Energia elektryczna z fal morskich?

0 /5
(Ocen: 0)

Farmy wiatrowe na morzu nikogo już nie dziwią, jednak możliwe, że w przyszłości większy procent energii elektrycznej będzie wytwarzany za pomocą fal morskich. Polscy naukowcy skonstruowali wynalazek, który może odmienić oblicze odnawialnych źródeł energii.

Dotychczas produkowanie energii elektrycznej z fal morskich było możliwe, ale rozwiązanie wiązało się z wysokimi kosztami – udział prądu z fal morskich w Unii Europejskiej wynosi zaledwie 0,02 proc. Proporcje już niedługo mogą się zmienić, a to za sprawą wynalazku polskich naukowców, którzy stworzyli podwodny zespół prądotwórczy.

Wynalazek został opracowany przez dr hab. inż. Bolesława Kuźniewskiego, wykładowcę Wydziału Mechanicznego Akademii Morskiej w Szczecinie. Urządzenie składa się z zespołu prądotwórczego, silnika, generatora elektrycznego, przekładni mechanicznej (ruchome łopatki) oraz skrzydeł znajdujących się na obracającym wale. Wynalazek umieszczony jest w warstwie falującej wody, dzięki czemu łopatki przemieszczają się, wprowadzając tym samym w ruch wał napędowy, a ten napędza prądnicę.

Podwodny zespół prądotwórczy przeszedł testy oraz symulacje komputerowe. W najbliższym czasie powstanie prototyp, którego czekają wyzwania na prawdziwym morzu 🙂 Urządzenie zostało już zgłoszone do polskiego urzędu patentowego. Jeśli próby w warunkach naturalnych zakończą się sukcesem, to dzieło wykładowcy z Akademii Morskiej w Szczecinie czeka świetlana przyszłość, gdyż w odróżnieniu od innych technologii, jest ona prostsza, efektywniejsza i tańsza.

ilustracja: freeimages.com

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments