E.ON Foton opinie: Fotowoltaika, Pompy ciepła, Magazyny energii, Stacje ładowania

Funkcjonująca obecnie pod nazwą E.ON Foton firma posiada bardzo szeroką ofertę w zakresie usług energetycznych, opracowaną jeszcze pod marką Foton Technik. Instalator zajmuje się między innymi montażami rozwiązań technologicznych z zakresu odnawialnych źródeł energii, a więc fotowoltaiką, pompami ciepła, czy magazynów energii. Dodatkowo E.ON Foton działa w branży elektromobilności oferując swoim klientom instalacje w zakresie domowych i publicznych stacji ładowania samochodów elektrycznych. Co jeszcze ma do zaproponowania firma E.ON Foton? Czy warto zainteresować się jej ofertą?

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Magazyny energii od E.ON Foton – cena, warunki

E.ON Foton jako firma aktywnie działająca w branży odnawialnych źródeł energii doskonale zdaje sobie sprawę z faktu potrzeby optymalizacji zużycia energii elektrycznej zarówno w skali makro, jak i każdego, prywatnego gospodarstwa domowego. Cel ten można osiągać za pomocą popularyzacji magazynów energii, będących doskonałym rozwiązaniem również w zakresie maksymalizacji autokonsumpcji energii wytwarzanej w prosumenckich instalacjach fotowoltaicznych. E.ON Foton posiada w swojej ofercie magazyny energii wiodących producentów, których montaż wykonuje na terenie całej Polski.

Magazyny energii E.ON Foton – dla kogo?

Realne zmiany w procesie transformacji energetycznej można zaobserwować jedynie w przypadku współpracy różnych grup odbiorców. Zasada ta dotyczy także użytkowników magazynów energii, które by pełnić swoją rolę w zakresie odciążania krajowej infrastruktury sieci elektroenergetycznych powinny być stosowane na szerszą skalę zarówno przez prosumentów indywidualnych, jak i prosumentów zbiorowych, niewielkie firmy i duże przedsiębiorstwa. E.ON Foton jako firma aktywnie działająca w polskim sektorze energetycznym wie, jak istotne jest rozpowszechnienie magazynów energii wśród różnych grup klientów i dlatego swoją ofertę instalacyjną kieruje do:

 • właścicieli domów jednorodzinnych
 • przedsiębiorców
 • rolników i właścicieli gospodarstw agroturystycznych

Z oferty montażu magazynu energii w E.ON Foton mogą skorzystać także wszystkie osoby, którym, zależy na posiadaniu ekologicznego i oszczędnego systemu energetycznego łączącego magazyn energii z fotowoltaiką. Instalator zapewnia kompleksową obsługę w tym zakresie proponując nie tylko magazyny energii, ale także panele i falowniki wiodących producentów.

Magazyny energii od E.ON Foton – oferta

Najpopularniejsze na rynku magazyny energii wykonywane są obecnie w dwóch technologiach akumulatorowych: litowo-żelazowo-fosforanowej (LFP) oraz litowo-jonowej w pozostałych wariantach (np. NCM lub NCA). Technologia determinuje wiele kluczowych parametrów tych urządzeń decydujących między innymi o ich sprawności i żywotności. E.ON Foton postanowił nawiązać współpracę z jednym z największych producentów magazynów energii – firmą BYD. Urządzenia te charakteryzują bardzo dobre parametry i doskonała współpraca z instalacjami fotowoltaicznymi. Do najważniejszych cech magazynów energii BYD montowanych przez E.ON Foton należą:

 • modułowa konstrukcja pozwalająca skalować system;
 • technologia litowo-żelazowo-fosforanowa;
 • żywotność na poziomie 6000 cykli ładowania / rozładowania;
 • 10 lat gwarancji producenta;
 • systemy zabezpieczające przed przegrzewaniem się ogniw;
 • opcja użytkowania w trybie UPS – awaryjnego zasilania;
 • możliwość pracy w trybie off-grid;
 • wysoka odporność obudowy – IP66.

Magazyn energii E.ON Foton – cena

Instalacja magazynu energii to nie tylko wybór urządzenia i podłączenie go w wybranym przez klienta miejscu. W usługę montażu akumulatora włączone jest wykonanie audytu, doradztwo w wyborze urządzenia i ewentualna pomoc w dopełnieniu formalności związanych z dofinansowaniem magazynu energii, a także wszelkie prace instalacyjne i zgłoszeniowe. Montaż magazynu energii w E.ON Foton jest zatem wyceniany indywidualnie, a cena końcowa uzależniona jest od potrzeb klienta, stopnia skomplikowania instalacji, ceny magazynu energii w zależności od jego pojemności, a także innych zmiennych. Chcąc poznać koszt usług warto skontaktować się bezpośrednio z E.ON Foton i przedstawić swoją sytuację i wymagania.

Stacje ładowania od E.ON Foton – cena, warunki

Jedną z najpoważniejszych przeszkód na drodze do bardziej dynamicznego rozwoju branży elektromobilności w Polsce, jest niewystarczająca infrastruktura stacji ładowania samochodów elektrycznych. Chodzi tu zarówno o ogólnodostępne stacje ładowania działające w ramach sieci konkretnego operatora, jak również domowe ładowarki, które odgrywają ogromną rolę w koszcie ogólnym eksploatacji elektrycznego lub hybrydowego pojazdu. E.ON Foton chcąc mieć swój udział w rozwoju polskiej branży e-mobility przygotował ofertę dedykowaną wszystkim podmiotom zainteresowanym instalacją stacji ładowania EV.

Stacje ładowania E.ON Foton – dla kogo?

Celem aktywnego wspierania rozwoju infrastruktury stacji EV w Polsce, oferta firm montujących stacje ładowania powinna uwzględniać różne typy odbiorców. Chodzi tu nie tylko o operatorów ogólnodostępnych ładowarek często oferujących szybkie ładowanie DC, ale także o wszystkie podmioty zorientowane na promocję elektromobilności. E.ON Foton zdecydował się wyszczególnić w swojej ofercie zestaw usług montażowych i eksploatacyjnych w zakresie stacji ładowania EV trzy główne grupy klientów:

 • właściciele miejsc parkingowych w garażach podziemnych – nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu możliwości montażu stacji ładowania EV (np. typu wallbox) przy własnym miejscu parkingowym w garażu podziemnym. Po wydaniu stosownych zgód przez zarząd wspólnoty, E.ON Foton wykonuje ekspertyzę instalacji, projekt podłączenia, a następnie montuje ładowarkę;
 • właściciele domów jednorodzinnych – własna ładowarka do samochodu elektrycznego w połączeniu z fotowoltaiką może zminimalizować koszty eksploatacji pojazdu. E.ON Foton jest w stanie dostarczyć audyt instalacji, projekt i montaż takiego systemu;
 • osoby chcące korzystać z publicznych stacji ładowania E.ON Foton – E.ON Foton posiada najwięcej publicznych stacji ładowania EV w Warszawie, dla których obowiązuje stała, ujednolicona stawka 1,99 zł za kWh. Rozmieszczenie i lokalizacja stacji widoczne są w aplikacji Nexity.

Stacje ładowania od E.ON Foton – szczegóły oferty

E.ON Foton zadbał o to, aby jego oferta montażu stacji ładowania była możliwie najbardziej kompleksowa. Dla przykładu – w przypadku zlecenia otrzymanego od właściciela domu jednorodzinnego specjaliści oferują ładowarki o różnej mocy, którą dobierają do instalacji klienta, a następnie cały montaż realizują we własnym zakresie. Przebieg realizacji zlecenia montażu domowej ładowarki przez E.ON Foton wygląda następująco:

 1. Analiza mocy przyłączeniowej, jaką dysponuje gospodarstwo domowe;
 2. Wysłanie zamówienia na optymalnie dobraną stację ładowania do dealera;
 3. Wypełnienie przez klienta formularza dostępnego w serwisie E.ON Foton celem wykonania indywidualnej wyceny przez instalatora;
 4. W przypadku braku możliwości przygotowania wyceny, specjaliści E.ON Foton umawiają się z klientem na wizję lokalną;
 5. Klient akceptuje wycenę, a instalator wysyła do niego zamówiony sprzęt;
 6. Ekipa monterska ustala z klientem odpowiadający mu termin wykonania instalacji;
 7. Specjalista po przeprowadzeniu montażu stacji ładowania wdraża klienta w jej funkcjonowanie.

Stacje ładowania E.ON Foton – cena

W opisie etapów realizacji zlecenia montażu stacji ładowania samochodów elektrycznych przez E.ON Foton znajduje się moment, w którym instalator sporządza indywidualną wycenę usługi montażu, a w przypadku braku możliwości wykonania zdalnej wyceny umawia się z klientem na wizję lokalną. Fakt ten wskazuje, że każde zlecenie instalacji ładowarki EV, jest przez E.ON Foton rozpatrywane indywidualnie nie tylko pod kątem realizacji, ale także kosztów inwestycji, jakie będzie musiał ponieść klient. Cena stacji ładowania w kontekście samego urządzenia uzależniona jest natomiast od modelu ładowarki, jej mocy i ewentualnych, dodatkowych funkcji, jakie oferuje. Chcąc zatem poznać koszty montażu stacji ładowania EV w E.ON Foton należy skontaktować się bezpośrednio z instalatorem.

Sprawdź bezpłatnie oferty na magazyn energii

E.ON Foton Fotowoltaika – cena, warunki

Instalacja fotowoltaiczna E.ON Foton to doskonały sposób na zapewnienie sobie ekologicznej energii. Fotowoltaika jest cicha i bezemisyjna, a właściwie zamontowana może działać przez dziesiątki lat niemal całkowicie bezobsługowo. Jednocześnie każde 1.000 kWh wyprodukowanej energii słonecznej to niemal tona dwutlenku węgla mniej w atmosferze. Instalacja słoneczna to również rachunki za energię niższe o kilkadziesiąt procent. W zależności od konfiguracji PV i systemu rozliczeń, różnica może wynieść nawet od 60 do 90%. E.ON Foton w swoich systemach słonecznych wykorzystuje podzespoły od wiodących producentów, dzięki czemu klienci firmy mogą liczyć na wydajne i bezproblemowe działanie.

Dla kogo jest E.ON Foton Fotowoltaika?

E.ON Foton Fotowoltaika to oferta skierowana do każdego odbiorcy, który chce płacić niższe rachunki za prąd, chroniąc jednocześnie środowisko naturalne. W szczególności zaś mogą skorzystać z niej:

 • konsumencifotowoltaika dla domu od E.ON Foton to wciąż jedna z najpopularniejszych opcji. W ramach oferowanego pakietu COMFORT Care, klienci indywidualni mogą trzymać 10-letnie ubezpieczenie systemu, 5-letnią gwarancję na kompletną instalację PV, 10-letnie rozszerzenie gwarancji falownika, czy montaż zabezpieczeń premium.
 • przedsiębiorcy, zarówno Ci, zainteresowani systemem produkującym energię na potrzeby własne, jak i inwestorzy, planujący budowę farmy fotowoltaicznej. Klienci biznesowi mogą wybrać dla siebie szereg bonusowych usług, np. 5-letnią rękojmię uwzględniającą przeglądy czy 10-letnie ubezpieczenie systemu.
 • rolnicy – sporo zyskać dzięki fotowoltaice E.ON Foton mogą również właściciele gospodarstw rolnych, np. wykorzystując nieużytki do produkcji taniego prądu na potrzeby produkcji rolnej.

Każdy z klientów może liczyć na ofertę dopasowaną do swoich indywidualnych potrzeb. Przyjrzyjmy się zatem bliżej warunkom fotowoltaiki E.ON Foton.

E.ON Foton Fotowoltaika – oferta

Jedną z mocniejszych stron oferty E.ON Foton Fotowoltaika są z pewnością podzespoły montowane w systemach fotowoltaicznych.

W przypadku paneli fotowoltaicznych, firma postawiła m.in. na moduły Astronergy czy JA Solar, czyli urządzenia pochodzące od największych producentów paneli PV. Cechują się ona bardzo dobrymi parametrami pracy (potwierdzonymi m.in. testami PVEL) oraz doskonałym stosunkiem jakości do ceny. Co ciekawe, ten wykonawca posiada w swojej ofercie również panele fotowoltaiczne własnej marki – Aura. Są one produkowane przez grupę E.ON Foton, która jest gwarantem ich jakości i wytrzymałości. Montuje się nie tylko w Polsce, ale również m.in. w Niemczech.

Jeśli chodzi o falowniki, to w swoich instalacjach fotowoltaicznych E.ON Foton stosuje sprawdzone rozwiązania. W ofercie wykonawcy znajdziemy urządzenia od takich producentów jak:

 • Huawei,
 • GoodWe,
 • SolarEdge,
 • Fronius.

Są to marki gwarantujące jakość i bezproblemową, wieloletnią pracę. Charakteryzuje je wysoka sprawność, innowacyjne rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa (np. AFCI) oraz długa gwarancja. Wszystkie te marki znajdziecie w naszym rankingu falowników fotowoltaicznych.

Fotowoltaika E.ON Foton – cena

Prawidłowo zaprojektowany i ekonomiczny system fotowoltaiczny powinien być skrojony “na miarę”, bezpośrednio pod indywidualne potrzeby inwestora. Zapewnia to maksymalną wydajność i najkrótszy czas zwrotu. Takie podejście oznacza jednak, że precyzyjne określenie ceny fotowoltaiki E.ON Foton (oraz każdej innej instalacji PV) nie będzie możliwe bez wcześniejszej analizy profilu energetycznego klienta, czy charakterystyki miejsca montażu.

By poznać koszt fotowoltaiki E.ON Foton należy zatem zwrócić do przedstawiciela firmy z prośbą o wykonanie darmowego, niezobowiązującego audytu.

Klienci firmy E.ON Foton mogą liczyć na pomoc w zdobyciu środków na finansowanie inwestycji. Przykładowo, dla klientów indywidualnych E.ON Foton przygotował korzystne warunki kredytu na fotowoltaikę. Dla firm i rolników, oprócz tego, E.ON Foton przygotował także leasing fotowoltaiki. Każdy podmiot współpracujących z firmą może również liczyć na wsparcie w pozyskiwaniu dofinansowań czy ulg.

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Pompy ciepła od E.ON Foton – cena, warunki

Polacy coraz większą wagę przywiązują do ekologii i środowiska. W związku z czym, ogromną popularnością cieszą się w ostatnich latach wszelkie rozwiązania z zakresu  odnawialnych źródeł  energii, takie jak chociażby instalacje fotowoltaiczne, czy kolektory słoneczne. Bezpowrotnie mija również czas pieców na węgiel czy kotłów gazowych, miejsce których zastępują ekologiczne, nowoczesne i komfortowe urządzenia grzewcze jakimi są pompa ciepła. Stosowane są one zarówno do ogrzewania domów jednorodzinnych, budynków wielorodzinnych, jak i innych obiektów. Albowiem dom z pompą ciepła to wiele korzyści, takich jak m.in.

 • dbałość o środowisko – pompa ciepła nie emituje szkodliwych spalin, a do swojego działania wykorzystuje głównie OZE (tylko 25 proc. energii pochodzi z sieci);
 • oszczędności – pompy ciepła są obecnie najbardziej opłacalnymi urządzeniami grzewczymi. Charakteryzują się one najwyższą klasą energetyczną A++ i A+++. Dla przykładu, roczny koszt ogrzewania powietrzną pompą ciepła dla domu 150 m2, to wydatek rzędu 3.500 zł rocznie;
 • wielofunkcyjność – urządzenie to może służyć nie tylko do ogrzewania budynku i przygotowania ciepłej wody użytkowej, ale i do chłodzenia pomieszczeń latem;
 • wygoda i komfort użytkowania, jest to bowiem urządzenie bezobsługowe, które nie wymaga praktycznie żadnej aktywności ze strony użytkownika (wystarczy jedynie odpowiednio ustawić regulator i dostosować temperaturę do swoich indywidualnych potrzeb);
 • współpraca z fotowoltaiką i rekuperacją, dzięki czemu koszty związane z eksploatacją domu można obniżyć do minimum (więcej o tym w artykule: Pompa ciepła z rekuperacją i fotowoltaiką – czy to dobre rozwiązanie?);
 • brak dodatkowych kosztów w przypadku budowy domu – nie trzeba bowiem uwzględniać w jego projekcie m.in. kotłowni, komina spalinowego, czy magazynu na opał.

Pompy ciepła od E.ON Foton – dla kogo?

Również E.ON Foton w swojej bogatej ofercie ekologicznych rozwiązań posiada powietrzne pompy ciepła, które doskonale sprawdzą się zarówno w przypadku budynków nowych, jak i modernizowanych, gdzie:

 • mogą stanowić jedyne źródło ciepła wykorzystywane do ogrzewania budynku i do przygotowywania ciepłej wody. Tego typu układy stosuje się przede wszystkim w domach pasywnych i energooszczędnych. Wówczas jeżeli potrzeby cieplne nie mogą być pokryte w całości przez pompę to może ona współpracować z wbudowaną grzałką elektryczną (układ monoenergetyczny);
 • mogą współpracować z istniejącym już w budynku źródłem ciepła, wykorzystującym inny nośnik energii, taki jak np. olej opałowy, czy gaz ziemny. Po podłączeniu pompy ciepła do takiej instalacji może ona współdziałać z drugim źródłem w trybie biwalentnym równoległym (jednocześnie pracują wówczas oba źródła ciepła) lub alternatywnym (kocioł zaczyna wtedy pracować przy spadku temperatury poniżej pewnej ustalonej wartości).

Co ważne, firma E.ON Foton ma w swojej ofercie pompy ciepła zarówno dla domu, jak i firm, oraz gospodarstw rolnych.

Pompy ciepła od E.ON Foton – oferta

Klienci E.ON Foton mogą wybierać pośród pomp ciepła powietrze-woda, typu monoblock-hydrobox. Cały układ wraz z czynnikiem chłodzącym nowej generacji R32 znajduje się w ich przypadku w jednostce zewnętrznej, natomiast ciepło transportowane jest do wnętrza domu przy użyciu roztworu wody i glikolu. Takie rozwiązanie to duża zaleta, ponieważ układ taki napełniany jest czynnikiem chłodzącym w fabryce (co minimalizuje ryzyko błędu), a dodatkowo urządzenia takiego nie trzeba już rejestrować w odpowiednim urzędzie (więcej na ten temat w naszym artykule: Powietrzna pompa ciepła split czy monoblok). W ofercie E.ON Foton znajdują się:

 • pompy ciepła E.ON Foton Air 7/11/19;
 • pompy ciepła  E.ON Foton Air All In One 7/11.

Należy tu podkreślić, że powietrzne pompy ciepła od E.ON Foton nie tylko mają kilka przewag nad gruntowymi pompami ciepła (takich, jak m.in. dużo szybszy montaż i o wiele niższe koszty, czy brak odwiertów i rozkopywania działki), ale również wyróżniają się pośród innych powietrznych pomp ciepła: 

 • energooszczędnością – A+++ i A++;
 • niezawodnością w każdej temperaturze (od -25°C do 43°C);
 • najlepszą technologię na rynku;
 • maksymalnym bezpieczeństwem;
 • bezinwazyjną, szybką metodę instalacji (2-3 dni);
 • niskimi kosztami obsługi serwisowej;
 • cichą pracę – do 52 dB(A) na zewnątrz i 44 dB(A) wewnątrz;
 • przyjaznym środowisku czynnikiem chłodniczym – R32;
 • innowacyjnym rozwiązaniem w jednym urządzeniu (silnik inwerterowy, automatyczny system odszraniania, system rewersyjny pozwalający na chłodzenie budynku);
 • zaawansowanymi czterema trybami pracy;
 • inteligentnymi algorytmami optymalizującymi użytkowanie urządzenia.

Oczywiście należy zwrócić tu uwagę na to, że firma E.ON Foton zapewnia również swoim klientom:

Pompa ciepła E.ON Foton – cena

Cena pompy ciepła głównie uzależniony jest od dolnego źródła. Do najdroższych należą gruntowe pompy ciepła (do kosztu samego urządzenia doliczyć trzeba wtedy wydatki związane z kolektorem – poziomym lub pionowym, co wiąże się z koniecznością wykonania skomplikowanych prac ziemnych). Znacznie tańszy jest montaż pompy ciepła powietrznej, przy czym, to jaki będzie całkowity koszt takiej inwestycji, w dużej mierze zależeć będzie od:

 • producenta pompy ciepła (urządzenia topowych marek mogą być droższe);
 • firmy montującej pompy ciepła (w tym od jej doświadczenia i pozycji na rynku);
 • górnego źródła – niskotemperaturowa pompa ciepła może najefektywniej dostarczyć ciepło do pomieszczeń za pomocą ogrzewania podłogowego (lub innego płaszczyznowego);
 • parametrów pompy ciepła (w tym współczynników wydajności COP i SCOP, czy oczywiście mocy pompy ciepła);
 • powierzchni budynku i technologii, w jakiej wybudowany został budynek, jak również sposobu użytkowania jego wnętrz).

Zakup pompy ciepła to nadal spory wydatek, można go jednak obniżyć korzystając z:

Sprawdź bezpłatnie oferty na pompę ciepła

E.ON Foton – zalety i wady

Usługi E.ON Foton związane z montażem fotowoltaiki, pomp ciepła, ładowarek EV czy magazynów energii mogą liczyć na pozytywny odbiór wśród klientów. Co wpływa na taką opinię o E.ON Foton?

Zalety E.ON Foton

Marka o ugruntowanej pozycji, należąca do największej grupy energetycznej w Europie (jeden z OSD)
Kompleksowa oferta dostosowana do potrzeb różnych klientów
Renomowane urządzenia od wiodących producentów
Wieloletnie doświadczenie
Wsparcie w pozyskaniu środków – m.in. z kredytu czy dotacji
Realizacja usług na terenie całego kraju
5-letnia gwarancja na instalację
Indywidualne podejście do oferty

Wady E.ON Foton

Problemy w komunikacji z klientami
Opóźnienia w montażach
Brak własnych ekip montażowych

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Instalacje fotowoltaiczne
Pompy ciepła
Magazyny energii
Obsługa klienta
Montaż instalacji
Oferta
E.ON Foton Foton to kontrahent o stabilnej pozycji, należący do międzynarodowego koncernu energetycznego. Wieloletnie doświadczenie, zdobywane na międzynarodowych rynkach zaowocowało opracowaniem kompleksowej, przemyślanej oferty produktów. Decydując się na współpracę z E.ON Foton Foton możecie mieć fotowoltaikę, pompę ciepła, magazyn energii i ładowarkę do samochodów elektrycznych od jednego wykonawcy - to wygoda i oszczędność czasu w jednym. Wykorzystywane przez instalatora urządzenia są dostarczane przez wiodących producentów, co oznacza jakość i bezproblemową pracę. Klienci firmy mogą też liczyć na profesjonalne doradztwo i wsparcie na każdym etapie współpracy. Niestety, firma nie posiada własnych ekip montażowych, co w okresach wzmożonego zainteresowania usługami może skutkować opóźnieniami w montażach. Zdarzają się również problemy w komunikacji z klientami.
4.7
Nasza ocena
Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments