ENEA fotowoltaika – opinie, recenzja

Ocena: 4.3 (ilość ocen: 4)

Ocena: 4.3
(ilość ocen: 4)

Kluczem do efektywnej, a tym samym opłacalnej fotowoltaiki jest właściwie zaprojektowana i zamontowana instalacja. Tę z kolei może zagwarantować jedynie profesjonalna firma fotowoltaiczna, dysponująca wiedzą i doświadczonymi instalatorami. Czy fotowoltaika ENEA spełnia te warunki? Czego można spodziewać się ofercie?

ENEA fotowoltaika – darmowa energia ze słońca dla pokoleń

ENEA to jedna z największych firm energetycznych w kraju. Jest również jednym z pięciu Operatorów Systemu Dystrybucyjnego (OSD), tuż obok firm takich jak Energa, Tauron, Innogy i PGE.

Grupa kapitałowa ENEA działa na różnych płaszczyznach branży energetycznej. Zajmuje się m.in.:

  • wydobyciem węgla kamiennego,
  • wytwarzaniem energii elektrycznej – w 2018 roku zajęła drugie miejsce w Polsce, z 26,5 TWh wyprodukowanej energii,
  • handlem i dystrybucją energią (prądu i ciepła) – głównie dla województw na zachodzie kraju.

Oprócz tego, podążając za światowymi i krajowymi trendami, ENEA angażuje się w odnawialne źródła energii. W 2019 roku, OZE stanowiło 15,78% wszystkich źródeł energii wykorzystywanych przez firmę ENEA.

Pod koniec 2016 roku przedsiębiorstwo wprowadziło do swojej oferty produkt o nazwie Energia+ Fotowoltaika ENEA. Dzięki niemu, zainteresowani klienci firmy mogą zamontować instalację fotowoltaiczną, by zacząć produkować tani i ekologiczny prąd na własne potrzeby. Do kogo skierowana jest oferta?


  • Prąd ze słońca? Niższe rachunki za energię elektryczną? Nawet 5.000 zł dopłaty do fotowoltaiki z programu Mój Prąd?

    W enerad.pl przygotowaliśmy dla Ciebie kompleksową usługę fotowoltaiczną. Skontaktuj się z naszym Specjalistą, który przeprowadzi Cię przez cały proces!

    Sprawdź ofertę fotowoltaiki


Kto może skorzystać z fotowoltaiki ENEA?

Zgodnie z informacjami znajdującymi się na stronie przedsiębiorstwa, z fotowoltaiki ENEA mogą skorzystać wyłącznie osoby, które są przyłączonymi do sieci klientami firmy. Oprócz statusu klienta, warunkiem skorzystania z oferty jest posiadanie odpowiedniego miejsca do montażu fotowoltaiki – może być to np. dom lub nieruchomość z działką. Oznacza to, że w tym miejscu można już wykluczyć osoby mieszkające w blokach, które mogłyby być zainteresowane chociażby fotowoltaiką na balkonie. Dobra wiadomość jest jednak taka, że ENEA panele fotowoltaiczne może umieścić zarówno na dachu, jak i na gruncie.

Inwestycję w fotowoltaikę we współpracy z ENEĄ mogą zdecydować się zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa. A co z innymi podmiotami? Jednostki samorządu terytorialnego i inne osoby prawne, które interesuje np. fotowoltaika dla gminy czy fotowoltaika dla parafii będą raczej musiały poszukać alternatywy wśród prywatnych firm zajmujących się montażem instalacji fotowoltaicznych.

Przejdźmy teraz do tego, w jaki sposób można zgłosić zainteresowanie ofertą fotowoltaiki od ENEI.

ENEA fotowoltaika – wniosek i co dalej?

Procedura kontaktowa jest bardzo prosta i nie wymaga ze strony klienta wiele wysiłku. Cały proces zamyka się zaledwie w kilku krokach.

ENEA Fotowoltaika – wniosek na stronie

Pierwszym etapem jest wypełnienie i przesłanie zgłoszenia dostępnego na stronie ENEA Fotowoltaika. Podaje się w nim najważniejsze dane na swój temat (imię, nazwisko, adres e-mail, telefon) oraz kilka informacji, które pozwolą na przygotowanie wstępnej oferty fotowoltaiki ENEA – m.in. planowane miejsce montażu, adres, przeciętne zużycie energii, rodzaj poszycia.

Kontakt ze strony firmy

Na tym etapie otrzymacie wstępną ofertę na instalację – w tym informacje na temat ceny fotowoltaiki, proponowanych podzespołów, a także możliwych form finansowania. Warto jednak podkreślić, że realizacją poszczególnych zamówień gigant energetyczny nie zajmuje się samodzielnie. Zamiast tego korzysta z pomocy Partnera – tym przypadku jest to dość znana firma, która również pod własną marką oferuje fotowoltaikę – HelioExpert. Co istotne, na odpowiedź od partnera nie będziecie musieli długo czekać – w naszym przypadku były to niecałe dwa dni.

Akceptacja oferty i montaż

Jeśli przedstawiony projekt Wam się spodoba, możecie podpisać umowę. Dopiero po tym etapie mogą ruszyć prace montażowe, które będzie wykonywać partner ENEI. W zależności od wielkości instalacji mogą one zająć od 1 dnia (moc 3-8 kW) do około 3 dni (moc 8-20 kW).

Formalności

Ostatnim etapem jest zgłoszenie instalacji do operatora sieci i wymiana licznika na dwukierunkowy. Jak zapewnia ENEA, klienci mogą w tym zakresie liczyć na pełne wsparcie. Dodatkowo, mogą oni otrzymać pomoc w pozyskaniu dodatkowych środków na inwestycję (np. dofinansowanie z “Mój prąd”).

ENEA fotowoltaika – cena i warunki oferty

Jeśli interesują Was szczegółowe warunki oferty, to musicie wiedzieć, że na stronie firmy nie znajdziecie żadnych bliższych informacji. By uzyskać jakiekolwiek dane na jej temat musielibyście wysłać zgłoszenie. Zrobiliśmy to jednak za Was 🙂 Zatem, jak prezentuje się fotowoltaika od ENEI?

Oferta została przygotowana dla domu jednorodzinnego, z dachem spadzistym pokrytym blachodachówką, nachylonym pod kątem ok. 45 stopni. Połacie dachu skierowane są na południowy zachód i nie posiadają żadnych elementów, które mogłyby zaciemniać panele. Przeciętne miesięczne zużycie energii dla omawianego przypadku wynosi ok. 200 zł.

Firma HelioExpert przygotowała dla klienta ENEI dwa warianty, które różnią się od siebie rodzajem paneli fotowoltaicznych.

Proponowana moc instalacji4,32 kW4,42 kW
Rodzaj paneliLongiSolar 360 WpVISOLAR-1 340 W
Ilość paneli1213
FalownikHUAWEI 2000-4KTL-MOHUAWEI 2000-4KTL-MO
Całkowita cena instalacji (brutto z montażem)25.210 zł26.802 zł

Jeśli chodzi o pierwszy, tańszy wariant, zestaw zawiera panele dość znanej marki Longi (które zajęły dobrą, 8 pozycję w naszym rankingu paneli fotowoltaicznych). Ich producent daje 25 lat gwarancji na uzysk nie mniejszy niż 84% – co jest niezłym wynikiem, oraz 10 lat gwarancji produktowej. Moc pojedynczego panelu w tym przypadku wynosi 360 W, czyli nieco więcej niż w przypadku przeciętnej oferty.

W drugim przypadku mamy do czynienia z panelami od niemieckiej firmy Viessmann, o mocy 340 W. Producent daje na nie 12 lat gwarancji produktowej i 25 lat gwarancji na uzysk powyżej 83%.

Dla obu wariantów przewidziano falownik marki HUAWEI, którego zaletą jest wysoka wydajność (ponad 90%), wbudowane ograniczniki przepięć (DC, AC) oraz interfejs akumulatorowy.

A jak wyglądają koszty? Uśredniona cena fotowoltaiki ENEA, w przeliczeniu na 1 kW wynosi ok. 5949 zł, czyli w granicach ceny rynkowej, która waha się od 4.500 do 6.500 zł. W kosztach zawiera się kompleksowa usługa – projekt i wykonanie instalacji, a także przygotowanie dokumentacji i wsparcie we wdrożeniu.

“ENEA Fotowoltaika” to rozwiązanie godne uwagi, które nie pozostaje daleko za konkurencją. Ofertę można by było jednak doszlifować, szczególnie, że konkurencja jest silna, co możecie sprawdzić za pomocą naszego rankingu firm fotowoltaicznych.

ENEA fotowoltaika – wymagania dla promocyjnych warunków

Warto zwrócić uwagę, że firma dla części klientów indywidualnych przewidziała specjalny rabat. Osoby dysponujące Kartą Dużej Rodziny, które zdecydują się na montaż instalacji o mocy do 10 kW, mogą otrzymać zniżkę w wysokości nawet 250 zł na 1 kW. Czyli, przy założeniu, że posiadacie taką kartę i zamontujecie instalację o mocy 5 kW, możecie otrzymać aż 1250 zł rabatu.

Co więcej, co jakiś czas ENEA we współpracy z Partnerem organizuje promocje, z której mogą skorzystać również pozostali klienci firmy. Dla przykładu osoby, które zdecydują się na skorzystanie z oferty w terminie od 01.04. – 30.06. 2020, otrzymają gratis w postaci inteligentnej opaski.

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Fotowoltaika ENEA – zalety i wady

Podsumujmy teraz plusy i minusy oferty fotowoltaiki od jednej z największych firm energetycznych w Polsce:
Zalety fotowoltaiki ENEA
Znana, stabilna marka – która daje większe poczucie bezpieczeństwa inwestycji
Dobrej jakości podzespoły – z długimi okresami gwarancji
Jakość obsługi – szybka odpowiedź, zawierająca wyczerpujące informacje
Promocje dla klientów i rabat dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny
Jasne zasady współpracy
Pomoc w skorzystaniu z dofinansowania do fotowoltaiki 2020

Wady fotowoltaiki ENEA
Cena, nieco wyższa niż w przypadku konkurencji
Brak dedykowanych ofert finansowania – a taką zawierała m.in. fotowoltaika od Taurona

Podsumowanie recenzji i nasza opinia

Stosunek jakości do ceny
Szybkość realizacji
Jakość obsługi
Zastosowane podzespoły
Montaż instalacji
Najnowsze aktualności / recenzje

Dodaj komentarz