Dyspozycja wypłaty odszkodowania – wzór i omówienie

4.84 /5
(Ocen: 31)
Zakład ubezpieczeń uznał nasze roszczenie odszkodowawcze? Tylko jeden krok dzieli nas od tego, aby otrzymać należne odszkodowanie. Jest nim wysłanie do firmy ubezpieczeniowej dyspozycji wypłaty świadczenia. Wzór oświadczenia pobierzesz poniżej, ale zanim wypełnisz pismo, upewnij się, czy na pewno nie masz zaniżonego odszkodowania. Wszystko, co warto wiedzieć znajdziesz w tym artykule – zapraszamy!

Co to jest dyspozycja wypłaty odszkodowania?

Po zgłoszeniu szkody rozpoczyna się proces likwidacyjny, który powinien trwać zazwyczaj nie dłużej niż 30 dni. Po tym czasie – jeżeli nasz wniosek o odszkodowanie został rozpatrzony pozytywnie – firma ubezpieczeniowa może zakończyć weryfikację sprawy i przesłać nam należne świadczenie.

Jednak żeby to zrobić, potrzebuje naszego oświadczenia o dyspozycji do wypłaty odszkodowania. Czym jest taka dyspozycja? Niczym innym jak dokumentem, który potwierdza naszą zgodę na zakończenie procesu likwidacyjnego i wskazanie kluczowych danych, które pozwolą ubezpieczycielowi skutecznie przelać świadczenie.

Jeżeli prowadzimy z zakładem ubezpieczeń spór o wysokość odszkodowania, możemy złożyć dyspozycję wypłaty BEZSPORNEJ części odszkodowania – dzięki czemu uzyskamy część środków, których nie kwestionuje ubezpieczyciel, ale zarazem mamy możliwość dalszego dochodzenia w sprawie zaniżonego odszkodowania.

Kiedy dyspozycja wypłaty odszkodowania jest potrzebna?

Zawsze po przeprowadzonym procesie likwidacyjnym, w którym ubezpieczyciel uznaje nasze roszczenie, będzie potrzebna dyspozycja wypłaty odszkodowania. Brak tego druku może wstrzymać wypłatę świadczenia. Na szczęście przesłanie pisma do ubezpieczyciela jest prostą formalnością.

Jak napisać dyspozycję wypłaty odszkodowania? Wzór i omówienie

Każdy może samodzielnie sporządzić własny druk dyspozycji wypłaty odszkodowania. Wystarczy, aby zamieścić w nim następujące informacje:

  • dane osobowe i kontaktowe poszkodowanego,
  • numer szkody,
  • do kogo kierujemy oświadczenie, czyli nazwa i adres ubezpieczyciela,
  • prośba o wypłatę odszkodowania lub bezspornej części odszkodowania,
  • nr konta bankowego na który chcemy otrzymać świadczenie,
  • dane właściciela konta (imię, nazwisko, adres)
  • podpis poszkodowanego lub opiekuna prawnego.

To wszystko, czego potrzeba, aby sporządzić oświadczenie o dyspozycji wypłaty odszkodowania. Poniżej znajdziemy gotowy wzór do pobrania – dla Waszej wygody 🙂

Pobierz oświadczenie o dyspozycji wypłaty odszkodowania

Na co uważać składając dyspozycję wypłaty odszkodowania?

Niechlubnym zwyczajem firm ubezpieczeniowych jest zaniżone odszkodowanie. Dlatego, jeżeli ubezpieczyciel przyznał nam za niskie świadczenie (np. nie uwzględnił odszkodowania za utratę wartości handlowej pojazdu, zaniżył wartość części lub nie uwzględnił wszystkich kosztów leczenia), uważajmy jakie dokumenty podpisujemy.

Firma ubezpieczeniowa może np. przesłać nam pismo z dyspozycją wypłaty odszkodowania wraz z ugodą. Nasz podpis pod takim drukiem przekreśli nasze szanse o ubieganie się o wyższe odszkodowanie przed sądem. Co robić w takiej sytuacji?

Najlepiej napisać oświadczenie z dyspozycją wypłaty odszkodowania, ale podkreślając, że chodzi nam tylko o bezsporną część świadczenia. Np. jeżeli ubezpieczyciel wycenił szkodę na 5 000 zł (a według nas jej likwidacja w realnie kosztuje 8 000 zł), możemy wysłać taką dyspozycję, równocześnie wysyłając odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. W tym drugim piśmie umieścimy uzasadnienie i jeśli to nie poskutkuje, warto złożyć pozew w sądzie.

Jak wysłać dyspozycję wypłaty odszkodowania?

Oświadczenie o dyspozycji wypłaty odszkodowania możemy wysłać w podobny sposób, jak zrobiliśmy to, gdy zgłaszaliśmy szkodę. Możemy wysłać druk listem tradycyjnym, mailem lub za pomocą formularza (jeżeli taki udostępnia firma ubezpieczeniowa).

Ile czeka się na wypłatę odszkodowania?

W większości przypadków czas oczekiwania na wypłatę odszkodowania wynosi do 30 dni od daty zgłoszenia szkody. W przypadku odszkodowania z OC termin ten w wyjątkowych sytuacjach może zostać wydłużony do 90 dni. Dla ubezpieczeń dobrowolnych (np. AC, NNW) czas ten wynosi maksymalnie 30 dni, ale ubezpieczyciel może go skrócić. Natomiast na odszkodowanie od ZUSu będziemy czekać 30 dni od wydania decyzji przez zakład ubezpieczeń

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments