Dopłaty do czynszów – przybliżamy Mieszkanie na Start!

0 /5
(Ocen: 0)

Martwi Was zakończenie programu Mieszkanie dla Młodych? Wynajmujecie mieszkanie i przez to wciąż nie udało Wam się zebrać wkładu własnego potrzebnego do uzyskania kredytu? Przedstawiamy zasady projektu Mieszkanie na Start, które być może ułatwi Wam zrealizowanie marzenia o własnym kącie.

Na czym polega Mieszkanie na Start?

Program ten jest wariacją projektu Mieszkanie Plus, który miał z kolei zastąpić Mieszkanie dla Młodych. Brzmi to dość skomplikowanie, dlatego postaramy się rozjaśnić temat.
Zacznijmy od tego, czym nowy projekt różni się od poprzednich? W głównej mierze formą wsparcia – tym razem będzie ono polegało na dopłatach do czynszów dla osób wynajmujących nowo wybudowane bądź odnowione lokale. Okres wsparcia będzie wynosił nawet 15 lat!

Jest też niestety zła wiadomość – według obecnych ustaleń, Mieszkanie na Start nie będzie umożliwiało wykupu wynajmowanego mieszkania. Decyzja ta może mieć związek z samym sposobem realizowania programu – mieszkania objęte dopłatami mają powstawać w głównej mierze w oparciu o umowy między prywatnymi inwestorami, a lokalnymi samorządami.

Do kogo jest skierowane Mieszkanie na Start?

Mieszkanie na Start ma wspierać osoby znajdujące się w sytuacji, która do tej pory była pomijana. Z jednej strony posiadającej zbyt wysoki dochód, aby ubiegać się o np. mieszkanie komunalne, z drugiej strony nie posiadające środków na uzyskanie kredytu bądź samodzielny zakup mieszkania. Trudno w to uwierzyć, jednak w takim położeniu jest blisko 40 procent Polaków. Zwykle są to osoby młode, których sytuacja zawodowa nie pozwala na usamodzielnienie.

Terminy w Mieszkaniu na Start

Zgodnie z zapowiedziami, dla potencjalnych beneficjentów projekt ma ruszyć pełną parą od 1 stycznia 2019 roku. Jednak gminy i zainteresowani wykonawcy mogą rozpocząć pierwsze przygotowania do jego realizacji.

Wysokość dopłat w Mieszkaniu na Start

Budżet w pierwszym roku projektu oszacowany został na 200 mln zł. Ma być on jednak sukcesywnie zwiększany w miarę rozwoju projektu, by w kolejnych latach wynieść:

  • w 2020 r. – 400 mln zł,
  • w 2021 r. – 600 mln zł,
  • w 2022 r. – 800 mln zł,
  • w latach 2023-2025 (dla każdego roku) – 1000 mln zł,
  • od 2026 r. – 1200 mln zł.

Środki te będą rozdzielane proporcjonalnie do kosztów wynajmu ponoszonych w poszczególnych miastach i regionach kraju. Wysokość dopłat na metr kwadratowy będzie zatem wahać się między 4,71 zł a 8,63 zł. Na największe stawki mogą liczyć mieszkańcy miast takich jak Warszawa, Poznań, Gdańsk, Kraków i Wrocław. Dopłaty będą również uzależnione od ilości osób w gospodarstwie domowym, co oznacza, że maksymalne kwoty o jakie można się ubiegać wynoszą:

  • dla singla – od 94 zł do 173 zł,
  • dla dwóch osób w gospodarstwie domowym – od 165 zł do 302 zł,
  • dla trzech osób w gospodarstwie domowym – od 235 zł do 431 zł,
  • dla czterech osób w gospodarstwie domowym – od 306 zł do 561 zł,
  • dla pięciu osób w gospodarstwie domowym – od 377 zł do 690 zł.
Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments