Energia elektryczna z czarnej dziury?

5 /5
(Ocen: 1)
Profesor Stephen Hawking

źródło: http://www.hawking.org.uk/

Obecnie w wielu krajach trwa intensywne przestawianie się z tradycyjnych elektrowni na zielone technologie. Zadanie nie jest łatwe, o czym możemy się przekonać na naszym krajowym rynku. A co by było gdyby energię elektryczną można byłoby pozyskiwać z… czarnej dziury? Taki pomysł przedstawił profesor Stephen Hawking.

Doroczne wykłady organizowane przez BBC, Reith Lectures przyciągają najwybitniejsze umysły naszych czasów. Podczas swojego drugiego wykładu profesor Hawking powiedział, że małe czarne dziury mogłyby być zamieniane na elektrownie, a pozyskany prąd z takiego obiektu zaspokoiłby zapotrzebowanie całego świata! Jak to możliwe? Jak zaznaczył profesor Hawking, mała czarna dziura wielkości góry emitowałaby promieniowanie gamma i rentgenowskie o mocy około 10 miliona megawatów!

Niestety, zadanie tylko pozornie wydaje się być łatwe ponieważ czarne dziury to obszary czasoprzestrzeni, których nie może opuścić nawet światło. Nie ma możliwości, aby na obecnym etapie trzymać na Ziemi małe czarne dziury, ale byłoby możliwe trzymanie czarnej dziury w bezpiecznej odległości od naszej planety np. na orbicie okołoziemskiej.

Jest też kolejny problem z małymi czarnymi dziurami, które mogłyby dostarczać prąd na Ziemię… Otóż jeszcze w przestrzeni kosmicznej nie znaleziono takiego obiektu. Według profesora, takie obszary istnieją, ale obserwacja wszechświata nie potwierdziła teorii wybitnego naukowca.

Oczywiście profesor ma także sposób na rozwiązanie tej sytuacji: moglibyśmy sami stworzyć mikro czarne dziury. Na taką możliwość wskazują badania prowadzone przez CERN (Europejska Rada Badań Jądrowych), w których wykorzystywany jest Wielki Zderzacz Hadronów – niektóre kolizje cząstek mogłyby tworzyć mikro czarne dziury.

Pomysł profesora jest naprawdę genialny, wyeliminowałby wiele problemów, z którymi zmaga się współczesny świat. Niestety, okiełznanie czarnej dziury i pozyskanie z niej prądu może być bardzo trudnym zadaniem. A na etapie dzisiejszej technologii wydaje się to być wręcz niemożliwe…

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments