Droga propozycja Dudy w sprawie frankowiczów

5 /5
(Ocen: 1)

Dwa lata temu, 15. stycznia, dla wielu dzień jak każdy inny, jednak wydarzenia z gospodarki mocno uderzyły nie tylko w zapalonych traderów, ale również w wielu skromnych zjadaczy chleba. Tego właśnie dnia nastąpiło uwolnienie kursu franka szwajcarskiego. Nagła zmiana pociągnęła za sobą długofalowe zmiany. Na potrzeby niniejszego artykułu zajmijmy się jednak drobnym fragmentem tego wydarzenia, polskimi frankowiczami.

Nasuwa Ci się pewnie pytanie, o kim tak naprawdę mowa? Mocno upraszczając przyjmijmy, że nazywamy tak wszystkie osoby, które postanowiły korzystać z dobrodziejstw kredytów walutowych we frankach szwajcarskich. Korzystały one szczęśliwe z wyboru takiej opcji, właśnie do dnia 15. stycznia, gdzie dotychczasowe atrakcyjne warunki umowy stały się ich największą zmorą, a wysokość rat w wybranych przypadkach potrafiła podskoczyć niczym w niechlubnych firmach lichwiarskich.

Remedium od Dudy?

W odpowiedzi na zaistniałą sytuację i liczne apele od poszkodowanych nagłej zmiany kursu pojawiła się wyciągnięta dłoń Prezydenta Andrzeja Dudy. To czy pomoc rzeczywiście się należy, to temat na inny o wiele dłuższy artykuł.

Z Kancelarii Prezydenta wyszedł projekt ustawy, mówiący o 3 mechanizmach restrukturyzacji umów kredytowych. Ma on zostać przeanalizowany przez Komisję Nadzoru Finansowego, po czym zostaną przedstawione wszelkie wyliczenia. Jedno jest pewne, projekt nie będzie tani i mocno uderzy w cały sektor bankowy (szacuje się, że będzie to około 40 mld zł), a ten ratunku będzie musiał szukać w nas, swoich klientach, których obciąży wyższymi opłatami i gorszymi warunkami umów.

Projekt ma w założeniu dążyć do ujednolicenia warunków umów frankowiczów w stosunku do tradycyjnych kredytobiorców, którzy pobrali kredyty w złotówkach. Temu celowi służyć ma wyliczany indywidualnie kurs sprawiedliwy, według którego wartości umów miałyby być przeliczane. Wiemy też, że zakładane są 3 rodzaje restrukturyzacji: dobrowolna, przymusowa i przenosząca własność nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu.

Alternatywne rozwiązania

Prezydencki projekt nie jest jedynym obecnym na polskiej scenie politycznej. Również Platforma Obywatelska ponownie zgłosiła swoje rozwiązanie, proponowane już raz, w zeszłym roku w lipcu. Również .Nowoczesna, co prawda na chwilę obecną bez oficjalnego projektu, ale podnosi głos, że jedynym dopuszczalnym rodzajem pomocy jest likwidacja spreadów. Jednak mimo kolejnych projektów i licznych spekulacji, żadne z rozwiązań nie otrzymało dotychczas pozytywnej oceny Komisji, dlatego też będziemy dalej uważnie śledzić bieżące wydarzenia dotyczące frankowiczów.

fot.: freeimages.com

Informacje o autorze

Mateusz Gwardecki

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zwolennik biznesu odpowiedzialnego społecznie. Zainteresowany nowoczesną bankowością i znaczeniem pieniądza. W wolnych chwilach lubi czytać fantastykę naukową i przeszukiwać rynek idei.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments