Dostępność pomp ciepła - ile czeka się na montaż?

Dostępność pomp ciepła - ile czeka się na montaż?

W Polsce już od kilku lat trwa boom na pompy ciepła. Szacuje się, że tylko w tym roku kupimy ich nawet 180 tys. sztuk. Wpływ na tak dużą ich popularność ma przede wszystkim to, że są one zarówno najtańszym, jak i najbardziej ekologicznym źródłem ogrzewania. W ostatnim czasie decyzja dotycząca zakupu pompy ciepła spowodowana jest również chęcią uniezależnienia się od paliw kopalnych w związku zaistniałą sytuacją gospodarczo-polityczną. Niestety tak duże zainteresowanie tymi ekologicznymi urządzeniami grzewczymi przyczyniło się do tego, że dostawcy nie nadążają z realizacją zleceń. Jaka jest zatem dostępność pomp ciepła? Ile czeka się na ich montaż i czy jest możliwość skrócenia tego czasu?

Pompy ciepła - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Pompy ciepła to najbardziej ekonomiczne źródło ciepła

W ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania OZE. Mowa tu nie tylko o panelach fotowoltaicznych, dzięki którym można produkować czystą energię na własny użytek, ale i pompach ciepła, pozwalających ograniczyć rachunki do minimum. Te ekologiczne urządzenia są bowiem najtańszym sposobem ogrzewania domu (wszystko dzięki temu, że aż 75 proc. potrzebnej do tego energii pobierają z OZE). Nawet mimo rosnących cen prądu, to właśnie pompy ciepła będą tak samo jak dotychczas, stanowić najbardziej opłacalne źródło ogrzewania. Wynika to z wielu dostępnych obliczeń, chociażby portalu “Globenergia”, który prognozuje, że roczny koszt ogrzewania pompą ciepła typu powietrze/woda, domu 150 m2 (ze zużyciem energii 55 kWh/m2/rok) z ogrzewaniem podłogowym, wzrośnie w 2023 roku z dzisiejszych 1.855 zł do ok. 2.558 zł.

Przy czym warto tu zauważyć, że z wysokimi rachunkami związanymi z ogrzewaniem, będą musieli zmierzyć się nie tylko użytkownicy pomp ciepła, ale i osoby korzystające z innych urządzeń grzewczych, albowiem podwyżki dotyczą praktycznie wszystkich surowców energetycznych. Jak wynika z analizy Woltair Polska, jeśli weźmiemy pod uwagę mało optymistyczne prognozy rynkowe na kolejne miesiące, zakładające 3.000 zł za tonę węgla kamiennego, to roczne rachunki za ogrzewanie domu o powierzchni 160 m2, w którym mieszka 4 - osobowa rodzina, wyniosą aż 9.600 zł brutto.

Jak więc można zauważyć, różnica w rocznych kosztach ogrzewania pompą ciepła, a piecem węglowym będzie kolosalna. Natomiast czas zwrotu inwestycji związanej z wymianą starego pieca na to ekologiczne i energooszczędne źródła ciepła wyniesie w tym przypadku ok. 10 lat (można go jednak skrócić korzystając z dofinansowania do pomp ciepła). Należy tu również zaznaczyć, że dużą przewagą pomp ciepła jest też możliwość ich efektywnej współpracy z fotowoltaiką: https://woltair.pl/fotowoltaika/kalkulator, dzięki której możliwe jest ograniczenie rachunków za ogrzewanie i prąd praktycznie do zera. Ponadto wśród innych najważniejszych korzyści wynikających ze stosowania pomp ciepła wymienić należy:

  • energooszczędność;
  • wysoki komfort użytkowania;
  • długą żywotność;
  • wielofunkcyjność (służą one nie tylko do ogrzewania, ale i do chłodzenia oraz przygotowania c.w.u.);
  • możliwość zastosowania w każdym budynku, zarówno tym nowym, jak i poddanym modernizacji;
  • wzrost wartości domu.

Znaczny wzrost zainteresowania pompami ciepła

Rosnąca popularność instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii wynika też z wielu ułatwień oferowanych inwestorom, w tym licznym dotacjom OZE (dla osób zainteresowanych montażem pomp ciepła przygotowano m.in. takie programy dofinansowań jak: Czyste Powietrze czy Moje Ciepło). Unia Europejska pomaga bowiem państwom członkowskim wdrażać reformy służące przeprowadzeniu transformacji ekologicznej i osiągnięciu ważnego celu Europejskiego Zielonego Ładu, jakim jest uzyskanie neutralności klimatycznej do 2050 roku. To właśnie elektryfikacja domowego ogrzewnictwa jest jednym z głównych sposobów nie tylko ograniczania emisyjności budynków, ale i na zmniejszenie zależności od paliw kopalnych sprowadzanych spoza UE (zgodnie z planem REPowerEU w ciągu najbliższych pięciu lat ilość wdrażania indywidualnych pomp ciepła ma zostać podwojona, osiągając 10 mln sztuk).

Na wzrost zainteresowania pompami ciepła wpływ mają również propozycje związane z pakietem klimatycznym Fit for 55, które sprowadzają się do zakazu stosowania pieców gazowych w budynkach nowych (najpóźniej od 2029 roku) lub modernizowanych (od 2030 roku), co będzie skutecznie wypierać z polskich domów kotły i piece. Warto tu zauważyć, że tylko w Polsce, w samym 2021 roku sprzedano blisko 93 tys. pomp ciepła (zarówno powietrznych, gruntowych, jak i do przygotowania ciepłej wody użytkowej), co stanowiło wzrost o 80 proc. w stosunku do 2020 roku.

Rekordowa okazała się również I połowa 2022 roku, w której nastąpił ponad dwukrotny wzrost sprzedaży powietrznych pomp ciepła, zaś wzrost całego polskiego rynku tych urządzeń wyniósł 86%, co czyni nasz kraj liderem jeśli chodzi o instalację tych urządzeń (wyprzedzamy pod tym względem nie tylko Brytyjczyków, ale i Niemców). Jak wynika z szacunków PORT PC, do końca tego roku sprzedaż pomp ciepła podwoi się i wyniesie ok. 180 tys. sztuk (z czego ok. 160 tys. będą stanowić urządzenia typu powietrze-woda). Oczywiście wszystko, przy uwzględnieniu w tych prognozach jednego ważnego czynnika, jakim są znaczne ograniczenia w dostawach pomp ciepła, z którymi mamy do czynienia już od wielu miesięcy. Gdyby bowiem wszystko odbywało się bez zaistniałych trudności, w 2022 roku możliwe byłoby zainstalowanie ponad 240 tys. tych urządzeń grzewczych.

Pompy ciepła - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie


OKREŚL PARAMETRY

PORÓWNAJ OFERTY

WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Ograniczona dostępność pomp ciepła

Dostępność pomp ciepła nie tylko w kraju, ale i całej Unii Europejskiej, ostatnimi czasy znacząco spadła. Spowodowane jest to zmaganiem się branży z brakiem dostępności komponentów, do czego przyczyniła się m.in. pandemia koronawirusa i wynikające z jej powodu problemy logistyczne. Nawet po otwarciu fabryk, wielu producentów pomp ciepła ma spore trudności w nadrobieniu zaległości w ich składaniu, właśnie ze względu na masowe braki zarówno półprzewodników, jak i wspomnianych komponentów. W efekcie czego nie jest możliwe dostarczanie kilkukrotnie większych zamówień w porównaniu do wcześniejszych lat.

Zwłaszcza teraz, gdy po zakręceniu przez Gazprom kurka z gazem, obserwuje się w Europie jeszcze większe niż dotychczas zainteresowanie pompami ciepła. Również Polacy w poszukiwaniu oszczędności niemal natychmiast po informacji o wstrzymaniu dostaw błękitnego paliwa, a także drastycznie rosnących cenach węgla, którym w większości opalane są polskie domy, zaczęli kontaktować się z firmami oferującymi usługi montażu pomp ciepła. Większość właścicieli domów obawia się bowiem nie tylko horrendalnych kosztów ich ogrzewania paliwami kopalnymi, ale i brakiem możliwości ich zakupu. Ponadto warto tu również przypomnieć, że silny impuls do wzrostu zainteresowania pompami ciepła pojawił się także przed wybuchem wojny, kiedy to Polska Spółka Gazownictwa poinformowała o wstrzymaniu zawierania umów na przyłącza gazowe ze względu na wyczerpaniu się budżetu na te działania do roku 2023 włącznie.

Oczekiwanie na pompę ciepła wynosi nawet rok

Połączenie obserwowanego od kilku lat boomu na pompy ciepła, wraz z tak dużą skalą zainteresowania nimi w ostatnim czasie sprawiły, że na rynku nie tylko brakuje nowych urządzeń, ograniczona jest również dostępność wykwalifikowanych instalatorów do ich montażu. Ten drugi powód jest też główną przyczyną rosnących cen pomp ciepła, albowiem to właśnie koszty robocizny stanowią obecnie większą część wydatków związanych z tego rodzaju inwestycją. Jak wynika z informacji, które do nas docierają, wiele firm instalujących pompy ciepła nie nadąża z realizacją zleceń, już teraz odnotowując dwu-, a nawet trzykrotny wzrost sprzedaży w stosunku do 2021 roku.

Podaż nie nadąża więc za popytem. Ze względu na to, że pompy ciepła są teraz gorącym towarem, rynkowy średni czas oczekiwania u większości dystrybutorów wynosi minimum 4-5 miesięcy, u niektórych z nich jest to natomiast nawet rok. Należy tu jednak zaznaczyć, że w dużej mierze, zależy to od konkretnego modelu oraz producenta danej jednostki. W wielu hurtowniach już od dłuższego czasu brakuje dostępnych urządzeń. Optymistyczną informacją jest jednak to, że część firm instalujących pompy ciepła, dzięki dokładnej analizie trendów i rynku, zadbała odpowiednio wcześnie o zabezpieczenie łańcucha dostaw. Przez co, dzięki takim działaniom nie ma obecnie większych problemów z terminami realizacji zamówień dla swoich klientów.

Najdłużej czeka się na pompy ciepła najpopularniejszych producentów

Na pewno niemożliwy od ręki jest zakup pomp ciepła najbardziej rozchwytywanych marek, w przypadku których, producenci już teraz przyjmują zamówienia dopiero na wiosnę 2023 roku, a do tego czasu wszystko jest wyprzedane (klienci muszą także liczyć się z tym, że pompy ciepła będą wówczas znacznie droższe niż obecnie).

Zresztą, ta sama sytuacja, ma miejsce jeśli chodzi o zakup innych komponentów niezbędnych do montażu instalacji, takich jak bufory czy zasobniki. Przez problemy z ich dostępnością, opóźnienia terminów są na tyle duże, że niektórzy zainteresowani mogą się nie wyrobić z instalacją pompy ciepła przed rozpoczęciem sezonu grzewczego i zimy.

Pompy ciepła - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie


OKREŚL PARAMETRY

PORÓWNAJ OFERTY

WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Nadal są szanse na montaż pompy ciepła w krótkim czasie

Może i dostępność pomp ciepła tych najbardziej rozpoznawalnych marek jest ograniczona. Nie oznacza to jednak, że inwestorzy planujący ich montaż, z góry skazani są na oczekiwanie w trwających kilka miesięcy kolejkach. Nadal bowiem wiele firm, które w porę przygotowały się na tak duże zapotrzebowanie ze strony potencjalnych inwestorów, może pochwalić się krótkimi terminami oczekiwania na instalację pomp ciepła znanych i renomowanych marek. Za przykład posłużyć może m.in. firma Woltair, która nie ogranicza się do jednego producenta, a dodatkowo oferuje profesjonalne prace grzewcze i fachowe doradztwo, a termin montażu wynosi do 30 dni! W swojej ofercie posiada ona pompy ciepła takich cenionych na całym świecie producentów jak:

Wszystkie urządzenia tych liderów branży grzewczej wyróżniają się wysoką jakością wykonania, doskonałymi parametrami, wyjątkowym designem i długą żywotnością. Zainteresowani mogą wybierać spośród szerokiej oferty dostępnych modeli (zarówno pomp ciepła powietrznych jak i gruntowych), różniących się możliwościami i oczywiście ceną. Co ważne, pompy ciepła tych producentów idealnie sprawdzą się w nowym i starym budownictwie, gdzie mogą pełnić rolę zarówno jedynego źródła ciepła, jak i współpracującego z już tam istniejącym. Ceny dostępnych urządzeń można sobie porównać w kalkulatorze pomp ciepła: https://woltair.pl/pompy-ciepla/kalkulator, po wypełnienieniu którego, w ciągu trzech minut dostaje się na maila dobraną indywidualnie ofertę.

Może więc, zamiast oczekiwać kilka miesięcy na jeden z najpopularniejszych modeli, którego cena i tak w przyszłym roku będzie znacznie wyższa, lepiej już teraz skorzystać z dostępnej od ręki oferty pomp ciepła, równie doskonałej jakości.

Materiał powstał przy współpracy z firmą Woltair.

Pompy ciepła - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments