Energa buduje pierwszy w kraju magazyn energii

0 /5
(Ocen: 0)

energa-logo-gazW okolicach Pucka powstanie pierwszy w Polsce magazyn energii, który zabezpieczy sieć przed pracą rozproszonych elektrowni OZE. Inwestycja realizowana jest przez firmę Energa-Operator.

Energa to firma, która intensywnie inwestuje w zieloną energią – jest ona właścicielem m.in. elektrowni słonecznej w gminie Czernikowo, czy elektrowni szczytowo-pompowej Żydowo. Kolejnym krokiem i chyba trochę naturalnym, jest realizacja pierwszego w naszym kraju magazynu energii, który pomoże w lokalnym bilansowaniu energii i zapewni bezpieczeństwo energetyczne.

W połowie kwietnia Energa podpisała umowę z firmą Qumak, która dostarczy system. Projekt magazynu będzie gotowy w połowie września. Natomiast, praca badawcze Energi, Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Instytutu Energetyki Oddział Gdańsk już się rozpoczęły – w połowie 2018 roku zostaną opublikowane wyniki oraz katalog nowych usług systemowych.

Magazyn powstanie w okolicach Pucka – będzie on oparty o systemy magazynowania energii o mocy 0,75 MW i 1,5 MWh pojemności. Na terenie inwestycji, przez firmę Energa Wytwarzanie, zostanie wzniesiona elektrownia fotowoltaiczna o mocy 84 kW. Warto nadmienić, że będzie to kolejna inwestycja OZE na tym terenie – obecnie na obszarze znajdują się elektrownie wiatrowe i biogazowania. Obiekty posłużą Enerdze do testowania nowych usług systemowych.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments