Elektrownia atomowa w Polsce już za 10 lat?

5 /5
(Ocen: 1)

Według NIK budowa elektrowni atomowej w Polsce jest zagrożona i możliwe, że do 2025 roku nie uda się zrealizować planowanej inwestycji. Natomiast, wiceminister gospodarki Jerzy Witold Pietrewicz zapewnia, że do 2025 roku powstaną dwa bloki elektrowni.

Wiceminister gospodarki Jerzy Witold Pietrewicz w swoim wystąpieniu w Senacie przedstawił stopień zaawansowania prac w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ). Ponadto, poruszył również tematy związane z zagrożeniami, jakie niesie ze sobą realizacja takiej inwestycji. Według wiceministra projekt nie jet zagrożony opóźnieniami.

Polska elektrownia atomowa

Jerzy Witold Pietrewicz w swoim przemówieniu zapewniał, że pierwsze bloki jądrowe mają powstać do 2025 roku – ich łączna moc będzie wynosić 3 tys. MW. Do 2030 roku mają zostać zbudowane kolejne bloki, których łączna moc będzie równa 6 tys. MW. Udział energii jądrowej w krajowej produkcji wyniesie wtedy 19%. Jak zapewniał wiceminister, dzięki budowie elektrowni jądrowej wzrosłoby nasze bezpieczeństwo energetyczne, a także ograniczylibyśmy emisję gazów cieplarnianych.

Wiceminister podkreślał, że budowa pierwszej elektrowni atomowej w Polsce jest projektem złożonym i jest wyzwaniem nie tylko technicznym, ale także organizacyjnym, biznesowym oraz społecznym. Pietrewicz wspomniał również o zagrożeniach dla środowiska i człowieka – dla Waszego uspokojenia 😉 : nad realizacją projektu ma czuwać specjalna i niezależna komisja.

Gdy u nas w Senacie i poza jego murami trwa gorąca dyskusja na temat budowy pierwszej elektrowni atomowej, to warto przypomnieć, że nasi zachodni sąsiedzi chcą w ogóle zrezygnować z energetyki jądrowej i przestawić się na prąd tylko z OZE – więcej informacji znajdziecie: Prąd tylko z OZE w Niemczech, czyli jak zdobywa się energetyczną niezależność.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments