Dopłaty do czynszów? Wiemy więcej

5 /5
(Ocen: 1)

20 marca bieżącego roku odbyło się spotkanie Rady Mieszkalnictwa, która priorytetowo zajmuje się programem . Przecieki, które pojawiały się w poniedziałek, znalazły potwierdzenie w notatce prasowej przekazanej do wiadomości opinii publicznej. Poznaliśmy pomysły na funkcjonowanie nowego rozwiązania, dotyczącego dopłat do czynszów. Dodatkowo podano więcej szczegółów w sprawie REITów.

Projekt ustawy o dopłatach do czynszu

Wiadomo już, że dopłaty obejmować będą tylko nowe inwestycje – a tych jest niewiele. Na ten cel w 2019 roku ma zostać przeznaczone 200 milionów złotych. Teraz projektem zajmie się Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, po czym poddany zostanie konsultacjom społecznym.

Według założeń dopłatami zostaną objęte inwestycje realizowane w ramach:

  • programu Mieszkanie Plus,
  • spółdzielni mieszkaniowych,
  • lokalnych Towarzystw Budownictwa Społecznego – TBS.

Wedle zapowiedzi, zasady przyznawania dofinansowania nie będą opierały się o kryteria socjalne, przez co mają być udzielane większej grupie osób. Środki powinny trafiać bezpośrednio na konto instytucji wynajmującej, w ten sposób obniżając czynsz.

Jak ma funkcjonować dofinansowanie czynszu?

Dopłata zgodnie z dyskutowanymi obecnie założeniami ma być wypłacana przez dziewięć lat. Jednocześnie co trzy będzie odpowiednio zmniejszana. Według wstępnych obliczeń na około 500 złotych dopłaty może liczyć rodzina 2 + 2, której czynsz wynosi w momencie wnioskowania 1 500 zł.

Kto dostanie dopłatę w ramach M+?

Biorąc pod uwagę zapowiedzi – pierwsze dopłaty do czynszu mają być wypłacone w 2019 roku. Już teraz jednak ocenić można, że trafią do one do bardzo wąskiej grupy osób. Jak na razie w ramach Mieszkanie Plus do użytku oddano 230 mieszkań w Jarocinie, dalsze 1700 jest w budowie. W przygotowaniu są co prawda kolejne inwestycje, ale do użytku zostaną oddane najwcześniej w 2020 roku. Nawet dołączenie do programu TBS-ów i mieszkań spółdzielczych nie poprawia wybitnie statystyk.

Rodzi się więc pytanie – komu rząd planuje wypłacić te 200 milionów złotych? Lista beneficjentów długa nie będzie. Nie da się ukryć, że propozycje są bardzo rozczarowujące, a ich kierunek jest jasny – podyktowane są bardziej pod interes deweloperów niż osób bez własnego lokum. Istnienie dopłat stanowić będzie spory impuls do rozwoju budownictwa czynszowego przez REITy oraz prywatnych inwestorów. Nie ma się czemu dziwić, skoro rząd gwarantuje regularne wpłaty aż 1/3 czynszu.

Nawet jeśli dostrzec można w tym pozytywne aspekty, jak pobudzenie rynku budownictwa czynszowego, to nie można ukryć, że bardzo mocno rozmija się to z wcześniejszymi obietnicami. Na efekty działania dopłat trzeba będzie poczekać co najmniej kilka lat, zyska na tym na pewno gospodarka oraz różnego rodzaju przeliczniki lokalowe. Ale osoby, które uwierzyły w tanie mieszkania z dojściem do własności – po prostu zostały na lodzie.

Więcej o REITach / FINNach

Zagadnieniu poświęciliśmy oddzielny materiał – . Na kolejnym spotkaniu Rady Mieszkalnictwa pojawiło się więcej szczegółów dotyczących projektu.

Podstawowym zadaniem FINNów będzie umożliwienie mniejszym podmiotom zainwestowanie w nieruchomości i wynajęcie ich na dogodnych warunkach. Większa część zarobionych pieniędzy, jako dywidenda trafi do akcjonariuszy. Nadzór nad rozwiązaniem obejmie Ministerstwo Finansów i będzie dotyczyło tylko budownictwa mieszkaniowego.

Modelowy Dom Jednorodzinny

W cieniu doniesień o nowych decyzjach Rady Mieszkalnictwa pozostał komunikat Banku Gospodarstwa Krajowego – Nieruchomości dotyczący konkursu architektonicznego. Swoje prace zgłosiło 309 pracowni i 61 instytucji. Do 14 maja mają zostać wyłonione projekty na:

  • dom wolnostojący,
  • wolnostojący dom wiejski,
  • dom jednorodzinny w zabudowie szeregowej,
  • dom jednorodzinny bliźniaczej,

Projekty mają wykorzystywać najnowsze technologie, w tym również prefabrykaty. Co ważne, z nagrodzonych prac będą mogły skorzystać również lokalne samorządy. W konsekwencji budowa domu jednorodzinnego w przyszłości ma być tańsza.

Zwiększenie produkcji lokali mieszkalnych o 50%, tak żeby dogonić średnią Europejską w ciągu 13 lat będzie wymagało dodatkowych 200 miliardów złotych. Dlatego rozwiązania muszą być kompleksowe i powinny zaangażować jak największą liczbę inwestorów. Gdy tylko pojawi się więcej szczegółów poinformujemy o nich na łamach naszego serwisu.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments