Drogi prąd i gaz w Polsce?

5 /5
(Ocen: 1)

Chociaż w tym roku gaz z kwartału na kwartał jest coraz tańszy, a niższe ceny za prąd odczuliśmy na początku br., to według badań Eurostatu płacimy prawie najdrożej za energię pod kątem siły nabywczej w UE.

Drogi gaz w Polsce

Według informacji podanych przez Eurostat ceny gazu dla gospodarstw domowych w połowie zeszłego roku w UE spadły o 1,7 proc. – porównując rok do roku. Jednak jak wykazano w analizie w powyższym okresie ceny gazu w Polsce wzrosły o 0,4 proc. W rezultacie za błękitne paliwo w połowie zeszłego roku płaciliśmy 5 euro za 100 kWh – dla porównania średnia UE wynosi 7,5 euro za 100 kWh.

I niestety, jest to tylko pozornie dobra wiadomość, bo uwzględniając siłę nabywczą, za gaz (100 kWh) zapłaciliśmy 8,8 PPS (umowna jednostka siły nabywczej) – średnia UE wynosi 7,5 PPS. Więcej od nas płacą tylko Portugalczycy (12,6 PPS), Hiszpanie (10,4 PPS), Grecy i Szwedzi (9,2 PPS), Czesi (9,1 PPS) oraz Włosi (9,0 PPS).

Z energią elektryczną wcale nie jest lepiej…

Większość z nas ma słuszność narzekając na wysokie rachunki za prąd… Ale od początku, bo sytuacja wygląda analogicznie, jak z gazem.

Ceny za energię elektryczną są u nas niższe niż średnia w Unii Europejskiej – w Polsce w połowie 2015 roku za 100 kWh prądu zapłaciliśmy 14,2 euro, średnia UE to 22,1 euro. Warto zaznaczyć, że w porównaniu do 2014 roku w Polsce prąd zdrożał o 1,5 proc., natomiast średnia w UE wzrosła o 1,3 proc.

Jednak niekorzystnie dla naszych portfeli wypada wskaźnik siły nabywczej – przeciętnie w UE w połowie 2015 roku wynosił on przy zakupie 100 kWh 21,66 PPS, natomiast w naszym kraju aż 24,9 PPS. Pod tym względem za energię elektryczną płacą więcej Portugalczycy (29,3 PPS), Niemcy (28,3 PPS) oraz Hiszpanie i Rumunii (26,5 PPS).

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
W4Ready
W4Ready
1 czerwca 2016 12:00

Problemem w Polsce nie są wysokie ceny tylko marne zarobki (wiele produktów/usług jest tańszych niż w Europie Zachodniej lub w porównywalnych cenach).
I to pomimo znacznego wzrostu wydajności pracy w ostatnich latach.