Expander – opinie i recenzja. Czy brać u nich kredyt?

Ocena: 4.4 (ilość ocen: 13)

Ocena: 4.4
(ilość ocen: 13)

Expander miał interesujący początek. Najstarsza firma w Polsce zajmująca się pośrednictwem kredytowym, rozpoczęła swoją działalność od serwisu internetowego w 2000 roku. Jednak szybko okazało się, że klienci o planach finansowych częściej wolą rozmawiać z ekspertem osobiście, a nie przez internet. Dlatego Expander zmienił swój model biznesowy i rok później otworzył pierwszą placówkę doradztwa kredytowego. Od tego czasu Expander wraz z Open Finance – który dołączył do rywalizacji o klientów nieco później – tworzyli wspólnie rynek pośrednictwa finansowego.

Dziś Expander jest liderem w pośrednictwie kredytowym. W 2019 roku co szósty kredyt, był zaciągany z pomocą jego ekspertów. Po 20 latach działalności firmy widać, że korzystanie z internetu podczas wyboru kredytu staje się coraz bardziej popularne. Co więcej Expander szybko dostosował się do ograniczeń związanych z epidemią COVID-19. Szukasz informacji i opinii o Expanderze? Po tym artykule będziesz wiedział, czy warto brać z nimi kredyt!

Jakie usługi świadczy Expander?

W porównaniu do Open Finance zakres usług finansowych Expandera jest nieco mniejszy. Właściwie brakuje wśród nich tylko produktów inwestycyjnych. Te jednak jeszcze do niedawna (czytaj, do afery GetBack) były dostępne w Expanderze. O tym pewnie Expander chciałby zapomnieć. W końcu jego obecny sukces, to wynik głównie kłopotów największego rywala – Open Finance. A ten zapracował sobie na utratę zaufania klientów.

Osoby, które miały kontakt z Expanderem i funduszem Trigon mają na pewno nienajlepsze zdanie o tej firmie. Choć wygląda na to, że sprzedaż obligacji związanych z firmą GetBack w Expanderze nie przybrała dużej skali, wycofanie z oferty produktów inwestycyjnych (przynajmniej na stronie internetowej) pokazuje, że firma postarała się ratować swoją twarz. Na szczęście w przypadku pozostałych produktów, Expander zbiera już lepsze opinie konsumentów. U eksperta Expandera możemy szukać pomocy w staraniu się o:

kredyt hipoteczny,
kredyt gotówkowy,
pożyczkę hipoteczną,
kredyt i usługi finansowe dla firm,
ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie majątkowe i wypadkowe,
wyszukanie nieruchomości.

Ten ostatni element usług dołączył w Expanderze niedawno, bo w 2019 roku. Wtedy właśnie ruszyła ich wyszukiwarka nieruchomości.

W sekcji z komentarzami – na końcu strony – znajdziesz opinie o Expander Advisors, pozostawione przez naszych czytelników.

Jak działa Expander?

Expander jako pośrednik kredytowy nie może pobierać opłat od swoich klientów. Kto zatem płaci Expanderowi? Wynagrodzenie dla eksperta pochodzi z prowizji od banku za pozyskanie klienta. Warunki działania Expandera i innych pośredników kredytowych określa ustawa z 23 marca 2017 roku. Według pośrednicy finansowi mają obowiązek podzielić się z nami informacjami na temat tego:

z jakimi instytucjami współpracują,
jakie otrzymują od nich wynagrodzenie.

Dzięki temu, możemy skorzystać z usług eksperta i upewnić się, że oferty, które nam przedstawił nie są najlepsze tylko dla niego 😉

Według ustawy o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami kredytowymi z marca 2017 roku, tytuł doradcy kredytowego należy się tylko osobom, które nie otrzymują prowizji od instytucji finansowych, a ich wynagrodzenie pochodzi od samych klientów.

Aktualnie Expander współpracuje z 12 bankami i kilkunastoma innymi instytucjami finansowymi:

Banki współpracujące z Expanderem:

Alior Bank, BOŚ Bank, Pekao SA, Pekao Bank Hipoteczny, Bank Pocztowy, PKO BP, BNP Paribas, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, Bank Millennium, Citi Handlowy.

Do kogo należy Expander?

Expander kilkukrotnie zmieniał właścicieli. Jeszcze pod szyldem niezależnych doradców, 100% udziałów Expandera wykupił GE Investments od spółki Softbank. Następnie w 2010 roku Expander stał się własnością Innova Capital, by ostatecznie w 2015 roku zostać przejętym przez brytyjską grupę ubezpieczeniową Aviva.

W związku z ustawą z dnia 23 marca 2017 roku Expander został zmuszony porzucić wcześniejsze logo. Nazwę “Expander – Niezależny Doradca Finansowy” zastąpiono “Expander – Ekspert Finansowy”.

Kredyt z Expanderem w czasie koronawirusa?

Nie powinno dziwić, że ekspertom kredytowym zależy na utrzymaniu działalności nawet podczas epidemii COVID-19. Zainteresowani usługami Expandera mogą umówić się na spotkanie wideo. W porównaniu do Open Finance, który proponuje kontakt telefoniczny lub osobisty, to Expander z możliwością wideorozmowy wyprzedza o krok konkurencję.

Oczywiście pozostaje też możliwość zwykłego kontaktu telefonicznego. Tego właściwie w Expanderze nie unikniemy, aby porozmawiać przez internet z ekspertem finansowym. Żeby umówić się na spotkanie wideo będzie potrzebny telefon do konsultanta, który prześle nam na e-mail link do rozmowy przez internet. Na plus wyróżnia się też to, że takie wideospotkanie możemy umówić na dowolnym etapie starania się o kredyt lub inny produkt finansowy.

Expander wyróżnia się aktualnie też od konkurencji dostępnością na stronie opcji LiveChatu. Wygodne rozwiązanie, jeśli chodzi o sprawdzenie podstawowych informacji. W moim przypadku – gdy wcieliłem się w rolę klienta – taki wirtualny ekspert wydał się rzeczywiście pomocny. Z drobną uwagą, którą jednak trudno uznać za zarzut. W czasie rozmowy na live chacie widać wyraźnie, że ekspertowi zależy na tym, aby pozostawić kontakt lub umówić rozmowę z konsultantem Expandera. Nie wymagajmy zatem zbyt wiele od tego kanału komunikacji.

LiveChat działa dobrze. Dowiemy się najważniejszych informacji. Nawet jeżeli zdarzają się drobne problemy (jak u mnie), po odświeżeniu strony mogłem kontynuować rozmowę z wirtualnym ekspertem w miejscu, w którym się urwała.

fragment rozmowy na live chacie Expandera

(źródło: Expander.pl)

fragment transkrypcji czatu Expander

(źródło: transkrypcja LiveChatu z wirtualnym ekspertem Expandera)

Kalkulatory finansowe Expandera

Na stronie Expandera znajdziemy różne kalkulatory finansowe – kalkulator zdolności kredytowej, kredytu hipotecznego, kredytu gotówkowego i inne. Nie pod każdym można podpisać, że jest rzeczywiście pomocny. Cześć z nich w miarę dobrze stara się oszacować np. koszt kredytu gotówkowego. Spójrzmy na początek, co liczy kalkulator zdolności kredytowej Expandera.

Expander i jego kalkulator zdolności kredytowej

kalkulator zdolności expander

(źródło: Expander.pl)

Wynik zdolności wygląda na podejrzanie wysoki. Zdolność na 285 tys. zł przy kredycie na nieruchomość wartą 300 tys. zł oznaczałoby, że Expander ma dostęp do kredytów hipotecznych z wkładem własnym mniejszym niż 10%. A w tym przypadku dokładnie z LTV 95%. Jest to niemożliwe, jeżeli sprawdzimy jaki wkład własny trzeba posiadać w 2020 roku.

Kalkulator Expandera nie tylko zawyża zdolność. Wygląda na to, że część parametrów do wypełnienia jest w nim tylko na pokaz.

kalkulator zdolnosci expander drugi wynik

(źródło: Expander.pl)

Spadek zdolności tylko o 1256 zł przy kosztach życia wyższych o 1500 zł i 3 dodatkowych osobach w gospodarstwie domowym? W takiej sytuacji zdolność kredytowa powinna drastycznie spaść. Nasz kalkulator zdolności kredytowej (przy oprocentowaniu kredytu 4%) dla powyższych parametrów pokazuje zdolność maksymalną klienta na kwotę 52 786,80 zł.

Kalkulator kredytowy Expandera

Lepiej wypada za to kalkulator realnych kosztów kredytu – choć to też określenie na wyrost, ponieważ realne koszty mógłby taki kalkulator policzyć w przypadku, gdyby brał rzeczywiste oferty kredytów. Tutaj mamy tylko szacunek na podstawie sztywno przyjętych parametrów zobowiązania (np. oprocentowanie w wysokości 3,40% lub wysokość ubezpieczenia pomostowego).

fragment wyniku kalkulatora Expandera

(źródło: Expander.pl)

Zaletą tego kalkulatora jest to, że poza kosztami kredytowymi szacuje też jakie inne opłaty będzie musiał ponieść kredytobiorca. Przy kredycie hipotecznym są to najczęściej koszty związane z ubezpieczeniami (np. niskiego wkładu własnego, nieruchomości, na czas braku wpisu do hipoteki), podatkiem PCC oraz taksą notarialną.

Porównywarka kredytów Expandera

Możemy w niej sprawdzić zarówno ofertę kredytów hipotecznych i kredytów gotówkowych. Na tle innych porównywarek internetowych nie wyróżnia się niczym na plus i minus. Ot, kolejne narzędzie, które ma zachęcić nas do kontaktu z ekspertem Expandera, oferując w zamian nieco informacji na temat interesujących nas produktów finansowych.

widok porównywarki kredytów expander.pl

(źródło: Expander.pl)

Co ciekawe porównywarka Expandera potrzebuje trochę czasu zanim poda nam ranking ofert dla wybranych parametrów. Przez chwilę nawet myślałem, że nigdy nie dowiem się jakie kredyty proponuje dla mnie Expander. W każdej próbie musiałem czekać od ok. 21 do 35 sekund na wynik porównania (a było ich kilka). Czekanie “umilał” mi migający napis: “Szukamy dla Ciebie najlepszego kredytu…”. Nie wiem czemu ma służyć takie rozwiązanie, bo raczej dobrego wrażenia to po sobie nie zostawia.

Kredyt gotówkowy z Expanderem – czy warto?

Kredyt gotówkowy jest produktem, który przy podstawowej wiedzy finansowej można zaciągnąć samemu. Często jednak przeszacowujemy swoje zdolności. Cóż podobno rozum jest najbardziej sprawiedliwie rozdysponowanym dobrem na świecie 😉

Może rzeczywiście wystarczy nam dobry ranking kredytów gotówkowych, aby wybrać najlepszą ofertę. Jednak konsultacja z ekspertem Expandera jest bezpłatna. Jeżeli szukając kredytu gotówkowego nie wszystkie informacje są dla nas jasne, przydać się mogą wskazówki pośrednika.

Pamiętajmy, że możemy wymagać od pośredników kredytowych informacji o tym z jakimi bankami współpracują i jaką prowizję od nich otrzymują. Dzięki temu poznamy, czy przedstawiona nam oferta jest rzetelna i uczciwa. Expander w porównaniu z Open Finance współpracuje z mniejszą liczbą instytucji.

A jeśli chcemy mieć zaprezentowaną ofertę ze wszystkich banków, będzie trzeba prawdopodobnie udać się do niezależnego doradcy kredytowego. Tam jednak to my zapłacimy za wynagrodzenie doradcy, a nie bank (jak u pośredników).

Kredyt hipoteczny z Expanderem – czy warto?

Kredyt hipoteczny to jeden z bardziej wymagających produktów finansowych. Chyba tylko więcej problemów mogą przysparzać oferty funduszy inwestycyjnych. W przypadku kredytów mieszkaniowych, należy posiadać szeroką wiedzę na temat finansów. Tutaj pomoc eksperta może być bezcenna.

Podobnie jak w przypadku kredytów gotówkowych możemy wymagać od eksperta Expandera podzielenia się informacją o tym, z iloma bankami współpracuje i jakie wynagrodzenie od nich otrzymuje za pozyskanego klienta.

Biorąc pod uwagę złożoność kredytów hipotecznych można też rozważyć udanie się po pomoc do niezależnego doradcy kredytowego. Mamy tu gwarancję, że porównanie ofert nie będzie miało związku z prowizją za klienta od banku.

Zalety i wady Expandera

Zalety Expandera:

lider wśród pośredników kredytowych (najwięcej udzielonych z pomocą Expandera kredytów hipotecznych),
możliwość umówienia się z ekspertem Expandera na wideorozmowę przez internet,
dostępny LiveChat z wirtualnym ekspertem,
szeroki zakres usług finansowych,
współpraca z 12 bankami.

Wady Expandera:

negatywne opinie na temat produktów inwestycyjnych Expandera,
kalkulator zdolności Expandera,
długi czas oczekiwania na wynik porównywarki kredytowej Expandera.

Masz inną opinię o Expander? Korzystałeś z ich usług? Podziel się śmiało swoim doświadczeniem z naszymi czytelnikami!

Podsumowanie recenzji i nasza opinia

Zakres usług finansowych
Pomoc ekspertów finansowych
Kredyt gotówkowy z Expanderem
Kredyt hipoteczny z Expanderem
Najnowsze aktualności / recenzje

  1. Spoko firma…. w tym roku brałem kredyt z Expanderem. Fakt – na liveczacie nie dowiedziałem się za wiele ale za to już na spotkaniu z doradcą było ok. Wszystko ogarnął za nas wiec polecam każdemu kto nie cierpi papierologii bo nawet szybko poszło. Pozdro dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają walkę o swój kredyt – przejść przez to samemu to droga przez mękę 🙂

  2. Przed 12 laty doradczyni z expandera doradziła mi kredyt we frankach mimo że w złotówkach różnił się minimalnie .Pamiętać będę tą panią długo!! W związku z tym nie polecam.

Dodaj komentarz