Energia elektryczna w Polsce przede wszystkim z węgla?

0 /5
(Ocen: 0)

elektrownia węglowaChociaż na świecie panuje trend przechodzenia z tradycyjnych źródeł energii, na te bardziej ekologiczne. To w Polsce, minister energii zapewnia, że dla nas, najlepszym i najtańszym rozwiązaniem jest węgiel. Tchórzewski wskazuje, że przejście na OZE znacząco odczułyby nasze portfele.

Odejście od energii pochodzącej z węgla może podnieść nasze rachunki za prąd nawet o 100 proc. – taką refleksją podzielił się z opinią publiczną minister energii, Krzysztof Tchórzewski. Według szefa resortu, dla Polski i jej obywateli lepszym i bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie wsparcie sektora węglowego.

Dla poparcia swoich słów, minister przedstawił koszty o jakich mowa. W przypadku pozyskania energii z węgla wynoszą one za 1MWh 160-180 zł, z biogazowni wzrastają do ok. 350 zł, z wiatraków sięgają już ok. 450 zł. Różnicę widać gołym okiem. Jednak to nie koniec kosztów.

Według unijnych wymogów na koniec 2015 roku udział OZE w naszym kraju miał wynosić 10 proc., ale zeszły rok zamknęliśmy na poziomie 12 proc., przekroczenie kosztowało Polaków 700 mln złotych. A łączne nakłady na energię odnawialną kosztowały nas 4,7 mld zł.

Jak zaznacza Tchórzewski, nie stać nas na takie wydatki, a także nie widzi on sensu w takim pośpiechu. W związku z tym, minister rozpoczął negocjacje z UE, aby wydłużyć okresy przejściowe.

Wsparcie dla polskiego węgla

Uwzględniając powyższe liczby, minister uważa, że dla naszego kraju najlepszym rozwiązaniem na dzień dzisiejszy będzie energia elektryczna z węgla. Wsparciem dla polskiego górnictwa ma być powołanie Polskiej Grupy Górniczej (PGG), w której skład wchodzi 11 kopalni, 4 zakłady oraz część centrali z Kompanii Węglowej.

Minister pozytywnie odniósł się do zawiązania PGG i jak zaznacza, według niego to dobry krok biznesowy, który może uratować nasze górnictwo. Tchórzewski widzi w tym przedsięwzięciu szansę, która oddali widmo uzależnienia się Polski od rosyjskiego węgla.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen prądu w Internecie. Dzisiaj nie tylko porównujemy koszty kWh energii elektrycznej oraz gazu, ale również tworzymy dla Was rankingi, recenzje oraz eksperckie artykuły z innych branż energetycznych, takich jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments