Dziecko lub ciąża a Mieszkanie dla Młodych

Twoja ocena

Ocena: 0
(ilość ocen: 0)

Pomoc w programie Mieszkanie dla Młodych uzależniona jest od posiadanego potomstwa. Choć ustawa reguluje to dość szczegółowo, wielu naszych Czytelników regularnie zadaje pytania o to, jak dokładnie rozumieć dane przepisy. Zapraszamy do naszego przewodnika, jak należy rozpatrywać ciążę, narodziny oraz dziecko w ramach programu MdM.

Jaka pomoc w MdM – podsumowanie

Wysokość dopłaty w programie Mieszkanie dla Młodych uzależniona jest od ilości posiadanego potomstwa. Podstawowa dopłata to 10%, liczyć mogą na nią osoby bezdzietne. Jednak rodzice, wychowujący co najmniej jedno dziecko mogą liczyć na wyższą pomoc:

 • rodzice jedynaka: 15%
 • rodzice dwójki: 20%
 • rodzice trójki lub większej gromadki: 30%.

W programie mogą brać udział także rodziny zastępcze, które przysposobiły dzieci. Co więcej – rodziny wielodzietne mogą liczyć na większe mieszkanie lub dom (o 10 m2), nie obowiązuje ich limit wieku oraz przepis o posiadaniu nieruchomości.


 • Kredyt hipoteczny dostosowany do Twoich potrzeb? Najlepsze oferty w zasięgu Twojej ręki?

  TAK! W enerad.pl przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksowe wsparcie przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. Skontaktuj się ze Specjalistą, który przeprowadzi Cię przez cały proces!

  Bezpłatne porównanie kredytów hipotecznych

 • Kredyt hipoteczny - porównanie ofert


Ciąża a Mieszkanie dla Młodych – czy w ogóle się liczy?

Jednym z częstych pytań, jest to, czy można zgłosić do zwiększonej dopłaty dziecko, które ma się dopiero narodzić. Odpowiedź brzmi: nie. Według polskiego prawa dzieckiem jest osoba małoletnia, posiadająca numer Pesel. Co więcej – do złożonego już wniosku nie można dopisać noworodka. W związku z tym, jeśli ciąża jest wysoka, warto poczekać chwilę ze złożeniem wniosku, by dostać dodatkowe 5 lub 10%. Obecnie trwa nabór na MdM 2018, zainteresowanie jest dość spore, ale pieniędzy powinno starczyć co najmniej do maja 2017.

Dziecko u drugiego rodzica a wniosek MdM – czy się należy większa pomoc?

Kolejnym, dość często powtarzającym się zagadnieniem, jest pytanie o możliwość uzyskania dopłaty na dzieci, które mieszkają z drugim rodzicem. W ustawie MdM możemy spotkać zapis, że dopłata należy się temu rodzicowi, który wychowuje dziecko. Co prawda polskie prawo nie definiuje takiego pojęcia, jak „wychowanie”, jednak oznacza to tyle, że dopłatę powinien otrzymać ten rodzic, który sprawuje opiekę nad dzieckiem na co dzień. W przypadku uzyskania dopłaty MdM, jeśli bank lub BGK dojdzie do tego, że dziecko nie mieszka z beneficjentem, może nastąpić konieczność zwrotu pomocy.

Sprawdź BEZPŁATNIE oferty kredytów hipotecznych

5% na trzecie i kolejne dziecko

Dość spore kontrowersje budzi także fakt, że w ramach Mieszkania dla Młodych można uzyskać dodatkowe 5% dopłaty po narodzinach trzeciego lub kolejnego dziecka. W ramach Rodziny na Swoim takie wsparcie było wypłacane wszystkim rodzicom niemowlaków. Stąd sporo osób czuje się rozczarowanych, gdy dowiaduje się o zapisie w ustawie o MdM. O dodatkowe środki można wystąpić w przeciągu 5 lat od uzyskania dopłaty i 6 miesięcy od dnia narodzin dziecka.

Najnowsze aktualności / recenzje

 1. trójka to już spore całkiem wyzwanie 🙂 podziwiam. Należy im się dodatkowa dopłata MdM. 5% to już nie są jakieś wielkie pieniądze, a miły gest dla rodziców.

 2. Mieszkanie dla Młodych zrobiło spory postęp dzięki temu, że bardziej pochylają się nad rodziną. dodatkowe pieniądze, wyższe dopłaty to dobry pomysł. Rodzina, która ma poczucie bezpieczeństwa to szczęśliwa rodzina

 3. czyli jak mam jedno dziecko i jestem teraz w ciąży z drugim (termin porodu marzec) to nie dostanę 20% tylko te 15%. to nie fair że przy narodzinach pierwszego lub drugiego maluszka nie można dostać tych dodatkowych 5%!

  • TEŻ JESTEM TEGO ZDANIA, TYLKO JA MAM TERMIN NA PIERWSZY TYDZIEŃ STYCZNIA. I NIE WIEMY CO ROBIĆ. CZY SKŁADAĆ WNIOSEK OD RAZU CZY PO PROSTU CZEKAĆ I ZŁOŻYĆ NP. W DRUGIM- TRZECIM TYGODNIU. WSZYSTKO ZALEŻY OD TEGO, KIEDY SYNEK PRZYJDZIE NA ŚWIAT.

 4. a ja myślałam, że jak urodzi mi się pierwsze dziecko to dostanę jakąś dopłatę.rozwiązane jest to bardzo krzywdząco. jak pojawia się na świecie dziecko, to jeszcze trudniej kredyt spłacać. to powinno zostać zmienione!

Dodaj komentarz