Dopłata MdM – czy można ją stracić?

0 /5
(Ocen: 0)

Mieszkanie dla Młodych to program, który cieszy się ogromną popularnością. Przez pierwsze 2 lata działania nie było aż tyle chętnych, co teraz, jednak ustawodawcy przewidzieli sytuacje, gdy pomoc może zostać po prostu wyłudzona. Warto zapoznać się z warunkami, których nieprzestrzeganie może spowodować konieczność zwrotu całości lub części dotacji.

Reguły dotyczące nieruchomości – dopłata MdM

Przede wszystkim warto wiedzieć, co można zrobić z zakupionym za dopłatę mieszkaniem lub domem. Okres karencji wynosi 5 lat – liczy się go od momentu podpisania umowy o kredyt hipoteczny z pomocą Mieszkania dla Młodych.

Sprzedaż lub zrzeczenie się własności nieruchomości: jeśli w przeciągu 5 lat od podpisania umowy o pomocy z Funduszu Dopłat zdecydujesz się sprzedać mieszkanie albo w wyniku zdarzeń losowych, np rozwodu, zrzekniesz się swojego udziału w takim lokalu: musisz zwrócić część dopłaty. Kwota, jaką będziesz zmuszony oddać, liczy się od daty utracenia praw do nieruchomości. Jeśli więc sprzedaż lokal w 5 roku od podpisania umowy, będziesz musiał oddać 1/5 dopłaty.

Zmiana przeznaczenia nieruchomości: program MdM wspiera przede wszystkim zakup nieruchomości mieszkalnej. Jakakolwiek ingerencja w przeznaczenie lokalu oznacza więc konieczność zwrotu pomocy. Wyjątkiem jest zarejestrowanie  w mieszkaniu działalności gospodarczej. Problematyczne natomiast już może być jej regularne prowadzenie we własnym mieszkaniu. Jeśli jesteś drobnym przedsiębiorcą – przez pierwsze 5 lat od kupna mieszkania lepiej nie wykazywać w kosztach działalności wydatków na biuro w domu. Może to wzbudzić podejrzenie, że lokal nie służy przede wszystkim celom mieszkalnym.

Najem, podnajem, użyczenie nieruchomości: mieszkanie z MdM powinno służyć przede wszystkim rodzinie, która otrzymała na nie dopłatę. Wynajem nawet jednego pokoju może oznaczać poważne problemy, jeśli zdecydujemy się na to w ciągu 60 miesięcy od podpisania umowy. Zgodnie z ustawą, jesteśmy zobowiązania do zawiadomienia instytucji kredytującej o takim fakcie jak najszybciej i zwrócić odpowiedni ułamek dofinansowania.

Reguły dotyczące kredytu MdM i kredytobiorcy

Otrzymanie lub zakup innego lokalu mieszkalnego: przez 5 pierwszych lat od uzyskania dopłaty, mieszkanie lub dom zakupiony z dopłatą MdM powinien być jedyną nieruchomością, jaką posiadamy.Wyjątkiem jest tutaj odziedziczenie praw własności lub dojście do nich w wyniku ślubu. Wielu naszych czytelników pyta o zakup ziemi i rozpoczęcie budowy: w tym wypadku samo kupno działki oraz wydanie pozwolenia na budowę nie tworzy obowiązku zwrotu dopłaty. Następuje on dopiero w momencie, gdy dom zostaje oddany do użytku, czyli de facto staje się lokalem mieszkalnym.

Wcześniejsza spłata kredytu: kredytu MdM nie należy spłacić przez pierwsze 5 lat od uzyskania pomocy. Inaczej rodzi to konieczność zwrotu części dopłaty.

Wyłudzenie kredytu hipotecznego z MdM: jeśli bank albo BGK uzna, że przyznano kredyt w wyniku podania nieprawdziwych informacji, dopłatę należy zwrócić w całości. Wszczęte zostanie także postępowanie karne.

Marta Kliś, ekspert Hipoteki.net

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
11 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr
Piotr
21 grudnia 2017 15:16

Zanim się zdecydujesz na ten program to lepiej przeczytaj czego nie możesz zrobić. Nie rozumiem ludzi którzy lekko podchodzą do takich spraw a potem żałują i płaczą że im państwo odbiera. Nie ma nic za darmo i to jest jedyna prawda.

jasiu traktor
jasiu traktor
2 listopada 2017 09:30

wynajmujesz- tracisz, użyczasz- tracisz, nawet przez 5 lat sprzedać nie można. to dosyć srogie wymogi, ale z drugiej strony, jakby tego nie było, to korzystaliby tylko ludzie, co kupują i wynajmują mieszkania. wtedy szary kowalski nie miałby szanas na załapanie się

Adikk
Adikk
23 listopada 2017 12:50
Odpowiedz do:  jasiu traktor

i tak mam wrażenie że te szanse to raczej marne. zgodnie z założeniami o dopłatę powinni się starć jedynie ci co chcą mieszkać w takich mieszkaniach. i to jest dla mnie słuszne. inaczej dopłaty dostawaliby też ci co mają już kilka lokali i chcą kolejne wynając

szron
szron
13 grudnia 2017 15:21
Odpowiedz do:  Adikk

A co jeżeli ktoś będzie musiał się wyprowadzić, zmieni prace lub będzie chciał wyjechać? To troche ciężkie warunki.

kaska
kaska
31 października 2017 11:04

mam mieszkanie z dopłatą. i teraz muszę po 2 latach się przeprowadzić do innego miasta, bo tam znalazlam prace. takiego mieszkania to ani teraz wynając ani sprzedać (chyba że zwrócić część dopłaty). wkurza mnie to, ale wtedy nie myślalam że tak się to wszystko potoczy

chudy
chudy
4 sierpnia 2017 07:03

dobrze że przeważnie wiąże się to z utratą części a nie całości dofinansowania. jakby trzeba było zwrócić całość, to ludzie 3x by się zastanowili nad dopłatą.

pocahontas
pocahontas
28 czerwca 2017 08:41

z tego co czytam, jest tak jak się spodziewałam. będę zmuszona zwrócić część dopłaty. niestety mam kredyt z mdm na mieszkanie a muszę przenieść się do innego miasta. najem nie wchodzi w grę (bo z czego oddam dopłatę?) pozostaje tylko sprzedaż.

ymteska
ymteska
8 maja 2017 10:54

chyba, że po ciuchu wynająć, ale teraz bez umów i zabezpieczeń dodatkowych to można się nieźle przejechać.

4DanielME
4DanielME
16 października 2017 09:25
Odpowiedz do:  ymteska

Lepiej tak nie kombinować, po co aż tak ryzykować. Przecież 5 lat to nie jest aż tak długo, a po tym czasie można robić z mieszkaniem co się żywnie komu podoba!

vora
vora
28 marca 2017 10:58

Muszą być jakieś zasady. Nic za darmo i dla dla wszystkich bez ograniczeń. MdM pomógłby wybranym, a tak trafił do większej grupy odbiorców.

organki
organki
20 marca 2017 10:35

Czyli wnioski są proste. Czym bardziej się kręci, tym większa szansa na stratę dopłaty MdM. Ale nie ma co się dziwić, Mieszkanie dla Młodych jakoś musiało się bronić przed spekulantami