Faktura za gaz – jak ją czytać?

3.33 /5
(Ocen: 6)
Rachunki za gaz są bardzo rozbudowane. Często piszecie do nas z prośbą o ich rozszyfrowanie. Dlatego dziś zapraszamy Was do artykułu, w którym krok po kroku omówimy całą fakturę!

Podstawowe wiadomości o rachunku za gaz

Na samym początku musimy wyjaśnić, dlaczego na fakturze jest tak wiele wyszczególnionych pozycji. A tutaj sytuacja jest identyczna, jak w przypadku rachunku za prąd. Łączna kwota do zapłaty to suma:

  • opłaty za dystrybucję gazu,
  • opłaty za sprzedaż gazu.

Dzięki temu rozbiciu możliwa jest zmiana sprzedawcy gazu bez żadnych przerw w dostawie lub modyfikacji w infrastrukturze gazowej. I pamiętajcie: jeśli z nowym dostawcą podpiszecie umowę kompleksową, to dalej będzie przychodził tylko jeden rachunek. Firma gazowa rozliczy się z dystrybutorem (OSD) w Waszym imieniu.

Teraz omówimy poszczególne elementy rachunku za błękitne paliwo. Jest ich całkiem sporo. Oprzemy się przy tym, na rachunku udostępnionym przez PGNiG. A który wygląda następująco:

faktura gaz PGNIG z opisem

Przykładowa faktura, źródło PGNiG

Informacje postanowiliśmy podzielić na te, które są ze względu na prawidłowe dokonywanie płatności, oraz te z zakresu sprzedaży i dystrybucji. Po prostu na co innego patrzymy, gdy analizujemy wysokość rachunku i gdy tworzymy polecenie przelewu.

Faktura za gaz – informacje o zużyciu i dystrybucji

W pierwszym odruchu zawsze patrzymy na kwotę do zapłaty i próbujemy określić, z czego ta kwota wynika. Dlatego właśnie zaczniemy od tych informacji.

Taryfa gazu (4)

To, jaką mamy taryfę gazu, zależy przede wszystkim od naszego deklarowanego miesięcznego (lub rocznego) zużycia. A to wynika z ilości i rodzaju urządzeń pobierających gaz. Dlaczego jest to ważne? Ponieważ od taryfy zależą takie taksy jak opłata handlowa oraz cena gazu za kWh.

Chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę również na to, że wielu sprzedawców nalicza dodatkowe opłaty, jeśli zużycie gazu odbiega od ustaleń dla danej taryfy. Skontrolowanie tego parametru pozwala często na szybkie sprostowanie i uniknięcia zawyżonego rachunku.

Wielkość zużycia (5)

Otrzymujemy tutaj informację, ile według gazomierza pobraliśmy błękitnego paliwa. Jednostki to kWh (kilowatogodziny). Jeśli bliższe są Wam metry sześcienne, to z naszym kalkulatorem możecie przeliczyć jednostki: Kalkulator: gaz w m3 na gaz w kWh – 1m3 gazu ile to kwh?

Cena za gaz (6)

Tutaj mamy informację, jaka jest stawka za 1 kWh paliwa gazowego. Stawka przypisana jest najczęściej do danej taryfy.

Opłata abonamentowa (7)

Związana ze świadczeniem usług sprzedaży. Jej wysokość jest zależna od taryfy oraz częstotliwości dokonywania odczytań wskazań gazomierza. Nie ma na nią wpływu bieżące zużycie gazu.

Opłata dystrybucyjna stała (8)

Wysokość tej opłaty jest stała. Naliczana jest ona za każdy miesiąc korzystania z infrastruktury gazowej. Pokrywa ona koszty utrzymania sieci dystrybucyjnej. Jeśli chcecie poczytać więcej na ten temat to zapraszamy do artykułu: Ceny dystrybucji gazu.

Opłata dystrybucyjna zmienna (9)

Tutaj kwota jest zależna od zużycia gazu w danym okresie. To opłata związana z kosztami przesyłu paliwa gazowego do naszego miejsca poboru.

Kwota do zapłaty (10)

To zsumowane wszystkie opłaty brutto, czyli dokładnie tyle, ile musimy przekazać firmie gazowej.

Rachunek za gaz – co kontrolować podczas dokonywania płatności?

Teraz czas na te elementy, które są ważne, gdy dochodzi do płatności. Powinniśmy bowiem się upewnić, co do tego, że pieniądze trafią do sprzedawcy gazu oraz czy na pewno opłacamy swój rachunek.

Termin zapłaty (11)

Data, do której jesteśmy zobowiązani do rozliczenia się z firmą gazową. Przekroczenie tego terminu może skutkować różnymi sankcjami, włącznie z odłączeniem gazu.

Numer konta (1)

W zasadzie firmę gazową najbardziej interesuje, abyście dokonali wpłaty na jej rachunek. I jest to zasadnicza kwestia podczas dokonywania płatności. Każdy z klientów PGNiG ma przypisany indywidualny rachunek do rozliczeń ze sprzedawcą gazu. W przypadku innych sprzedawców może być jednak inaczej.

Numer klienta (2)

Każda osoba, która ma podpisaną umowę z firmą gazową, ma też nadany indywidualny numer klienta. Po tym parametrze możecie skontrolować, czy w systemie informatycznym nie ma żadnego błędu. Gdyby nastąpił, to moglibyście otrzymywać rachunki kogoś innego:(

Adres punktu poboru (3)

To zawsze warto zweryfikować. Upewnijmy się, że rachunek został naliczony dla miejsca, z którego rzeczywiście korzystamy i na które została podpisana umowa z firmą gazową. Poniżej punktu (4) znajduje się też numer gazomierza. Powinien być on zgodny z podanym na umowie.

Dane identyfikacyjne faktury (A)

Czas na element, który nie został wyróżniony przez firmę gazową. Chodzi mianowicie o numer faktury oraz jej typ. Sam numer powinniście podać, jeśli samodzielnie dokonujecie przelewu z konta osobistego. Jeśli dokonujecie płatności w punkcie lub sklepie, to ważny będzie kod kreskowy.

Nawet jeśli rachunek do rozliczenia jest prawidłowy, to i tak ważna jest informacja, z jakiego tytułu dokonujecie wpłaty. Porządek w tym zakresie będzie pomocny, gdy po stronie sprzedawcy gazu pojawią się jakieś problemy z rozliczeniem lub informacja o zaległościach. Wy macie wtedy w ręku niezachwiany argument, że wszystko zrobiliście prawidłowo. Tak jest dla Was zdecydowanie bardziej bezpiecznie.

Jak obniżyć rachunek za gaz?

Jak widać, na część opłat nie mamy wpływu i jest to opłata dystrybucyjna stała. Rachunek za gaz można jednak znacząco obniżyć. Jak? Na przykład wybierając takiego sprzedawcę gazu, który zaoferuje nam niższe stawki.

Przy niskich taryfach gazu (W-1) powinniśmy skupić się na tym, by opłata abonamentowa było jak najniższa. Zależność między stawką abonamentu a kwotą do zapłaty doskonale widać w naszym kalkulatorze cen gazu dla taryfy W-1.

Odbiorcy z innych grup taryfowych powinni natomiast baczną uwagę zwracać na stawki za kWh. Im większe zużycie tym nawet groszowe różnice grają duże role. Można to sprawdzić w naszej porównywarce cen gazu dla taryfy W-3.

Mamy nadzieję, ze teraz łatwiej Wam będzie odczytywać Wasz rachunek za gaz! Jeśli macie pytania, to śmiało do nas piszczcie.

Informacje o autorze

enerad.pl

enerad.pl to pierwsza porównywarka cen energii w Internecie. Dzisiaj działamy dla Was nie tylko w branży energetycznej! Dostarczamy Wam porady, opinie, recenzje i rankingi z różnych branż.

Dodaj komentarz
guest
4 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
13 marca 2019 16:39

Dlaczego u mnie na rachunku wszystkie pozycje sa podwojne i z rozmymi kwotami ? Czy moze byc tak ze na jednym rachunku sa objete dwa obiekty przypisane na jednego wlasciciela ? Wynajmuje mieszkanie i mam podejrzenie ze wlasciciel kaze mi i swoje rachunki za gaz oplacac . jest to mozliwe ? Dwa nieszkania sa w jednym bloku na jedno nazwisko.

Wiesław Pisarczyk
Wiesław Pisarczyk
8 marca 2018 15:15

Patrzę na to wszystko i dochodzę do wniosku że WSZYSCY dodatkowi pośrednicy w sprzedaży gazu są skazani na porażkę bo MUSZĄ “DOGADAĆ SIĘ Z MONOPOLISTĄ PGNiG a “kowalski” za to zapłaci .KTO TUTAJ ROZDAJE KARTY? TO JEST PRZEKRĘT W “BIAŁY DZIEŃ “

Barbara
Barbara
9 marca 2018 07:50
Odpowiedz do:  Wiesław Pisarczyk

Dzień dobry,

Panie Wiesławie chodzi chyba o pozostałych sprzedawców gazu, pośrednicy to zupełnie inny temat. Wcale nie muszą sie oni dogadywać z PGNiG, dystrybutor gazu ma obowiazek współpracować ze wszystkimi podmiotami, które dostały odpowiednią koncesję na sprzedaż gazu. Poza tym sam przesył gazu jest taryfikowany.
Trochę mniej teorii spiskowych i wszystko będzie cacy 😉

Pozdrawiam,
Barbara
enerad.pl

MArcin
MArcin
31 grudnia 2018 16:31
Odpowiedz do:  Barbara

mniej teorii spiskowych – a jakim to k… prawem mam płacić za przesył stały i zmienny. Czy jak kupuje chleb i mleko to mam doliczoną dostawę i dystrybucje oraz abonament i opłatę handlową. Niech wliczą to wszystko do 1m3 gazu i wtedy klient miałby czarno na białym. A wy tak liczycie m3 na kWh przez współczynnik i razy milion dodatkowych opłat 4-7proc społeczeństwa może rozumie wasze OWU i cennik. BANDA ZŁODZIEJI I NACIĄGACZY