Elektrownia atomowa w Polsce dopiero w 2027-2029?

0 /5
(Ocen: 0)

Według informacji podanych przez resort gospodarki planowane otwarcie pierwszego bloku elektrowni atomowej w Polsce planowane jest na… 2027-2029 rok. Przypomnijmy, że jeszcze niedawno otwarcie miało mieć miejsce w 2025 roku.

Za budowę pierwszej polskiej elektrowni atomowej odpowiedzialna jest spółka celowa PGE EJ1, utworzona przez PGE. Swoje udziały w inwestycji (po 10 proc.) ma Enea, KGHM i Tauron. Jeszcze parę tygodni temu otrzymywaliśmy zapewnienia, że budowie nie grożą opóźnienia i pierwszy blok zostanie oddany w 2025 roku. Jednak, jak wynika z pisma z resortu gospodarki, data ta nieco się oddaliła:

W związku z rozwiązaniem przez PGE EJ1 pod koniec 2014 r. umowy z wykonawcą badań lokalizacyjnych i środowiskowych tj. firmą WorleyParsons, wydłużeniu ulegnie proces wyłonienia konkretnych lokalizacji elektrowni jądrowej. To w konsekwencji spowoduje konieczność zmian terminów pozostałych etapów realizacji projektu. W ostatnich dniach, Ministerstwo Skarbu Państwa pisemnie poinformowało Ministerstwo Gospodarki, że harmonogram ten będzie musiał przewidywać aktualizację terminów działań inwestora, gdzie uruchomienie pierwszego bloku pierwszej elektrowni planowane jest na 2027-29 rok – czytamy w dokumencie z resortu gospodarki.

Warto zaznaczyć, że zmiany w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej można wprowadzać co cztery lata, natomiast co dwa lata minister gospodarki ma obowiązek informowania o postępach w realizacji inwestycji.

Niestety, na dzień dzisiejszy chyba nikt z nas nie jest w stanie stwierdzić, czy termin 2027-2029 jest ostateczną datą uruchomienia pierwszego bloku. Tym bardziej, że z różnych źródeł docierają do nas
inne informacje np. według analiz Greenpeace elektrownia rozpocznie swoją działalność w 2031 roku…

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments