Doradca kredytowy – czy warto się z nim spotkać?

4.64 /5
(Ocen: 11)

Zastanawiasz się nad kredytem hipotecznym i nie wiesz, czy warto skorzystać z usług doradcy? Kredyt mieszkaniowy jest złożonym produktem, dlatego nic dziwnego, że szukasz pomocy, ale czy taką znajdziesz u pośrednika? Dobry doradca kredytowy może zaoszczędzić Twój czas i pieniądze. Skąd jednak pewność, że nie będzie interesował go tylko swój zysk? Podpowiadamy jak znaleźć profesjonalistę i wybrać odpowiedni kredyt hipoteczny. Sprawdź i sam zdecyduj, czy doradca kredytowy będzie Ci potrzebny. Wskazówki znajdziesz w naszym poradniku!

Kim jest doradca kredytowy?

“Dziś doradcą może być każdy” – zapewne taka myśl zaświtała w głowie osób rozważających skorzystanie z usług pośrednika kredytowego. Jeszcze do niedawna takie słowa były bliskie prawdy. Jednak porządek w nazewnictwie wprowadziła ustawa z 23 marca 2017 roku o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami.

Teraz doradcą kredytowym lub finansowym może tytułować się osoba, która nie otrzymuje wynagrodzenia od kredytodawcy a tylko od klienta, któremu świadczy usługi. Poza tym osoba chcąca się określać niezależnym doradcą musi uzyskać zezwolenie od Komisji Nadzoru Finansowego, zostać wpisana do rejestru doradców, opłacać składkę członkowską i wyposażyć się w odpowiednie ubezpieczenie OC.

Zgodnie z ustawą, pośrednikiem kredytowym jest każdy doradca kredytowy, ale nie każdy pośrednik jest doradcą. Aby uzyskać status pośrednika należy zdać odpowiedni egzamin państwowy i zostać wpisanym do rejestru pośredników kredytowych.

W dodatku co jakiś czas pośrednik wraz z podlegającym personelem będzie przechodzić okresowe szkolenia. Z egzaminu państwowego na pośrednika kredytowego zwolnione są osoby, które ukończyły studia wyższe z ekonomii lub prawa z tytułem magistra.

Czym różni się pośrednik kredytowy od doradcy kredytowego?

Przede wszystkim tym, że pośrednik otrzymuje wynagrodzenie od banku a doradca kredytowy od klienta. Ustawa zobowiązuje pośrednika kredytowego do poinformowania klienta o tym, z jakimi instytucjami współpracuje i jaką prowizję otrzymuje w zamian za oferowane produkty.

Oczywiście doradca kredytowy jako pośrednik również współpracuje z bankami – o czym też informuje klienta – ale, aby tytułować się niezależnym doradcą finansowym musi oferować produkty od większej liczby kredytodawców. Pośrednik kredytowy z kolei powiązany jest z mniejszą ilością banków i oferuje mniejszy zakres ofert.

Porządki wprowadzone przez ustawę sprawiły, że pośrednik finansowy wiąże się przede wszystkim z dużymi firmami, które zatrudniają agentów kredytowych, dla uatrakcyjnienia nazwy zawodu tytułujących się ekspertami kredytowymi czy specjalistami do spraw kredytu hipotecznego. Do takich pośredników należy na przykład Expander czy Notus Finanse.

Z rynku zniknęło natomiast wielu doradców kredytowych, ponieważ osoby, które mogą się nimi określić muszą spełnić szereg wymagań. W zamian klient otrzymuje gwarancję profesjonalnych usług z rąk niezależnego doradcy finansowego.

Warto jednak zauważyć, że i pośrednikiem kredytowym nie może zostać każda osoba “z ulicy”. Do tego potrzebne jest zdanie m.in. egzaminu państwowego. Zatem klient udając się do pośrednika również może liczyć na profesjonalną usługę, z tym, że ograniczoną do mniejszej liczby kredytodawców od których pośrednik kredytowy uzyska prowizję.

Ostatecznie ustawa przewiduje cztery możliwe funkcje jakie może przyjąć pośrednik:

  • Doradca niezależny,
  • Agent doradcy niezależnego,
  • Pośrednik powiązany,
  • Agent pośrednika powiązanego.

W czym pomoże doradca kredytowy?

Jakie są zalety ze współpracy doradcą kredytowym? Zacznijmy od tego, że taka osoba ma większe możliwości i doświadczenie niż klient. To przekłada się bezpośrednio na zaoszczędzony czas i pieniądze. Przykład? Cóż, sprawdzenie wielu ofert i ich porównanie to czasochłonne zadania.

Jeśli mamy tylko podstawową wiedzę o kredytach, to czas spędzony nad znalezieniem właściwego produktu pewnie się wydłuży. Co prawda i tak będziemy musieli wiedzieć na jakie parametry zwrócić uwagę i co wpływa na koszty kredytu hipotecznego, ale wiedza ta się opłaci. W końcu doradca finansowy jest tylko pomocnikiem a kredyt ostatecznie wybierzesz i będziesz spłacał Ty.

Doradca kredytowy po uzyskaniu odpowiednich informacji o Twojej kondycji finansowej, zarobkach czy celu kredytu, zajmie się znalezieniem odpowiednich propozycji kredytów “zmierzonych” specjalnie na Ciebie. Ważne jest też to, że pośrednik jest zawsze na bieżąco, dlatego jeśli będą dostępne jakieś promocje kredytów hipotecznych, dostaniesz o nich wiadomość.

Od doradcy kredytowego uzyskasz również informacje o potrzebnych dokumentach, które są wymagane do kredytu mieszkaniowego. To właśnie on zbierze za Ciebie informacje o ważnych dokumentach, brakach, które trzeba uzupełnić. Może też pomóc przy sporządzaniu treści umowy przedwstępnej.

W czym jeszcze przyda się doradca oprócz znalezienia ofert i organizacji dokumentów? Jako doświadczony pośrednik zna się na specyfice banku i pomoże w ewentualnych negocjacjach z instytucją finansową. Jeśli takie będą (a pewnie będą) uniknie kosztownych “kruczków” w umowie. Doradca może też złożyć wnioski kredytowe do większej liczby banków. Sam klient musi być ostrożny z ich ilością, aby nie obniżyć swojej zdolności kredytowej. To ogranicza możliwość szerokiego porównania propozycji kredytów.

Doświadczeni doradcy kredytowi wiedzą, że kredyt hipoteczny to źródło wielu stresów, dlatego służą pomocą w wyjaśnianiu problematycznych kwestii. Dbanie o komfort psychiczny swoich klientów to ważna, ale często niedoceniania przysługa odpowiedzialnego doradcy kredytowego.

Krótko mówiąc niezależny doradca kredytowy przeprowadzi Cię przez całą procedurę kredytu hipotecznego – od wyszukania ofert po finalizację umowy.

Kredyt z pośrednikiem czy doradcą kredytowym?

Od wejścia w życie ustawy o kredycie hipotecznym liczba doradców finansowych wyraźnie zmalała i może być trudno o znalezienie niezależnego doradcy kredytowego. Zamiast tego można się zwrócić do pośrednika finansowego. On też musi posiadać odpowiednią wiedzę, zdać egzamin państwowy i uzyskać wpis do rejestru pośredników kredytowych. W przypadku starania się o kredyt hipoteczny, ekspert kredytowy podobnie jak niezależny doradca poprowadzi nas przez cały proces.

Pamiętajmy jednak, że pośrednik czerpie korzyści finansowe dzięki prowizji z banku i jest ograniczony do instytucji z którymi jest powiązany.

Na szczęście jako klient możesz wymagać od niego podzielenia się informacji, o tym z jakimi bankami współpracuje, i jakie korzyści z tego tytułu otrzymuje. Można wtedy łatwo sprawdzić, czy taki ekspert kredytowy kieruje się zyskiem dla siebie, czy Twoim dobrem. Minusem jest to, że pośrednik kredytowy jest ograniczony do mniejszej liczby kredytodawców niż niezależny doradca.

Jak wybrać dobrego doradcę i pośrednika kredytowego?

Choć trudniej być niezależnym doradcą niż pośrednikiem kredytowym to niezależnie od tego trzeba umieć sprawdzić, czy na pewno mamy do czynienia z właściwą dla nas osobą. Spełnienie warunków bycia pośrednikiem – a nawet niezależnym doradcą – nie daje jeszcze pewności, że doradzać Ci będzie prawdziwy fachowiec.

Kluczem do poznania doświadczenia i poziomu profesjonalności doradcy lub pośrednika kredytowego są rekomendacje jakie otrzymał od zadowolonych klientów. Tu szczególnej dbałości należy się spodziewać po niezależnym doradcy kredytowym, który właściwie żyje z wynagrodzenia od klienta. Bez względu jednak na to jakim tytułem podpisuje się Twój pośrednik musisz poznać opinie jego wcześniejszych klientów.

Ważne jest też, aby Twój przyszły doradca był transparentny, czyli grał w otwarte karty i nie ukrywał z jakimi bankami współpracuje, ile otrzymuje prowizji, na czym zarabia. Dobrze, że ustawa narzuca taki obowiązek zarówno niezależnym doradcom jak i ekspertom kredytowym. Przygotuj się jednak, że podobna szczerość będzie oczekiwana od Ciebie w celu oceny Twojej zdolności kredytowej i kondycji finansowej. Także po tych pytaniach łatwo poznać profesjonalistę, ponieważ dla fachowca ważne będzie ocenienie możliwości swojego klienta i dopasowanie do nich właściwego produktu bankowego.

Dobry doradca kredytowy oprócz znajomości kredytów mieszkaniowych i doświadczenia musi się odznaczać cierpliwością, uczciwością oraz chęcią niesienia pomocy. Dlatego podczas spotkania warto zapytać się o wszystko, co dla nas istotne. Odpowiedni pośrednik kredytowy potrafi też rozpoznać różnicę między doradzaniem a narzucaniem swojej opinii. Jako klient nie możesz czuć się zmuszony do podejmowania decyzji, a doradca powinien umieć rozwiać Twoje wątpliwości.

Kredyt hipoteczny z doradcą – podsumowanie

To czy warto udać się do doradcy kredytowego nie jest prostą decyzją. Zalety są kuszące, pomoc jest wyraźna i pozwala oszczędzić cenny czas i pieniądze. To wszystko jednak zależy od tego, czy znajdziesz odpowiedniego pośrednika lub doradcę. A tu pojawia się drugie pytanie: ile może to zająć czasu? Bo jeżeli tyle samo, co możemy zaoszczędzić dzięki wskazówkom doradcy kredytowego, to opłacalność jego szukania staje się coraz mniej oczywista.

Dla tych, którzy chcą samemu sprawdzić aktualne oferty, proponujemy skorzystać z naszego rankingu kredytów hipotecznych. W zestawieniu zwróciliśmy uwagę nie tylko na parametry kredytu, ale i możliwość obniżenia marży, produkty powiązane i politykę kredytową banku. A jeżeli chcesz spróbować i spotkać się z doradcą lub pośrednikiem, możesz dzięki naszej stronie przygotować się do rozmowy.

Może najlepszym rozwiązaniem jest podejście hybrydowe. W końcu zwrócenie się do pośrednika kredytowego jest darmowe. W zamian możemy uzyskać cenne informacje i przekonać się, czy jego pomoc będzie nam potrzebna. Żeby jednak rozpoznać dobrego doradcę, sami musimy zdobyć trochę wiedzy na temat kredytów hipotecznych. W tym na pewno pomoże nasz serwis.

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Monika
Monika
8 września 2020 22:41

My niestety trafiliśmy na Pana który usilnie próbował namówić nas na bank który ofiarował mu niemałą prowizję. Niestety, nie skontaktował się z naszym macierzystym bankiem twierdząc, że nasz wniosek został odrzucony. Prawda jednak szybko wyszła na jaw i podziękowaliśmy Panu. Kredyt załatwiliśmy sami. Deweloper współpracował z bankiem bez zarzutu, dokumenty zgromadziliśmy sami i umowa podpisana. Bez płacenia nieuczciwym pośrednikom. To naprawdę nie jest trudne.

Marika
Marika
5 lutego 2020 12:22

Moim zdaniem warto korzytsać z usług niezależnego doradcy finansowego. Dodatkowo ja zawsze zwracam uwagę na wykształcenie – musi być związane z bankowością i finansami. Raczej stawiam na doświadczonych doradców, ponieważ Ci młodzi teraz nie muszą spełnić praktycznie żadnych wymogów. A bez wiedzy i doświadczenia to sama mogę sobie doradzić 🙂