopniu jesteśmy skłonni pójść na kompromis można znaleźć właściwą odpowiedź na to, co będzie dla nas lepsze dom czy mieszkanie. Warto jednak dodać, że mieszkanie łatwiej sprzedać i przenieść się do budynku, który bardziej odpowiada naszym oczekiwaniom. Wydaje się zatem, że mieszkanie w bloku to dobre miejsce na start, a później można zawsze przenieść się na wieś.

Co się bardziej opłaca: dom czy mieszkanie?

Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest przede wszystkim od lokalizacji nieruchomości i jej powierzchni. Patrząc na to ostatnie kryterium przyjęło się mówić, że 1 m2 powierzchni użytkowej domu jest tańszy od takiej samej powierzchni mieszkania. Sprawdzamy to poniżej.

Zakup domu a kupno mieszkania

Do zestawienia ze sobą cen domu i mieszkania weźmiemy dwa przykłady. Pierwszy oprzemy o duże miasto i jego okolicę (wybraliśmy Łódź), a drugi to średniej wielkości miasto (wybór padł na Toruń). Oferty pochodzą z rynku pierwotnego a nieruchomości są w stanie deweloperskim. Trzeba zatem uwzględnić indywidualne i dodatkowe koszty wyszykowania domu lub mieszkania.

 • Mieszkanie i dom w Łodzi i okolicach

Średnia cena mieszkania w Łodzi to 5014 zł za m2. Z przejrzanej oferty lokali padło na 3 pokojowy apartament w centrum miasta o powierzchni 62 m2 w cenie 336 000 zł, stan deweloperski.

Do porównania wybraliśmy 4 pokojowy dom w stanie deweloperskim w Gorczynie pod Łodzią (ok. 40 km od śródmieścia) o powierzchni 99 m2 i działce 1247 m2. Cena to 399 000 zł. W tym konkretnym przypadku za dom zapłacisz o 63 000 zł więcej, ale w przeliczeniu na m2 budynek jednorodzinny poza miastem kosztuje 4030 zł/m2 a mieszkanie w Łodzi 5396 zł/m2. Zatem potwierdza się reguła, że dom jest w sumie droższy od mieszkania, ale tańszy, gdy przeliczy się koszty na m2.

 • Mieszkanie i dom w Toruniu i okolicach

A jak wygląda sytuacja w przypadku mniejszego miasta? Średnia cena mieszkania w Toruniu to 4863 zł/m2. Z dostępnej oferty upatrzyliśmy 3 pokojowe mieszkanie o powierzchni 61 m2 na Jakubskim Przedmieściu za 331 000 zł. I tak samo jak we wszystkich przykładach w stanie deweloperskim.

Do porównania wybraliśmy 4 pokojowy dom w Osieku nad Wisłą (ok. 23 km od centrum Torunia) o powierzchni 111 m2 i działce 1000 m2. Za budynek wolnostojący w stanie deweloperskim trzeba zapłacić 289 000 zł. Czyli w tym przypadku reguła się nie potwierdziła – dom pod Toruniem jest od wybranego mieszkania o 42 000 zł tańszy a w przeliczeniu na metr kwadratowy za apartament płacimy 5400 zł/m2. Za dom to tylko 2587 zł/m2.

Kupić, wybudować, zaciągnąć kredyt?

Przykład ten dobrze pokazuje, jak w zależności od wyboru nieruchomości, wnioski na temat tego, co lepiej kupić mogą się diametralnie różnić. Oznacza to, że pomimo pewnej reguły, że 1 m2 domu jest tańszy od 1 m2 mieszkania, warto samemu przyjrzeć się ofertom. Opłacalność domu lub mieszkania staje się jeszcze bardziej kwestią indywidualną, gdy weźmiemy pod uwagę inne opcje niż tylko zakup za gotówkę wymarzonej nieruchomości.

Zauważ, że do porównania wybrane zostały budynki z rynku pierwotnego. Okoliczności opłacalności może zmienić sprawdzenie ofert z rynku wtórnego, plus opłaty notarialne i koszty związane z zakupem nieruchomości. Np. za mieszkanie lub dom z rynku wtórnego trzeba policzyć dodatkową opłatę PCC wielkości 2% od wartości nieruchomości.

Celując w dom jednorodzinny można próbować zaoszczędzić na kosztach wznosząc budynek metodą gospodarczą. Ale nie każdy ma do tego siły, chęci i zdolności. A nie zawsze jest to w pełni opłacalne, chociażby z tego względu, że materiały deweloper zakupi po cenie hurtowej, a Ty kupisz je po cenie detalicznej.

Także inaczej sprawa może wyglądać, gdy weźmiesz kredyt hipoteczny na budowę domu. Będziesz musiał udowodnić bankowi, że nieruchomość powstanie w terminie. Natomiast ogólnie rzecz biorąc, mniej formalności jest z zakupem mieszkania.

Co taniej utrzymać: dom czy mieszkanie?

Koszty użytkowania domu i mieszkania ponownie zależą od wielu zmiennych. Szczególnie w przypadku budynku jednorodzinnego można wybierać między różnymi rodzajami ogrzewania (pompa ciepła, kocioł gazowy, piec na ekogroszek itd.), które jest głównym źródłem wydatków. Za mieszkanie natomiast trzeba odprowadzić czynsz, który też będzie się różnił, choćby ze względu na wiek bloku. Do tego dochodzą dodatkowe, trudne do przewidzenia opłaty związane z awariami, usterkami, ale też ubezpieczeniami i eksploatacją nieruchomości. Żeby jeszcze było trudniej to podatek od gruntów, opłaty za wodę czy wywóz śmieci też jest zależny od lokalizacji nieruchomości.

W związku z tym, że trudno przewidzieć wszystkie zmienne i aby porównanie opłat za dom i mieszkanie było pomocne w ocenie, wybraliśmy przykłady, które nie są oparte o rzeczywiste koszty, ale będą one odzwierciedlały szacunkowe opłaty na jakie trzeba być przygotowanym, gdy decydujemy się na zakup domu lub mieszkania.

Koszty utrzymania domu jednorodzinnego

Do obliczeń założyliśmy, że opisywany dom jest w bardzo dobrym stanie technicznym, energooszczędny o powierzchni użytkowej 100 m2. Działka zajmuje 10 arów, czyli 1000 m2. Zamieszkuje go 4 osobowa rodzina. Budynek ogrzewany jest kotłem automatycznym na ekogroszek.

Poniżej przedstawiamy szacunkowe roczne koszty użytkowania domu jednorodzinnego:

 • Ogrzewanie – 2700 zł (1 tona ekogroszku ok. 900 zł),
 • Podatek od nieruchomości – 570 zł,
 • Woda i ścieki – 1500 zł,
 • Wywóz śmieci – 600 zł,
 • Prąd – 1320 zł (zakładając, że roczne zużycie czteroosobowej rodziny to 2200 kWh, przy taryfie G11, 0,60 zł za 1 kWh),
 • Ubezpieczenie domu – 600 zł,
 • Remont i pielęgnacja ogródka – 500 zł (np. nawóz dla roślin, wymiana zużytych żarówek, drobne naprawy).

W sumie roczny koszt utrzymania domu jednorodzinnego to 7790 zł. Co daje miesięcznie ok. 649 zł. Pominięte zostały koszty dojazdów do pracy (paliwo, serwis auta, ubezpieczenie oc). Wszystkie razem mogłyby zwiększyć rachunek jeszcze dwukrotnie, ale skoro jest to “koszt uboczny” mieszkania poza miastem a nie samego utrzymania domu, nie został wzięty pod uwagę.

Koszty utrzymania mieszkania

Tu również wykonaliśmy szacunkowe obliczenia dla opłat za mieszkanie w bloku. Zakładamy, że lokal jest w dobrym stanie technicznym, wzniesiony w nowym energooszczędnym budownictwie. Jego powierzchnia to 65 m2 a zamieszkuje go czteroosobowa rodzina. Podobnie jak w przypadku opłat za dom kwoty są indywidualne i uzależnione od szeregu czynników.

Tak w przybliżeniu powinny wyglądać orientacyjne koszty mieszkania w bloku:

 • Czynsz – 5520 zł (460 zł/miesięcznie z zaliczką za zimną i ciepłą wodę oraz gaz),
 • Ogrzewanie – 1430 zł (przy 22 zł za 1m2),
 • Fundusz remontowy – 300 zł,
 • Opłata za odprowadzenie ścieków – 792 zł (przy opłacie 5,50 zł/1m3 i rocznym zużyciu 144 m3),
 • Opłata za wywóz śmieci – 336 zł (7 zł/os. na miesiąc),
 • Podatek od nieruchomości – 50 zł,
 • Prąd – 1320 zł (tyle samo, co w przypadku domu jednorodzinnego),
 • Ubezpieczenie – 250 zł.

Razem daje to 9998 zł rocznie, czyli na miesiąc to wydatek 833 zł.

Porównanie między kosztami użytkowania domu i mieszkania wypada na korzyść, domu jednorodzinnego – jest w sumie tańszy o 2208 zł, a w przeliczeniu na m2 to jeszcze większa różnica. W prezentowanym przypadku 1 m2 mieszkania kosztuje ok. 153 zł rocznie, a dla opisywanego domu jednorodzinnego to koszt prawie dwa razy mniejszy, bo 77,9 zł/m2.

Najczęściej pod względem kosztu za utrzymanie 1 m2 dom jest bardziej opłacalny. Ale w naszych obliczeniach nie uwzględniliśmy opłat za dojazd do miejsca pracy. W mieście do wyboru jest tańszy karnet lub rower, dlatego jeżdżenie do miasta pochłania dużo środków. Gdyby doliczyć do kosztów używania domu paliwo, serwis auta i jego amortyzację, rocznie może to być dodatkowe 8000 zł a nawet i więcej. Ale te wydatki można też ponosić mając mieszkanie. Poza tym w mieście trzeba będzie wykupić miejsce parkingowe lub wynająć garaż.

Dom czy mieszkanie – podsumowanie

Powyższe rachunki demonstrują jak wiele zmiennych czynników ma wpływ na to, czy choćby pod względem finansowym tańsze w utrzymaniu będzie mieszkanie, czy może dom jednorodzinny. Gdyby wybrać np. mniejsze lokum ze starszą zabudową oraz większy dom z innym źródłem ogrzewania – obliczenia mogą wtedy wyglądać zupełnie inaczej. Może zatem warto skrupulatnie rozważyć argumenty emocjonalne i odpowiedzieć, co będzie dla nas lepsze na tym etapie życia?

Szukając dobrej odpowiedzi na to, co jest lepsze mieszkanie czy dom, nie ma jednej dobrej odpowiedzi dla wszystkich. To kwestia bardzo indywidualna. Dlatego zawsze warto rozważyć różne możliwości. Nasze zdolności finansowe i potrzeby zmieniają się wraz z wiekiem. Można zacząć od taniego najmu mieszkania lub od razu wziąć kredyt hipoteczny na zakup domu. Każda opcja ma swoje za i przeciw. Zanim podejmiesz decyzje, sprawdź czy nie kierujesz się błędnymi stereotypami na temat życia w domu lub mieszkaniu.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
4 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowy
Anonimowy
21 marca 2022 13:07

W mieszkaniu jest sporo taniej i niczym się nie przejmujesz. W nowym budownictwie miałam środkowe mieszkanie i w końcu cieplutko bez oszczędzania 🙂 i co? I jeszcze miałam zwrot z zaliczki na ogrzewanie bo nie zużyłam tyle co przewidzieli. W domu żeby mieć tak ciepło to majątek bym straciła. Zależy jak kto korzysta i co lubi. Dom za M2 jest tańszy ale rachunki są większe. Dużo większe niż w mieszkaniu.

anonim
anonim
30 października 2020 21:15

W nowym mieszkaniu, brak funduszu remontowego wiec minus 300zl dwa to to prad i woda w domu, z doswiadczeniam wiem ze zyzywa sie wiecej!

Sandra
Sandra
24 lutego 2021 07:45
Odpowiedz do:  anonim

Niestety nie jest to prawda… Mieszkanie w Nowym bloku, gdzie mam minęło ok 4 lat od wprowadzenia się, powierzchnia 42 m2, do czynszu jest doliczony fundusz remontowy… I czynsz wynosi ok 400 zł….

Seaman
Seaman
1 grudnia 2021 20:32
Odpowiedz do:  Sandra

Fundusz remontowy zawsze jakiś jest, bo na bieżąco trzeba konserwować, ale w nowym bloku to groszowe sprawy. Za prąd w domu oczywiście płaci się więcej, chyba że ktoś bardzo oszczędza (siedzi po ciemku).