Prąd, energia elektryczna

Dzisiaj Dzień Energetyka i czas na podsumowanie

Dzisiaj obchodzimy Dzień Energetyka,  święto stosunkowo mało znane, chociaż ustanowione je ponad 50 lat temu. To również dobry moment, by nieco przyjrzeć się branży energetycznej.

Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Historia święta w skrócie

Ze świętem Energetyka jest trochę jak ze zmianą sprzedawcy prądu – jest od dawna, ale nie każdy o tym słyszał, ale od początku. Dzień Energetyka to nasze rodzime święto, które obecnie obchodzimy 14 sierpnia, jednak nie zawsze tak było. Pierwsze obchody miały miejsce w 1956 roku i aż do 1972 roku Dzień Energetyka przypadał 2 września. Od 1973 roku data ta została zmieniona i święto, aż do 1990 roku, celebrowane było w pierwszą niedzielę września. Sytuacja nieco się zmieniła, gdy patronem energetyków w 1991 roku został św. Maksymilian Kolbe, który zginął w obozie koncentracyjnym 14 sierpnia 1941 roku i to właśnie z tego powodu święto zostało przesunięte na dzień dzisiejszy.

Nasza redakcja wszystkim Energetykom życzy wszystkiego najlepszego!

Nasze małe podsumowanie o zmianach sprzedawcy prądu

Dzień Energetyka jest też dobrym pretekstem, do małego podsumowania zmian zachodzących w branży od kilku lat. W enerad.pl staramy się z całych sił szerzyć wiedzę na temat zmiany sprzedawcy prądu, ale nadal spory odsetek Polaków nie wie, że ma taką możliwość - według niedawno przeprowadzonych badań takiej wiedzy nie posiada nawet 1/3 obywateli (dane z badań przeprowadzonych na zlecenie Energetycznego Centrum SA). Są to dość zaskakujące wyniki, gdyż gospodarstwa domowe mogą zmienić sprzedawcę od 2007 roku, natomiast klienci biznesowi taką możliwość uzyskali już w 2004 roku.

Świadomość Polaków jest niewielka, a i chyba czasami brakuje też trochę chęci – z reguły nie lubimy i boimy się wszystkiego, co nowe. Lepiej zostać przy starym i dobrze znanym. Chociaż URE prowadzi różne kampanie, na swoją rękę promują się też sprzedawcy prądu, to twardo pozostajemy przy swoim. Oczywiście, nie wszystko odbija się jak groch o ścianę – powoli wzrasta wiedza, a co za tym idzie liczba odbiorców zmieniających prąd. Dowód: w kwietniu dostawców zmieniło 14.144 gospodarstw domowych, natomiast w maju liczba ta wyniosła 16.018. Stała tendencja zwyżkowa? Wszystko wskazuje na to, że tak, ale z podsumowaniem poczekajmy na koniec roku.

Ogólnie od 2007 roku swojego sprzedawcę zmieniło ponad 230 tys. odbiorców – wynik nie robi wrażenia, w szczególności, gdy porównamy to z sytuacją w Wielkiej Brytanii. Co miesiąc około 225 tys. Brytyjczyków zmienia sprzedawcę, czyli tyle, co u nas łącznie w przeciągu 7 lat! Dzięki takiej decyzji każdy mieszkaniec Wysp może rocznie zaoszczędzić średnio około 200 funtów! Nie musimy chyba dodawać, że w Polsce można uzyskać oszczędności na podobnym poziomie – wystarczy tylko wybrać odpowiednią ofertę, złożyć jeden podpis i cieszyć się tanim prądem!

Wszystko wskazuje na to, że na taką ofensywę jak w Wielkiej Brytanii, na rodzimym podwórku będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, ale warto po raz kolejny zaznaczyć (aż do znudzenia!), że zmiana sprzedawcy prądu jest tak samo łatwa, jak zmiana operatora komórkowego. Ponadto, w enerad.pl znacznie ułatwiliśmy znalezienie właściwej oferty, oddając w ręce użytkowników naszą porównywarkę cen prądu. Mamy nadzieję, że 14 sierpnia 2015 roku, podczas kolejnego Dnia Energetyka, będziemy mogli napisać o tym, że Polacy lawinowo zmieniają sprzedawców prądu i cieszą się wysokimi oszczędnościami :-)

Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments