Falowniki fotowoltaiczne Huawei – opinie i recenzja

Falowniki Huawei szturmem podbiją polski rynek instalacji fotowoltaicznych. Czym wyróżniają się na tle konkurencji? Jak wypadają pod względem parametrów? Postanowiliśmy sprawdzić, jakie są opinie o falownikach Huawei i czy warto zastosować to urządzenie w instalacji PV.

Sprawdź bezpłatnie oferty fotowoltaiki

Falowniki Huawei Solar w pigułce


Kraj pochodzenia
Chiny
Działalność
od 2012 roku
Gwarancja
od 10 lat
Sprawność
96% – 98%

Huawei Solar – falowniki i magazyny energii od giganta elektroniki

Marki Huawei chyba nie trzeba przedstawiać szczegółowo, bo zapewne większość z Was miała styczność z produktami tej firmy. Pochodzący z Chin gigant, ma za sobą ponad 30 lat doświadczenia w tworzeniu elektroniki użytkowej (firmę założono w 1987 roku). Nazwa “Huawei” z chińskiego oznacza “Chiny potrafią”. I faktycznie Chiny wiedzą co robią, bo produkty tego producenta cieszą się ogromną popularnością na całym świecie – korzysta z nich ponad 3 miliardy osób!

Skupmy się jednak na działalności w obszarze odnawialnych źródeł energii. Aktualnie, w swojej ofercie dedykowanej OZE Huawei oferuje:

Niestety, nie udało nam się znaleźć informacji, kiedy dokładnie Huawei postanowiło zająć się produkcją inwerterów. Wiemy jednak, że o certyfikację swoich urządzeń fotowoltaicznych wystąpiło już w 2012 roku. Przyjmujemy więc, że to właśnie wtedy rozpoczęła się przygoda Huawei z fotowoltaiką. Całkiem udana, trzeba przyznać – i to nie tylko nasza opinia o falownikach Huawei.

Według danych Wood Mackenzie (podmiotu zajmującego się m.in. analizą rynku OZE) już od kilku lat (a na pewno w latach 2018-2020) Huawei dzierżył miano największego producenta falowników na świecie. Udział marki w globalnym rynku, w 2020 roku wyniósł 28%, co zostawia daleko w tyle całą konkurencję.

Co sprawiło, że Huawei bije na głowę pozostałych producentów? Z całą pewnością pomaga z tym kompleksowość oferty i innowacyjne konstrukcje. W swoich produktach marka wykorzystuje doświadczenie zbudowane przy projektowaniu innych urządzeń elektronicznych, np. uczącą się sztuczną inteligencję oraz rozwiązania ograniczające występowanie usterek (m.in. dlatego Huawei zrezygnował z przycisków oraz wyświetlaczy na urządzeniu). Jak wszystkie te działania przekładają się na parametry pracy falowników Huawei?

Najważniejsze parametry falownika Huawei

Zacznijmy od tego, że cechy pracy inwerterów, nawet tego samego producenta mogą być różne. Wszystko zależy m.in. od serii urządzenia czy jego mocy. Jak wyglądają parametry inwerterów fotowoltaicznych Huawei?

Jeśli chodzi o falowniki do mikroinstalacji fotowoltaicznych dla domu, producent w swojej ofercie posiada aktualnie kilka serii produktów:

 • falowniki Huawei SUN2000-2/3/3.68/4/4.6/5/6KTL-L1, czyli jednofazowe inwertery o mocy od 2 do 6 kW.
 • falowniki Huawei SUN2000-3/4/5/6/8/10KTL-M1, czyli trójfazowe inwertery o mocy od ok. 3 do 10 kW z funkcją obsługi magazynu energii,
 • falowniki Huawei SUN2000-3/4/5/6/8/10KTL-M0, czyli nieco starszy wariant trójfazowych urządzeń, o mocy od 3 do 10 kW (wspierających już jednak magazynowanie energii).

Jakie cechy użytkowe można w nich znaleźć?

Sprawność inwerterów Huawei

Zacznijmy od sprawności inwerterów Huawei, czyli ich zdolności do przetwarzania prądu stałego produkowanego przez moduły PV, na prąd zmienny, który płynie w naszych gniazdkach. Zanim przejdziemy do konkretnych danych, warto wspomnieć, że w kartach katalogowych falowników Huawei znajdziemy dwa typy sprawności falowników:

 • sprawność maksymalną, określającą górną granicę skuteczności transformacji prądu DC na AC,
 • sprawność europejską, będącą średnią ważoną ze sprawności osiąganych w warunkach nasłonecznienia Europy Środkowej. Nie musimy chyba podpowiadać, że w Polsce bardziej przydatny będzie właśnie ten drugi parametr.

Huawei Solar nie podaje niestety parametru sprawności wyszukiwania punktu mocy maksymalnej (sprawność MPPT).

Poniżej znajdziecie zakresy sprawności falowników Huawei poszczególnych serii.

Seria Sprawność maksymalna Sprawność europejska
SUN2000XXKTL-L1 98,2 – 98,4% 96,7 – 97,8%
SUN2000XXKTL-M1 98,2 – 98,6% 96,7- 98,1%
SUN2000XXKTL-M0 98,2 – 98,6% 96,7- 98,1%

Jak widać, urządzenia Huawei Solar osiągają bardzo dobre wyniki sprawnościowe, oscylujące w granicach +/- 96-98%, co jest gwarancją wysokich uzysków z instalacji PV. Różnica między sprawnością maksymalną a sprawnością europejską jest naturalna i występuje w przypadku wszystkich marek i typów inwerterów.

Maksymalne przewymiarowanie falownika Huawei

Kolejną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę analizując parametry inwerterów Huawei jest znamionowa moc wyjściowa urządzenia oraz zalecana maksymalna moc PV. Oba te parametry określają maksymalne przewymiarowanie falownika Huawei, dopuszczalne przez producenta.

Moc znamionowa AC jest ustalana oddzielnie dla każdego urządzenia w serii. Przykładowo, dla falownika Huawei SUN2000-3KTL-M1 znamionowa moc wyjściowa to 3000 W, czyli 3 kW. Zalecaną moc maksymalną PV oblicza się sumując moc modułów określoną w kartach katalogowych (a zatem chodzi o moc, jaką panele osiągają w standardowych warunkach testowych STC). Dla powyższego urządzenia maksymalna moc generatora fotowoltaicznego wynosi 4500 W, czyli 4,5 kW.

W praktyce, dla nieco starszej serii SUN2000XXKTL-M0 przewymiarowanie falowników Huawei może wynieść od ok. 48,8% (moc nominalna 8-10 kW) do nawet 100% (urządzenia o mocy nominalnej 3-6 kW). W przypadku nowszych serii SUN2000XXKTL-L1 oraz SUN2000XXKTL-M1 dopuszczalne przewymiarowanie falowników Huawei, według kart katalogowych może wynieść ok. 50%.

Funkcje bezpieczeństwa

Inwertery fotowoltaiczne coraz częściej pełnią więcej funkcji niż tylko przetwarzanie jednego prądu na drugi. Obecnie stosuje się w nich dodatkowe rozwiązania, które zwiększają bezpieczeństwo użytkowania instalacji fotowoltaicznych. W falownikach Huawei dostępnych na rynku można znaleźć następujące, wbudowane funkcje bezpieczeństwa:

 • zabezpieczenie przed pracą wyspową,
 • zabezpieczenie przed odwrotną polaryzacją DC,
 • ochronniki przeciwprzepięciowe DC oraz AC,
 • monitoring prądu upływu,
 • zabezpieczenie nadprądowe AC,
 • zabezpieczenie przeciwzwarciowe AC,
 • ochrona napięciowa AC,
 • zabezpieczenie przed przegrzaniem.

Wyjątkową funkcją, którą należy docenić w falownikach Huawei jest również zabezpieczenie przed zwarciem łukowym, czyli tzw. łukiem elektrycznym. Łuk to efekt wysokiego napięcia przepływające w instalacjach PV i jednocześnie jedna z głównych przyczyn pożarów związanych z fotowoltaiką. Zjawisko to może być wywołane m.in. luźnymi przewodami, korozją łączeń czy uszkodzeniem izolacji. Za ochronę przed łukiem elektrycznym odpowiada moduł AFCI, który po wykryciu zwarcia wysyła sygnał do odcięcia łuku, chroniąc system i jego użytkowników.

FusionSolar, czyli aplikacja do falownika Huawei

Kilka słów należy poświęcić również FusionSolar, czyli dedykowanej aplikacji do falownika Huawei. Niestety, według opinii użytkowników jest to najsłabsza strona rozwiązań PV dostarczanych przez markę.

Opinie o FusionSolar w AppStore są bardzo niskie (poniżej 1,8 gwiazdek). W Google Store… aplikacji FusionSolar nie ma wcale! Właściciele telefonów z Androidem muszą ją zatem pobrać ze specjalnej strony uruchomionej przez producenta. Alternatywnie mogą w pierwszej kolejności pobrać aplikację Huawei App Gallery, która pozwoli na pobranie aplikacji FusionSolar. Co jest nie tak z oprogramowaniem?

Użytkownicy narzekają m.in. na brak ciągłości danych, częste przerwy w działaniu, problemy z logowaniem oraz płynnością działania. Trzeba jednak dodać, że tak jak w przypadku innych systemów do monitoringu fotowoltaiki, aplikacja do falownika Huawei FusionSolar jest stale poprawiana. Można więc liczyć, że jej użytkownicy już niebawem doczekają się przyjaznego i funkcjonalnego programu.

Współpraca falowników Huawei z magazynami energii

Bardzo dużym plusem falowników Huawei z serii SUN2000 jest kompatybilność z magazynami energii. To funkcja off-gridowa, za którą u konkurencji trzeba zwykle słono zapłacić.

We wszystkich opisywanych wyżej seriach, tj. L1, M0 i M1 w standardzie dostajemy prosty w obsłudze interfejs pozwalający na ładowanie akumulatora. Co ciekawe, producent nie tylko zapewnia własne rozwiązania, czyli magazyn energii Huawei, ale dopuszcza również wykorzystanie zewnętrznych akumulatorów (w serii L1 jako przykład wskazano magazyn energii LG Chem RESU 7H_R/10H_R).

To bardzo dobra wiadomość dla osób, które będą inwestować w fotowoltaikę na nowych zasadach lub dla tych, którzy zamontowali już fotowoltaikę z falownikiem Huawei i chcą z niej zrobić hybrydową instalację fotowoltaiczną.

Falownik Huawei – gwarancja. Ile wynosi?

Pewną uciążliwością jest fakt, że zasady ochrony gwarancyjnej w przypadku Huawei nie są zupełnie oczywiste. Niestety, ale producent przewiduje różne typy gwarancji, w zależności od serii urządzenia.

Dobra wiadomość jest taka, że dostępne obecnie na rynku  inwertery dla domu, tj.

 • Huawei SUN2000-3/4/5/6/8/10KTL-M0/M1
 • Huawei SUN2000L: 2/3/3.68/4/4.6/5KTL/L0/L1,

są objęte 10-letnią gwarancją, która rozpoczyna się 30 lub 90 dni po wysyłce produktu z fabryki. W przypadku tego chińskiego producenta jedyna opcja świadczenia gwarancyjnego to wymiana wadliwego urządzenia na równorzędne lub lepsze pod względem cech, funkcji etc. Falownik zamienny przyznany przez Huawei będzie objęty ochroną przez pozostały Okres Gwarancji (lub 360 dni od wymiany, w zależności od tego, co będzie dłuższe).

Huawei w ciągu 2 – 5 dni roboczych od uznania gwarancji prześle do klienta urządzenie zastępcze. Użytkownik ma zaś obowiązek odesłać uszkodzony produkt (ma na to 15 dni). Warto podkreślić, że Huawei pokryje koszty serwisu do kwoty 110 euro z VAT!

Jak sprawdzić gwarancję Huawei?

Aby ułatwić swoim klientom skorzystanie z przysługujących mu praw, Huawei przygotował specjalną aplikację, pozwalającą sprawdzić czas i warunki ochrony gwarancyjnej. W tym celu należy wejść na stronę: https://app.huawei.com/escpportal/pub/wechat.html?Language=en&appName=escp&buType=2 oraz podać numer seryjny urządzenia. Po przepisaniu kodu zabezpieczającego ze strony (Captcha) i kliknięciu przycisku “Search” otrzymamy informację na temat rozpoczęcia, zakończenia oraz typu przysługującej nam gwarancji. Będziemy mogli również pobrać informację na temat szczegółowych warunków ochrony.

Gwarancja na inwertery Huawei - jak sprawdzić.

Źródło: app.huawei.com

Falownik Huawei: przedłużenie gwarancji – koszt, zasady

Kolejna dobra wiadomość jest taka, że Huawei przewiduje możliwość przedłużenia gwarancji – nawet do 20 lat. Niestety, jest to płatne rozwiązanie, po które można sięgnąć tylko w czasie ważności gwarancji podstawowej.

Pozostaje jeszcze pytanie, jaki jest koszt przedłużenia gwarancji na falownik Huawei? W tym temacie najlepiej zwrócić się do swojej instalatora.

Falownik Huawei – cena

Przejdźmy teraz do kwestii ceny falowników Huawei. Ile trzeba za nie zapłacić? To jedna z mocniejszych stron produktu, bo pomimo bardzo dobrych parametrów pracy, inwertery Huawei są dostępne w bardzo rozsądnych cenach. Poniżej znajdziecie orientacyjne ceny kilku najpopularniejszych modeli falowników tego producenta. Ich koszt, może się różnić w zależności od marży sprzedawcy.

Falownik Huawei – cena

Model Moc, typ Cena brutto
SUN2000-5KTL-M1 5 kW, trójfazowy od ok. 5.000 do 6.000 zł
SUN2000-3KTL-L1 3 kW, jednofazowy od ok. 3.500 do 5.500 zł
SUN2000-10KTL-M1 10 kW, trójfazowy od ok. 7.500 do 11.000 zł
SUN2000-8KTL-M0 8 kW, trójfazowy od ok. 6.500 do 8.500 zł

W przeliczeniu, ceny falowników Huawei mogą zejść poniżej 1.000 zł za 1 kW, co jest bardzo dobrą wiadomością dla potencjalnych użytkowników. Otrzymujemy bowiem bardzo dobry sprzęt w konkurencyjnej cenie.

Zalety i wady falowników fotowoltaicznych Huawei

Analizując rynek przekonacie się, że jeśli chodzi o falowniki Huawei opinie użytkowników są pozytywne – nie bez przyczyny znajdziecie go w naszym rankingu falowników fotowoltaicznych. Wpływ na taki odbiór urządzenia ma z pewnością szereg jego zalet. Jakie są plusy i minusy inwerterów Huawei?

Zalety falowników Huawei

Pochodzą od jednej z największych firm na świecie, z 30-letnim dorobkiem w zakresie elektroniki.
Producent ma ok. dekady doświadczenia w odnawialnych źródłach energii.
W standardzie są kompatybilne z magazynami energii Huawei, ale też np. LG.
Charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami pracy.
Posiadają wbudowane zabezpieczenia, m.in. przed łukiem elektrycznym.
Doskonała jakość w przystępnej cenie.

Wady falowników Huawei

Dość skomplikowane zasady gwarancji i niezbyt długi wyjściowy okres ochrony (10 lat to nieźle, ale zawsze mogłoby być lepiej).

Podsumowanie recenzji i nasza opinia
Sprawność urządzenia
Gwarancja
Koszty
Wsparcie w EU
Staż na rynku
Funkcjonalności
Falowniki Huawei należą do najpopularniejszych na świecie, nie bez przyczyny. Za ich produkcją stoi jeden ze światowych gigantów elektroniki, z 30-letnim stażem na rynku i ok. 10-letnim doświadczeniem w branży OZE. Inwertery Huawei są wydajne, uniwersalne, łatwe w rozbudowie (posiadają interfejs ładowania magazynów) i niezbyt kosztowne w zakupie oraz utrzymaniu. Gdy dodamy do tego 10-letnią gwarancję na bardzo dobrych warunkach, otrzymamy produkt niemal doskonały. Firma musi jednak popracować nad przejrzystością zasad gwarancji oraz aplikacją do monitoringu.
4.7
Nasza ocena
Informacje o autorze

Emila Biernaciak

Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ekspertka w zakresie fotowoltaiki. Zapalona badaczka zagadnień związanych z finansami, energetyką oraz marketingiem w sieci. Szczera fanka i propagatorka ekologicznych rozwiązań, które mogą zmienić świat na lepsze. Niespokojny duch, wciąż szukający nowej wiedzy i doświadczeń. W wolnym czasie czyta powieści Stephena Kinga i śledzi trendy motoryzacyjne.

Dodaj komentarz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments