Falowniki fotowoltaiczne Growatt – opinie i recenzja

3.47 /5
(Ocen: 43)
Inwertery Growatt to jedne z najbardziej popularnych urządzeń w Polsce. Cenimy je za dobrą jakość, w bardzo atrakcyjnej cenie. Jednak to nie jedyne zalety falowników Growatt. Jaką mają sprawność? Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Falowniki Growatt w pigułce


Kraj pochodzenia
Chiny
Działalność
od 2011 roku
Gwarancja
10 lat
Sprawność
96,5% – 98,6%

Growatt – falowniki (i nie tylko) od jednego z liderów

Według międzynarodowej strony Growatt, firma została założona w 2011 roku, w Chinach (co ciekawe, polskie źródła jako datę powstania wskazują 2010 rok) i od razu na poważnie zajęła się budowaniem swojej pozycji. Jeszcze tego samego roku założyła filie w Australii, Niemczech i Hong Kongu. Rok później (w 2012 roku) falowniki Growatt były marką numer 1. w Chinach, a w kolejnych latach systematycznie zdobywały grono odbiorców w innych azjatyckich krajach, a także w Ameryce Północnej oraz Europie (m.in. w Wielkiej Brytanii, Holandii).

Intensywny rozwój sprawił, że już w 2017 roku Growatt zasłużył na miejsce w TOP 10 zestawienia firmy IHS Research, zawierającym marki falowników z największą sprzedażą. Rok później zdobył 3 miejsce w tym samym rankingu. W 2020 roku Growatt wywalczył sobie pierwsze miejsce w zestawieniu IHS Markit opracowanym dla urządzeń z segmentu domowych systemów PV. Jego udział w rynku globalnym wyniósł wówczas 16,6%. Od momentu założenia Growatt sprzedał ponad 3,8 mln inwerterów, które trafiły do ponad 150 krajów na całym świecie.

Inwertery (on-grid, off-grid, a także hybrydowe) to jednak niejedyne sprzęty produkowane przez Growatt. W ofercie, oprócz nich znajdziemy:

Trzeba więc przyznać, że firma zadbała o kompleksową i przemyślaną listę produktów.

Growatt Polska – czy firma ma siedzibę w naszym kraju?

Bogata oferta to nie jedyny argument, który może przekonać polskich inwestorów do wyboru tej marki. Mocnym plusem za, jest także obecność oddziału w Polsce.

Growatt Polska ma swoją siedzibę w Rudzie Śląskiej i działa już od 2014 roku. Filia, oprócz doradztwa technicznego oraz handlowego, prowadzi serwis inwerterów, a także organizuje szkolenia podnoszące kwalifikacje instalatorów.

W razie jakichkolwiek problemów, polscy użytkownicy falowników Growatt mogą zatem liczyć na wsparcie w ojczystym języku.

Falowniki Growatt – kluczowe parametry pracy

Jak informuje na swojej stronie Growatt Polska, awaryjność falowników Growatt wynosi zaledwie 0,54%. Taki poziom niezawodności nie byłby możliwy bez zastosowania wysokiej jakości komponentów i innowacyjnych technologii. Jak pracują inwertery Growatt? Wszystko zależy od serii i typu urządzenia.

Jak już wspominaliśmy, dla gospodarstw domowych Growatt opracował:

 • inwertery sieciowe, czyli inaczej falowniki on-grid, dostosowane do współpracy wyłącznie z siecią elektroenergetyczną. Są to urządzenia z serii: MIC 750-3300TL-X, MIN 2500-6000TL-X/XE/XH oraz MOD 3-15KTL3-X/XH;
 • inwertery off-gridowe, dostosowane do pracy poza siecią, z wykorzystaniem akumulatorów (przykład to Growatt SPF 4000-12000T DVM/HVM);
 • inwertery hybrydowe, posiadające zdolność pracy zarówno z siecią, jak i z magazynami energii (np. seria SPH3000-6000/TL BL-UP; SPA1000-3000TL BL czy SPA4000-10000TL3 BH).

Jakie są ich najważniejsze atrybuty pracy?

Inwertery Growatt i ich sprawność

W przypadku każdego falownika, jedną z kluczowych cech jest jego sprawność. Określa on stosunek skuteczności przetwarzania prądu stałego dostarczanego przez panele PV, na prąd zmienny, na którym działa większość urządzeń elektrycznych.

Większość producentów paneli PV podaje informacje aż o dwóch rodzajach sprawności:

 • maksymalnej, która określa górny pułap możliwości przetwarzania jednej energii na drugą, przy założeniu optymalnych warunków pracy;
 • europejskiej, która podaje jaką skuteczność pracy osiąga inwerter, działając w warunkach naszego kontynentu (a konkretnie jego środkowej części).

Jak wygląda sprawność inwerterów Growatt? Poniżej znajdziecie tabelę zestawiającą parametry dla przykładowych urządzeń.

Seria Typ Sprawność maksymalna Sprawność europejska
Growatt MIN 2500-6000 TL-X/XE/XH jednofazowy, sieciowy, 98,2 – 98,4% 97,1 – 97,5%
Growatt MIC 750~3300TL-X jednofazowy, sieciowy 97,4 – 97,6% 96,5 – 97,1%
Growatt MOD 3-9KTL3-X trójfazowy, sieciowy 98,3 – 98,6% 97,5 – 98,1%
Growatt MOD 10-15KTL3-X trójfazowy, sieciowy 98,6% 98,1 – 98,2%
Growatt MOD 3-10KTL3-XH trójfazowy, sieciowy, (z obsługą baterii) 98,3 – 96,6% 97,5 – 98,1%
Growatt SPH3000-6000 jednofazowy, hybrydowy 97,5 – 97,7% 97 – 97,1%
Growatt SPA4000-10000TL3 BH trójfazowy, hybrydowy 97,6 – 98,2% 97 – 97,5%

Growatt może pochwalić się sprawnością zbliżoną do tego, co oferuje konkurencja, czyli na poziomie ok. 97-98%. Tylko poszczególne, jednofazowe sprzęty osiągają mniej niż 97% i jest to zupełnie naturalne – podobnie jak różnice występujące między sprawnością maksymalną a europejską.

Przewymiarowanie falownika Growatt

Innym ważnym parametrem opisującym falowniki jest stosunek mocy wejściowej DC do wyjściowej mocy znamionowej AC. Dlaczego?

Przyjmuje się, że inwertery, ze względu na swoją charakterystykę pracy (mocniej obciążone urządzenie pracuje z większą sprawnością) oraz specyfikę określania mocy modułów (według STC – standardowych warunków testowych, występujących bardzo rzadko) powinny być niedowymiarowane względem modułów. Innymi słowy, moc wejściowa DC powinna być wyższa od mocy wyjściowej AC. O ile? Jakie jest prawidłowe przewymiarowanie falownika Growatt?

Informację na ten temat zawsze powinniśmy znaleźć w karcie katalogowej konkretnej serii urządzeń. I tak przykładowo, jeśli chodzi o Growatt MOD 3-10KTL3-XH maksymalne, dopuszczalne przez producenta przewymiarowanie modułów względem falownika wynosi 100% (przy mocy nominalnej AC na poziomie 3 kW, zsumowana moc modułów może wynieść aż 6 kW). Przewymiarowanie dla serii Growatt MIC 750-3300TL-X wynosi już jednak 30-40%. Z kolei dla falowników Growatt z serii MOD 10-15KTL3-X maksymalne przewymiarowanie to 50%.

Uwaga! Warto się upewnić, że przewymiarowanie falownika Growatt nie przekroczy dopuszczalnej przez producenta granicy. W przeciwnym wypadku, w razie ewentualnej awarii możemy mieć problem ze skorzystaniem z gwarancji.

Opcje bezpieczeństwa i funkcjonalności falowników Growatt

Rozwój technologii fotowoltaicznych sprawia, że inwertery mają aktywny udział w zabezpieczaniu pracy całej instalacji fotowoltaicznej. W tym celu montuje się w nich różnego rodzaju zabezpieczenia. W przypadku inwerterów Growatt będzie to:

 • ochrona przed odwróconą polaryzacją,
 • zabezpieczenie przed przepięciami AC/DC,
 • zabezpieczenie przed zwarciami AC,
 • kontrola rezystancji izolacji,
 • monitoring zwarcia doziemnego,
 • ochrona przed pracą wyspową,
 • system monitorowania przebicia prądu,
 • zabezpieczenie przed łukiem elektrycznym (AFCI),
 • monitoring prądu różnicowego.

Falowniki Growatt oprócz tego badają oczywiście również parametry sieci, analizując m.in. napięcie. Zgodnie z wytycznymi OSD posiadają też funkcję sterowania mocą bierną (dostęp do niej jest ograniczony dla użytkowników końcowych – zmian powinien dokonywać wyłącznie instalator).

Growatt – aplikacja do monitoringu: ShinePhone

Firma Growatt podobnie jak pozostali producenci falowników, przygotowała dla użytkowników specjalną aplikację – ShinePhone. Monitoring Growatt działa również na komputerach, dzięki aplikacji webowej dostępnej na stronie https://server.growatt.com/.

Growatt – aplikacja na komputer

Aplikacja Growatt na komputer jest dostępna w języku polskim. By się do niej zalogować trzeba wejść na stronę https://server.growatt.com/ i podać ustalone wcześniej dane logowania (np. dostarczone przez instalatora). To, jak działa platforma, bardzo łatwo możemy jednak sprawdzić bez logowania. Wszystko dzięki dostępom do przykładowych instalacji, opublikowanym przez producenta.

Growatt - aplikacja na komputer.

Źródło: server.growatt.com/login/toViewExamlePlant

Growatt – aplikacja na telefon

ShinePhone to z kolei aplikacja Growatt na telefony. Oprogramowanie dostępne jest na telefony z Androidem oraz urządzenia z rodziny Apple – można je pobrać z oficjalnych sklepów. Niestety, w obu przypadkach rozwiązanie nie zbiera najlepszych opinii. Użytkownicy narzekają przede wszystkim na problemy w komunikacji z serwerem. Zdarzają się jednak również nieprecyzyjne dane w aplikacji oraz problemy w połączeniu aplikacji z urządzeniami (falownikiem i dataloggerem). Warto przy tym pamiętać, że oprogramowanie służące do monitoringu instalacji fotowoltaicznej to zwykle najsłabsza strona większości falowników. Można więc oczekiwać, że Growatt, podobnie jak konkurenci, będzie systematycznie ulepszał aplikację

Growatt – gwarancja na inwerter. Jakie są zasady?

Jedną z mocniejszych stron falowników Growatt jest ich gwarancja, która wyjściowo wynosi:

 • 10 lat dla urządzeń o mocy od 1 kW do 20 kW (10 lat gwarancji przysługuje również na falowniki hybrydowe, co jest dużym plusem, gdyż niektórzy producenci decydują się na ograniczoną ochronę dla tego typu inwerterów),
 • 5 lat dla inwerterów o mocy od 22 kW do 250 kW.

Na czym polega gwarancja Growatt? Producent zobowiązuje się do wymiany falownika na nowy lub naprawy produktu (również na miejscu) w przypadku jego trwałego uszkodzenia. Nie będzie jednak ponosił kosztów transportu, instalacji czy strat wynikających z przerw w produkcji. W przypadku wymiany sprzętu, jego okres gwarancji będzie wynosił tyle, ile pozostało z gwarancji pierwotnego (wymienianego urządzenia).

Standardowo, falownik Growatt może zostać wymieniony w ciągu pięciu dni roboczych. Do zgłoszenia reklamacji wymagany jest certyfikat UDT/instalatora OZE lub certyfikat SEP. Przed przesłaniem formularza reklamacyjnego, producent zaleca klientowi końcowemu w pierwszej kolejności skontaktować się z linią serwisową, w celu weryfikacji usterki. Oczywiście krok ten można pozostawić również firmie instalującej.

Falownik Growatt – cena

Wspominaliśmy, że jedną z cech, za którą ceni się falowniki Growatt jest ich cena. Jak wypadają pod względem kosztowym? Wiele zależy od jego serii, mocy, funkcjonalności oraz marży sprzedawcy. Oto przykładowe ceny falowników Growatt, dla popularnych modeli:

Model Moc, typ Cena brutto
Growatt MOD 5000TL3-X 5 kW, trójfazowy od ok. 4.300 do 5.200 zł
Growatt MIN 3000TL-XE 3 kW, jednofazowy od ok. 2.500 do 4.000 zł
Growatt MOD 10KTL3-X 10 kW, trójfazowy od ok. 5.700 do 7.000 zł
Growatt MOD 8KTL3-X 8 kW, trójfazowy od ok. 5.500 do 7.000 zł

Jak widać, w przypadku większości modeli sieciowych można zejść z ceną poniżej 1.000 zł za 1 kW mocy inwertera, co jest bardzo dobrą wiadomością dla inwestorów.

Inwerter Growatt – zalety i wady urządzenia

Urządzenia firmy wypracowały sobie w Polsce (i w naszym rankingu falowników fotowoltaicznych) całkiem silną pozycję – jeśli chodzi o Growatt, opinie użytkowników są zatem pozytywne. Za jakie cechy warto docenić te falowniki, a nad czym należałoby popracować?

Zalety falowników Growatt

Wieloletnie doświadczenie producenta
Szeroka oferta, zawierając inwertery, ale też magazyny energii czy systemy EMS
Atrakcyjna cena w stosunku do jakości
Kompatybilność z magazynami energii
Bardzo dobre parametry pracy
Zbudowane zabezpieczenia (m.in. przed łukiem elektrycznym)
Oddział w Polsce

Wady falowników Growatt

Wyjściowa gwarancja dla większości falowników to 10 lat – nieźle, ale może być lepiej

Podsumowanie

Falowniki Growatt cieszą się w Polsce zasłużonym zainteresowaniem. To naprawdę niezła jakość, w atrakcyjnej cenie – czyli coś, co lubimy najbardziej. Duży plus należy się marce, za wbudowane zabezpieczenia (w tym te, chroniące przed łukiem elektrycznym). Dodatkowe zalety to rozbudowana oferta elementów uzupełniających (m.in. ładowarek i systemów EMS) oraz współpraca inwerterów Growatt z magazynami energii (dedykowanymi). Dla inwestorów ważny może być też fakt, że firma posiada swoją komórkę organizacyjną w kraju – w Rudzie Śląskiej.

Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments