Cena falownika w 2022

Falownik cena 2022 - jaki jest koszt inwertera?

Inwerter fotowoltaiczny to jeden z kluczowych elementów instalacji PV. Urządzenie to występuje w różnych wariantach konstrukcyjnych, może też posiadać odmienne funkcjonalności, które wpływają na jego koszt. Jak kształtuje się cena falowników w 2022 roku? Czy w najbliższym czasie cena falowników do fotowoltaiki będzie rosnąć, czy spadać? Na te pytania odpowiemy w naszym artykule.

Fotowoltaika - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Falownik - cena w 2022 roku. Od czego zależy?

Nie bez przyczyny falowniki fotowoltaiczne określa się jako “serce” lub “mózg” instalacji fotowoltaicznej. Zadaniem inwertera jest bowiem przekształcenie prądu stałego, produkowanego przez panele, na prąd zmienny, który może być przez nas wykorzystywany do zasilania urządzeń elektrycznych.

Jednocześnie urządzenie to należy do najbardziej zaawansowanych elementów instalacji PV. Oprócz układów elektrycznych, falownik zawiera w sobie sporo podzespołów elektronicznych. Dość skomplikowana budowa oraz ogromne znaczenie dla instalacji solarnej sprawia, że cena falowników PV ma znaczący udział w ogólnych kosztach inwestycji w system fotowoltaiczny. Jest on tym większy, im mniejszą moc ma cała konstrukcja.

Jeśli chcecie wiedzieć więcej na temat budowy i działania falownika fotowoltaicznego, zachęcamy do zapoznania się z artykułem: Jak działa falownik? Jak jest zbudowany?

Cena falownika do fotowoltaiki - jaki ma udział w kosztach?

Według raportu “Rynek fotowoltaiki w Polsce 2022” opracowanego przez Instytut Energii Odnawialnej, w 2021 roku cena falownika fotowoltaicznego do instalacji o mocy ok. 5 kW stanowiła blisko 20% całkowitego kosztu przedsięwzięcia. Dla porównania, w systemach o mocy ok. 10 kW udział ten wynosił ok. 15%. Z kolei w instalacjach fotowoltaicznych o mocy 500 kW cena falownika (falowników) stanowiła już jedynie ok. 6-7% całkowitych kosztów inwestycji - w dużych systemach cenowy środek ciężkości przesuwa się w stronę modułów.

Ceny falowników 2022 - udział w kosztach

Źródło: IEO, "Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2022"

Oczywiście powyższe dane dotyczą uśrednionych wyników. W indywidualnych przypadkach udział cen inwerterów w kosztach instalacji PV może być odpowiednio większy lub mniejszy. Na cenę falownika fotowoltaicznego wpływa bowiem szereg zmiennych, takich jak:

  • marka urządzenia – na rynku falowników można znaleźć wielu producentów, o różnym doświadczeniu, którzy swoimi produktami starają się dotrzeć do różnych grup klientów. Ci, z dłuższym stażem i wyrobioną marką mogą sobie pozwolić na dyktowanie wyższych cen. Tak jest w przypadku urządzeń, np. Fronius czy SolarEdge (ten ostatni, w 2021 roku naliczał marżę w wysokości ponad 30%);
  • parametry pracy – w falownikach istnieje kilka parametrów, które będą miały znaczący wpływ na koszt urządzenia. Ważna jest przede wszystkim sprawność, czyli skuteczność transformacji prądu stałego na prąd zmienny. Najlepsze urządzenia mogą pochwalić się nawet ponad 98% sprawnością. Znaczenie ma jednak również ilość i wydajność układów MPPT, klasa ochronności IP, pobór mocy w stanie spoczynku czy temperaturowy zakres pracy. Jeśli szukacie najlepszych inwerterów, to zobaczcie nasz ranking falowników fotowoltaicznych;
  • wbudowane opcje – choć z zasady falowniki fotowoltaiczne działają podobnie, każdy z nich może charakteryzować się innymi funkcjonalnościami. Za ponadstandardowe rozwiązania, takie jak np. funkcja zasilania rezerwowego, możliwość ładowania akumulatorów czy wbudowane zabezpieczenia przed łukiem elektrycznym (czyli moduł AFCI) trzeba niekiedy zapłacić więcej;
  • typ – cena w 2022 roku w dużym stopniu uwarunkowana jest także typem i budową samego urządzenia. Co do zasady, falowniki jednofazowe są zwykle tańsze od tych trójfazowych, tak jak inwertery sieciowe są zwykle tańsze od swoich hybrydowych odpowiedników. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o rodzajach falowników, zachęcamy do zapoznania się z artykułem Jakie są rodzaje falowników? Czym się charakteryzują?;
  • moc urządzenia - pod tym względem zasada jest prosta - im mniejsza moc urządzenia, tym jego koszt większy, w przeliczeniu na jednostkę mocy;
  • gwarancja - zmienna ta jest dla falowników pewnego rodzaju wyznacznikiem jakości urządzenia. Sprzęty z dłuższą gwarancją mogą być droższe - szczególnie, że wielu producentów umożliwia odpłatne przedłużenie gwarancji.

Powyższa lista nie wyczerpuje jednak zmiennych wpływających na cenę falowników w 2022 roku. Co jeszcze może mieć znaczenie?

Falownik do fotowoltaiki - cena to również wypadkowa warunków rynkowych

Oprócz aspektów związanych z samym urządzeniem, spory wpływ na cenę falownika do fotowoltaiki ma również kwestia sytuacji gospodarczej w kraju i na świecie. Dlaczego?

Większość popularnych w Polsce marek falowników pochodzi z zagranicy. Głównie z Chin (stamtąd sprowadza się m.in. falowniki Huawei, Sofar Solar, Growatt czy Sungrow), ale także z Izraela (SolarEdge) czy Austrii (Fronius). Polskich falowników na rynku właściwie nie ma (mają marginalny udział). To oznacza, że słabość złotówki, którą możemy obserwować w ostatnich kilkunastu miesiącach, działa na naszą niekorzyść. Transakcji musimy bowiem dokonywać w walutach, na które obowiązuje u nas niekorzystny kurs (euro, dolar). Sytuację dodatkowo pogarsza inflacja w Polsce, która w połowie 2022 roku wynosiła ok. 14%. W praktyce oznacza to, że za tę samą kwotę możemy kupić o ok. 14% mniej niż jeszcze rok temu.

Do tego dochodzą problemy transportowe, związane m.in. z cenami paliwa i logistycznymi zawirowaniami postcovidowymi (wydłużone procedury celne, ograniczona przepustowość portów). Co więcej, na całym świecie brakuje ostatnio mikroprocesorów - a są one obecnie jednym z ważniejszych elementów budowy falowników.

Ograniczona podaż przekłada się na windowanie cen. Trzeba też pamiętać, że dystrybutorzy na lokalnym rynku mogą nakładać różne marże sprzedażowe - przez to nawet urządzenia o takich samych parametrach mogą być dostępne po mocno zróżnicowanych cenach.

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, należy w końcu odpowiedzieć na pytanie: jak kształtują się ceny falowników do fotowoltaiki w 2022 roku?

Ile kosztuje falownik w 2022 roku?

Cena falownika do fotowoltaiki dla domu (on-grid) o mocy do 10 kW wynosi od ok. 1.500 do 11.000 zł brutto. Za urządzenia o wyższej mocy trzeba zapłacić więcej, jednak wraz ze wzrostem mocy urządzenia spada cena w przeliczeniu na 1 Wp.

Jak wynika z analiz rynkowych przeprowadzonych przez enerad.pl, orientacyjne ceny falowników w 2022 roku, wyglądają następująco:

  • cena falowników jednofazowych o mocy do 3 kW - to od ok. 1,2 do 1,70 zł za 1 Wp;
  • koszt falowników do fotowoltaiki 5 kW-10 kW, trójfazowych wynosi od ok. 0,75 zł do ok. 1,08 zł za 1 Wp;
  • cena hybrydowych falowników 10 kW wynosi średnio od 1,13 zł do 1,42 zł za 1 Wp;
  • koszt mikroinwerterów oscyluje w graniach ok. 1,12 zł - 1,48 zł za 1 Wp.

Wszystkie powyższe stawki uwzględniają podatek VAT w wysokości 23%. Szczegółowe informacje i przykładowe cenniki znajdziecie w dalszej części artykułu.

Fotowoltaika - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie


OKREŚL PARAMETRY

PORÓWNAJ OFERTY

WYBIERZ NAJLEPSZĄ

Ceny falowników fotowoltaicznych a ich moc i typ

Wspominaliśmy już, że jednym z podstawowych kryteriów wpływających na cenę falowników do fotowoltaiki jest ich typ - wynikający z m.in. z charakterystyki współpracy z siecią elektroenergetyczną i siecią domową. Poniżej przygotowaliśmy zestawienie kosztów, uwzględniające falowniki jedno- i trójfazowe, o mocy do 10 kW, pochodzące od najpopularniejszych producentów.

Falownik jednofazowy - cena inwerterów do 3 kW. Ile trzeba zapłacić w 2022 roku?

Cena falownika jednofazowego o mocy od ok. 1 kW do 3 kW wynosi od ok. 1.300 zł do ok. 5.800 zł brutto, wliczając w to 23% podatek VAT. Ostateczna cena zależy jednak od marki, posiadanych funkcji, a także marży sprzedawcy.

Skąd górna granica mocy falowników jednofazowych? Maksymalna moc, jaką może osiągnąć jednofazowa instalacja fotowoltaiczna wynosi 3,68 kW. Ograniczenie to wynika m.in. z wymogów OSD. W efekcie jednofazowe inwertery fotowoltaiczne najczęściej charakteryzują się mocą od 1 kW do 3 kW.

Poniżej znajdziecie tabelę z przykładowymi cenami inwerterów jednofazowych, różnych marek.

Ceny falowników jednofazowych do fotowoltaiki typu on-grid

Marka/Model Moc Cena Cena za 1 Wp
Growatt MIC 1000TL-X 1 kW ok. 1.300 - 2.200 zł 1,30 - 2,20 zł
Sofar Solar 1100TL-G3 1,1 kW ok. 1.500 - 2.300 zł 1,36 - 2,09 zł
Huawei SUN2000

-2KTL-L1

2 kW ok. 3.000 - 3.700 zł 1,50 - 1,85 zł
FoxESS S2500 2,5 kW ok. 1.700 - 2.600 zł 0,68 - 1,04 zł
Fronius Symo 3.0-3-S 3 kW ok. 4.200 - 5.800 zł 1,40 - 1,93 zł
GoodWe GW3600T-DS 3,6 kW ok. 3.400 - 4.000 zł 0,94 - 1,11 zł

Po przeliczeniu w kategorii falowników jednofazowych, średnie stawki oscylują w granicach 1,20 - 1,70 zł za Wp.

Falownik do fotowoltaiki 5 kW-10 kW cena. Ile kosztuje falownik trójfazowy dla domowej instalacji?

Cena falownika do fotowoltaiki o mocy 5 kW-10 kW (trójfazowego) to od ok. 4.000 do ok. 7.800 zł brutto (23% VAT) dla najpopularniejszych marek (m.in. Fronius, Huawei, Sofar).

Falowniki, których moc przekracza 3,68 kW to już w większości urządzenia trójfazowe. W tej kategorii najpopularniejsze są modele o mocy nominalnej 5 kW (tak wynika m.in. z danych statystycznych dla “Mój Prąd 2022”).

Podobnie jak w przypadku falowników jednofazowych różnice w kosztach mogą być bardzo duże - nawet dla tych samych modeli. Wiele zależy bowiem od narzutów sprzedawcy. Różnice między poszczególnymi markami zależą natomiast od renomy producenta, gwarancji, a także wbudowanych funkcjonalności.

Poniżej znajdziecie przykładowe ceny falowników 5 kW-10 kW, trójfazowych.

Marka/Seria Moc Cena Cena za 1 Wp
Fronius Symo 3-M 5 kW 5.000 - 7.800 zł 1,00 - 1,56 zł
6 kW 5.500 - 7.900 zł 0,92 - 1,31 zł
8,2 kW 7.500 - 10.500 zł 0,91 - 1,28 zł
10 kW 8.000 - 10.600 zł 0,80 - 1,06 zł
Huawei Sun2000 KTL-M1 5 kW 5.000 - 7.600 zł 1,00 - 1,52 zł
6 kW 5.500 - 7.500 zł 0,92 - 1,25 zł
8 kW 6.000 - 10.500 zł 0,75 - 1,31 zł
10 kW 6.000 - 11.000 zł 0,60 - 1,10 zł
Sofar Solar KTL-X 5,5 kW 4.000 - 6.400 zł 0,80 - 1,28 zł
6,6 4.000 - 6.700 zł 0,60 - 1,01 zł
8,8 4.400 - 6.300 zł 0,50 - 0,71 zł
11 kW 4.700 - 6.900 zł 0,42 - 0,63 zł
FoxESS T-G3 5 kW 4.400 - 5.500 zł 0,88 - 1,10 zł
6 kW 4.500 - 5.500 zł 0,75 - 0,92 zł
8 kW 4.500 - 6.000 zł 0,56 - 0,75 zł
10 kW 5.700 - 6.300 zł 0,57 - 0,63 zł

Średnia cena falownika trójfazowego do fotowoltaiki o mocy 5 kW-10 kW wynosi od ok. 0,75 zł do ok. 1,08 zł w przeliczeniu na 1Wp.

Falownik hybrydowy 10 kW - cena w 2022 roku

Jeśli chodzi o falownik hybrydowy 10 kW, cena w 2022 roku dla najpopularniejszych modeli wynosi od ok. 7.800 zł do 17.200 zł (brutto z 23% VAT). Również i w tym przypadku ceny będą się różnić m.in. w zależności od producenta. Co więcej, koszty jednakowych modeli tej samej marki mogą się różnić w zależności od dostawcy.

Marka/Model Moc Cena Cena za 1 Wp
Solaredge SE10K-RWS 10 kW 13.700 - 15.500 zł 1,37 - 1,55 zł
GoodWe GW10k 10 kW 8.800 - 10.500 zł 0,88 - 1,05 zł
Fronius Symo Gen24 10.0 Plus 10 kW 15.000 - 17.200 zł 1,55 - 1,72 zł
Sofar Solar HYD10KTL-3PH 10 kW 10.800 - 16.700 zł 1,08 - 1,67 zł
Huawei SUN2000 10 KTL M1 10 kW 7.800 - 11.000 zł 0,78 - 1,10 zł

W przypadku falownika hybrydowego 10 kW średnia cena w przeliczeniu na 1 Wp waha się od 1,13 zł do 1,42 zł. Pomimo zwiększonej mocy urządzenia, cena jest zatem stosunkowo wysoka. Wynika to jednak bezpośrednio z opcji pracy w systemie mieszanym (z siecią elektroenergetyczną oraz z akumulatorami). Za tę funkcjonalność zawsze będzie trzeba zapłacić więcej.

Mikroinwertery - cena nadal większa od cen inwerterów stringowych?

Jeśli chodzi o mikroinwertery, to ich cena waha się od ok. 700 zł do 2.400 zł za urządzenie. Przy czym koszt ten może się różnorako rozkładać na obsługiwaną ilość modułów. Niektóre mikrofalowniki mogą współpracować z więcej niż jednym panelem PV. W praktyce oznacza to, że mikroinwerter o wyższej cenie całkowitej może być bardziej opłacalny po przeliczeniu na cenę jednostkową.

Przykładowe ceny mikroinwerterów w 2022 roku znajdziecie poniżej:

Nazwa Max. Moc (W) Max. ilość modułów Zakres cenowy Cena za 1 Wp
ApSystems DS3 880 W (urządzenia) 2 ok. 900 - 1000 zł 1,02 - 1,13 zł
Enphase IQ7+ 440 W (modułu) 1 ok. 700 - 1.000 zł 1,59 - 2,27 zł
Hoymiles HMT-2250 2250 W (urządzenia) 6-9 ok. 1.700 - 2.400 zł 0,75 - 1,06 zł

Dla najpopularniejszych mikrofalowników cena waha się od ok. 1,12 zł do 1,48 zł za 1 Wp. Oznacza to, że w większości przypadków stanowią one realną konkurencję dla standardowych falowników sieciowych. Wyjątkiem są urządzenia obsługujące wyłącznie jeden moduł. W przypadku takich mikrofalowników cena w przeliczeniu na 1 Wp bywa wyższa niż jednostkowy koszt falownika sieciowego (jednofazowego i trójfazowego).

Ceny falowników do fotowoltaiki - będą rosły czy spadną?

Według analiz Instytutu Energii Odnawialnej, średnie ceny inwerterów w latach 2017-2019 wykazywały zdecydowaną tendencję spadkową. W ostatnich dwóch latach (2020-2021) trend ten wyhamował - średnie ceny falowników zaczęły nawet delikatnie rosnąć. W 2021 roku przeciętny koszt inwerterów na rynku (o mocy do 250 kW) wynosił 0,67 zł/W netto. W kategorii urządzeń domowych (do 10 kW) stawka ta wynosiła 0,84 zł/Wp netto, czyli ok. 1,03 zł brutto.

Średnie ceny inwerterów w latach 2017 - 2021

Źródło: IEO, "Rynek Fotowoltaiki w Polsce w 2022 roku"

Według analiz enerad.pl, średnie ceny inwerterów o mocy do 10 kW wyniosły w 2022 roku 1,18 zł/Wp. Daje to wzrost o około 14% w stosunku do danych z 2021 roku.

Kolejny rok notujemy zatem wzrost cen falowników do fotowoltaiki. Biorąc pod uwagę wysoką inflację w Polsce, utrudnienia logistyczne i rosnące koszty transportowe, a także zwiększony popyt na podzespoły PV przy znacznych utrudnieniach produkcyjnych (braki w dostępie do komponentów), w najbliższych miesiącach możemy spodziewać się kolejnych wzrostów cen inwerterów. Pewną szansą może być zapowiadana przez Unię Europejską możliwość obniżenia podatku VAT na urządzenia do instalacji OZE. Jak na razie, w Polsce nie podjęto jeszcze kroków do realizacji tego zalecenia.

Fotowoltaika - Bezpłatne Porównanie Ofert: najlepsze 3 oferty dla Ciebie

OKREŚL PARAMETRY
PORÓWNAJ OFERTY
WYBIERZ NAJLEPSZĄ
Komentarze dołącz do rozmowy
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments