Dopłata MdM – czy można ją stracić?

Twoja ocena

Ocena: 0
(ilość ocen: 0)

Mieszkanie dla Młodych to program, który cieszy się ogromną popularnością. Przez pierwsze 2 lata działania nie było aż tyle chętnych, co teraz, jednak ustawodawcy przewidzieli sytuacje, gdy pomoc może zostać po prostu wyłudzona. Warto zapoznać się z warunkami, których nieprzestrzeganie może spowodować konieczność zwrotu całości lub części dotacji.

Reguły dotyczące nieruchomości – dopłata MdM

Przede wszystkim warto wiedzieć, co można zrobić z zakupionym za dopłatę mieszkaniem lub domem. Okres karencji wynosi 5 lat – liczy się go od momentu podpisania umowy o kredyt hipoteczny z pomocą Mieszkania dla Młodych.

Sprzedaż lub zrzeczenie się własności nieruchomości: jeśli w przeciągu 5 lat od podpisania umowy o pomocy z Funduszu Dopłat zdecydujesz się sprzedać mieszkanie albo w wyniku zdarzeń losowych, np rozwodu, zrzekniesz się swojego udziału w takim lokalu: musisz zwrócić część dopłaty. Kwota, jaką będziesz zmuszony oddać, liczy się od daty utracenia praw do nieruchomości. Jeśli więc sprzedaż lokal w 5 roku od podpisania umowy, będziesz musiał oddać 1/5 dopłaty.

Zmiana przeznaczenia nieruchomości: program MdM wspiera przede wszystkim zakup nieruchomości mieszkalnej. Jakakolwiek ingerencja w przeznaczenie lokalu oznacza więc konieczność zwrotu pomocy. Wyjątkiem jest zarejestrowanie  w mieszkaniu działalności gospodarczej. Problematyczne natomiast już może być jej regularne prowadzenie we własnym mieszkaniu. Jeśli jesteś drobnym przedsiębiorcą – przez pierwsze 5 lat od kupna mieszkania lepiej nie wykazywać w kosztach działalności wydatków na biuro w domu. Może to wzbudzić podejrzenie, że lokal nie służy przede wszystkim celom mieszkalnym.

Najem, podnajem, użyczenie nieruchomości: mieszkanie z MdM powinno służyć przede wszystkim rodzinie, która otrzymała na nie dopłatę. Wynajem nawet jednego pokoju może oznaczać poważne problemy, jeśli zdecydujemy się na to w ciągu 60 miesięcy od podpisania umowy. Zgodnie z ustawą, jesteśmy zobowiązania do zawiadomienia instytucji kredytującej o takim fakcie jak najszybciej i zwrócić odpowiedni ułamek dofinansowania.

Reguły dotyczące kredytu MdM i kredytobiorcy

Otrzymanie lub zakup innego lokalu mieszkalnego: przez 5 pierwszych lat od uzyskania dopłaty, mieszkanie lub dom zakupiony z dopłatą MdM powinien być jedyną nieruchomością, jaką posiadamy.Wyjątkiem jest tutaj odziedziczenie praw własności lub dojście do nich w wyniku ślubu. Wielu naszych czytelników pyta o zakup ziemi i rozpoczęcie budowy: w tym wypadku samo kupno działki oraz wydanie pozwolenia na budowę nie tworzy obowiązku zwrotu dopłaty. Następuje on dopiero w momencie, gdy dom zostaje oddany do użytku, czyli de facto staje się lokalem mieszkalnym.

Wcześniejsza spłata kredytu: kredytu MdM nie należy spłacić przez pierwsze 5 lat od uzyskania pomocy. Inaczej rodzi to konieczność zwrotu części dopłaty.

Wyłudzenie kredytu hipotecznego z MdM: jeśli bank albo BGK uzna, że przyznano kredyt w wyniku podania nieprawdziwych informacji, dopłatę należy zwrócić w całości. Wszczęte zostanie także postępowanie karne.

Marta Kliś, ekspert Hipoteki.net

Najnowsze aktualności / recenzje

 1. Czyli wnioski są proste. Czym bardziej się kręci, tym większa szansa na stratę dopłaty MdM. Ale nie ma co się dziwić, Mieszkanie dla Młodych jakoś musiało się bronić przed spekulantami

 2. Muszą być jakieś zasady. Nic za darmo i dla dla wszystkich bez ograniczeń. MdM pomógłby wybranym, a tak trafił do większej grupy odbiorców.

 3. chyba, że po ciuchu wynająć, ale teraz bez umów i zabezpieczeń dodatkowych to można się nieźle przejechać.

  • Lepiej tak nie kombinować, po co aż tak ryzykować. Przecież 5 lat to nie jest aż tak długo, a po tym czasie można robić z mieszkaniem co się żywnie komu podoba!

 4. z tego co czytam, jest tak jak się spodziewałam. będę zmuszona zwrócić część dopłaty. niestety mam kredyt z mdm na mieszkanie a muszę przenieść się do innego miasta. najem nie wchodzi w grę (bo z czego oddam dopłatę?) pozostaje tylko sprzedaż.

 5. dobrze że przeważnie wiąże się to z utratą części a nie całości dofinansowania. jakby trzeba było zwrócić całość, to ludzie 3x by się zastanowili nad dopłatą.

 6. mam mieszkanie z dopłatą. i teraz muszę po 2 latach się przeprowadzić do innego miasta, bo tam znalazlam prace. takiego mieszkania to ani teraz wynając ani sprzedać (chyba że zwrócić część dopłaty). wkurza mnie to, ale wtedy nie myślalam że tak się to wszystko potoczy

 7. wynajmujesz- tracisz, użyczasz- tracisz, nawet przez 5 lat sprzedać nie można. to dosyć srogie wymogi, ale z drugiej strony, jakby tego nie było, to korzystaliby tylko ludzie, co kupują i wynajmują mieszkania. wtedy szary kowalski nie miałby szanas na załapanie się

  • i tak mam wrażenie że te szanse to raczej marne. zgodnie z założeniami o dopłatę powinni się starć jedynie ci co chcą mieszkać w takich mieszkaniach. i to jest dla mnie słuszne. inaczej dopłaty dostawaliby też ci co mają już kilka lokali i chcą kolejne wynając

 8. Zanim się zdecydujesz na ten program to lepiej przeczytaj czego nie możesz zrobić. Nie rozumiem ludzi którzy lekko podchodzą do takich spraw a potem żałują i płaczą że im państwo odbiera. Nie ma nic za darmo i to jest jedyna prawda.

Dodaj komentarz