Energooszczędny Dom Przyszłości RWE w Bottrop

0 /5
(Ocen: 0)

Bottrop miasteczko przemysłowe jakich wiele w Zagłębiu Ruhry, ale to właśnie tutaj powstał modelowy projekt smart city. Jedną ze sztandarowych inwestycji jest energooszczędny Dom Przyszłości RWE.

„Miasto Innowacji w Zagłębiu Ruhry” to projekt, który powstał z inicjatywy spółek działających w regionie Ruhry, do Grupy Inicjatywnej należy również RWE. Głównym założeniem programu jest stworzenie miasta przyjaznego dla mieszkańców, inwestorów oraz środowiska naturalnego – projekt koncentruje się na pięciu filarach: mieszkanie, praca, energia, miasto oraz mobilność. Pierwszym pilotażowym miastem zostało typowo przemysłowo-górnicze Bottrop.

Od 2010 roku w mieście zrealizowano ponad 200 projektów, dzięki którym zostało ono zmodernizowane. Z pewnością sukces nie byłby możliwy, gdyby nie wspólne działania mieszkańców, podmiotów prywatnych oraz publicznych. Dzisiaj miasto jest modelowym przykładem smart city.

Warto nadmienić, że rewitalizacja ośrodków miejskich z pewnością nie skończy się tylko na Bottrop – według ekspertów do 2050 roku aż 70% populacji będzie mieszkać w miastach i będzie zużywać aż 75% całej energii, dlatego też takie zmiany są po prostu nie fanaberią, a koniecznością. Wracając do niemieckiego miasta, to w enerad.pl w szczególności zainteresował nas energooszczędny dom, który powstał przy współudziale RWE.

energooszczędny dom w Bottrop

fot. RWE.

Energooszczędny dom RWE w Bottrop

Ciekawą realizacją projektu jest modernizacja domu z lat 60-tych – w Niemczech domy kilkudziesięcioletnie stanowią aż 3/4 wszystkich mieszkalnych obiektów. „Dom przyszłości RWE” przeszedł kompleksowe działania, które obejmowały przebudowy od piwnicy po sam dach. Wymieniono m.in. całą instalację elektryczną, zastosowano m.in. czujniki ruchu, czujniki do drzwi,. W obiekcie wykorzystano również nowoczesne systemy RWE: RWE SmartHome, RWE Home Power Solar, RWE SmartHome Power Control Solar. Ponadto, dom posiada własną stację ładowania samochodu elektrycznego.

Jaki jest rezultat tych wszystkich działań? Otóż dom stał się obiektem plusenergooszczędnym, który jest aż w 99% niezależny energetycznie. Dzięki zastosowanym technologiom ograniczono nie tylko zużycie energii, ale również emisję CO2. Dla nas bomba, chociaż jedna kwestia nie daje nam spokoju – ile kosztowała cała inwestycja, czy koszty modernizacji starego domu nie były wyższe niż zbudowanie nowego od podstaw? Na razie nie uzyskaliśmy odpowiedzi na nurtujące nas pytania 🙂

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments