Facebook: nowe centrum serwerowe zasilane tylko OZE

5 /5
(Ocen: 1)

Jakiś czas temu na naszym fanpage’u umieściliśmy informację, że Google od 2020 roku chce wykorzystywać tylko energię zieloną. W nieco skromniejsze ślady firmy z Mountain View idzie kolejny internetowy gigant, czyli Facebook, który chce zasilać energią z OZE nowe centrum serwerowe.

Coraz chętniej największe marki świata inwestują w OZE – plany nierzadko są ambitne i część firm, tak jak Google, chce się wyłącznie przestawić na zieloną energię. Na ekologiczne rozwiązania, w nieco skromniejszej skali, stawia również Facebook, który chce wykorzystać prąd z własnej farmy wiatrowej do zasilania nowego centrum serwerowego. Obiekt powstanie w Forth Worth w Teksasie, inwestycje wycenia się na 1 mld dolarów, i będzie gotowy już pod koniec 2016 roku. Według projektu, centrum w 100% będzie zasilane prądem pochodzącym z farmy wiatrowej należącej do… Facebook’a.

Farma wiatrowa Facebook’a powstanie w odległości 90 mil od centrum serwerowego, a łączna moc inwestycji wyniesie 200 MW. Jak zapewniają przedstawiciele, farma będzie produkować więcej energii elektrycznej niż potrzebuje serwerownia. Projekt realizowany jest przy współpracy z Citigroup, Alterra Power Corporation oraz Starwood Energy Group, a produkcja prądu rozpocznie się w przyszłym roku.

Na koniec warto wspomnieć, że to nie jedyna serwerownia Facebook’a, która wykorzystuje w pełni do zasilania zieloną energię. W 2013 roku w szwedzkiej miejscowości Luleå została uruchomiona serwerownia (pierwsza tego typu inwestycja Facebook’a w Europie), która korzysta tylko z zielonej energii pochodzącej z pobliskiej elektrowni wodnej. Natomiast w 2014 roku w Altoona w stanie Iowa w USA do użytku została oddana serwerownia, która wykorzystuje w 100% prąd pochodzący z energii wiatrowej.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments