Elektro-Instal Fotowoltaika – opinie i recenzja

Elektro-Instal Fotowoltaika to młoda, lokalna spółka, świadcząca usługi fotowoltaiczne mieszkańcom województwa warmińsko-mazurskiego. Co warto wiedzieć o oferowanych przez nią usługach? Z jakich podzespołów korzysta? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Elektro-Instal Fotowoltaika – kilka słów o firmie

Zanim przejdziemy dalej, warto dokładnie określić, o jakiej firmie będzie mowa. W sieci znajdziecie bowiem kilka firm o podobnie brzmiącej nazwie, zajmujących się usługami fotowoltaicznymi. Wykonawca, którego tu przedstawimy to Elektro-Instal Fotowoltaika Sp. z o.o., wywodząca się z Lidzbarka Warmińskiego.

Ten konkretny podmiot jest naprawdę młody – spółka została bowiem zarejestrowana w czerwcu 2021 roku. To jednak nie oznacza, że jej twórcy z dnia na dzień postanowili zająć się montażem fotowoltaiki. Korzenie Elektro-Instal Fotowoltaika sięgają 2011 roku – wtedy to powstała firma Elektro-Instal, świadcząca usługi elektryczne. Przez lata działalności firma-matka wielokrotnie stykała się z branżą PV. Rozwój branży i zdobyte w tej materii doświadczenie zachęciło firmę do skupienia się na tej części usług.

Tak właśnie narodziła się spółka Elektro-Instal Fotowoltaika. Jak już wspominaliśmy, swoje usługi świadczy ona na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Pomimo wyjątkowo krótkiego stażu w branży, na koncie ma już kilkadziesiąt realizacji.

Przyjrzyjmy się teraz warunkom współpracy z wykonawcą. Co składa się na ofertę?

Fotowoltaika od Elektro-Instal – na czym polega oferta?

Jeśli szukacie wykonawcy, który razem z fotowoltaiką zamontuje Wam np. pompę ciepła lub magazyn energii najprawdopodobniej będziecie musieli poszukać gdzie indziej – przynajmniej na razie.

Same usługi fotowoltaiczne oferowane przez Elektro-Instal Fotowoltaika są jednak kompleksowe i obejmują:

Choć wśród realizacji wykonanych przez Elektro-Instal Fotowoltaikę dominuje jak na razie głównie fotowoltaika dla domu, z usług wykonawcy może skorzystać właściwie każdy zainteresowany produkcją zielonej energii ze słońca, mowa tu m.in. o fotowoltaice dla firm czy też fotowoltaice dla rolników.

Z jakich podzespołów korzysta Elektro-Instal Fotowoltaika?

Choć profesjonalizm ekip instalacyjnych jest niezwykle istotny dla bezawaryjnego działania instalacji, nie mniej ważna jest jakość podzespołów z których się ona składa. Jak pod tym względem wypada Elektro-Instal Fotowoltaika?

Wśród realizacji dominują te wykonane z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych Risen – chińskiego producenta z ponad 30-letnim stażem. Produkty tej marki to średnia półka jakościowa i cenowa. Warto jednak podkreślić, że w 2021 roku otrzymała tytuł Top Performers w testach PVEL. Firma pojawia się też w zestawienia Tier 1. Oprócz Risen, w ofercie Elektro-Instal Fotowoltaika znajdziecie też panele Jinko a także Q.Cells (czyli ponownie średnia półka).

Jeśli chodzi o falowniki to firma postawiła min.in. na:

 • Sungrow – ponownie, chińską markę działającą na rynku od 1997 roku, cenioną za wysoka wydajność i przyjazny interfejs,
 • SolarEdge – markę będącą klasą samą w sobie, często wskazywaną jako jedną z wiodących na rynku.

Jak zakres usług i komponentów oferowanych przez Elektro-Instal Fotowoltaika przekłada się na ceny?

Ile kosztuje fotowoltaika Elektro-Instal? Finansowanie

Odpowiedź na to pytanie, bez kontaktu z wykonawcą, nie będzie prosta. Na stronie firmy Elektro-Instal Fotowoltaika nie ma bowiem szerszych informacji na temat szacunkowych kosztów przedsięwzięcia.

Nie jest to jednak odosobniony przypadek. Większość instalatorów fotowoltaiki nie określa nawet orientacyjnych kosztów inwestycji, gdyż cena fotowoltaiki jest w bardzo dużym stopniu uzależniona od indywidualnych cech inwestora, jak i od miejsca montażu. Znaczenie ma m.in.:

 • rodzaj wykorzystanych podzespołów,
 • lokalizacja inwestycji,
 • warunki montażowe,
 • typ inwestora.

A zatem, przykładowo instalacja o mocy 5 kW, złożona z paneli LG i falownika Fronius, zamontowana na gruncie, będzie droższa od zestawu o takiej samej mocy, w którym zastosowano moduły LONGi i inwerter Sofar i który zamontowano na blachodachówce,

Wykonawca informuje jednak o innej, istotnej dla każdego inwestora kwestii, a mianowicie o opcjach finansowania. Elektro-Instal Fotowoltaika współpracuje w tym zakresie z kilkoma podmiotami finansowymi – np. z Santander Consumer Bank. Dzięki temu, swoim klientom może zaoferować:

To duży plus dla osób, które nie mają wystarczających środków na realizację inwestycji. Szczególnie, że firma wesprze Was w związanych z tym formalnościach.

Elektro-Instal – fotowoltaika w 5 krokach

Jak skorzystać z możliwości jakie daje Elektro-Instal Fotowoltaika? Cała procedura jest wyjątkowo prosta i składa z kilku kroków.

 1. Pierwszy etap to kontakt z wykonawcą – możecie go nawiązać telefonicznie lub za pomocą formularza na stronie.
 2. W następnym kroku, specjalista z firmy, na podstawie wywiadu i audytu ustali czego potrzebujecie i jak najlepiej sprostać Waszym wymaganiom. Pamiętajcie, że będziecie musieli być przygotowani na pytania o wysokość rachunków za prąd czy też planowane inwestycje energochłonne.
 3. Z uzyskanych informacji i wizji lokalnej, ekspert z Elektro-Instal przygotuje konkretną ofertę. Jeśli ją zaakceptujecie – nastąpi podpisanie umowy.
 4. Po tym, następuje montaż instalacji – zwykle nie trwa on dłużej niż kilka dni roboczych, choć wiele zależy od mocy zestawu i poziomu skomplikowania projektu.
 5. Po pracach wykonawczych czas na formalności – odbiór instalacji, przygotowanie dokumentacji i zgłoszenie do OSD. Tym wszystkim zajmie się za Was ekipa Elektro-Instal Fotowoltaika.
 6. Gdy operator sieci wymieni licznik na dwukierunkowy (czyli w ciągu nie później niż 30 dni od zgłoszenia), będziecie mogli zacząć produkować energię. Dlaczego dopiero wtedy? Tego dowiesz się naszego artykułu “Licznik dwukierunkowy – jak działa? Odczyt, wymiana”.

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Elektro-Instal Fotowoltaika – zalety i wady

Jeśli chodzi o Elektro-Instal Fotowoltaika opinie i informacje o jakości usług od klientów są jak na razie dość skąpe – firma pod tym szyldem działa krótko. Wiemy jednak, co potencjalni klienci mogliby docenić.

Zalety fotowoltaiki Elektro-Instal

Własne ekipy montażowe
Zaplecze merytoryczne w firmie Elektro-Instal działającej od 2011 roku
Niezłe podzespoły, które powinny zapewnić bezawaryjną pracę instalacji
Wsparcie dla klientów w formalnościach – m.in. tych związanych ze zgłoszeniem fotowoltaiki
Wygodne opcje finansowania – w formie kredytu lub leasingu, organizowane przez firmę

Wady fotowoltaiki Elektro-Instal

Minimalna ilość informacji na temat oferty
Brak danych na temat kosztów

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Stosunek jakości do ceny
Szybkość realizacji
Jakość obsługi
Zastosowane podzespoły
Montaż instalacji
Elektro-Instal Fotowoltaika to ciekawa, lokalna oferta. Choć sama spółka nie ma długiej historii, jest związana z firmą z ponad 10-letnim stażem w branży elektrycznej. Plusem tego rozwiązania jest z pewnością kompleksowe wsparcie dla klienta oraz dostępność finansowania “od ręki”, za pośrednictwem wykonawcy. Nie można też narzekać na podzespoły. Co prawda panele Risen czy Jinko to średnia półka, nie powinny jednak sprawiać najmniejszych kłopotów - a docenicie je za cenę. Duży plus firmie należy się za urządzenia SolarEdge i Sungrow. Szkoda, że oferta nie została opisana szerzej - pełne informacje na temat warunków inwestycji są dla klientów istotne.
4.4
Nasza ocena
Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments